UPDATE Toți elevii intră în vacanță de luni / Decizie după ședința de criză de la Cotroceni

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:39 Actualitate | Educatie


Elevi
Foto: Agerpres
Toți elevii intră în vacanță de luni, pentru două săptămâni, a anunțat președintele Klaus Iohannis după o ședință de criză la Cotroceni, pe tema pandemiei. La discuții a participat și ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu.
  • ”Şcolile sunt puternic afectate, este evident, prin elevi şi prin personal, profesori, care se îmbolnăvesc.
  • În mod normal, de luni ar fi vacanţă pentru cei mici.
  • S-a decis astăzi ca această vacanţă să fie valabilă nu numai pentru primar ci şi pentru gimnaziu şi liceu, pentru două săptămâni", a anunțat Iohannis miercuri seară.
  • Astfel, toți elevii au vacanță în perioada 23.10-05.11.2021 și revin la cursuri pe 8 noiembrie

Anterior, surse oficiale au declarat pentru HotNews.ro că vacanța pentru preșcolari și elevii din clasele primare programată de luni, 25 octombrie, până pe 31 octombrie ar putea fi extinsă și pentru elevii din celelalte clase, de gimnaziu și liceu. Este una dintre variantele luate în calcul de guvern, ca măsură în contextul recordurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 și a ratei mici de vaccinare.

În plus, această vacanță s-ar putea prelungi și dincolo de data de 31 octombrie, potrivit informațiilor HotNews.ro.

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat pentru HotNews.ro că „toate variantele sunt deschise, în condițiile în care nu înțelegem să ne vaccinăm”.
  • ”În situația în care se suspendă și alte activități, în interesul protejării dreptului la sănătate al elevilor și cadrelor didactice, susținem adaptarea structurii anului școlar la situația epidemiologică extrem de gravă”, a afirmat Cîmpeanu.
  • "Pentru cei care întreabă de ce este preferabilă vacanța în loc de intrare in online (aceiași care nu au auzit de echitate in educatie) le răspund ca din punct de vedere al vitezei de transfer minime pentru o predare online (cât de cât) este necesar sa existe 100 MB/sec. Asta exista doar pentru maximum 50% din teritoriul României. În Bucuresti avem viteză de transfer de 10 ori mai mare (1 GB/sec) și tot avem probleme,” a mai declarat Cîmpeanu.

Vacanța prelungită și prelungirea anului școlar, măsură luată și în anul școlar trecut



Amintim că soluția unei vacanțe prelungite pentru a fi redusă mobilitatea populației a fost luată și în anul școlar trecut.

Astfel, elevii au avut o vacanță de primăvară prelungită, din 2 aprilie până în 4 mai, iar anul școlar a fost la rândul său prelungit în vară, astfel că s-a luat vacanța de vară pe 25 iunie (este vorba de elevii care nu erau clasa a opta și a XII-a).

Structura anului școlar 2021-2022



Anul școlar 2021 - 2022 începe la data de 1 septembrie 2021 și se structurează pe două semestre (34 de săptămâni), după cum urmează:

Semestrul I:

- 14 săptămâni de cursuri: 13 septembrie 2021 - 22 decembrie 2021

Semestrul al II-lea:

- 20 săptămâni de cursuri: 10 ianuarie 2022 - 10 iunie 2022,

Când au elevii vacanță



Vacanțele elevilor și preșcolarilor sunt programate astfel:

  • Vacanță pentru învățământ preșcolar și primar: 25 - 31 octombrie 2021;
  • Vacanța de iarnă: 23 decembrie 2021 - 9 ianuarie 2022;
  • Vacanța de primăvară: 15 aprilie 2022 - 1 mai 2022;
  • Vacanța de vară: 11 iunie 2022 - până la data din septembrie 2022 la care vor începe cursurile anului școlar 2022 – 2023.

Când intră elevii în vacanța de Crăciun



Semestrul întâi se va finaliza pe data de 22 decembrie, astfel că 23 decembrie este prima zi a vacanței de iarnă. Vacanța de Crăciun este și vacanța intersemestrială. Aceasta se încheie pe 9 ianuaurie - pe 10 ianuarie este prima zi de cursuri din semestrul al doilea.

