Prima hotarare bazata pe noul Cod Civil: un copil lasat in custodia ambilor parinti dupa divort

de Attila Biro     HotNews.ro
Joi, 6 octombrie 2011, 14:19 Actualitate | Esenţial


Noul Cod Civil
Foto: Hotnews
Judecatoria Oradea a emis, luni 3 octombrie, prima hotarare bazata pe articolele noului Cod Civil intrat in vigoare sambata 1 octombrie, informeaza portalul Juridice.ro. Magistratii din Oradea au deliberat intr-un dosar care privea custodia unui minor. Avocatul Mircea Ursuta a explicat pentru HotNews.ro ca instanta a dispus ca exercitarea autoritatii parintesti asupra minorilor sa se faca in comun de ambii parinti, o decizie practic imposibila pe vechiul cod civil.


“Prin sentinta civila nr. 9546/03.10.2011, Judecatoria Oradea, ca urmare a divortului, a dispus ca exercitarea autoritatii parintesti asupra minorilor sa se faca in comun de ambii parinti (art. 397 din Noul Cod civil). Prin aceeasi sentinta, instanta a stabilit domiciliul minorilor la mama si a incuviintat un program de vizitare a minorilor de catre tata.”, mentioneaza Juridice.ro.

Avocatul Mircea Ursuta a explicat pentru HotNews.ro ca in acest caz prevederile vechiului Cod Civil acorda exercitarea autoritatii parintesti asupra minorului doar unuia dintre parinti. “Utilizand prevederile noului Cod Civil, instanta a hotarat ca ambii parinti sa decida asupra aspectelor importante legate de viata copilului. Spre exemplu, daca mama ar putea sa plece cu copilul in strainatate acum trebuie sa existe si acceptul tatalui. Trebuie sa decida impreuna, spre exemplu, ce liceu sa urmeze copilul. In acest caz, daca hotararea era luata inainte de intrarea in vigoare a Noului Cod, aceste drepturi reveneau mamei”, a explicat avocatul Mircea Ursuta.

Citeste mai jos textul minutei
hot-NCC-minuta


Ce prevede Noul Cod Civil in privinta exercitarii autoritatii parintesti asupra minorilor
  • Parintii casatoriti exercita impreuna si in mod egal autoritatea parinteasca. In cazul divortului parintilor autoritatea parinteasca se exercita potrivit dispozitiilor din cod referitoare la efectele divortului in raporturile dintre parinti si copii. Aceste dispozitii se aplica si in cazul in care casatoria parintilor copilului minor a fost anulata ori a incetat ca urmare a incheierii, cu buna credinta, a unei noi casatorii de catre sotul unei persoane declarata moarta dar care ulterior s-a dovedit a fi in viata.
  • In limbaj comun se foloseste sintagma „custodia copiilor”, termen imprumutat din alte sisteme de drept, care nu se suprapune identic cu exercitarea autoritatii parintesti dupa divort, dar care este folosit si intr-o serie de documente internationale, cum ar fi Conventia Europeana privind recunoasterea si aplicarea hotarârilor privind custodia copiilor si restabilirea custodiei copiilor din 1980.
  • Pe langa dispozitiile Noului Cod Civil privind efectele divortului in raporturile dintre copii si parinti, trebuie avute in vedere si drepturile copilului prevazute de Legea nr. 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului.
Vezi mai jos ce prevede Noul Cod Civil in privinta exercitarii autoritatii parintesti asupra minorilor
EXERCITAREA AUTORITĂȚII PĂRINTEȘTI DUPĂ DIVORȚ









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21157 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    Prevederi timpite (Joi, 6 octombrie 2011, 14:45)

    Daniels22026 [utilizator]

    "Trebuie sa decida impreuna, spre exemplu, ce liceu sa urmeze copilul"

    Pe vremea mea copiii decideau ce liceu vor urma, se inscriau la examen si urmau liceul daca obtineau note mai mari decit a celorlalti candidati. Acordul parintilor nu era necesar. Deja ma gindesc cu teama la prevederi timpite ale noului cod civil. De fapt ce-avea ala vechi? Cred ca problema majora era ca avocatii cistigau mai putin bani decit o pot face prin noul cod.
    • +2 (14 voturi)    
      uite de exemplu... (Joi, 6 octombrie 2011, 15:12)

      cipax [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Unul ca tine (matur nevoie mare la 13 ani jumate) si-a ales singur liceul si a ajuns mare debitor de tampenii pe net...
      • 0 (12 voturi)    
        deh (Joi, 6 octombrie 2011, 15:33)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui cipax

        tu ar trebui sa mai stai 7 ani acasa
  • -13 (21 voturi)    
    prima prostie (Joi, 6 octombrie 2011, 14:55)

