UE amenință cu blocarea exporturilor de vaccinuri AstraZeneca / Surse: Există suspiciuni că grupul a vândut de mai multe ori aceleași doze

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 martie 2021, 12:21 Actualitate | Coronavirus


Ursula von der Leyen
Foto: Olivier HOSLET / AFP / Profimedia
Șefa Comisiei Europene Ursula von der Leyen a amenințat sâmbătă cu blocarea exporturilor de vaccin AstraZeneca dacă Uniunea Europeană nu-și primește dozele contractate, relatează AFP.

"Avem opțiunea de a interzice orice export prevăzut. Este mesajul pe care îl transmitem către AstraZeneca: respectați-vă contractul cu Europa înainte de a începe livrările către alte țări", a declarat Ursula von der Leyen într-un interviu pentru grupul german de presă Funke.

"Toate opțiunile sunt pe masă", a adăugat fostul ministru german al Apărării, precizând că liderii europeni vor analiza chestiunea livrărilor de vaccinuri săptămâna viitoare.

Comisia Europeană anunțase joi că va activa o procedură contractuală pentru a rezolva conflictul cu laboratorul AstraZeneca, ale cărui livrări de vaccinuri anti-Covid sunt inferioare cifrelor prevăzute inițial.

Această procedură este prevăzută în contractul de furnizare încheiat cu UE. Fiecare parte are posibilitatea de a transmite o scrisoare celeilalte părți pentru a o invita să participe la o procedură de rezolvare a conflictului care va avea loc cel târziu în 20 de zile, între liderii Comisiei și societate.

Laboratorul AstraZeneca urmează să livreze în trimestrul al doilea 70 de milioane de doze anti-Covid - a cărui utilizare este suspendată în mai multe țări - mult sub cele 180 de milioane de doze promise în contractul semnat cu UE.

În primul trimestru, UE a primit în total circa 30 de milioane de doze ale vaccinului AstraZeneca, față de cele 90 de milioane prevăzute de grupul farmaceutic anglo-suedez.

În condițiile în care laboratorul american Pfizer a rezolvat dificultățile legate de producția de vaccinuri, "există o mare suspiciune în mediile europene (că grupul AstraZeneca) a vândut de mai multe ori aceleași doze și nu este capabil" să asigure livrările către UE, a subliniat un înalt oficial european.

Mecanismul de interdicție a exporturilor de vaccinuri ține în primul rând de statul unde este produs serul iar Comisia trebuie să-și dea ulterior aprobarea. Acest mecanism a fost folosit o singură dată, când Italia a blocat exportarea a 250.000 de doze de vaccin AstraZeneca către Australia, invocând o "penurie persistentă" și "întârzieri în livrări".

Cei 27 nu sunt însă cu toții favorabili unei interdicții a exporturilor, țări precum Olanda și Belgia - unde este produsă o mare parte a vaccinului AstraZeneca - făcând apel la prudență.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















46463 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Pai daca exista suspiciuni (Sâmbătă, 20 martie 2021, 12:33)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Pana cand acestea sunt dovedite in justitie, exportul sa fie blocat doar teoretic.
  • +3 (11 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 20 martie 2021, 12:38)

    mitg [utilizator]

    Daca asa au facut ar trebui intemnitat tot directoratul.
  • 0 (20 voturi)    
    UE incapabila sa se adapteze rapid (Sâmbătă, 20 martie 2021, 12:40)

    scx [utilizator]

    Ar fi mai bine ca UE sa negocieze doze suplimentare la Pfizer sau Moderna si sa grabeasca distribuirea noului J&J. AZ nu-si respecta contractul si ar trebui sa-i penalizeze intr-un fel dar nu stiu daca asta ar fi solutia ideala.
    Oricum tarile nordice nu vor mai lua AZ iar pe la noi vor ramane cu o multime de doze la vara dupa ce lumea se va vaccina pentru vacante. Doze care de fapt nu vor mai fi eficiente pentru tulpinile noi.
    • -3 (7 voturi)    
      foarte bine ca este asa... (Sâmbătă, 20 martie 2021, 15:32)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui scx

      intr-o democratie lucrurile nu pot fi facute "rapid", iar lumea ar trebui sa se astepte la asta. guvernele puternice, cele care au resorturile legale sa intervina repede, tind totdeauna catre autocratie si n-avem nevoie de asa ceva!!

