VIDEO. Distanțarea socială la țară. Cum respectă carantina totală oamenii din câteva sate din Giurgiu și Teleorman

Marţi, 31 martie 2020, 9:21 Actualitate | Coronavirus


Batrani in carantina, Comana, Giurgiu
Foto: Matei Budeș
​Am fost duminică în câteva sate din județele Giurgiu și Teleorman să vedem cum respectă carantina totală, impusă din cauza pandemiei de coronavirus, oamenii de la țară.

„Nu vă întâlniți cu alte persoane”, spune aproape zilnic președintele Iohannis la televizor, de când a început carantina. De mai bine de o săptămână, recomandarea e chiar obligație: nu mai avem voie să ne întâlnim cu alți oameni decât cei cu care împărțim casa. Excepțiile sunt clar enumerate în ordonanțele militare prin care este guvernată acum România.



Din cauza pandemiei de coronavirus, mulți români s-au trezit că spațiul lor de mișcare s-a redus la suprafața apartamentului de bloc în care trăiesc. Este vorba despre cei care trăiesc în marile orașe. Pentru ceilalți, negocierea cu spațiul, în timpul carantinei totale, este mult mai relaxată.

Când trăiești la țară, curtea casei e tot spațiul tău. Mai mult chiar, și banca din fața porții poate fi considerată ca făcând parte tot din spațiul tău. Cei care au făcut regulile de carantină nu s-au aplecat și asupra acestor detalii. Ar fi fost, oricum, inutil.

După aceea, mai sunt muncile agricole. Nu poți lăsa via netăiată, pomii cu crengile necurățate, culturile din câmp pârloagă. E permis prin lege să mergi la muncile agricole. După decenii de aroganță, orașul a ajuns acum să se uite cu invidie la sat.

În timp ce unii fierb în casă în suc propriu și se mai varsă din când în când pe Facebook sau evadează riscant la magazinele de bricolaj, țăranii privesc apocalipsa COVID-19 mult mai relaxat. Și, oarecum, mai resemnați.

Oricum în toate filmele despre Apocalipsă, orășenii fug la țară. Cei care mai scapă. Mediul rural este văzut ca un spațiul oarecum ferit de primejdii.

Evident, că în realitate, lucrurile nu stau chiar așa. După un drum făcut duminică prin mai multe comune din Giurgiu și Teleorman ne-am dat seama că oamenii din mediul rural ar vrea să respecte, în general, regulile impuse de autorități pentru toată lumea Așa cum înțeleg ei regulile. Pentru că e clar că le vedem destul de diferit.

Vârstnicii și ieșirea din casă



Considerați a fi cei mai vulnerabili în fața COVID-19, vârstnicii peste 65 de ani nu pot ieși din casă decât între anumite ore, pentru a-și face cumpărăturile de strictă necesitate sau pentru a-și plimba animalele de companie.

Prin comunele prin care au trecut, am văzut însă o grămadă de bătrâni care ieșiseră din curte, să socializeze cu alte persoane sau să-și viziteze rudele.

„Avem două săptămâni de când stăm închise, ne-am sunat între noi și am zis să ieșim ca să mai schimbăm trei vorbe”, ne-a spus o femeie din Comana care stătea de vorbă pe marginea drumului cu alți oameni din sat. „Uite, stăm la distanță unii de alții”, ne-a spus și un bărbat care a încercat și glumă: „Eu mi-aș dori să stau mai aproape de doamne, dar nu am voie”.

O altă femeie în vârstă din Prunaru am găsi-o pe drum, tocmai venea din vizită de la unul din cei trei copii.

„Unul stă aici, celălalt peste drum, iar eu un pic mai încolo”. Când am întrebat-o de ce nu poartă măcar mască pe față, femeia mi-a zis că îi este cald cu ea.

Și nu era singura. Prin comune, mulți vârstnici stăteau la poartă în grupuri. Un obicei pe care epidemia nu a reușit să-l schimbe.

Cârciumi, magazine, păcănele




În cele opt localități prin care am fost nu am găsit oameni care să stea în cârciumă. Barurile, ca și magazinele, erau deschise dar nu aveai voie decât să-ți cumperi băuturile sau alimentele și să pleci cu ele acasă.

În comuna Izvoarele am văzut ușa deschisă la casa de pariuri. Numai că, după cum ne-au explicat proprietarii, sistemul de pariere fusese blocat de la centru de firma „Get s bet”. Ușa era deschisă pentru că acolo trăia o pisică. Iar proprietarii mai spălau din când în când încăperea.