Când se ia vacanța de Paște



Vacanța de primăvară include și perioada de Paște și sărbătoarea „Ziua muncii” - 1 mai.

Paștele ortodox pică în 2022 pe 24 aprilie, iar cel catolic pe 17 aprilie. Ambele sărbători sunt cuprinse în intervalul de vacanță de primăvară - 15 aprilie - 1 mai.


Prin excepție de la prevederile anterior menționate, pentru clasele terminale din învățământul liceal (clasa a XII-a zi, clasa a XIII-a seral și frecvență redusă), anul școlar are 32 de săptămâni de cursuri și se încheie la data de 27 mai 2022.

Pentru clasele a VIII-a, anul școlar are 33 de săptămâni de cursuri și se încheie la data de 3 iunie 2022, în timp ce pentru clasele din învățământul liceal - filiera tehnologică (exceptând clasele terminale anterior menționate), respectiv pentru clasele din învățământul profesional, anul școlar are 37 de săptămâni de cursuri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















106779 vizualizari

  • +19 (31 voturi)    
    sistem hibrid nu e bun (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:42)

    Hans Metter [utilizator]

    sau scoala online... dar sa taiem din anul scolar cu totul e ok?! mai bine sa nu faca deloc decat online?! noaptea mintii
    • -5 (27 voturi)    
      intr un fel , e normal... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:19)

      EXILAT2 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      ca elevii sa fie in vacanta tot anul ...avind in vedere ca oricum nu prea au ce invata de la "profesori" inculti , cu diplome cumparate sau interesati doar de meditatii...
      • +2 (2 voturi)    
        In bula ta asha o fi (Joi, 21 octombrie 2021, 8:57)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui EXILAT2

        Eu cunosc multi profesori care isi fac treaba si multi copii care vor sa invete, Asha ca hai sa nu generalizam! nu stiu ce planuri ai tu pentru copiii tai sau ce dorinte au ei, dar nu pentru toata lumea scoala e o chestie unitila.
      • -1 (3 voturi)    
        cam asa e (Joi, 21 octombrie 2021, 9:18)

        ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui EXILAT2

        e o bataie de joc invatamantul romanesc, si "live", si "online" si oricum.
        Zburda profesorii de bucurie! stau acasa mai non-stop, banu' e ban, ca u niste salarii acu ...
        Dolce far niente ...
        Si copiii care vor educatie plang .... :(
        Lasati scoala online, nu trebuie vacanta la 5-12! mai ales celor in anii terminali!
    • +14 (20 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:55)

      [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

      • +1 (1 vot)    
        Totalmente aberant (Joi, 21 octombrie 2021, 9:03)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

        100MBit/s inseamna, cu tot cu o pierdere de 20%, 10 MByte/s, adica 600MByte / min, adica 36GByte/ora. Nici la filmele UHD nu ai dimensiunea asta. E pur si simplu o aberatie. Un zoom nici macar nu se apropie de 10% din 100MB/s. Si mai mult de un zoom nici nu trebuie pentru orele online, am vazut pe viu acu cateva zile la propriul copil. Tot ce trebuie e un invatator/profesor dornic sa munceasca, nimic mai mult.
    • +4 (36 voturi)    
      Orice om normal stie ca scoala raspandeste COVID (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:03)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      daca tu deschizi SCOLILE inainte de valul 4 si cu 30% populatie vaccinata inseamna ca esti...

      'autoritatile' sunt responsabile de cei 400 de morti zilnic, in frunte cu Johannis si Cutzu.
      • +4 (28 voturi)    
        Responsabili sunt cei care (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:31)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        nu s-au obosit sa se vaccineze.E simplu.
        • +1 (3 voturi)    
          Asha e (Joi, 21 octombrie 2021, 9:05)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Dar de suferit sufera multi altii. Sufera si cei 10% din vaccinati pentru care vaccinul nu functioneaza, si bolnavii cronici care nu mai au loc in spitale, si cei care nu se pot vaccina din diverse cauze medicale, si o mica parte din copiii sub 12 ani, si medicii, obligati iar sa stea peste program si sa trateze numar triplu de pacienti in conditii total improprii, etc, etc.
      • +9 (15 voturi)    
        si moastele,nu? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 22:03)

        acribion [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        pe aia de la bor, latrine tv & co. i-ai uitat?
  • +15 (39 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:45)

    tirolez [utilizator]