      nu este nevoie sa reactioneze rapid, ci sa reactioneze echilibrat, proportional, la rece - iar lucrurile se vor regla in timp. oricat ne-am dori ca lucrurile sa fie facute cum "stim" noi mai bine ca ar putea fi facute (si le stim pe toate noi romanii), exact acest reflex duce catre autoritarism. un guvern democratic nu poate avea resorturile pentru a rezolva chestiuni de pe o zi pe alta, dar poate sanctiona abaterile si reglementa lucrurile pentru data viitoare.
      • 0 (6 voturi)    
        ue e o uniune de democratii cu interese divergente (Sâmbătă, 20 martie 2021, 17:27)

        scx [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        nu cred ca o adaptare e dovada de autocratie si aici e vorba de un contract comercial intre o uniune statala si o firma privata.
        daca tu ai face un contract sa-ti vina x produse si primesti si mai putine si mai proaste calitativ ce ai face? eu as rezilia contractul (daca se poate) si as cauta alt furnizor chiar daca e mai scump dar poate livra la timp.
        recunosc ca aici solutia nu e asa de simpla si are implicatii majore. ce face AZ ar trebui sanctionat drastic ca un exemplu pentru producatorii care nu-si respecta contractul.
  • -3 (25 voturi)    
    Penbila baba der leyen (Sâmbătă, 20 martie 2021, 13:01)

    mihaipricop [utilizator]

    chiar si tari sarace ca maroc si serbia stau mult mai bine decat ue.
    • +4 (20 voturi)    
      . (Sâmbătă, 20 martie 2021, 13:50)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Nu vrei sa-ti faci tu Sputnik-V? Cum ar putea UE sa vaccineze cu un vaccin neaprobat de EMA si pentru care rusii se zbat de cateva luni sa tot aduca clarificari si tot nu indraznesc inca sa depuna dosarul? Crezi ca nu ar vrea sa fie aprobat si sa-l distribuie? Bai, ca va platesc astia e una, pot sa inteleg, dar nu va si spun ce sa scrieti cat sa nu pareti idioti?
      • -1 (13 voturi)    
        ORICE VACCIN (Sâmbătă, 20 martie 2021, 14:03)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        Care atenueaza probabilitatea de infectie si forma grava este unul BUN atat timp cat pe piata ai un mare VID. Daca piata ar fi saturata, da, este bine sa ai concurenta pentru ce e mai bun. Cat timp insa lasi oamenii sa decida intre protectie MINIMA si ZERO, ei bine, ZERO este crima.
        • -3 (7 voturi)    
          e bun sputnikul, (Sâmbătă, 20 martie 2021, 18:53)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

          si este si ieftin!
          doar ca cea de a doua doza are in compozitie ca substanta activa sublimat de novochiok.
          rusia spera sa-si valorifice armele chimice ajunse la expirare prin vanzare sub forma de vaccin in tarile vestice!
          ar fi o victorie de rasunet!
          putin si poporul rus,
          sanatate ne-a adus!
          ura, ura!!!!
      • +1 (15 voturi)    
        . (Sâmbătă, 20 martie 2021, 14:30)

        Ionut F. [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        Omul zice ca UE a negociat ca o mizerie si ne-au luat tarile sarace la numarul de doze administrate.
        (USA cu o populatie si o economie comparabila a administrat de 3 ori mai multe doze) si tu ne iei cu Sputnik....

        Erai bun in inchizitia spaniola prietene...