    Ari3s [anonim]

    Indiferent de neantelegerile dintre parteneri, copilul, trebuie lasat in grija mamei. Apropape nimic nu se compara cu firescul, naturalul control al mamei asupra copilului. Acest lucru nu se va schimba niciodata. Exceptiile de la caz fac mamele lisite de discernamant (dependente de droguri, bolnave psihic, etc.). ,,Autoritatea parinteasca comuna" este o aiureala menita sa provoace confuzie, sa accentueze disconfortul psihic al familiei respective. Nu dati exemplu telenovela lui irinel cu parasuta aia. Nu tine. Barbatul, nu este femeie. Este opusul acesteia. Fiecare cu treaba lui.
    De cand e Balanta aia de Boc ,,la volan" , ne delectam cu tot felul de legi si reguli, tot mai bizare. Este firesc. Nu stie sa faca altceva, iar ceea ce face, face fara indrumare, aprofundare, corectie, calcule, organizare, fara colaborare.
    • +7 (15 voturi)    
      fara (Joi, 6 octombrie 2011, 15:40)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Ari3s

      Esti intr-o maxima eroare. Sint tati care se pliaza pe necesitatile copiilor mai bine decat multe mame. Fie ele si normale. Societatea din ziua de azi e usor diferita de ceea ce era acum cativa ani si, in tendinta fireasca, e ca ambii parinti sa fie partasi la cresterea copilului.
    • +2 (10 voturi)    
      A doua prostie vine din gura ta (Joi, 6 octombrie 2011, 16:15)

      Agota [utilizator] i-a raspuns lui Ari3s

      Copilul NU trebuie sa fie doar responsabilitatea mamei!
      • +3 (3 voturi)    
        si daca, totusi, este? (Joi, 6 octombrie 2011, 19:32)

        ? [anonim] i-a raspuns lui Agota

        de facto, se intampla adesea ca unul singur dintre parinti sa fie efectiv responsabil
        ce faci? - dai un decret imbecil in care zici ca "trebuie sa fie responsabilitatea amandurora"? - uite ca nu e. daca doar un parinte isi macina sufletul cand copilul e bolnav, daca doar un parinte ii face educatia, il sustine, il ajuta etc., iar celalalt este "prezent" numai pentru cateva vizite anuale - extrem de amuzante, de altfel - ce te faci atunci?

        cum credeti ca e sa-ti stii copilul in "grija" unui parinte care poate foarte usor sa uite de el?

        asa ca lucrurile nu sunt perfecte. nu numai parintii nu-s perfecti, dar nici judecatorii. cati judecatori (vorbim, atentie, de magistratii romani - cea mai detestata categorie profesionala, din motive cat se poate de intemeiate) isi vor cantari cu adevarat decizia? cati judecatori vor face analiza amanuntita a reclamantilor pentru a se asigura ca nu exista riscuri in cazul custodiei comune? - 5%, poate.

        custodia comuna ar trebui sa fie o posibilitate, NU o regula.
  • 0 (8 voturi)    
    Cum adica.... (Joi, 6 octombrie 2011, 15:27)

    dana [anonim]

    Cum adica decit la ce liceu va merge copilul??? Nu copilul decide si apoi se aftuieste cu parintii??? Cum sa decizi tu viata copilului???
    • +2 (2 voturi)    
      Pai (Joi, 6 octombrie 2011, 18:02)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dana