„Ăștia cu care suntem noi parteneri au blocat sistemul în dimineața în care a intrat în vigoare ordonanța Nu poți, de capul tău, să ții deschise pariurile. Eu de abia am așteptat să se închidă. Înainte de asta, au dat un mail că nu ai voie să primești decât trei-cinci persoane înăuntru. Dar nu aveai cu cine să te înțelegi. Îți dai seama, erau patru-cinci inși înăuntru care jucau. Și cu ceilalți ce făceai? Îi țineai afară? Bine că s-a închis, am scăpat de scandal”.

Rețete de la medicii de familie, medicamente, inclusiv pentru oamenii trecuți de 65 de ani



Asta era una din marile întrebări ale oamenilor trecuți de 65 de ani cu care am stat de vorbă duminică. Nu știau cum să mai ia legătura cu medicul de familie pentru a primi rețete compensate cu care să-și ia medicamente de farmacie. Sau cum să meargă la doctor pentru urgențe, tratamente pentru boli cronice, în condițiile în care aveau voie să iasă din casă doar între orele 11 și 13.

Între timp, prin ordonanța militară de duminică seara, situația a fost reglementată. Slavă Domnului, acum se pot duce și la medic.

Slujbele religioase în timpul carantinei



În general, am găsit biserici închise, cu lacătul pe poartă. Cum se desfășoară slujbele religioase în aceste condiții? Ne-a explicat preotul din Valea Plopilor: „Noi mai facem slujbe, chiar dacă nu vine nimeni în biserică. Ca preoți, asta e datoria noastră, să ne rugăm și pentru cei care vin și pentru cei care nu vin. Dacă vin zece dintr-un sat ar fi nesemnificativ față de cei care rămân acasă. Dar noi ne rugăm”.

Într-o altă localitate, Chiriacu, localnicii ne-au spus că preotul a lăsat totuși femeile să intre în curtea bisericii ca să asculte slujba. Doar femeile și doar la distanță una de cealaltă.

Ce se întâmplă când moare cineva?

„S-a luat mortul de acasă și s-a dus direct la cimitir. Avem un mort în sat, a venit de la București și au vrut să-l înmormânteze aici, la neamurile lui. Dar l-au dus direct la cimitir”, ne-a zis cineva din Prunaru: „Vine Paștele și eram și noi învățați să ne împărtășim și noi, că suntem bătrâni”.

Poliție, autorități, controale privind respectarea carantinei




În timp ce în București, am fost opriți de trei filtre de poliție, din centru până la ieșirea spre Alexandria, prin comune nu ne-am întâlnit cu aproape nicio autoritate. În Călugăreni, am văzut doar un copil pe bicicletă care-i arăta declarația scrisă de mână unei polițiste tinere. Semn că te poate ajunge și pe aici brațul lung al legii, chiar dacă nu e foarte vizibil.

În ceea ce privește autoritățile locale, pe ușile primăriilor erau afișate anunțuri prin care cei care aveau nevoie de ajutor puteau suna la un număr de telefon. În rest însă, oamenii cu care am stat de vorbă spuneau că se descurcă singuri, cu ajutorul rudelor și copiilor.

Români întorși din străinătate care trebuiau să stea în autoizolare



Foarte puțini, iar cei care au venit, oficial, stau în autoizolare în casele lor: „Au și ei familii pe aici, nu vor să-i infecteze”. Greu de verificat, mai ales de autorități. Se merge mai mult pe bună-credință.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















44904 vizualizari

  • +20 (44 voturi)    
    E o vorba (Marţi, 31 martie 2020, 10:46)

    unins [utilizator]

    despre un caine care moare de drum lung. Mai inutil mi se pare ceea ce fac reporterii, decat acei oameni, care isi vad de treburile lor. Si da, la final se va observa ca in rural vor fi mai putine victime, chiar daca se insinueaza ca acei oameni sunt ignoranti si nu stiu sa se apere.Mai bine reporterul ar fi mers la spitalele in care medicii demisioneaza, sa-i intrebe de ce pana acum nu au demisionat, daca stiau ca de ani de zile nu au cele necesare sa-si faca meseria.
  • +3 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 martie 2020, 12:52)

    [anonim]

