„Am fost în iad” / București, focarul COVID al Europei / Discursul cinic al președintelui Iohannis - ce scrie presa internațională despre situația dramatică din România

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:30 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
Presa internațională a scris pe larg despre situația dramatică din România, cu spitalele sufocate de pacienți cu COVID-19, fără locuri la terapie intensivă și cu cele mai dure bilanțuri COVID din Europa. „Am fost în iad”, „Cât de tare pot să sune sirenele”, „Firmele de pompe funebre se zbat să facă față morților”, „Iohannis și Guvernul au acționat haotic” sunt câteva dintre titlurile din presa străină.

Euronews: Revenire șocantă a pandemiei în România



„Spitale prăbușite, personal sanitar epuizat, autorități copleșite...România trece prin cel mai grav moment de când a început pandemia de COVID-19”, relatează Euronews în ediția sa în limba spaniolă, adăugând că „în unele centre medicale ambulanțele sunt folosite ca săli de așteptare și mai mulți pacienți au murit după ce au așteptat câteva zile fără a putea fi tratați”.

„Ne confruntăm cu o situație dezastruoasă, asemănătoare unui asediu. Nu am văzut așa ceva în valurile anterioare ale pandemiei. În ultimele 24 de ore, 18 persoane au murit aici, în Galați, și toate au fost nevaccinate”, a povestit Mihai Polinschi, purtător de cuvânt al Serviciului de Ambulanță Galați, pentru Euronews.

Reuters: Pe măsură ce COVID-19 cuprinde România, firmele de pompe funebre se zbat să facă față morților



„În timp ce un număr fără precedent de victime ale COVID-19 cuprinde România, Sebastian Cocoș, proprietarul unei firme de pompe funebre se zbate să facă față sicrielor și ritmului rapid al înmormântărilor. 'Au fost familii care au îngropat până la 4 persoane în două săptămâni'”, a relatat acesta pentru agenția Reuters.

„Cu COVID-19 omorând în medie o persoană la fiecare 5 minute luna aceasta într-o țară în care rata de vaccinare este îngrijorător de scăzută, Cocoș spune că atât activitatea firmei sale cât și a sectorului a crescut cu 50%. 'Nu există nicio comparație pentru ceea ce se întâmplă acum'”, le-a mai spus bărbatul din Ploiești jurnaliștilor de la Reuters.

Agenția amintește că „unele personaje publice, printre care parlamentari, preoți și unii medici au îndemnat oamenii să nu se vaccineze, au susținut protestele împotriva restricțiilor și chiar au dat buzna în spitale, spre disperarea doctorilor”.

AFP: „Am fost în iad”: Valul patru face ravagii în România



Agenția de presă franceză relatează povestea unui șofer de taxi în vârstă de 43 de ani din București. „Eram în iad. A trebuit să fiu ventilat și în cele din urmă am fost readus la viață”, le-a povestit acesta jurnaliștilor de la AFP în legătură cu bătălia pe care a dus-o timp de două luni de pe un pat de spital din București, recunoscând că nu a crezut în existența virusului înainte de a se infecta.

„Una dintre cele mai sărace țări din UE și cu una dintre cele mai slabe campanii de vaccinare a blocului împotriva virusului, România suferă din cauza unei creșteri a numărului de decese cauzate de virus, pe măsură ce un al patrulea val catastrofal este în desfășurare”, notează AFP.

„Medicii pot fi văzuți grăbindu-se între paturile așezate pe coridoarele spitalului Matei Balș, aflat la o capacitate de peste 100%. La mai multe spitale din București și din orașul Iași cozile de ambulanțe așteptau în afara spitalelor pentru ca paturi să fie disponibile. Adesea paturile ATI se eliberează doar pentru că ocupanții lor anteriori au murit”, relatează agenția de presă.

Politico: România cere ajutor de urgență din partea UE pentru a lupta cu coronavirusul



Ediția europeană a Politico amintește că România a activat mecanismul de protecție civilă pentru situații de urgență și a cerut vinerea trecută suficiente doze de anticorpi monoclonali pentru a trata 40.000 de pacienți cu COVID-19.

„Cererea a venit după un apel telefonic de joia trecută între ministrul sănătății Attila Cseke și comisarul european pentru sănătate Stella Kyriakides”, relatează Politico, precizând că mai multe țări, printre care Italia, Olanda, Polonia și Danemarca, precum și Comisia Europeană, au promis ajutor.