    Cea mai mare tampenie. Cate luni vrea sa ii tina in vacanta, in 2 sapt NU se rezolva. De ce atata ura pe scoala online? Mai bine sa stea degeaba 1 luna? Ce sa faca in timpul asta "liber" , sa mearga la pelerinaje?? Macar cu scoala online, de bine de rau, mai studiau.
    Si la vara sa dea examene in august copiii.
    • +11 (31 voturi)    
      Erau la scoala,la fel ca danezii (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:32)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      daca parintii lor se vaccinau.
  • +5 (19 voturi)    
    Mai bine stau acasă la nesfârșit (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:48)

    mr_mojo [utilizator]

    Adică până o să avem Guvern, până Guvernului îi va păsa, până când îi va păsa și chiar va lua măsuri, până când va veghea ca măsurile să fie respectate, până când le si ne va păsa de oameni, până când ne va păsa și de copii, până când ne va păsa de copii înaintea adulților, până când…până când.
  • -3 (31 voturi)    
    Lol (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:50)

    HP [utilizator]

    Asa, f_teti complet viitorul copiilor, pentru ca nu sunteti capabili sa vaccinati niste mosi.
  • +6 (26 voturi)    
    lacatul pe scoli, masura barbara... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:52)

    demaGOGU [utilizator]

    ...pierderile din educatie sunt irecuperabile.
    • +3 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:56)

      [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

  • +19 (31 voturi)    
    bun (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:55)

    cucuveauamov [utilizator]

    de la scolile se închid ultimele la școlile se inchid primele. România supereducata!
    • -2 (8 voturi)    
      Asta cu ''supereducata'' (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:33)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      n-ai nimerit-o.
  • +13 (29 voturi)    
    Decizia gresita (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:06)

    SomeoneToGive [utilizator]

    Tot pe copii sa dam. Platesc ei toata polita. Sa stea inca vreo 3 ani acasa in scaunele comode de acasa. Sa nu interactioneze cu alti copii. Doar cu monitoarele.

    Dar daca facem vaccinarea obligatorie ?! Asa sa vedem daca rezolva ceva.

    Natie de tampiti destepti. Ne credem priceputi la toate. Suntem vai mama noastra.

    Deunazi spunea un antivaxer cu 10 clase : Ai vazut ce contine vaccinul ?! Apa cu sare ! Pai asta am si eu in bucatarie. Si alti prosti il aprobau. A uitat sa mentioneze un component esential : substanta activa...
  • -1 (19 voturi)    
    Foarte buna ideea (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:06)

    galeo [utilizator]

    Sa se ia acum vacanta, cand e in moment critic, si se va face scoala ultwrior
  • +12 (22 voturi)    
    Prea târziu! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:10)

    JohnDoe666 [utilizator]

    Numai reacții întârziate, nesincronizate cu realitatea!
  • +6 (20 voturi)    
    told-untold (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:13)

    ddanny [utilizator]

    Sa bagam o vacanta pe perioada nedeterminata, in care sa organizam vreo 2 untold-uri.
    • -7 (19 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:57)

      [anonim] i-a raspuns lui ddanny

      • +4 (10 voturi)    
        ... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:36)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui

        asa cum s-au dus anul asta? cu teste rapide valabile cateva zile?
  • +11 (25 voturi)    
    Mori cu ei de gât! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:14)

    167939 [utilizator]

    Exact din cauza atitudinii ăsteia idioate nu mai are lumea chef să facă nimic din ce spun imbecilii ăștia de guvernanți! O să facă vacanță de o luna, iar anul școlar va fi prelungit cu o săptămână (in care nu se va face nimic, cum a fost și anul trecut). Au stat până acum cu mâinile în sân, se flenduresc prin parlament și guvern degeaba. Închid școlile, dar restul rămâne deschis. Că moare economia. Băi, idiotilor, nu va mai exista economie cu copiii ăștia tampenizati și înnebuniți de măsurile voastre haotice. Copiii ăștia sunt economia de mâine, Campene! Dar pe tine te doare in cot, plozii tai sunt bine merci, nepoții or fi in scoli private sau in străinătate. Arza-v-ar focul iadului, pe tine, pe Catu, pe Iohannis, pe Arafat cu toată cohorta de dihănii din grupul vostru de rahat!
  • +8 (20 voturi)    
    Domnule, daca as putea ti-as scrie direct tie (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:29)

    Ionnut [utilizator]

    susținem adaptarea structurii anului școlar la situația epidemiologică extrem de gravă”, a afirmat Cîmpeanu.

