Microsoft și Oracle lucrează la crearea unui pașaport de vaccinare digital

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 14 ianuarie 2021, 15:31 Actualitate | Coronavirus


Pasaport digital
Foto: Markus Kortlueke / Alamy / Profimedia Images
Companii majore, organizații de sănătate și non-profit au anunțat joi dimineața că lucrează împreună pentru a crea un pașaport de vaccinare digital pentru momentul când persoanele vor fi nevoite să demonstreze că s-au vaccinat împotriva coronavirusului, relatează Business Insider.

Inițiativa de Acreditare a Vaccinării (VIC), o coaliție de organizații printre care se numără Microsoft, Salesforce, Oracle, Cerner, Epic Systems și Clinica Mayo din SUA, dezvoltă standarde tech pentru a verifica dacă o persoană s-a vaccinat, potrivit unui comunicat remis joi de aceasta.

Tehnologia ar putea fi folosită pentru a depista persoanele care afirmă în mod fals că au fost vaccinate împotriva virusului mortal.

VIC afirmă că persoanele fără telefoane smart ar putea primi coduri QR tipărite pe hârtie pentru a demonstra că au fost vaccinate.

„Scopul Inițiativei de Acreditare a Vaccinării este de a împuternici indivizii oferindu-le acces digital la înregistrările privind vaccinarea astfel încât aceștia să poate folosi instrumente precum CommonPass pentru a se întoarce în siguranță la călătorit, locul de muncă, școală și viața cotidiană, având în același timp datele personale protejate”, afirmă Paul Meyer, CEO-ul The Commons Project Foundation, un ONG din Geneva care face parte din VIC.

„Pentru o perioadă de timp unii dintre noi vom fi nevoiți să demonstrăm fie că am fost testați negativ pentru COVID-19 fie că am fost vaccinați pentru a ne putea relua rutinele normale ale vieții noastre”, afirmă dr. Brad Perkins, directorul medical al Commons Project Foundation.

Dr. Perkins a adăugat că acest lucru va fi necesar „indiferent dacă este vorba de a ne îmbarca într-un avion să mergem într-o altă țară sau că mergem la muncă, școală, la alimentară, concerte live sau evenimente sportive”.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5215 vizualizari

  • +12 (34 voturi)    
    Sacalii (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:40)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sacalii au si dibuit ceva oportunitati de facut bani din incalcarea drepturilor si libertatilor. Nimic neobisnuit.
    • -8 (18 voturi)    
      ok (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:11)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ce drept si libertate au fost incalcate?
      • +4 (8 voturi)    
        oooffff (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:50)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        prieten vechi,tu esti fericit,ce naiba te mai intereseaza de libertati.
        sincer cred cu tarie ca ai 18 nimpliniti...
        nu te supara,esti in floarea varstei,ai viitorul maret in fata,bucura-te de el,fi fericit in continuare.

        pai astia nu mai au mult si fac legile direct in consiliul de administratie.
        corespunzi,primesti papica...
        ma intreb cum dracului or mai traiasca saracii africii,fara pasaportul obligatoriu...
        pai cum o sa mai migreze ei fara de hotare,cine-i mai primeste??
        • +1 (1 vot)    
          Cind le-or scadea veniturile din turism, vor renun (Vineri, 15 ianuarie 2021, 9:39)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Poate multi vor spune: "OK, renunt la deplasari". Banii vor ramine aici, in tara. La fel si forta de munca. Tot raul spre bine.
          Romania oricum nu traia din turism, dar alte tari, da.
      • +7 (9 voturi)    
        Complicat cu logica... (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:28)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        De exemplu dreptul de nu ma vaccina. Dreptul de circulatie care nu poate fi restrictionat sau conditionat de vaccinare.