Bloomberg: România raportează cel mai mare număr de cazuri de COVID-19, record de decese


Agenția americană de presă relatează la rândul ei despre recordurile pe linie de noi infecții, decese și pacienți internați în stare gravă cu COVID-19 raportate marți.

„Țara plătește prețul de a avea a doua cea mai scăzută rată de vaccinare din Uniunea Europeană, raportând 561 de noi decese în ultimele 24 de ore”, scriu jurnaliștii de la Bloomberg cu privire la raportarea din urmă cu o zi, amintind și că numărul de „aproape 19.000 de noi infecții a stabilit un nou record”.

Deutsche Welle: România - Pandemia coronascepticilor



„România se confruntă în prezent cu unul dintre cele mai grave valuri Corona din Europa. Vina este scepticismul larg răspândit în privința vaccinării și lipsa de disponibilitate de a acționa din partea președintelui, guvernului și autorităților”, scrie DW.

Jurnaliștii germani amintesc de discursul de marți al președintelui Klaus Iohannis, notând că „unii comentatori au găsit discursul cinic - pentru că Iohannis și guvernul pe care l-a susținut sub prim-ministrul Florin Cîțu au acționat haotic în gestionarea pandemiei de luni de zile, au tratat cu superficialitate și chiar au minimizat riscurile pandemiei”.

„În iunie, Iohannis a descris campania de vaccinare din țară drept un 'succes' și a spus că pandemia a fost oprită. Florin Cîțu a mai declarat în iunie că pandemia a fost 'eliminată' - deși experții l-au contrazis la acea vreme și au solicitat pregătirea pentru al patrulea val”, amintește Deutsche Welle.

​Die Zeit: Cât de tare pot să sune sirenele


„România a devenit un focar Corona. Pacienții trebuie să împartă ventilatoare, nimeni nu mai are încredere în politicieni”, notează și publicația germană Die Zeit, amintind de celebrul film al lui Cristi Puiu, „Moartea domnului Lăzărescu”.

„Vestea bună: povestea este dintr-un lungmetraj. Vestea proastă: adevăratul pacient pe care vrea să îl arate acest film este sistemul de sănătate din România. La cincisprezece ani de la lansarea filmului, sistemul este încă grav bolnav”, scrie Die Zeit.

„Când regizorul Cristi Puiu a filmat 'Moartea domnului Lazarescu' România nu-și putea imagina ceva de genul Corona. De câteva săptămâni tara a fost afectată de virus ca nicio alta din Uniunea Europeană. Capitala sa, București, este focarul Covid al Europei”, scriu jurnaliștii germani.

Il Fatto Quotidiano: Infecția zboară spre Europa de Est, cu puțini vaccinați


Ziarul italian face o radiografie a situației pandemice din estul continentului, amintind în cazul României că este penultima țară din Uniunea Europeană în ceea ce privește rata vaccinării anti-Covid, în spatele doar al Bulgariei, și de recordurile de decese și infecții anunțate marți.

„În acest moment, sistemul de sănătate din România este la capacitatea sa maximă, cu peste 1.800 de pacienți aflați în terapie intensivă”, notează ziariștii italieni, adăugând că „din acest motiv, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat că va trimite un expert în țară și a promis 34.000 de teste rapide și 200 de concentratoare de oxigen pentru pacienții cu Covid”.

Il Fatto Quotidiano relatează de asemenea că mai mulți pacienți aflați în stare gravă au fost transferați în Ungaria, „unde procentul de vaccinați se apropie de 70%”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















49369 vizualizari

  • +51 (89 voturi)    
    Ati avut vaccinuri la discretie (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:50)

    marsur [utilizator]

    Johannis si-a facut treaba in primavara , au fost vaccinuri pe alese in timp ce in vest nici macar nu te puteai programa inca , Uitati-va in oglinda si arati-va fiecare cu degetul , nu cautati in alta parte . Asta e nivelul de educatie in Romania 30 % , restul nici macar nu gasesc cuvinte .....
    • +47 (61 voturi)    
      Foarte bine punctat. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:16)

      Andrei18 [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Cand eu ma vaccinam niciunul din colegii mei din afara nu reusisera sa o faca inca. Ei inca era la categoriile esentiale sau la cele vulnerabile, nici macar nu ajunsesera la populatia generala.
      Asa ca de vina sunt toti cei ce au promovat opiniile anti vaccin in frunte cu media, biserica si alte grupuri de interes.
      • +15 (35 voturi)    
        Si cine a iesit mai castigat? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:04)

        Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei18

        Romania, care a lasat sa se vaccineze lumea la discretie si nu a facut nici o prioritizare?