      Pai e vorba de minori aici. Una e ce vrea copilul, lucru care se discuta in familie si alta e cine decide pana la urma. Se si spune "iti dai copilul la scoala".
  • -4 (10 voturi)    
    timpenie (Joi, 6 octombrie 2011, 15:27)

    numai eu [anonim]

    o legislatie menita sa complice lucrurile. de obicei un cuplu care divorteaza e incapabil sa decida de comun acord ce pot face cu propirul copil, se vor contrazice si custodia comuna se transforma in razboi pe fata intre 2 adulti deveniti dusmani. E total in defavoarea minorului, care va avea o autoritate dubla si contradictorie asupra sa...mare pacat!
    O sa creasca nr infractiunilor penale, se scot avocatii!!!!!
    • 0 (6 voturi)    
      ce bine te mai pricepi la toate (Joi, 6 octombrie 2011, 17:15)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui numai eu

      custodia comuna era o necesitate, este o aberatie ca unul din parinte sa nu poata decide nimic despre viitorul copilului sau. oricum, aceasta custodie comuna o hotareste instanta ACOLO UNDE ESTE BENEFIC asa ca terminati cu prostiile astea de femei crizate.
      • 0 (0 voturi)    
        Custodie comuna intr-o familie de intelectuli (Joi, 16 februarie 2017, 13:54)

        dumitrtu [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Daca un copil(8ani) invata la Bolintineanu,(Rahova) si in urma divortului parintilor este la mama care sta la metrou Aurel Vlaicu. Tatal a reclamat la politie precum ca a fost mutat fara acordul lui la o scoala din Pipera dar el sustine sus si tare ca vrea in Rahova-custodie comuna, strabate copilul jumate din Bucuresti?
  • +4 (10 voturi)    
    bravo! (Joi, 6 octombrie 2011, 15:46)

    jo [anonim]

    voi, "comentatorii astia" sunteti parinti?..inainte sa faceti afirmatii nefondate, ganditi-va cum v-ati simti in calitate de parinte al unui minor cand celalat parinte va da copilul cand "vrea basca lui"..
    • 0 (4 voturi)    
      nu (Joi, 6 octombrie 2011, 17:10)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui jo

      zilele si orele sunt precizate in hotararea de divort.
      • 0 (4 voturi)    
        pareai mai destept de-atat (Joi, 6 octombrie 2011, 17:53)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        asa se creste un copil, cu zilele si orele specificate in hotararea de divort? asa are nevoie un copil de dragostea ambilor parinti? la orele specificate intr-o hartie? trist, foarte trist...
    • -1 (5 voturi)    
      tampiti (Joi, 6 octombrie 2011, 17:29)

      unu [anonim] i-a raspuns lui jo

      jo, ai dreptate. Tampiti sunt acei comentatori care vorbesc fara sa stie despre ce e vorba. Care e problema? Un copil are teoretic 2 parinti asa ca e corect sa-si imparta sarcinile. Daca unul nu e in stare isi pierde drepturile atribuite de lege. E asa usor de comentat fara sa cititi legea!!! Sunt o gramada de mame care se descurca minunat dar si o multime de tati care fac treaba buna. Daca legea le da sansa sa faca asta impreuna e formidabil.
      • +2 (2 voturi)    
        daca poti demonstra ca se descurca amandoi - bine (Joi, 6 octombrie 2011, 19:01)

        ? [anonim] i-a raspuns lui unu

        dar premisa nu ar trebui sa fie asta.

        daca premisa e ca amandoi parintii sunt minunati, iar ca sa smulgi copilul unui parinte abuziv va fi nevoie de "demonstratie" (ce se va intinde probabil pe ani de zile...), risti traume mult mai serioase decat cele provocate copilului in mod normal de un divort. ca sa nu mai spunem ca pastrezi copilul in apropierea conflictului dintre parinti.
    • +3 (3 voturi)    
      cazuri si cazuri (Joi, 6 octombrie 2011, 19:15)

      ? [anonim] i-a raspuns lui jo

      cum v-ati simti, ca parinte, daca celalalt cere copilul doar din ambitie, pentru ca nu i-ai satisfacut nu stiu ce pretentie? cum v-ati simti, ca parinte, stiind ca expuneti copilul riscului de a fi in "grija" unui om labil si iresponsabil?

      casatoriile nu sunt toate ideale si armonioase - cu atat mai mult cele care se termina prin divort. de asemenea, erorile nu apar, intr-o casnicie, doar in momentele premergatoare divortului - uneori casatoria in sine este o eroare.

      nu este normal ca legea sa expuna copilul violentei parintilor, iar "numai in cazuri intemeiate" sa dispuna altfel. sunt foarte multe cazuri in care violenta duce la divort. sunt foarte multe cazuri de labilitate, iresponsabilitate, violenta psihica, santaj emotional... in cazul fericit in care unul dintre parinti este normal, ce face legea? expune copilului riscului de a fi maltratat de celalalt.