        Stiu ...ei nu fac decat aplicatiile. Altii vor incalca drepturile.
        • -9 (9 voturi)    
          Dreptul de a nu te vaccina... (Joi, 14 ianuarie 2021, 20:25)

          un_moftangiu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          .... exista numai in capul tau. O lume in care numai tu ai drepturi si nu cel de langa tine nu exista.. Mergi in SUA si vei vedea ca da, ai dreptul de a nu te vaccina pentru hepatita dar in acest caz nu ai dreptul de a merge la colegiu. Foarte simplu: nu intri in contact cu persoane pe care sa le pui in pericol.
          • +3 (3 voturi)    
            Ce minciuni.. (Joi, 14 ianuarie 2021, 21:51)

            blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

            Ai dreptul sa mergi la colegiu in SUA fara nici un vaccin. Toate cele 50 de state au asa numitele ‘exemptions’. Doar 5 dintre ele ofera numai scutiri medicale, restul de 45 de state permitand cetatenilor sa aiba scutiri din motive personale (filozofice) sau religioase.
            Regulile astea sunt valabile nu doar la colegiu ci la toate formele de invatamant, incepand de la cresa.
  • +7 (33 voturi)    
    Dictatura .... (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:40)

    shobolanul de santina [utilizator]

    Daca nici asta nu e inceput de dictatura, atunci ce mai e???
    Gigantii high-tech & pharma au inceput sa conduca lumea si sunt "orbi" care nu vad inca... spun ca povestile astea cu organizatii super-statale sunt basme...Luati de cititi: azi e vaccinarea impotriva COVID, maine e ca ai prea mult zahar in sange, poimaine e ca ai calvitie...motive se gasesc! Ferma animalelor! Si nu bazata pe ideologii, ci pe puterea banilor si locul pe scara societatii! Exact ca-n India si castele lor!
    • 0 (10 voturi)    
      Dar calitatea mARN o sa fie trecuta in Pasaport? (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:31)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

      Intreb ca aud ca e sub 55%-ul impus de UE.
  • +3 (23 voturi)    
    Ce o sa mai infloreasca piata neagra (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:45)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    In practica veterinara s eintampla de multe ori sa "injectezi" vaccinul trecand cu acul prin pielea pisicii si in loc de subcutanat vaccinul sa fie improcscat pe proprietar sau pe veterinar. Alta doza, alt vaccin, mai multa atentie. Vor inflori doctorasii care vor administra vaccinul prin pielea pisicii astfel incat sa iti pui stampila de "vaccinat" in pasaportul lui peste prajit si sa iti razi in barba de ei. Daca-i musai...cu placere.
  • +14 (18 voturi)    
    aplicatie mobila facuta de studenti (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:45)

    AltJ [utilizator]

    la puterea de calcul detinuta de cei implicati ar trebui sa gaseasca medicamentul anti-COVID intr-o luna, nu sa dezvolte o aplicatie pe care si niste studenti pot sa o faca.
  • +2 (14 voturi)    
    mdea (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:48)

    nickulaie [utilizator]

    ce porcarie, pai e un vaccin ce nu te protejeaza pt totdeuna, momentan nu se stie pt cat timp dar toate lumea spune ca NU PT TOTDEUNA.
    ... cel de gripa....tine 6 luni...
    • +1 (5 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:23)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui nickulaie

      dar tocmai de-aia e nevoie de o aplicatie: sa te oblige sa faci vaccinuri din 3 in 3 luni altfel nu mai intri la supermarket.
  • +15 (29 voturi)    
    Lol (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:53)

    HP [utilizator]

    Si cam asta va fi sfarsitul vrajelii cu "vaccinarea nu este obligatorie".
    • +12 (16 voturi)    
      va fi ceva de genul (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:13)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui HP

      "Nimeni nu este obligat sa se vaccineze, dar cine nu se vaccineaza nu va mai putea munci nicaieri".
      • -6 (18 voturi)    
        Păi (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:45)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        Nici minte nu ești obligat să ai și totuși se cere la angajare...
      • +4 (4 voturi)    
        Lol (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:53)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        Exact.

        Nu trebuie sa-mi dai toti banii, dar daca nu mi-i dai, te impusc in cap.