    Acum sustii? Acum 2-3 saptamani te bateai cu caramida in piept si indemnai la prezenta fizica fara teste sau teste facute din floare in floare. Nu era de asteptat fiinta inteligenta ce esti, ca se va ajunge aici? Nu era usor de anticipat avand in vedere natura virusului si cum isi produce efectele?

    Nu meriti nici macar un post de om de servici sa cureti toalete, ala macar necesita un pic de morala si simt de raspundere, ceea ce tu nu ai deloc.
  • +19 (25 voturi)    
    asta e guvernul PNL-UDMR, haos si ipocrizie (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:38)

    Gryphus [utilizator]

    dupa ce ne-au zis ca deschid scolile si ca ele raman deschise acum ne spun ca le vor inchide
  • +9 (15 voturi)    
    chiar nu vor sa gaseasca solutii acceptabile (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:41)

    aditza_1967 [utilizator]

    Si d e ce sa nu intre in online saptamina viitoare? Fiindca are probleme campeanu? Sa taie saptamina altfel daca are chef d e taiat. Semestrul 2 ar putea incepe pe 3 ianuarie in loc de 10. Sau d ece nu vrea campeanu sa s efaca ore recuperatorii si simbata?
    • -1 (11 voturi)    
      ...''solutii acceptabile'' (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:34)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui aditza_1967

      VACCINAREA !
  • +22 (30 voturi)    
    Mallurile (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:54)

    omacron [utilizator]

    Dar mallurile, mallurile cand intra in vacant prelungita? Ok, nu intelegem sa ne vaccinam, dar din nou inchideti scolile, mallurile rman deschise! Uite de’asta nu va credem!
  • +7 (19 voturi)    
    Dl ministru dvs stiiti ce faceti? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:00)

    Dofe [utilizator]

    Dl Campeanu nu de mult erati adeptul scoala in format fizic in orice conditii. Acum vreti sa inchideti in totalitate. Ati avut la dispozitie toata vara ca sa refaceti (reduceti) programa scolara, dar nu ati facut. Nici prin minte nu va trecut sa scoateti temporar unele materiale neesentiale pentru majoritatea copiilor (muzica, technologie, desen - profesorii puteau fi platiti, stateau la scoala si supravegheu respectarea normelor sanitare). Timpul petrecut la scoala se reducea mult. Nu va ganditi ca ar trebui sa se respecte normele saniatere la scoli, ati vazut cum poarta uni masca. Dl ministru stiti ca va veni si valul cinci, va ganditi sa faceti ceva sau asteptati iarasi. Propunerea mea ar fii sa dati demisia poate altii sunt mai capabili.
  • +9 (19 voturi)    
    Singurele masuri reale (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:26)

    gogu_a_lu_gigi [utilizator]

    sunt acelea de contrangere sub orice fel a celor navaccinati sau fara sa fi avut boala ca sa se vaccineze.

    Sa presupunem ca se face look-down 2 sapt, apoi in maxim o luna suntem inapoi aici. S-a dovedit clar ca singura metoda de a scapa de Pandemie este vaccinul.

    Oamenii trebuie sa inteleaga ca este "razboi", un altfel de razboi. In cazul unui razboi cu bombe, tot le fel discutam de constitutie ? Mergem la meeting-uri sa spunem ca nu vrem la razboi ? Sau in cazul unui razboi primeaza interesul national.

    La fel este si aici, interesul national in defavoarea celui personal. Nu vrei sa te vaccinezi, perfect, inteleg, dar si tu intelege ca o sa ai anumie restrictii, si acestea sa nu fie luate aiurea, ci sa fie luate cu cap astfel incat sa putem opri Pandemia.
  • +13 (23 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:28)

    plount [utilizator]

    Prietena mea e profesoara, ocazie cu care am vazut, in fine, auzit, cum se fac ore de liceu online. Si se fac foarte bine. Cand ii aud pe "experti" si politicieni vorbind impotriva invatamantului online fara nici un fel de date, imi vine sa vars.

