UPDATE Președintele Consiliului de Administrație al Universității "Titu Maiorescu", reținut după ce ar fi dat unor candidați subiectele de licență / Au fost reținute și alte două cadre didactice

de MH     HotNews.ro
Joi, 27 iunie 2019, 13:37 Actualitate | Educatie


Universitatea Maiorescu
Foto: Facebook
Președintele Universității Titu Maiorescu, Iosif Urs, a fost reținut de procurori. Alături de el au fost reținute și alte două cadre didactice din aceeași instituție de învățământ. Iosif Urs este suspectat că, în calitate de președinte al comisiei de întocmirea subiectelor la licență în Drept, ar fi dat subiectele la proba scrisă unor candidați.

Surse judiciare au precizat că Iosif Urs a fost reținut de către procurorii Parchetului Judecătoriei Sector 2 pentru folosirea în orice mod a unor informații care nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite. Celelalte două persoane au fost reținute pentru complicitate la această infracțiune.

Iosif Urs este suspectat că, în calitate de președinte al comisiei de întocmirea subiectelor la licență în Drept, ar fi dat subiectele la proba scrisă unor candidați.

Rectorul Universității, Smaranda Angheni, a declarat pentru HotNews că examenul de licență va continua.

”Noi nu știm nimic, nu ni s-a comunicat nimic cu privire la domnul Urs, care este președintele comisiei care elaborează subiectele la Drept. Am fost audiați ca martori, dar am declarat că am respectat procedura legată de licență. Licența merge mai departe. Nu avem niciun motiv să anulăm pentru că există numai o suspiciune, nu avem nicio probă. Am convocat Senatul și am discutat această situație. Regreat nespus de mult această situație”, a declarat Smaranda Angheni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13340 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Vai, vai, vai! (Joi, 27 iunie 2019, 13:42)

    ber [utilizator]

    Cum se poate asa ceva? Doar Universitatea Titu Maiorescu este pepiniera de cadre a psd-ului!
    Vedeti cum au pangarit astia nume ca Spiru Haret, Titu Maiorescu, si cate altele or mai fi pangarite?
    • +4 (4 voturi)    
      Adrian Năstase, fostul premier condamnat (Joi, 27 iunie 2019, 14:58)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ber

      cu executare în două dosare pentru corupţie la nivel înalt, pentru care a făcut 500 de zile de puşcărie, a primit titlul de Doctor Honoris Causa al Universităţii “Aurel Vlaicu” din Arad, iar Comisia de Laudatio a fost condusă chiar de ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu.
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 iunie 2019, 14:00)

    [anonim]

    • +6 (6 voturi)    
      n-are cine sa protesteze! (Joi, 27 iunie 2019, 14:44)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui

      Dar cine sa protesteze, Razvan Teodorescu?
      • +2 (2 voturi)    
        Poate fosta banda de hoti de la LPF-Dragomir (Joi, 27 iunie 2019, 15:15)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui ber

        Urs fost vicepreşedinte LPF şi şef al Comisiei Juridice din cadrul Ligii.
  • +6 (6 voturi)    
    Pacat de numele ce-l poarta ac. " universitate " (Joi, 27 iunie 2019, 14:36)

    Plagarus [utilizator]

    Avem " elite " mai ales in politica,ce spui Viorele ?
  • +5 (5 voturi)    
    de ce (Joi, 27 iunie 2019, 15:15)

    andrei1232000 [utilizator]

    abia acum? La Spiru Drobeta unde a dat licenta inginerul in drept Nicolicea? Si la Caracal, la Targoviste, etc?
  • +3 (3 voturi)    
    foarte (Joi, 27 iunie 2019, 16:05)

    optiunea-2 [utilizator]

    regreta nespus faptul ca l'au prins! erau f bucuroase daca nu'l prindea, poate ajungea putina spaga si la ele... asa, ca l'au prins, le pare rau... niema spaga.

    o mizerie intr'un focar de coruptie mafiota
  • +3 (5 voturi)    
    Titu e chiar ok (Joi, 27 iunie 2019, 16:14)

    mmmircea [utilizator]

    sunt foarte multe cu standarde sub Titu prin Bucuresti. Prin tara nu mai vorbesc, ajunsese pana si Nicolae Mischie prof. univ. rector pe la Gorj. La Alexandria iti dadeau direct licenta plus bac-ul plus trei copii carte de identitate cadou. Sa fim seriosi, sub obladuirea Abramburicii mafia si-a facut de cap si a transformat invatamantul intr-o gluma proasta.
  • +7 (7 voturi)    
    Iosif Robi Urs (Joi, 27 iunie 2019, 16:51)

    Nowhereman [utilizator]

    Biografia un pic mai completa a acestui dinozaur toxic al învățământului românesc sună așa : profesor de drept la ASE in anii 80 unde era si secretar BOB (birou organizație dee bază) PCR și ceva ștab pe la UASCR.
    Dupărevoluție s-a conectat la mai multe conducte - consilier la grupul de firme CIBELA care a terminat în faliment și patronul Viorel Popa - fostul lui student la ASE - în pușcărie pentru nenumărate țepi și evaziuni fiscale, clubul de fotbal Sportul Studențesc de unde a urcat la Liga ca om de bază al lui Mitică Dragomir și U Titu Maiorescu, care a licențiat și a masterizat și a doctoralizat toți politrucii și găștile asociate PSD și nu numai. Despre moralitatea lui nu există termene de abjecție. Una din colegele mele a fost șantajată in anii 80 sa se culce cu el ca sa isi ia examenul. Și nu era primul caz. Era vestit pentru asrta pentru ca se credea un don Juan. Ajunge mult prea târziu în fața unei instanțe, dacă va ajunge și nu va face o zi de pușcărie deși i-ar trebuyi vreo 10 ani. E și bătrân pe deasupra, bănuiesc ca trebuie sa aiba vreo 75 de ani. Nemuritorii care au îngropat învățământul românesc. Androneasca, Bondrea etc. Cu URS în coadă.