        "Nu e obligatoriu sa iti faci concediile in Grecia, la Eforie e ok".
    • +3 (5 voturi)    
      Doar (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:11)

      sysrq [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Doar până își scot pârleala, stabilită la a fi scoasă cănd vom fi vaccinați 70 la suta. După aia se stinge "pandemia". Când guvernele vor cumpăra suficiente doze ca să-și scoată producătorii pârleala vor uita de tot felul de pașapoarte...
      • +3 (3 voturi)    
        Birul! (Joi, 14 ianuarie 2021, 20:11)

        gie [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        Doamne ajuta!
        Birul Cezarului il vom da! Sufletul si viata nu vrem sa i-o dam!
        Mi-e teama insa ca de data asta Cezarul va dori mai mult decat birul uzual. Sa dea Domnul sa ma insel.
  • +8 (24 voturi)    
    deci (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:59)

    martel55 [utilizator]

    pana la urma nu sunt deloc teorii conspirationiste sustinerile unora cum ca se vrea vaccinarea obligatorie si , mai mult, nici nu e clar cu ce ne vaccinam de fapt, cu noua tehnologie mARN...un Stalin sau un Lenin ar fi invidiosi de ce reusesc asa zisii liberali azi in controlul societatii si crearea omului nou
  • +6 (6 voturi)    
    aveti rabdare (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:50)

    rmos [utilizator]

    este un nonsens acest certificat. ce poate sa demonstreze? ca nu esti contagios? deocamdata nu exista studii care sa verifice daca esti sau nu contagios dupa administrarea vaccinului impotriva sc2. nu se asteapta nimeni ca vaccinurile actuale sa impiedice infectarea celui vaccinat si ca cel vaccinat si infectat sa nu mai fie contagios. tot ce se spera este ca vaccinul sa impiedice, pentru un procent mare din cei vaccinati, evolutia catre o forma severa si deces si sa reduca perioada in care sunt contagiosi.
    teoretic, vaccinurile injectabile ofera doar o mica protectie mucosala, insa acest lucru trebuie verificat si experimental. in plus, astfel de teste ar trebui sa fie facute pentru toate vaccinurile existente anti-sc2.
    deci deocamdata e o idee trasnita care le-a venit unora total paraleli cu medicina (si nu numai).
    eu sunt pentru vaccinare, clar, dar asta pentru ca eu consider ca vaccinarea este calea mai putin riscanta de urmat, comparativ cu imbolnavirea. dar sunt impotriva masurilor fara absolut nicio baza teoretica si experimentala, de genul pasaportului pentru persoanele vaccinate.
    eu zic sa stam linistiti, o sa vedeti ca aceasta idee o sa fie combatuta de majoritatea mediului medical.
    • +3 (7 voturi)    
      Lol (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:12)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui rmos

      Ti-am dat plus pentru ca sper sa se intample acelasi lucru.

      Insa nu se va intampla, si vaccinarea va fi obligatorie, pentru ca idiotii utili nu sunt interesati de logica si adevaruri medicale, ci ca nu cumva sa le spuna cineva "ca nu le pasa".
    • +5 (11 voturi)    
      rational asa este dar, (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:25)

      Cantacuzino [utilizator] i-a raspuns lui rmos

      Pare ca lucrurile nu sunt intamplatoare ci fac parte dintr-o strategie mai ampla. Astazi te obisnuiesc cu scanarea la intrarea in magazin, nu ca sa-ti ia temperatura pentru daca iei in calcul asimptomaticii, atunci este o masura tampita. Se face ca sa te obisnuiasca cu conditionarea accesului in magazin. Daca la un moment dat ti se va cere dovada vaccinarii, o sa ti se para normal. Si uite asa ne apropiem de scenariul apocaliptic in care nu poti vinde sau cumpara ceva decat daca ai pecetea. Iar ca sa te poata controla total, mai ai nevoie de un implant care va putea comunica in timp real cu serverele pe infrastructura 5G. Daca oamenii astia au o agenda, exista cu siguranta o strategie de implementare etapizata care sa asigure succesul. Personal cred ca lumea intreaga merge in directia unui control al credintei in numele unui bine colectiv.
    • 0 (4 voturi)    
      hehe (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:51)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui rmos

      sunteti un diafan,pe cuvant de corporatist.
      aveti cea mai mare dreptate,eu zi sa mai asteptati...
      lasati gandurile negre deoparte,visati flori si pace mondiala.totul este rooooz,noriisunt de vata
      laaasaaa-teeee pe spaaate si viseaaaza
      just trust in meeee.....
  • +1 (1 vot)    
    Au nevoie si de banii nevaccinatilor, asa ca (Vineri, 15 ianuarie 2021, 9:42)

    D-or [utilizator]

    cine clipeste primul pierde.