Kelemen Hunor: Nu există intenţia de a introduce certificatul verde pentru biserici

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 2 decembrie 2021, 23:20 Actualitate | Coronavirus


Kelemen Hunor
Foto: Facebook
Vicepremierul Kelemen Hunor, preşedintele UDMR, a declarat joi seara că nu există intenţia de a se introduce certificatul verde obligatoriu pentru accesul în biserici sau alte locaşuri de cult, relatează Agerpres.

"În coaliţie există discuţii în continuare cum să arate legea. Până când nu finalizăm toate dezbaterile în comisie, nu vreau să vin cu o soluţie. În ceea ce priveşte bisericile nu va fi şi nu există intenţia de a introduce certificatul verde. Nici la farmacie, nici la alimentară nu trebuie să prezinţi certificatul verde. Trebuie să respecţi celelalte reguli, dar nu cu certificat verde. Deci nu există o astfel de intenţie, categoric nu", a declarat Kelemen Hunor la Antena 3.

În ceea ce priveşte testarea, el consideră că aceasta ar trebui plătită în cazul în care se refuză vaccinarea, care este pusă la dispoziţie de stat în mod gratuit.

"În ceea ce priveşte testele, când statul îţi dă un vaccin gratis, dacă te îmbolnăveşti, te tratează în spital cu contribuţie, fără să plăteşti în plus, atunci, dacă nu vrei să te vaccinezi, că asta este decizia ta, libertatea ta, cu toate că eu aici am o altă abordare, să plăteşti testul. După cele 38 - 40 de zile, perioada în care dacă vrei să te vaccinezi, poţi să ai schema completă de vaccinare. În acea perioadă (...) se poate merge spre a deconta testul, dar în acest moment mai sunt multe discuţii. Certificatul verde când este obligatoriu? Când creşte incidenţa. Când scade incidenţa, când a intrat în zona verde, când ai ajuns la 0,5, sub 1 la mie de cazuri, atunci, sigur, certificatul verde nu mai are o importanţă atât de mare. (...) Libertatea ta până unde se duce? Când pui în pericol sănătatea celuilalt, nu mai eşti liber. (...) Pe lângă libertate mai e nevoie şi de responsabilitate", a arătat vicepremierul.

Potrivit acestuia, "vaccinarea obligatorie, în sensul că e musai, este imposibilă".

"Vaccinarea şi certificatul de sănătate, certificatul verde da, e obligatoriu. Şi atunci trebuie să aduci argumente, trebuie să-l convingi pe celălalt. Eu sunt de acord cu vaccinarea obligatorie în sănătate, în administraţia publică, în învăţământ, în acele zone unde în fiecare zi personalul se întâlneşte cu mulţi cetăţeni, cu copii, cu vârstnici, cu bolnavi, cu cei care merg să-şi rezolve problemele din administraţie. Acolo da, sunt de acord, dar mai important este să aduci argumente, să-l convingi pe celălalt că vaccinul nu te omoară, vaccinul te salvează", a argumentat liderul UDMR.

Citește și:
Kelemen Hunor: Prima forţă din coaliţie este PSD / S-a schimbat raportul de forţă în coaliţie. Cu USR, PNL era prima vioară
Grecia le cere credincioșilor să prezinte un test Covid NEGATIV pentru a participa la slujbe






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1722 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    De ce nu, acolo nu umbla Covid-ul?! (Joi, 2 decembrie 2021, 23:28)

    Cu_drujba_in_parlament [utilizator]

    Stati asa.. sa inteleg ca toate babele nevaccinate nu mai merg la Bamboo, in Vama Veche, in mall sau la club, dar se duc la biserica deoarece acolo nu trebuie vaccin si dj-ul baga ritmic mix de liturghii la microfon?
  • +5 (15 voturi)    
    Si care e diferenta (Joi, 2 decembrie 2021, 23:42)