      multi copii au tratamente de urmat, sunt bolnavi, sensibili etc. ce te faci daca in perioada aceea copilul este in custodia unui parinte pe care asemenea lucruri nu-l "intereseaza"? - te duci la judecatorie si demonstrezi? - ai timpul acesta la dispozitie?

      ce te faci daca parintii isi vor purta razboiul prin intermediul copilului?
      care este motivul divortului? - de a nu continua o situatie traumatizanta nu numai pentru parinti, ci si pentru copil. or, aceasta presupozitie a noului cod civil exact asta face: prelungeste situatia premergatoare divortului.
  • +1 (7 voturi)    
    Si daca totusi.... (Joi, 6 octombrie 2011, 16:45)

    GOGU [anonim]

    Si daca totusi ... parintii nu sunt de acord cu privre la un anumit aspect cu privire la copil , cum se va rezolva problema ? tot prin instanta .

    Noul Cod Civil deja se demonstreaza ca fiind o mare tampenie, asta NU inseamna ca vechiul era perfect.

    Si oricum Nou sau Vechi nu prea conteaza atunci cand magistratii judecatori sunt corupti si dispun anumite hotarari functie de interese, spsgi, etc.
    • +2 (2 voturi)    
      dezacordul parintilor (Joi, 6 octombrie 2011, 18:01)

      vanghele [anonim] i-a raspuns lui GOGU

      instanta, daca este buna, bine intentionata, judeca capacitatile parintilor la decizia de custodie. daca ambii parinti sunt rezonabili, vor binele copilului, atunci se vor intelege, vor ajunge la compromisuri in beneficiul copilului.
      doi parinti rezonabili, cu dragoste pentru copil, se vad dupa comportamentul in fata instantei.
      si trebuie sa fie amandoi de acord cu custodia comuna.
      titpic romanesc este ca tatal da bir cu fugitii, ba, cauta sa scape si de plata pensiei alimentare.
    • +3 (5 voturi)    
      Intr-adevar... (Joi, 6 octombrie 2011, 18:15)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui GOGU

      ... asta m-am intrebat si eu: si daca mama si tata nu se pun nici in ruptul capului de acord ce liceu sa urmeze copilul, ce se intampla? Ramane copilul fara liceu? :)
    • +2 (4 voturi)    
      de acord (Joi, 6 octombrie 2011, 18:58)

      ? [anonim] i-a raspuns lui GOGU

      o idiotenie mai mare nici ca n-am auzit.

      intr-adevar, sunt situatii (casnicie indelungata, copil obisnuit cu ambii parinti, ambii parinti sunt interesati de copil...) in care e firesc ca legatura dintre copil si parintii sai sa nu fie rupta.

      dar ce te faci in cazurile in care unul din parinte nu are nici o treaba cu copilul, cere copilul la divort doar ca sa-si atace fostul partener, prezenta unuia dintre parinti e traumatizanta atat pentru celalalt parinte, cat si pentru copil? ce te faci in cazurile in care tatal a fost violent fizic sau emotional fata de mama sau poate chiar si fata de copil?

      stie cineva cat de greu este sa demonstrezi asa ceva? cat de superficial poate fi un proces de divort? - pentru a demonstra acele "motive intemeiate" pentru care custodia nu poate reveni decat unui parinte, probabil ca trebuie sa te judeci ani intregi, nu? stresul aferent oricum unui divort care implica unul sau mai multi copil va fi in cazul asta insutit. adica mama sau tatal ramane cu copilul, dar moare de inima, nu?

      ar fi fost normal ca noul cod civil sa permita SI custodia comuna. pentru cazurile ideale in care armonia ce domnea in relatiile dintre ambii parinti si copil sa nu fie prea mult afectata. dar pentru toate cazurile? cu foarte mici exceptii? - este o imbecilitate incredibila.

      in cazul asta - oameni buni, NU va mai casatoriti. risca sa fie cea mai mare greseala a vietii voastre. ca si cum fatalitatea de a incerca sa-ti construiesti o viata in Romania nu ar fi fost suficient de opresiva.
      • +1 (1 vot)    
        erata (Joi, 6 octombrie 2011, 21:13)

        ? [anonim] i-a raspuns lui ?

        nici c-am auzit...

        si alte erori mai micute, probabil - imi cer scuze
  • -2 (2 voturi)    
    Custodia e buna. (Vineri, 7 octombrie 2011, 0:16)

    Barbatul maternal [anonim]