        Sau restul UE, care au programat cu prioritate oamenii in varsta sau cu comorbiditati la vaccinare, fara sa le dea timp de gandire pana in toamna?

        La fel ca de fiecare data, strategia lui Johannis pare sa fi fost aceea de a merge pe o victorie rapida de etapa si apoi de a abandona. Cand a fost laudat pentru progresul campaniei in primavara i s-a urcat la cap imediat, s-a grabit sa o declare un succes si apoi sa o ingroape prin relaxarea totala din vara.
        • +15 (23 voturi)    
          Scuza-ma dar (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:48)

          Andrei18 [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

          Tu pe unde te-ai ascuns de la sf anului 2020 si inceputul anului 2021. Tocmai ca noi terminasem cu vaccinarea categoriilor esentiale si vulnerabile si trecusem la populatia generala.
          Restul tarilor erau cu mult in urma noastra. Am terminat mai repede si pentru ca nu toti au dorit sa se vaccineze dar si ca si numar de vaccinuri administrate era peste.
          IN concluzie Romania a reusit sa faca rost mai repede si de mai multe doze si sa le puna la dispozitia oamenilor.
          • -8 (20 voturi)    
            e fals (Miercuri, 20 octombrie 2021, 20:06)

            rrat [utilizator] i-a raspuns lui Andrei18

            in Romania nici pana acum nu au fost vaccinati vulnerabilii, poate "specialii" da, oricum in vest singurii speciali au fost cadrele din sanatate.
            • +19 (25 voturi)    
              Doar cine nu a vrut nu s-a vaccinat. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 21:12)

              Andrei18 [utilizator] i-a raspuns lui rrat

              Vina procentului slab de vaccinare e doar a celor care nu doresc sa se vaccineze.
              Permite-mi sa reformulez am terminat de vaccinat vulnerabilii cu creier. Cei fara au ramas nevaccinati si probabil vor ramane in continuare, ca ei stiu mai bine.
            • +6 (6 voturi)    
              =)) (Joi, 21 octombrie 2021, 9:37)

              Aeroporcul [utilizator] i-a raspuns lui rrat

              Pentru ca nu vor. Am amici care au zburat pana in Romania ca sa se vaccineze pt ca la noi nu incepuse inca.
          • -7 (17 voturi)    
            ce ai fumat? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 20:18)

            corbul109 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei18

            serios, nu te inteleg. Avem rata de vaccinare de 33% si tu vi si ne spui ca am terminat vaccinarea vulnerabililor si esentialilor de un an..Serios, tu gandesti inainte sa scrii sau doar urmaresti linia de partid?
            • +13 (17 voturi)    
              Daca de citit nu citesti de gandit poti ? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 21:08)

              Andrei18 [utilizator] i-a raspuns lui corbul109

              Am scris clar nu au vrut toti sa se vaccineze. Cand s-a inceput vaccinarea populatiei generale exista deja capacitate libera pentru ca cei vulnerabili care doreau vaccinul erau deja vaccinati si nu mai erau doritori suficienti.
              Vrei sa imi spui ca trebuia asteptat pana ii convingeam pe toti antivactinistii peste 65 de ani ca sa trecem la populatia generala?
            • +13 (13 voturi)    
              Omu a zis foarte clar (Miercuri, 20 octombrie 2021, 22:16)

              Vaka [utilizator] i-a raspuns lui corbul109

              "Am terminat mai repede si pentru ca nu toti au dorit sa se vaccineze".

              In momentul in care procentajul de doritoyi este mic, normal ca treci repede la catogoria urmatoare.

              Si multi au venit din afara sa se vaccineze in Romania. Asa am facut si noi. In Germania ne venea randul prin Iulie, In romania la mijlocul lui Aprilie te programai de pe o zi pe alta....
        • +1 (1 vot)    
          "nula" (Joi, 21 octombrie 2021, 11:50)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

          Adevaratul nume ti-e "de nula", adica nimic sub teasta...
      • 0 (8 voturi)    
        CORECT (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:48)

