Summitul NATO de la Londra: Parisul și Berlinul încearcă să calmeze jocul, după criticile dure ale lui Macron / Diplomat: Alianța este destabilizată de trei probleme: Trump, Macron și Turcia

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 noiembrie 2019, 20:29 Actualitate | Defense


Donald Trump si Emmanuel Macron
Foto: Facebook
Cu două săptămâni înaintea summitului NATO de la Londra, Franța și Germania au înaintat miercuri propuneri pentru a calma tensiunile provocate de criticile președintelui francez, care a apreciat că Alianța este în stare de "moarte cerebrală", în condițiile în care un diplomat de rang înalt avertizează că Pactul este destabilizat acum de trei probleme: Donald Trump, Emmanuel Macron și comportamentul Turciei, scrie AFP.

"Răul este făcut. Acum trebuie limitate pagubele pentru a afișa unitatea la summitul de la Londra", a comentat acest diplomat, care a preferat să-și păstreze anonimatul.

"NATO este destabilizat de trei probleme: comportamentul președintelui american Donald Trump, comportamentul Turciei și comportamentul lui Macron", a subliniat el.

Miercuri, șeful diplomației germane, social-democratul Heiko Maas, a propus constituirea unui comitet de experți prezidat de secretarul general Jens Stoltenberg pentru a întări procesul politic în cadrul Alianței, o organizație militară.

Omologul său francez Jean-Yves Le Drian a formulat o propunere similară. "Un mic grup de personalități eminente" care să fie însărcinat cu analizarea "relației NATO cu Rusia" și a "viitoarelor mari mize de securitate colectivă, precum amenințarea teroristă, China și impactul militar al marilor descoperiri tehnologice", a precizat ministrul, în intervenția de la începutul primei sesiuni de lucru.

Secretarul de Stat american Mike Pompeo a prezis "o serie de reuniuni reușite pentru a putea avea un summit reușit al liderilor".

Diagnosticul brutal făcut de Emmanuel Macron și critica leadership-ului american au șocant NATO.

Spațiul, teren de operațiuni pentru NATO

Miniștrii vor discuta chestiuni strategice în cursul unui dineu de lucru. Spațiul va deveni la summit un nou teren de operațiuni de apărare pentru Alianță, în condițiile în care membrii săi au aproape 1.000 de sateliți pe orbită. Dar nu se pune "chestiunea de a organiza un război al stelelor", au avertizat responsabili ai Alianței.

"NATO nu are intenția de a amplasa arme în spațiu", a spus și Jens Stoltenberg. "Dar trebuie ținut cont de pericolele pe care le pun unii în spațiu, din cauza vulnerabilității sateliților", a explicat un diplomat.

NATO vrea de asemenea să se poziționeze în fața avansului Chinei, care are "al doilea buget militar din lume și este foarte prezentă în spațiul cibernetic", a explicat secretarul general Jens Stoltenberg.

Crispare


Crisparea aliaților împotriva Franței nu este o surpriză. "Nu încercăm să câștigăm un concurs de popularitate, dar vrem să fim ascultați și înțeleși", au explicat surse de la Paris, pentru AFP.

Aliații se tem însă de reacțiile lui Donald Trump, confruntat cu o procedură de destituire și care l-a văzut miercuri fragilizat pe Mike Pompeo de mărturia depusă de un ambasador în dosarul ucrainean.

Statele Unite au o prioritate: împărțirea poverii cheltuielilor pentru Apărare.

Reuniunea de la Londra va fi dominată larg de această chestiune. Germania nu vrea să mai devină ținta criticilor lui Donald Trump. Bugetul său pentru apărare a fost majorat și se va ridica la 50,3 miliarde de euro în 2020, respectiv 1,42% din PIB, încă departe de ținta de 2% promisă și așteptată de președintele american. "Noile cifre privind contribuțiile aliaților vor fi publicate înaintea summitului", a afirmat Jens Stoltenberg.

Franța spune că nu se teme. "Franța este un aliat credibil, deoarece a contribuit la securitatea transatlantică prin bugetul său de apărare, disuasiunea nucleară și operațiunile sale militare, inclusiv de înaltă intensitate, și în special în eforturile de luptă împotriva terorismului în Sahel sau în Levant", a subliniat Jean-Yves le Drian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5903 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Taxidermia Cracanatului (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 20:39)

    un domn [utilizator]

    Este Rezolvarea Problemei + Restituirea a minim 500 miliarde euro confiscate de Crăcănat in scop personal ....restituirea către Trezoreria Rusiei
    • +2 (10 voturi)    
      Roaga pe cineva... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 21:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Roaga pe cineva sa-ti citeasca articolul. E despre NATO.
      • +2 (10 voturi)    
        NATO nu include Rusia (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 21:52)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Rusia este Ostil NATO !
        Pravy Sektor și Oameni de Bine lucrează pentru Taxidermia Cracanatului !
  • -2 (26 voturi)    
    Buna treaba (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 21:04)

    graveyard_shift [utilizator]