    Si stiu de la cunostinte ca la mari universitati din lume inca se fac cursuri online. Nu pentru multa vreme, ca la ei lumea s-a vaccinat.
    • +1 (5 voturi)    
      Ai copii prietene? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 23:53)

      Nothingtrue [utilizator] i-a raspuns lui plount

      incearca sa faci online la pregatitoare si apoi cls 1-4. Vorbesti pe langa subiect. cum inveti copilul sa scrie online? Fara prezenta fizica e imposibil si daca nu ai noroc sa ai pe cineva sa se ocupe de copil pentru a il pune la laptop sa se conecteze si sa stea cu el acolo sa il ajute e jale. Cand sunt mai mari e ok online desi nu sunt fanul genului, cum nici copii nu sunt. Ei au nevoie de interactiune intre ei nu de privit la ecrane. la Universitate e altceva. Deja ai alte abilitati. la modul online de la noi nu o sa mai avem copii la universitati. Din auzite cum zici tu e simplu. Mai si documenteaza-te putin la prietena profesoara.
      • +1 (1 vot)    
        prietene ... (Joi, 21 octombrie 2021, 9:37)

        ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Nothingtrue

        nu a vorbit nimeni de 1-4, aia aveau oricum vacanta ... e vorba de 5-12 si in principal de clasele terminale a 8-a si mai ales a 12-a, care mai au si alte trebi vara urmatoare ... de ex. unii copii vor sa plece la studii in strainatate, ca in rahatul asta de tara e clar, si atunci trebuie incheiata situatia scolara la un anumit moment.
      • +1 (1 vot)    
        Am eu copil (Joi, 21 octombrie 2021, 10:00)

        crinana [utilizator] i-a raspuns lui Nothingtrue

        si a invatat sa scrie ONLINE, cand eram toti incuiati in case, la inceputul pandemiei. Depinde mult de invatatoare, de interesul pe care il acorda, de numarul de elevi in clasa si de interesul si atentia elevului. Copiii se descurca in general foarte bine si singuri la calculator, doar nu cer ajutorul parintilor cand se joaca jocuri. Revenind la scrisul predat online, exista video-uri pe youtube foarte bine realizate de care invatatoarea s-a folosit cu succes. Uite un exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=p2JohkWD-PA
  • +19 (19 voturi)    
    buna asta cu internetu' (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:45)

    stupidu [utilizator]

    un geniu campeanu asta, dupa ce au stat in online un an si ceva acum se trezeste ca de fapt nu au viteza de transfer minima necesara in 50% din tara. pai bine ma, cind faceati proiectele alea sa dati tablete la toti elevii sa poata sta in online, atunci aveau?
    • +7 (7 voturi)    
      Aveau! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 21:00)

      Vasile [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      Aveau firmele lor de casa tablete de distribuit!
  • +5 (7 voturi)    
    Pauzele (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:48)

    gigilu [utilizator]

    lungi si dese cheia marilor succese. Cei din campia muncii din zilele noastre asteptati sa va plateasca pensiile generatia de pe bancile vacantelor prelungite. Culegem rezultatele generatiilor de guverne incompetente care au pus Romania pe butuci.
  • +11 (15 voturi)    
    Cum rămâne cu: (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:52)

    rana [utilizator]

    - "școala se închide ultima" (Câmpeanu, Rafila - epidemiolog);
    - "școala nu îmbolnăvește" (Câmpeanu);
    - "nu la școala se transmite virusul" (Anisie, Câmpeanu)
    ?
    • +2 (10 voturi)    
      Intreaba-i pe (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:35)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui rana

      antivaccinisti.Ei ''stie'' ce si cum.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 21:29)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui rana

      In clasa copilului meu saptamanal sunt coipii "raciti". Se musamalizeaza de conducerea scolii sau de cine stie care sa nu se treaca in online. Parca sunt apucati. Antivaccinisti pana in maduva oaselor. In prima zi de scoala invatatoarea abia se tinea pe picioare de racita.
  • +6 (10 voturi)    
    nu e nimic de comentat (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:08)

    Dedalus [utilizator]

    Puteti face invatamant on line si in variante asincron, in variante cu transmisie low-res si in nu mai stiu cate alte feluri. Sigur, e necesar un minim de viteza. Dar se poate transmite decalat.

