Arhiepiscopul Calinic, sfaturi anti-coronavirus: „Primul antibiotic, antivirus: întoarcerea la căile Domnului Dumnezeu! Apoi automat: spălarea mâinilor, băile dese, distanţa mărită între oameni"

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2020, 9:02 Actualitate | Coronavirus


IPS Calinic
Foto: AGERPRES
​Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, Calinic Argeşeanul, le transmite credincioşilor să ţină cont de sfaturile transmise de autorităţi, să respecte regulile de igienă şi să păstreze "curăţia sufletului", pentru a se feri de riscul pe care îl reprezintă noul coronavirus.

"Dacă împlinim povăţuirile Guvernului Român şi luăm aminte la textul sacru al Sfintei Scripturi: 'Să ne apropiem cu o inimă sinceră, cu deplină credinţă, cu inimile curăţite de o conştiinţă vinovată şi cu trupurile spălate cu apă curată' (Evrei 10, 22), avem sorţi de tămăduire şi orice virus şi boală, de la noi va fugi. Înainte de orice comentariu, să ne păstrăm igiena totală a trupului şi curăţia sufletului", se arată într-un mesaj postat vineri pe pagina de Facebook a Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului.

Arhiepiscopul Calinic a făcut o enumerare a marilor epidemii, precum cele de ciumă, holeră, tifos sau tuberculoză, care au afectat, de-a lungul istoriei, inclusiv spaţiul românesc. "Care va să zică, pe plaiurile mioritice şi de baladă numite şi Grădina Maicii Domnului, în decursul vremii s-au lăfăit tot felul de boli şi nenorociri, care au continuat şi în secolele XIX, XX şi continuă şi în secolul XXI. Pesta găină, pesta porcină etc. şi acum coronavirus, care încununează droaia de virusuri de prin aer, terestre, subterestre, acvatice, subacvatice, pe dinafara noastră, dar şi pe dinlăuntru. Cum de au rezistat şi au supravieţuit românii cu atâtea boli şi cu atâtea invazii şi imperii? (...) Primul antibiotic, antivirus: întoarcerea la căile Domnului Dumnezeu! Aceasta este singura şi sigura cărare sănătoasă, care duce la izbăvitoarea mântuire şi îndepărtarea bolilor! Apoi automat: spălarea mâinilor, băile dese, distanţa mărită între oameni", se mai menţionează în postare.

Sursa: AGERPRES






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4134 vizualizari

  • +12 (24 voturi)    
    k (Sâmbătă, 14 martie 2020, 9:05)

    cartofiprajiti [utilizator]

    icoane putem pupa ? ..intreb pentru un prieten !
    • -1 (17 voturi)    
      confuzie (Sâmbătă, 14 martie 2020, 11:37)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Articolul e dedicat credinciosilor dar ceilalti pot pupa poza lui Iliescu, intaiul liber-cugetator al tarii.
  • +9 (19 voturi)    
    Nu mai publicati aritiole cu... (Sâmbătă, 14 martie 2020, 9:23)

    Z0r0 [utilizator]

    ...parerile potilor, bosorogilor plini de sine. Sa-i ia gaia!
  • +5 (9 voturi)    
    Recomandări salutare (Sâmbătă, 14 martie 2020, 9:24)

    bilbofil [utilizator]

    Refuzul panicii - excelent!

    Evitarea apropierii de alte persoane - corect!

    Dezinfectarea frecventă și de cîte ori este cazul - bine, Poate era nevoie de mai multă claritate și rigoare, dar dacă nici autoritățile laice nu au fost de regulă la obiect și detaliate, nu-i poți cere unei fețe bisericești să fie agent sanitar în locul lor.

    Evitarea aglomerărilor - ?? a trunchiat cumva Agerpres mesajul?

    În Coreea de Sud și în Iran continuarea adunărilor religioase a dus la răspîndirea mult mai rapidă a bolii. Coreea de Sud a avut resursele și educația necesară a populației pentru a corecta ulterior eroarea, Iranul a perseverat, cu consecințe tragice. În Italia și Israel au fost suspendate slujbele religioase.
  • +5 (13 voturi)    
    Mulțumim, Înaltpreasfinția Dvs. (Sâmbătă, 14 martie 2020, 9:27)

    anton_carpati [utilizator]

    Am dat bookmark la articol pentru când o fi să mă îmbolnăvesc. Râsul este cel mai bun medicament.
  • +4 (14 voturi)    
    credinta (Sâmbătă, 14 martie 2020, 9:38)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Credinta Crestina are rolul ei in societatea umana.

    Idioti ca nenea asta nu. "Aceasta este singura carare sanatoasa etc"

    Adica matale n-ai luat niciodata o aspirina ca te-a durut capul sau un medicament?

    N-ai pus mana pe un ciocan? Ca sa bati un cui?

    Ce inteleg eu de aici este ca matale esti cam arogant. Sa-L iubesti pe Hristos nu inseamna sa te astepti de la El sa iti sape gradina, stand in mertzan...
    • -2 (18 voturi)    
      apropo de idioti pe aratura (Sâmbătă, 14 martie 2020, 11:30)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Daca citeai articolul ai fi inteles mesajul simplu si de bun simt:"Calinic Argeşeanul le transmite credincioşilor să ţină cont de sfaturile transmise de autorităţi, să respecte regulile de igienă şi să păstreze curăţia sufletului.
  • +6 (12 voturi)    
    Unde o fi auzit asta de "pesta gaina"...? (Sâmbătă, 14 martie 2020, 10:10)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    A vrut sa spuna "gripa aviara" ?
  • +7 (17 voturi)    
    Hai! (Sâmbătă, 14 martie 2020, 10:21)

    NoFive [utilizator]

    Du-te ba popo si auto-izoleaza-te in munti.
  • +2 (12 voturi)    
    Icoana antivirala (Sâmbătă, 14 martie 2020, 12:08)

    feisbuk [utilizator]

    Scoateti raclele si icoanele pe strazi! Aratati o data necredinciosilor puterea de vindecare a acestora!
  • +2 (8 voturi)    
    Baile dese?! (Sâmbătă, 14 martie 2020, 14:55)

    Namaste [utilizator]

    La Herculane, la Borsec, la Govora?! ;-);-);-)
  • 0 (2 voturi)    
    Spalarea mainilor, (Sâmbătă, 14 martie 2020, 18:02)

    Namaste [utilizator]

    recomandare biblica?!