    Trump cere ca toti participantii sa-si achite taxele stabilite de comun acord. Nimeni nu misca un deget. Trump da cu pumnul in masa.
    Concluzia unanima: Trump e de vina.
    Bravo.
    • +5 (21 voturi)    
      Patton: Sa pleci la lupta fara francezi.... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 21:44)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      Patton: Sa pleci la lupta fara francezi, e ca si cum ai pleca la vanatoare fara fanfara! (Citatul e din memorie, da' spiritul cam asta e.)
      • +5 (9 voturi)    
        Citatul precis (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:21)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        "Going to war without France is like going deer hunting without your accordion."

        Deci e si mai "acordat" decat iti aminteai :)
      • +5 (7 voturi)    
        Ce Visa Potemkin și Ecaterina ? (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Sa iasă la Atlantic prin Franța !
    • +3 (7 voturi)    
      nu (Joi, 21 noiembrie 2019, 15:03)

      daril [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      toti isi achita taxele, Trump slabeste Nato ca sa-i faca pe plac stapanului sau Putin.
      • -2 (2 voturi)    
        slabeste NATO cerand se se mareasca contributiile (Joi, 21 noiembrie 2019, 18:49)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui daril

        tarilor membre?
        Lui Putin asta ii plac perversiunile sau nu inteleg?
        PS daca Obama cerea respectarea contributiilor asumate de catre membrii NATO era considerat tot sclavul lui Putin sau un luptator pentru pace? Nu a facut asta deci nu mai conteaza!
  • -3 (9 voturi)    
    Saltimbancul, derutatul si bazarul (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:18)

    andipetre [utilizator]

    Ăștia sunt, decì, cei care amenință NATO.

    Deci nu e niciun pericol.
  • +1 (17 voturi)    
    Lol (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:33)

    mitg [utilizator]

    Macroul e un cretin.
  • -3 (13 voturi)    
    Dar cine (Joi, 21 noiembrie 2019, 0:08)

    yol [utilizator]

    o fi “ diplomatul” anonim care ne informeaza cat de nasoala e treaba, si asta inaintea summitului?! Si de cand “ diplomatii” se ocupa cu declaratii calde si pe surse?:)
  • +3 (5 voturi)    
    Krakanel se linge pe (Joi, 21 noiembrie 2019, 4:52)

    Observatory [utilizator]

    bot ,,,,, stai ca vrea și chinezi ceva de băgat , coada , poate mai prinde ceva prosti...sa-și vândă chinezăriile ...
    Francezii Mohamed și Hussein sunt bine mersi , au o cultura frumoasa , rămase de la Adevărații francezi...
  • +2 (10 voturi)    
    De fapt cei trei care subminează NATO (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:50)

    Rescator [utilizator]

    se rezumă la unul singur-Putin:
    -Trump este omul lui Putin fiind ajutat puternic,prin
    toate mijloacele să câștige alegerile;
    - Macron s-a consacrat prin numeroasele sale
    declarații ca rusofil inrăit;
    -Sultanul Erdogan s-a făcut frate cu dracul rusnac
    (Coranul permite) din interes pentru cuceriri in
    toate direcțiile și pentru controlul frățesc al
    Mării Negre.
    Așa că trebuie să luăm act de criza reală a Alianței!
    • 0 (6 voturi)    
      Ghici cine apara frontiera estica a NATO ? (Joi, 21 noiembrie 2019, 10:19)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Nu e nici Franta, nici Turcia...
      • +2 (2 voturi)    
        De la Țările Baltice la Romania (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        In fiecare Țara din Nord la Sud avem un Symo Haiha ! Mujicii știu asta și nu sunt confortabili cu ideea !
    • -4 (4 voturi)    
      ref -Trump ceva dovezi? (Joi, 21 noiembrie 2019, 18:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Sau doar ancheta esuata a democratilor?
      Sunt curios daca babeta Clnton ar fi cerut ever respectarea tratatului NATO si a cifrei de 2% care este, nu-i asa, o destabilizare imensa a NATO.
      Cum poti sa-i ceri unei supra-puteri economice(Germania) sa isi plateasca propria aparare? Strigator la cer! Destabilizator!
  • +4 (8 voturi)    
    Trump si Erdogan distrug NATO (Joi, 21 noiembrie 2019, 15:02)

    daril [utilizator]

    Macron doar constata, nu trageti in mesager :)