    Dar dinozaurii precum Campeanu "bat la calculator" si fac telescoala pe monitor!

    ===

    Daca as fi ministrul invatamantului as incepe prin a desfiinta ministerul.

    Sunt mult mai buni 10 functionari care stiu ce au de facut, sub coordonarea cuiva care intelege invatamantul modern decat sleahta de politruci si incompetenti gras platiti ca sa distruga generetie dupa generatie.

    ===

    Nu se poate face nimic cu acesti oameni.

    Sunt incapabili, incompetenti, ramasi cu decenii in urma.

    Nu stiu ce se poate discuta cu asemenea personaje.

    Nu am ce sa comentez altceva, ar fi inutil
  • +3 (5 voturi)    
    mah (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:59)

    nikita11 [utilizator]

    problema nu e reteaua si accesul(desi accesul e o problema) ci contentul. adica lipsa lui.
  • +3 (7 voturi)    
    daca tacea... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 21:11)

    e.o. [utilizator]

    ""Pentru cei care întreabă de ce este preferabilă vacanța în loc de intrare in online (aceiași care nu au auzit de echitate in educatie) le răspund ca din punct de vedere al vitezei de transfer minime pentru o predare online (cât de cât) este necesar sa existe 100 MB/sec. Asta exista doar pentru maximum 50% din teritoriul României. În Bucuresti avem viteză de transfer de 10 ori mai mare (1 GB/sec) și tot avem probleme,” a mai declarat Cîmpeanu."

    În 100Mbps înghesuim lejer 15-20 de stream-uri.

    Era mai decent dacă admitea că au greșit când au insistat cu păstrarea predării în școală la incidențe peste incidența de 6.
  • +3 (5 voturi)    
    Câmpene, (Miercuri, 20 octombrie 2021, 22:02)

    rana [utilizator]

    de ce ai cedat să se închidă școala ?
    Școala trebuie ținută deschisă cu orice preț... !
  • 0 (8 voturi)    
    Greu de guvernat nația asta.... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 22:49)

    GabiO [utilizator]

    Mă uit pe comentarii și văd că nimănui nu-i convine. Mă întreb câți dintre comentatori sunt părinți. Câți dintre ei ar prefera să aibă copiii bolnavi, iar părinții și bunicii lor morți? Doar să fie educați....ce snobism ridicol! Ce este mai important decât sănătatea și viața? Nu vedeți că spitalele nu au medicamente și pe doctori și restul personalului îi doare-n trei litere??? Se îmbolnăvesc și nevaccinații, dar și vaccinații snobi și autodeclarați elite inteligente! Alo! Suntem în România! Dacă ai făcut covid în România ești pe jumătate mort! Preferi mort decât cu copiii acasă???
    • 0 (8 voturi)    
      Dar este cu repetitie (Joi, 21 octombrie 2021, 0:59)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui GabiO

      La fel s-a intamplat in primavara 2020, apoi in toamna lui 2020, au urmat scoli inchise in ianuarie-februarie 2021.
      Pana cand vor continua aceste "experimente" ?
      Si da, sunt parinte, si suntem toti vaccinati si nu ne-am imbolnavit atunci cand unul din copii a adus Covid de la scoala.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inchideti scolile. (Joi, 21 octombrie 2021, 6:54)

    Tizzy [utilizator]

    Copiii ai caror parinti sunt vaccinati sa mearga la scoala fizic. Restul online.
  • 0 (0 voturi)    
    antivaccinistii au castigat: au inchis scolile! (Joi, 21 octombrie 2021, 8:08)

    Antenistontel [utilizator]

    dar raman deschise mall-urile tuguiate si pelerinajele la ramasite trupesti!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum ramane cu echitatea??? (Joi, 21 octombrie 2021, 8:47)

    Evident [utilizator]

    Acest ministru al educatiei a declarat ca nu trebuie sa
    tratam o scoala de sat la fel ca una de oras cand e vorba de inchis, sa nu la inchidem pe toate, ca in unele locuri nu e cazul.
    Acum nu merge si invers, aia care au internet de ce sa ii oprim, daca nu e cazul?
    Cand ne-am dus in focar, nu a fost echitate in sanatate. Acum nu ar fi echitate in educatie!?