Mai puține ore pentru copiii de la clasa pregătitoare / Anunțul ministrului Educației

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 20 august 2020, 15:30 Actualitate | Educatie


Clasa pregatitoare
Foto: HotNews.ro
Numărul de ore la clasa pregătitoare se va reduce începând cu noul an școlar 2020-2021, a anunțat, joi, ministrul Educației, Monica Anisie.

"Aseară a fost aprobată în şedinţa de Guvern o Ordonanţă de urgenţă prin care am prorogat aplicarea modificării numărului de ore la clasă pentru toate clasele şi vom începe anul acesta şcolar cu clasa pregătitoare. Deci, începând cu clasa pregătitoare vom reduce numărul de ore la clasă şi vom prezenta noile planuri-cadru pentru învăţământul primar", a afirmat Anisie, la Parlament, potrivit Agerpres.

Ea a spus că specialiştii din Ministerul Educaţiei vor prezenta aceste noi planuri-cadru "în curând" și le vor pune în dezbatere publică.

Actualul plan-cadru prevede pentru clasa pregătitoare 19 ore obligatorii pe săptămână.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6577 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    dar cum incepe? (Joi, 20 august 2020, 16:31)

    rsbl [utilizator]

    Eu sunt curios cum incepe clasa pregatitoare?
    Tot online?
    • +1 (5 voturi)    
      Citeste stirile. Nu incepe nimic online (Joi, 20 august 2020, 19:09)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Bazandu-se pe intelepciunea celor care nu cred ca exista virusul, au hotarat sa se inceapa scoala fizic peste tot. Probabil te bucuri si tu, ca altii, numai ca veti avea pe constiinta noul val dramatic de infectari pe care masura il va genera.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Joi, 20 august 2020, 16:32)

    tirolez [utilizator]

    Fricaa, i-au sarit toti pilosii de la gimnaziu in cap , inclusiv popa si acum lasa cartoful fierbinte altora.
  • 0 (4 voturi)    
    Incepeti cu Religia (Joi, 20 august 2020, 16:59)

    ady77 [utilizator]

    Sau aceea materie nu are voie sa dispara din curricula de baza?
    Mai mult sport nu cred ca ar strica pentru copii, sunt unii dintre ei care la 14-15 ani sunt cocosati, si arata de zici ca au 80 de ani.
    • -2 (6 voturi)    
      Religia nu e in trunchiul de baza, e optionala (Joi, 20 august 2020, 19:06)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Printr-o simpla declaratie la secretariatul scolii poti sa renunti la Religie sau sa optezi pentru ea daca vrei.

      Serios, nu mai e obligatorie de mult.
      • +2 (4 voturi)    
        Cum? (Vineri, 21 august 2020, 1:09)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        La copii mei au pus Religia ora a doua din patru în orar. Aveam două opțiuni: să iau copiii de la școală după prima oră și să’i aduc la a treia sau să stea pe hol cu paznicul o oră.
        Nu poți renunța la Religie.
  • -1 (3 voturi)    
    Sistemul corupt a castigat. Din nou (Joi, 20 august 2020, 17:11)

    andipetre [utilizator]

    Asa cum se stia deja pe surse, marele guvern liberal (noul pesede) a cedat presiunilor mafiei din invatamant care nu a acceptat reducerea numarului de ore.

    Legea care a fost promulgata anul trecut de Iohannis, cu mare pompa, a devenit un mare fâs. Lege incurajatoare, care promitea renuntarea la aberatia structurala a sistemului nostru de invatamant, in care elevii sunt supraincarcati cu ore inutile predate stalinist si agresiv de incompetenti. Cine are copii la scoala stie.

    Ei bine, incompetentii au castigat.

    Prorogarea va deveni permanentizare, pentru ca, daca intr-un an nu au fost in stare sa gaseasca o solutie de reducere a orelor, n-or sa gaseasca nici in viitor. Nu pentru ca nu pot, ci pentru ca nu vor. Povestea a fost, probabil, utila electoral, unii dintre noi, naivi, chiar i-am crezut, apoi... fâs. PSD a renascut in noua putere.
  • -1 (3 voturi)    
    mintea de pe urma (Joi, 20 august 2020, 18:36)

    Dedalus [utilizator]

    Sa speram ca vor fi cu adevarat reduse planurile-cadru si, mai ales, in mod semnificativ.

    Ar fi prima masura cu cap in ultimele 2 decenii in educatia romaneasca.
    • +1 (3 voturi)    
      Pai stirea e ca au renuntat la reducerea orelor (Joi, 20 august 2020, 19:02)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Nu e o masura cu cap, ci e anularea unei masuri bune luate anterior.

      Stirea e de fapt ca au hotarat sa anuleze o lege care reducea la un nivel decent orele pentru toate clasele. Acum un an a fost promulgata de presedinte o lege care punea limite pentru numarul de ore pentru toto anii de studiu, pentru a reduce presiunea pe elevi. In loc sa o aplice (aveau timp destul), au tot vorbit vorbe pana acum si in final au cedat la presiunile profesorilor.

      Noutatea anuntata azi e ca au scris o Ordonanta de urgenta prin care amana aplicarea legii, cu exceptia clasei pregatitoare. Clasa pregatitoare, care nu incurca prea multe din socotelile coruptilor din sistem, pentru ca acolo nu se fac ore in sensul clasic: e un fel de prelungire a gradinitei, nu sunt implicati alti profesori decat invatatoarea, deci nu se taie posturi.
      • 0 (2 voturi)    
        Multumesc! (Joi, 20 august 2020, 21:50)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Am avut si eu cateva ore de bucurie. Sa imi fie invatatura de minte!

        In Romania educatia nu e pentru elevi, ci pentru locurile de munca ale profesorilor. Incompetenti.

        Exista inca din fericire solutia plecarii din Romania cu copii cu tot.
  • +1 (3 voturi)    
    Multumim din inima partidului PNL (Joi, 20 august 2020, 19:33)

    ttattaie [utilizator]

    pentru ca vom avea si anul acesta materii inutile gen Tehnologie, Civica. De fapt daca s-ar elimina materia inutila profesorii nu vor mai face meditatii si nu vor mai achizitiona 6 case. GHINION.
  • +1 (1 vot)    
    19 ore?! (Joi, 20 august 2020, 22:43)

    anitza [utilizator]

    19 erau si pana acum: 4 zile cu cate 4 ore si una cu 3. Dintre ele, o ora era religia. Ce s-a redus??