    Milka Man [utilizator]

    intre inghesuiala din mall si cea din biserica?In mall, oamenii trec unii pe langa altii in cateva secunde; in biserica, stau inghesuiti unul in altul timp de o ora sau doua.
    • +2 (12 voturi)    
      La biserică oamenii se apropie de Dumnezeu (Vineri, 3 decembrie 2021, 8:29)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Conform celor spuse de ÎPS Teodosie moartea îi apropie pe oameni de Dumnezeu. Dacă priviți la perceptele BOR, omul viu nu a valoare. Toți sfinții, au fost declarați șfinți după ce au murit. Oamenii vii sunt niște oițe(blege) care sunt păstorite(jumulite) de niște indivizi, care pretind că fac asta în numele lui Dumnezeu. Eu cred că BOR minte, pentru-că D-zeu nu a făcut omul ca să-l ucidă și că vaccinul este dat de D-zeu ca să-i salveze pe oameni din ghearele pandemiei provocate de Scaraoțchi. Cei care se opun vaccinării sunt slujitorii lui Scaraoțchi.
  • +5 (11 voturi)    
    Musai (Joi, 2 decembrie 2021, 23:58)

    Mr.Higss [utilizator]

    "vaccinarea obligatorie, în sensul că e musai..."

    Dar ce alt sens mai are "vaccinarea obligatorie"?
    Are și alte sensuri in care ar fi posibilă vaccinarea obligatorie?
  • +1 (11 voturi)    
    eroziune@yahoo.com (Vineri, 3 decembrie 2021, 1:20)

    dumnezeu [utilizator]

    de ce ar exista? doar sîntem teocrație, ca în iran!
    • -4 (6 voturi)    
      ce-ar fi sa nu fie necesar nicaieri (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:33)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

      ca sa nu jonglam intre teocratia iraniana si fascismul de care da dovada China
  • +3 (11 voturi)    
    POCHII (Vineri, 3 decembrie 2021, 8:31)

    gibon47 [utilizator]

    Cum aud de pochi tremură izmenele pe ei. De fapt pochii ca pochii, dar conteazâ voturile enoriașilor. Cum să pierzi milioane de voturi pentru niște certificate COVID ?
  • +3 (7 voturi)    
    La biserică... (Vineri, 3 decembrie 2021, 8:54)

    periscop [utilizator]

    ... te duci să-l întâlnești pe Dumnezeu, nu pe ... celălalt, ăla cu plandemonia.
    • +3 (9 voturi)    
      Ciudat (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:08)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Si Biblia si popii sustin ca Dumnezeu este peste tot. Dar na, poate, pentru unii e mai usor sa se apropie de Dumnezeu dintr-o cladire, in schimbul unei "taxe". Si bolile si virusii nu ocolesc oile din biserici...Dar na, pentru unii e tare greu sa inteleaga asta...
  • -2 (4 voturi)    
    domnule Kelemen Hunor (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:30)

    Gogu_cel_viteaz [utilizator]

    stiu ca faceti parte din minoritatea maghiara dar nu mi-ati lasat niciodata impresia ca nu cunoasteti limba romana, ba chiar va exprimati mai bine decat o gramada de asa zisi romani ce se inghesuie in alte partide. Mai bagati va rog o fisa si explicati ce ati vrut sa spuneti cu:
    "vaccinarea obligatorie, în sensul că e musai, este imposibilă"
    vaccinarea obligatorie e imposibila?
    vaccinarea musai obligatorie e imposibila?
    cum vine asta?!
    Daca nici nu stim sa comunicam cu poporul, daramite sa-l ascultam haideti sa ne vedem fiecare de treaba noastra si lasati actele medicale in grija medicilor.
    • +4 (4 voturi)    
      Cand e musai, cu placere... (Vineri, 3 decembrie 2021, 11:19)

      Mr.Higss [utilizator] i-a raspuns lui Gogu_cel_viteaz

      Nu ii subestimati pe politicieni cand e vorba de gasit portite legislative.
      Stiu ei ca pe la noi circula mai multe forme de "obligatoriu": obligatoriu din cand in cand, obligatoriu pentru prosti, obligatoriu... la chiuveta... De aici si marja de manevra, masa de manevra...