        George1000 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei18

        CORECT
    • +14 (24 voturi)    
      Ai dreptate! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:31)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      KWI in iunie: "Am invins pandemia" ! Un bun indemn la vaccinare din partea acestui incapabil.
    • +10 (20 voturi)    
      Si-a facut treaba de mediator si garant al (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:47)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Statului Esuat sau Mafiot -cum doriti dvs !
      Iohannis si Citu , nu pot fi calificati separat ci doar impreuna caci impreuna sunt responsabili pentru tragedia asta !
      Tot ei sunt responsabili si pentru criza politica . Fiecare discurs al celor doi dancilezi a fost o nenorocire !! Ambii nu au urma de respect pentru logica, pentru limba romana si mai ales pentru cei carora se adreseaza ! In plus nu stiu ca -peste toti ceilalti- ei erau sefii pandemiei, cei care deconteaza in fata cetatenilor !!!!!!!!
      Campania -de la inceput- trebuia sa aiba cei mai buni oameni si firme de comunicare, sociologi, psihologi . Cei doi amarati nu stiu ca astea sunt stiinte .
    • +7 (19 voturi)    
      Da, da, a infrant! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:18)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Dupa ce virusul si-a mai facut un ciclu, Johan a afirmat raspicat in fata natiunii ca a invins Pandemia. Acum se dovedeste ca de fapt s-a infrant!!!
    • +16 (26 voturi)    
      Dar educatia... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:18)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Educatia, cine o asigura oare ?
      De 30 de ani, Statul asta esuat, distruge educatia fiindca pentru majoritatea politicienilor, o populatie semianalfabeta e ideala, fiind mai usor de manipulat in functie de interese.
      Statul asta esuat, nu mai are institutii capabile sa inchida legal gura sosocilor, lazarusilor, si tuturor imbecililor care distrug fara sa aiba niciun scop. Exact asta inseamna un stat esuat: un stat in care institutiile fundamentale (invatamantul, sanatatea, politia, armata, serviciile secrete) sunt varza, incapabile sa-si mai faca treaba si sa aplice legea....
      Iar acum, lipsa educatiei la care au contribuit direct in ultimii 30 de ani, se intoarce si impotriva lor, intrucatva, nu ca ar suferi ei prea tare, dar, se afla intr-o situatie imposibila: explica unor analfabeti functionali, ceva logic, relatia cauza efect. N-au cum. Si astfel, le e imposibil sa rezolve o criza pe care, practic, au provocat-o.
      De ce credeti ca nu se inghesuie la guvernare ? E imposibl sa mai guvernezi o tara, dupa ce ti-ai batut joc de populatie 30 de ani, acum, sa vii sa le ceri increderea si colaborarea....
      Asa ca nu da vina pe amaratii carora TRADATORII care ne-au condus in ultimii 30 de ani, nu le-au dat nicio sansa transformandu-i in victime sigure ale unor mesaje promovate de unii ca Sosoaca, Tarziu, Simion, si multi altii, care sunt chiar pe fata agenti ai unor puteri straine....
      Doar ca cine trebuie sa-i vada, nu-i mai vede. De fapt, ii vede, dar incompetenta ajunsa la varful institutiilor de stat, ii impiedica sa inteleaga ce vad....Si daca totusi vad si inteleg, nu intervin de frica. Asta inseamna stat esuat: in care, AUTORITATILE tremura in fata diferitelor grupuri de interese....
    • -3 (7 voturi)    
      CORECT (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:47)

      George1000 [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      CORECT
      • +1 (1 vot)    
        1000 (Joi, 21 octombrie 2021, 11:57)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui George1000

        Georgica, numele ti l-ai ales dupa numarul de neuroni aflat sub teasta !?
  • +26 (50 voturi)    
    Un interviu cu Sosoaca, nu fac ? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:56)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ca sa explice ea si restului lumii cum a determinat (prostit) procente bune din populatia Romaniei sa nu se vaccineze.
    • +12 (22 voturi)    
      Vaccinare (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:35)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Pai, ceea ce spui arata cat de prosti sunt guvernantii - in frunte cu KWI-daca, avand fonduri de propaganda la liber- sunt mai putin ascultati decat Sosoaca & Co.
    • +7 (9 voturi)    
      Prost e cel care (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:18)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      cumpara, nu cel care vinde.
  • +12 (36 voturi)    
    Cine sunt cei responsabili (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:17)

    Piru [utilizator]

    Nu stiu daca mai este vreo tara in care partide politice sau televiziuni sa promoveze masaje antivaccinare.Nu guvernantii sunt de vina, ci aceste televiziuni si partide care sunt impotriva vaccinarii
    • 0 (4 voturi)    
      Dar (Joi, 21 octombrie 2021, 9:15)

      Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui Piru

      mascariciul Citu le-a dat bani acestor televiziuni ca sa, chipurile, promoveze campania pro-vaccinare. Pina si gurnalistul batrin, CTP, a luat bani ca sa-l linga pe Superman, omul providential al lui Grivcannis.
      Felix Voiculescu si ceilalti stapini de mass-media s-au mufat la pompa cu bani a saltimbancului si iata rezultatul.
      Dar, vorba aia: lui Calafat, cunoscut si ca Dr. Moarte, i s-au alaturat si alti gropari de romani, ca sa nu ramina cioclii de rind fara reprezentanti la putere.

      Un cinic spunea pe FB, ca aceasta pandemie care rade vieti are si o parte pozitiva: la finalul ei, daca va veni, Romania va avea coeficientul de inteligenta mult adus in sus de nenumaratele morti de sosoci.
  • -10 (24 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:34)

    [anonim]

    • +10 (10 voturi)    
      Da, mă... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 23:16)

      Lionheart [utilizator] i-a raspuns lui

      Când erau valuri de morți prin vest, nu era vaccin disponibil. Noi avem val de morți, după ce-am avut vaccinuri să ne punem și-n cap.
      Ești sclipitor, ce să spun...
  • -17 (35 voturi)    
    Fake news? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:41)

    TrickyWicky [utilizator]

    De exemplu in Uk s-au raportat ieri 43,738 cazuri
    Extrapolat la populatie
    Rezulta ca Romania cu o populatie de 3 ori mai minca are mai putine cazuri decat UK,
    • +20 (34 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:02)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Fake news? Sau analfabetism functional? E vorba de numarul de decese si cazuri grave, nu de numarul de infectari. In tarile cu rata mare de vaccinare, chiar daca sunt zeci de mii de cazuri, sectiile ATI sunt goale.
  • +15 (23 voturi)    
    E de vina si guvernul (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:06)

    Rational1 [utilizator]

    In primul rand pt ca nu a luat masuri impotriva celor care diseminau mesajele anti-vacciniste, apoi pentru ca a minimizat valul al patrulea, apoi pentru ca a avut o strategie care s-a adaptat extrem de lent la realitati si pentru in vara a eliminat de pe agenda pandemia. E de vina si pentru ca pana acum nu a inchis scolile! Am previzionat din august ca asa se va intampla si am stiut asta din experienta de parinte care stie ca in fiecare toamna copiii mici fac viroze, dupa intoarcerea de prin vacante si schimbul de microbi cu colegii. Deci nu trebuia sa fii expert ca sa realizezi ce ne asteapta!
    De asemenea, guvernul e de vina ca a continuat sa subrezeasca increderea oamenilor in institutiile statului.
    • +9 (15 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:33)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Rational1

      E de vina si pentru faptul ca nu gasit modalitatile constitutionale de a impune restrictii mai dure si obligativitatea de vaccinare pentru categoriile profesionale cu risc ridicat (cadre medicale, profesori, etc). Tari mult mai democrate decat noi au gasit metode si nu mai comenteaza nimeni. Dar cand ai juristi cu diplome SH normal ca pierzi procesele pana si cu una ca Sosoaca.
  • +8 (22 voturi)    
    O fi Bucurestiul iad (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:09)

    VOX. [utilizator]

    Dar e plin de bemveuri si mertzane. Nu le poti avea pe toate.
  • +6 (6 voturi)    
    Prostia se plateste… uneori cu viata! (Joi, 21 octombrie 2021, 6:00)

    ChipS88 [utilizator]

    Se spune ca daca prostia ar durea, nu ne-am mai putea auzi unul cu celalalt din cauza urletelor semenilor nostri. Aceasta pandemie scoate la suprafata prostia omeneasca si sanctioneaza grav pe cei cu un nivel de inteligenta scazut!
    Nu ii mai incurajati pe cretini-idioti sa se vaccineze, ca oricum vor fi de parere ca le vreti raul! Ar trebui sa vedeti si partea buna (cinica, e adevarat) din aceasta pandemie:
    - creste nivelul de inteligenta al acestui popor in urma selectiei naturale creata de COVID;
    - scad cheltuielile statului cu pensii, ajutoare sociale si ingrijirile medicale;
    - scad sansele politicienilor populisti de a mai cumpara voturi cu un “kil de ulei” de la cei mai amarati dintre noi.