    • -1 (13 voturi)    
      Au de toate (Marţi, 31 martie 2020, 15:04)

      sysrq [utilizator] i-a raspuns lui

      În comunele pe unde au mers reporterii au de toate, sunt localități curate cu oameni super ok.. Nu va muri nimeni de "covid " acolo, doar de moarte bună sau de alte boli... aa, doar dacă nu se gândesc să-i treacă la "covid" ca pe nu știu ce prințesă hodoroagă sau nu știu ce sinucis de grijă de printr-un land german. Damn!
      • +4 (6 voturi)    
        "hodorog" (Marţi, 31 martie 2020, 23:01)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        Sa-i zici lui taica-tau!!
        Nu de alta, dar EL (si cu maica-ta) te-au facut prost-crescut!
    • +4 (14 voturi)    
      Sustenabilitate (Marţi, 31 martie 2020, 15:38)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui

      Cred ca cei de la tara au imunitatea mult mai buna decat cei de la orase care au canalizare si apa calda gaz. etc.
      • 0 (8 voturi)    
        Exact (Marţi, 31 martie 2020, 20:14)

        sysrq [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

        Iar asta, la un alt nivel se vede în toată lumea ... cine și-o ia? Țările curate, vaccinate cu mari cheltuieli pentru săpun, pastă de dinți și alte acareturi unde nivelul de fericire se calculează după faptul că vine autobuzul la timp...
        • 0 (0 voturi)    
          N-are treaba (Vineri, 3 aprilie 2020, 11:27)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

          Tarile cu apa calda si sapun, vaccinate si curate, tocma' de-aia au speranta de viata cu zece ani sau mai bine mai mare ca Romania.

          In tarile alea, de cele mai multe ori, foarte multi oameni practica cu regularitate sportul, numarul fumatorilor e mai scazut, si in general obiceiurile de viata-s mai sanatoase. Chestie care pe ansamblu e de natura sa le faca sistemul imunitar mai solid, nu mai slabit ca la noi.

          De-aia au morti mai multi, pentru ca au mai multi batrani. Nu pentru ca au pe ansamblu oameni mai bolnaviciosi.
  • +7 (15 voturi)    
    mi-a placut reportajul (Marţi, 31 martie 2020, 13:27)

    ..13 [utilizator]

    Este o alta lume acolo in mediul rural.

    Dar din pacate nu o sa afli niciodata adevarul de la dansii - mereu o sa spuna ca totul este bine la fel cum au spus politicieni dupa Colectiv - avem tot ce ne trebuie, nu avem nevoie de ajutor...Este o chestiune de mentalitate - ei depind exclusiv de mila unora care sunt fie la oras fie detin niste functii pe la primarie...

    Un reportaj oarecum trist.

    Bine aleasa muzica...
    Apreciez efortul depus!
    • +1 (19 voturi)    
      Oarecum trist (Marţi, 31 martie 2020, 16:34)

      dt1961 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      se pare ca esti tu @...13. „ei depind exclusiv de mila unora...” Poate asta se intampla pe timpul lui Mos Ion Roata. Prietene! Locuitorii satelor din secolul XXI sunt cu mult mai instariti si mai civilizati decat „soarecii de garsoniera” care se cred inteligenti si posteaza vrute si nevrute pe unele forumuri de fituici electronice.Bineanteles ca exceptii sunt si la tara ca si la oras dar, raportul este invers proportional. Taranii de obicei se plang ca au trai greu (din traditie) desi majoritatea stau foarte bine imobiliar, financiar, cultural,etc, iar majoritatea orasenilor se cred inteligenti, bogati, etc, (tot din traditie) cand de fapt ei locuiesc , iarasi spun, o mare majoritate, in apartamente (garsoniere) de cativa zeci de metri patrati si abia le ajung banii de la avans la chenzina. Si inca ceva: In ultimii ani intalnesti mai multi „plimbareti” prin statiunile exotice externe proveniti din Romania de la sate, decat din orase. Apoi in final, plimba-te (daca ai timp si bani) un pic prin satele Romaniei si iti garantez ca o sa-ti schimbi radical parerea despre „necajitii” de tarani. A! Inca ceva: Au cam disparut latrinele din fundul curtii la tara si au aparut din ce in ce mai multe filigorii, pergole, jardiniere si alte dotari in locul lor, care dupa fumul emanat lasa si mirosuri specifice artelor culinare. Apoi in case sunt bai dotate inclusiv cu jacuzi avand multe suprafata unei garsoniere maricele. Asa ca,sa traiasca toti taranii „necajiti”.
    • +5 (7 voturi)    
      Ce penibil! (Marţi, 31 martie 2020, 17:47)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Ei depind de mila altora?! Ei?! Ce o sa ma depindem noi de tarani sa ne dea si noua un sac de cartofi si cateva kg de faina si o gaina! De bine, de rau, asa cum sunt ei, cu wc in fundul curtii, fara internet (cate unii), votanti PSD ei au autonomie, au din ce trai in the worst case scenario! Noi depindem de mila autoritatilor, facem declaratie sa mergem pana la magazine doar pt a iesi din case (eu nu, dar destui dintre noi), ei au un pogon de curte si gradina prin care se pot plimba! Daca va fi shutdown pana prin iunie, iulie, am un sentiment ca ne vom sterge la fund cu banii, ca nu o sa mai avem ce sa cumparam cu ei si sa vezi tu ce-o sa-ti cauti neamurile de la tara!
  • -2 (14 voturi)    
    La țară timpul curge altfel... (Marţi, 31 martie 2020, 14:59)