    Am un baiat de 10 ani. M-am separat de mama lui anul trecut. Relatia nu mai mergea de 3 ani. Ne certam in fata copilului. El se simtea nasol cand ne vedea. A durat pana ne-am separat efectiv. Un an mi-am reamenajat fostul apartament. A urmat partea grea; stiam ca ea nu-mi va da copilul atat cat mi-as dori. Stiam si ca apare custodia comuna in noul Cod Civil. Era in vara lui 2010. I-am propus ca baiatul sa stea, alternativ, cate o saptamana la fiecare. De sarbatori, la fel, alternativ. Apartamentele noastre sunt in acelasi cartier. I-am explicat ca va avea aceleasi conditii la mine acasa, isi va muta doar ghiozdanul de scoala. Doamna nici n-a vrut s-auda, initial. Mi-a spus ca ea castiga copilul la tribunal. Ne-am luat cate un avocat si am negociat. I-am spus ca sunt decis s-o tarasc prin tribunale pana cand intra in vigoare custodia comuna. Pana atunci, nu ma poate impiedica sa iau copilul la noua mea casa. Avocatii ne-au sfatuit sa ne ducem si la psiholog, sa ne lamureasca asupra custodiei comune. Psiholoaga, deci o femeie, ne-a pus sa citim o carte: Divortul sanatos, de sotii Everett. Am citit-o si mi-a confirmat ca propunerea mea era ok. A citit si ea cartea. Ce credeti? Si-a schimbat parerea si, lucru rar la ea, mi-a dat dreptate. Am intrebat si copilul, dupa ce i-am spus ca ne despartim doar noi, nu si de el. Ne era teama de reactia lui. Dar el a spus: ok, mai bine, nu va mai vad certandu-va, imi place sa ma mut in alta casa in fiecare saptamana, daca asta-i tot ce-aveti de spus acum pot sa plec la joaca? Am ramas blocati. Pe mine m-a bufnit rasul. Apoi am semnat o intelegere scrisa, cu programul copilului si deciziile pe care le luam impreuna. Dupa un an de custodie comuna copilul se simte bine si se comporta normal. Are doi parinti, doar ca stau in case diferite. Intre timp am gasit o femeie luminata, am facut o fata si ma impart intre doi copii. Fi-miu se bucura ca are o sora . Stiu, pentru femeile medii, adica 99%, asa ceva e inacceptabil.
    • +1 (1 vot)    
      mdeah (Vineri, 7 octombrie 2011, 8:53)

      :D [anonim] i-a raspuns lui Barbatul maternal

      dvs ce intelegeti prin "femeile medii, adica 99%"? - copilul ala va fi educat, nu gluma...
      • 0 (2 voturi)    
        femeile medii... (Vineri, 7 octombrie 2011, 10:37)

        barbatul maternal [anonim] i-a raspuns lui :D

        Femeile medii sunt, de exemplu, cele care deja emit judecati de valoare preconcepute, desi n-au toate datele problemei. De exemplu, dvs. deja stiti ca baiatul meu "va fi educat, nu gluma", si o spuneti in bascalie. Tipic romanesc si foarte femeiesc. Femeile medii pot fi inteligente dar le lipsesc caracterul si atitudinea. Sunt cele care cred ca barbatii sunt tot timpul datori cu ceva. Sunt cele care spera ca barbatii sa se schimbe, desi ei nu vor asta. Femeile medii au instinctul de a descoperi aproape totul, cu exceptia a ceea ce este evident. Sunt cele care, atunci cand n-au dreptate, plang sau se vaita ca s-o obtina. Sunt femeile care nu stiu sa dea drumul cat mai mult lesei in care incearca sa-si tina barbatul. Femeilor medii nu le plac barbatii cu prea mult succes. Pentru ca ei ar putea sa placa si altor femei, Din fericire exista si 1% femei care gandesc si actioneaza conform asteptarilor barbatului, fara sa-si calce demnitatea. De cinci ani cunosc o astfel de femeie rara si, da, harta ei mentala e construita barbateste. A fost educata de tatal ei si asta se simte in tot ceea ce face. Iar copilul meu, cu prima femeie, se simte foarte bine si in preajma ei. In fine, femeilor medii le e teama de custodia comuna, din cauza ca fostul barbat are ocazia si timpul sa-si manifeste afectiunea fata de copil iar ele pot descoperi ca tatii sunt parinti mai buni decat mamele. In custodia comuna fostul barbat nu mai poate fi "pedepsit" prin privarea de copil, pentru ca a indraznit sa rupa relatia. li sfatuiesc pe toti barbatii sa incerce sa faca acest pas, daca relatia nu mai merge. Vor descoperi ca nu-i asa de greu sa joci si rolul mamei, daca iti deschizi sufletul in fata copilului tau, de a carui mama te-ai despartit.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari tatalui de mai sus... si noului cod (Vineri, 7 octombrie 2011, 18:23)

