Coronavirus și democrația: Consiliul European va discuta sancționarea statelor UE care încalcă statul de drept în numele gestionării crizei COVID-19 (Le Drian)

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 21 aprilie 2020, 9:01 Actualitate | Coronavirus


Jean-Yves Le Drian
Foto: Facebook
Statele membre UE care încalcă statul de drept în numele gestionării crizei Covid-19 vor trebui să dea socoteală în fața Consiliului European, a avertizat luni ministrul francez de Externe, Jean-Yves Le Drian, vizând în special Ungaria, relatează AFP.

”Această problemă va fi pusă la momentul oportun și îmi imaginez că va putea fi ridicată la un viitor Consiliu European”, a declarat Jean-Yves Le Drian, într-un interviu în Le Monde, cu privire la posibilele sancțiuni europene împotriva Ungariei și Poloniei.

”Dar prioritatea este lupta împotriva pandemiei”, a subliniat el.

Premierul Ungariei Viktor Orban și-a asumat puteri depline în contextul pandemiei.

Ungaria face deja obiectul unei proceduri în cadrul articolului 7 al Tratatului Uniunii pentru încălcarea valorilor UE, ceea ce teoretic poate duce la sancțiuni.

Partidul conservator naționalist aflat la putere în Polonia intenționează să mențină alegerile prezidențiale din 10 mai, în ciuda epidemiei cu noul coronavirus, prin organizarea unui scrutin prin corespondență.

Opoziția solicită o amânare, având în vedere că, în situația actuală, votul din mai îl favorizează pe Andrzej Duda, ceilalți candidați neputând face campanie.

Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat că este ”în special îngrijorată” de către ultimele decizii ale Ungariei.

”Vom lua măsurile necesare, așa cum am luat și în trecut”, a spus ea la începutul lunii aprilie.

Parlamentul de la Budapesta i-a conferit premierului Viktor Orban dreptul de a guverna prin decrete și a introdus pedeapsa cu închisoarea pentru oricine distribuie informații false sau zădărnicește eforturile guvernului de combatere a epidemiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6216 vizualizari

  • -5 (31 voturi)    
    Ungaria si POlonia (Marţi, 21 aprilie 2020, 9:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    cred că au refuzat sa trimtă muncitori agricoli sezonieri lui Frau Merkel
    • +2 (4 voturi)    
      Ungaria si Polonia injura UE (Marţi, 21 aprilie 2020, 15:29)

      casiuk [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dar tare iubesc banii UE.
  • +1 (23 voturi)    
    aha (Marţi, 21 aprilie 2020, 9:10)

    liviu_ [utilizator]

    lasa ca ne-am lamurit cum e cu "sanctiunile" UE cand facea praf dracnea justitia!

    nu-i e frica nimanui de sanctiunile UE!
  • +6 (12 voturi)    
    Eu nu m-as pune rau cu Europa acum (Marţi, 21 aprilie 2020, 9:36)

    justin puscasu [utilizator]

    pentru ca in curand vom avea nevoie de bani ca de aer.
    • +1 (5 voturi)    
      Banii sunt putini... (Marţi, 21 aprilie 2020, 11:21)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      si e nevoie de niste criterii corecte politic ca sa mai eliminam cativa de pe lista - mai ales din cei care au fost obraznici mai demult: Polonia, Ungaria, Cehia si - cu voia Dumneavoastra - vesnic ultimii pe lista, RRRomania!
      Atunci vom vedea cat de mult a contat sparanghelia.
  • -2 (30 voturi)    
    pai (Marţi, 21 aprilie 2020, 9:47)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa speram ca incepe cu Romania in care se guverneaza prin Ordonante Militare. Mai e vreun stat asemenea? poate pe vremuri in America Latina
  • +5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 21 aprilie 2020, 9:48)

    [anonim]

  • +3 (13 voturi)    
    Este un articol anti UE. (Marţi, 21 aprilie 2020, 10:08)

    asavreau [utilizator]

    Normal să se întâlnească ,să discute despre COVID.Cred-că mai interesați sunt să analizeze care dintre măsuri au avut un efect bun în combaterea COVID și după aceea să stabilească niște reguli generale de urmat.Nu poți sancționa pe cineva,când nu ai reguli.
    • -3 (5 voturi)    
      derogarea de la Drepturile Omului (Marţi, 21 aprilie 2020, 12:48)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ce naiba este?

      a devenit Romania mexicul europei sau un stat din america latina?