    spirache [utilizator]

    La țară, varstnicii când mor înseamnă că mor pentru că le-a venit vremea. Le tine cineva lumânarea și mor. Nu sta nimeni sa caute că a făcut embolism pulmonar, puseu cardiac, Covid 19, peritonita etc Așa că , pastrati reportajele pentru medicamentofagii din urban.
    • +1 (5 voturi)    
      La tara timpul decurge altfel... (Marţi, 31 martie 2020, 20:23)

      tedycv [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Omule, dacă postezi pe internet sigur ai educație înaltă. Pe Marin Preda si ai lui Morometi bănuiesc ca l-ai citit, era in curicula școlară.
      Ei bine, primul lui roman începea așa: “timpul era răbdător cu oamenii!”
      Si dacă pe Moromete nu l-ai citit, poate ai citit romanul “Clipa”, al lui Dinu Sararu.
      Romanul începe cu fraza: am ratat clipa, iar eternitatea nu ne aparține!
      Eu sunt o baba comunista, consemnata in casa, in izolare. Tu încă mai ai timp sa reflectezi!!!
      Dar mi se pare trist sfârșitul. Dacă vom supraviețui, cu certitudine ne vor muta in grup la Bălăceanca.
      Sa auzim numai de bine si sa dea Dumnezeu sa trecem cu bine peste aceasta perioada.
      Multă sănătate si aveți multă grija de voi
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 martie 2020, 17:36)

    [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    ??? (Marţi, 31 martie 2020, 23:29)

    Codruta N [utilizator]

    Pai si CE cautati voi acolo??
    Daca era "carantina totala" voi nu aveati VOIE sa fiti in sat!!
    Primii care n-au respectat carantina sunteti VOI!
    CE v-a mancat undeva sa INCALCATI carantina - si sa-i zgandariti pe oamenii aceia? >:
  • 0 (2 voturi)    
    Izolarea sociala (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:31)

    serb1951flor1585110110395 [utilizator]

    Ceea ce fac conducatorii acestei tari se va deconta / sparge in capul lor dupa vreo doua luni cind oamenii disperati ii vor scopii... Blocarea in case este o masura luata de cretini ... Motorul vietii este socializarea, activitatea economica... si tocmai aici sefutimea din RO loveste cetaenii... CINE VA DA DE MINCARE OAMENILOR FLAMINZI in luna mai 2020 ? KWIohannis, L. orban , ministrule vela daravela, retardatul raed karafat, ministru tatar, ceilalti gubernosi , ciolacu, barna, tomac, ciolos, corlatean, predoiu, alexandru, Base, Tariceanu, pontavv. Cine ...? Poate BECALI, poate ANDRA, HAGI, HALEP si alti oameni cu suflet ... Doneaza cei cu salarii uriase cu pensii cu 5 cifre vreun leu in folosul celor sarmani ce mor de foame sau sint in mare suferinta ? dancila m carmen dan, firea, alti ticalosi si alte fytelnite ajuta cumva cetatenii, sistemul de sanatate. Pe medici bolnavi/ infectati, personalul medical este ajutat... MANAGERII tembeli din sanatate si alte sectoare de activitate sint judecati pentru atitudinea lor criminala ? In ce tara traim oameni buni ? in tara nemernicilor de la toate nivelurile de putere si decizie !? TOTI INcompetentii si scelerati conduc oamenii , spre dezastru ca pentru asta ii platim noi ? Sa le cinte cucuveaua in case asa ii blestem !