    georgiana [anonim]

    in opinia mea, acest nou cod va obliga sau ar trebui sa oblige multi parinti sa se maturizeze, mame sau tati. Va obliga femeile sa nu amestece statutul de sotie cu cel de mama si sa nu mai porneasca din start de la premisa ca sotul de care se simte abandonata este automat un tata rau. Acelasi lucru va impiedica insa si tatii frustrati si iresponsabili sa se razbune pe sotiile care nu au mai suportat abuzul, certurile sau neintelegerile prin intermediul copilului. Daca tatal respectiv da din gura ca iubeste copilul de care, vezi doamne, nebuna de femeie il desparte prin divort, acum are mijloacele sa demonstreze ca este tata: participa la viata copilului. Daca insa devine prea greu sa faca lectiile cu copilul in timpul week-endului sau sa se ridice din canapea sa duca copilul la mama duminica seara, atunci instanta reevalueaza. Si asa cred eu ca o sa scapam de o multime de tati devotati verbal dar nu si in practica.
    Pe de alta parte, statisticile arata ca in multe cazuri de divort, barbatul se recasatoreste, iar sotia ramane singura pe viata crescand copilul/ii rezultati din casatorie. Copilul respectiv nu isi va cunoaste fratii decat prin filtrul "taicatu' nu te mai iubeste pe tine, il/i iubeste pe ala/aia". Iar a doua sotie a tatalui nu isi va asuma niciodata raspunerea ce ii revine ca sotie a unui om cu obligatii parintesti fate de un copil. De ce? Eu abia astept sa vad pe termen lung efectele acestei schimbari. Nu in 2 ani, ci in 10-20!
  • 0 (0 voturi)    
    tutela copilului (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:52)

    anonim [anonim]

    este o prostie de ce sa aiba numai mama drepturi poate este o consumatoare de alcool si o femeie de moravuri usoare iar psihic terorizeaza copilul
  • 0 (0 voturi)    
    custodie (Marţi, 26 februarie 2013, 16:06)

    mar [anonim]

    daca concubina paraseste domiciliu si barbatul o baga la abandon de familie de ce tot femeia are drept la copil
  • 0 (0 voturi)    
    efectele devastatoare (Joi, 23 mai 2013, 1:18)

    POPESCU CARINA [anonim]

    sunt psiholog de meserie si am din ce in ce mai multe cazuri cu minori ce au probleme grave din cauza acestei legi ingrozitoare!!
    la sedinte majoritatea sufera de tulburari de comportamnet, depresii, etc. plimbatul de la unul la altul creaza traume severe!
    faceti ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      efectele devastatoare (Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:50)

      helena [anonim] i-a raspuns lui POPESCU CARINA

      Buna ziua dna Popescu

      si eu trec cu copii mei prin acesta devastatoare custodie comuna und copii imi sunt pur si simplu psihic afectati si santajati emotional .
      As vrea sa vb cu dvs in particular poate ma ajutati sa imi ajut copii

      Va multumesc anticipat
    • 0 (0 voturi)    
      custodia comuna (Duminică, 8 mai 2016, 0:15)

      duca [anonim] i-a raspuns lui POPESCU CARINA

      cred ca cineva nu percepe la nivel sus de tot ce inseamna divortul- cand accepti divortul ai motive mari si de ce trebuie sa torturezi copii cu tatal care este handicapat si nesimtiti, iresponsabil daca sotii au hotarat o data ca nu se poate impreuna?Ce ar fi ca pagubasul din procesele penale sa i se dea obligatia de a educa hotul?
  • 0 (0 voturi)    
    custodie (Duminică, 8 mai 2016, 0:09)

    sitan [anonim]

    divortul e DESPARTIRE iar handicapatul care a facut legea custodiei comune si-a gasit imediat maimutoii romani care sa preia prostii- la astea suntem campioni!