        Si nu, nici el si nici eu nu sustinem vaccinul Sputnik.
        • -4 (8 voturi)    
          tu,"prietene" (Sâmbătă, 20 martie 2021, 18:42)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Ionut F.

          sustii cu draci sputnicul si rusia, sub diferite pseudonime: ion pe g4media, popescu-popescul pe hn si cate or mai fi!
          puti de la 9 verste a agitator kaghebist.
          am identificat sabloanele care te dau de gol: prietene, doar afaceri, libertatea de expresie, alaturi de propaganda grosolana pro rusa.
      • +2 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 20 martie 2021, 18:33)

        [anonim] i-a raspuns lui zigzag

        • -3 (7 voturi)    
          da, nu esti troll de rand! (Sâmbătă, 20 martie 2021, 21:25)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui

          esti oficial rus, cel mai probabil de la ambasada rusa.
          cine dreaqu din Romania tine evidenta evolutiei dosarului sputnikului?!
          HN, va rog sa marcati postarile acestui agent de influenta ruseasca cu semnul de publicitate si sa-l puneti sa plateasca ca atare.
  • +1 (15 voturi)    
    "Toate opțiunile sunt pe masă" (Sâmbătă, 20 martie 2021, 13:31)

    backtothedarkages [utilizator]

    înseamnă că de fapt nu va face nimic !
    • +1 (7 voturi)    
      In plus (Sâmbătă, 20 martie 2021, 14:04)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

      Dumnezeu stie ce va face pe sub masa.
  • -6 (18 voturi)    
    ue-ul e in colaps (Sâmbătă, 20 martie 2021, 14:05)

    John_Re [utilizator]

    pana si cuba isi produce propriile vaccinuri.
  • -2 (10 voturi)    
    germania... (Sâmbătă, 20 martie 2021, 17:48)

    muscha mbanana [utilizator]

    angela merkel negociaza cu rusii sa ia vaccin sputnik V !sa vedem ce mai zice joe biden , care era sa cada in nas pe scara air force 1 ! trebuia o scara rulanta la fortareata zburatoare .cu doua zile inainte , l-a facut pe putin killer si el deabia se tine pe picioare ,nu-i frumos sa jignesti cand tu nu vezi parul din ochii tai : secole de sclavie ,uciderea cu bomba atomica a sute de mii de japonezi , a negrilor de catre politie si multe bube pe capul lui !
    • -2 (6 voturi)    
      stii ce zice Biden? (Sâmbătă, 20 martie 2021, 21:28)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      uite asta zice:
      sambele'sh t ibhana!
  • +3 (3 voturi)    
    complicat tare(!!!), interese enorme(politice&fin) (Sâmbătă, 20 martie 2021, 20:20)

    sandu47 [utilizator]

    De departe, problema nu este "comestibila". Trebuie sa acceptam ca in acest moment(si, probabil oricand!) COVID-ul a tulburat toate echilibrele strategice in lume. Probabil, daca Rusia ar fi avut o pozitie mai "la lumina", Europa medicala ar fi aprobat si vaccinul rusesc si prin extensie, cel chinez, indian, etc.
    Șefa Comisiei Europene Ursula von der Leyen, dupa convingerea ea, a avut o pozitie corecta si constructiva in operatiunea "vaccinul". Daca UE nu se implica sau daca Romania nu era in UE, nu stiu ce am fi realizat in rezolvarea acestor contractari/achizitii/distributii. Probabil ca am fi fost la nivelul unor tari vecine(care sunt a nimanuia!).
    Probabil ca este si o "cantare" ascunsa in legatura cu AstraZeneca, faptul ca Anglia a parasit UE(cu mari dificultati!!!) influenteaza si comportamentul unor tari europene ce au fost afectate(macar, sentimental).
    O componenta a nenorocirii reale este si faptul ca, aceasta pandemie nu va putea fi controlata decat dupa ce se va realiza o vaccinare a majoritatii populatiei. Cu masuri restrictive nu cred ca se va mai realiza ceva fiindca populatia nu mai are rabdare, nu le mai accepta (constient sau nu). Situatia este deosebit de periculoasa, luand in considerare ritmul de inbolnaviri cu spitalizare sau ATI(sistemul este suprasaturat mai de mult timp!). Cu siguranta, este NECESAR sa devenim constienti/ responsabili in raport cu soarta noastra si a tuturor semenilor. Cu atitudinea asta "de balci", unde fiecare asteapta o cumetrie, un botez, o aniversare, etc., cu multi care de-abia asteapta sa prinda avioane catre Maldive, Mexic si multe alte destinatii de vacanta(pentru multi necunoscute!), va fi foarte greu de ajuns la o viata normala.