Televiziunea BBC, acuzata ca a falsificat un reportaj despre romani

de     HotNews.ro
Joi, 5 aprilie 2007, 0:00


Imagine din reportajul BBC

Un reportaj despre emigrantii romani din Londra a starnit un conflict intre ambasada Romaniei in capitala Marii Britanii si televiziunea BBC. Conform declaratiilor date HotNews.ro de catre reprezentantii Ambasadei, autoritatile acuza jurnalistii ca ar fi falsificat materialul cand i-au aratat pe romani dormind intr-o tabara de corturi asezate in parcul londonez Hyde Park. Reportajul afirma ca romanii lasa in parc gunoaie, precum cartoane sau pungi.

Sorin Baciu, reprezentant al Ambasadei Romaniei la Londra, a declarat pentru HotNews.ro ca nemultumirea Ambasadei a fost cauzata de faptul ca un roman a fost prezentat ca "locatar" al parcului, desi persoana in cauza are un alt domiciliu.

Raduta Matache, oficial in cadrul Ambasadei Romaniei in Marea Britanie a declarat pentru cotidianul The Times ca va cere o intrevedere cu Mark Thompson, directorul general al BBC, intrucat considera ca reportajul prezentat de telviziunea britanica este “fabricat”.

“Este in mod clar un reportaj contrafacut. BBC-ul are dreptul de a examina modul in care sunt afectati romanii de restricitiile impuse de Londra, insa in mod cert nu are dreptul sa incalce etica jurnalistica. Avem un martor care e de parere ca intregul material a fost inscenat”, a spus Raduta Matache pentru The Times.

BBC-ul a negat vehement acuzatiile aduse de ambasada Romaniei si respinge acuzatiile conform carora ar fi platit un roman pentru ca acesta sa-si aduca cortul in Hyde Park.

In cursul serii de miercuri insa, BBC a admis ca l-a platit pe romanul de 23 de ani, acesta recunoscand la randul lui ca nu mai doarme in Hyde Park de mai multa vreme.

Mai mult, The Royal Parks, administratorul Hyde Park, a precizat ca este foarte putin probabil ca in incinta parcului sa fi fost instalata o tabara.

Potrivit informatiilor oferite de oficialii Ambasadei Romaniei, securitatea si ordinea in vestitul parc londonez este asigurata de o sectie de politie care are in dotare 20 de masini ce patruleaza zona permanent.

Urmareste controversatul reportaj realizat de BBC






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


184 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Joi, 5 aprilie 2007, 13:15)

    romanasu [anonim]

    incredibil!
    intr-o vreme in care londra are probleme explozive la propriu si la figurat, cauzate de membri ai unor comunitati de natii cu un imens potential distructiv al unei societati (va puteti imagina londra ca tel-aviv ??), englezii sunt ingrijorati de 'mamaliga' romaneasca.
    zicala 'tara arde si baba se piaptana' este perfect ilustrata in comportamentul natiei engleze, ce odata a fost mare, dar acum...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt domnu Sorin Baciu (Joi, 5 aprilie 2007, 13:38)

    un londonez [anonim]

    Domnule Baciu,

    Romanul respectiv a dormit in Hyde Park asa ca hai sa nu mai facem pe mironositele. De asemenea ar trebui sa mai circulati cu central line.....si o sa aveti surpriza sa gasiti rromi (din romania) cu tancii in brate la cersit. Ce cersesc e una...insa cand devin agresivi ca nu le dai bani e alta. Si legat tot de BBC, domnule Baciu cand trimiteti reprezentati ai ambasadei la televiziuni.....verificati daca vorbesc engleza.....

    In rest numa de bine...ca doar aveti pozitie mare si lucrati in ambasada
  • 0 (0 voturi)    
    BBC (Joi, 5 aprilie 2007, 13:51)

    gelu menumorut [anonim]

    Dom'le, am trecut ieri ( kiar seara) prin Hyde Park, ce corturi, ce mizerie? aveam o perere buna despre BBC dar la faza asta a cam sarit calul...tabara in park, haha.

    Am intalnit destui romani in Londra, dar in nici un cersetor sau homeless. Aia sunt 100% englezi dupa accent :). Iar aia care se aduna seara prin Old Bailey is romani kiar de treaba.

    my 2p
  • 0 (0 voturi)    
    Pt @1 (Joi, 5 aprilie 2007, 13:57)

    Razvan [anonim]

    Nu este chiar asa. Londra (ca guvern) are cu totul alte ocupatii. Firma numita BBC vrea sa scoata bani. Au scos ani de zile bani buni cu aceleasi teme: copiii torturati la stat in Romania, mizerie fara limite in Romania, Romania unde ti se pune cutitul in gat cum intri in tara, romanii care cum ajung in regatul unit fura de sting, romani care cum ajung acolo omoara s.a.m.d.

    Asa se fac bani in jurnalism in ziua de azi si in societatile mai avansate, nu numai la noi. Din acest motiv si noutatile noastre sunt pline de morti si raniti.

    Eu unul nu am televizor. Toate informatiile le iau de pe Internet. Sugerez la toti oamenii sa renunte la acest mijloc penibil de comunicare in masa -numit televizor.

    Mai in toate tarile unde am lucrat televizorul este o unealta de umplut casa ta cu gunoaie, fie "noutati-gunoaie" fie "divertisment-gunoi".

    Internetul este singa medie "BIDIRECTIONALA" in care un porc care vrea doar sa faca bani nu are nici o sansa. De ce ? Pentru ca oamenii discuta, schimba idei. In aceste fel este aproape imposibil sa ii manipulezi.

    Doresc moartea rapida a televizorului si presei scrise. Presa scrisa intra in aceeasi categorie de informatie unidirectionala - ca si televizorul. Unii arunca cu gunoaie si tu le citesti. Singura modalitate de sanctionare este sa nu mai cumperi ziarul, dar nu poti discuta cu alti cititori pe aceasta tema.
  • 0 (0 voturi)    
    mi-e mi-a placut .... (Joi, 5 aprilie 2007, 14:08)

    sigpwr [anonim]

    reportajul(ma rog ce-o fi, clip, material) propriu-zis. Sa va uitati, 'it's funny' .
    Mai ales cand apare indianul (probabil naturalizat, insa mama-sa si tata-su tot 'migrants' au fost candva) care da lectii de ingrijorare si explica el care-i treaba cu imigrantii in UK.
  • 0 (0 voturi)    
    Britanicii si problemele lor (Joi, 5 aprilie 2007, 14:12)

    Ionel [anonim]

    De cine sa se lege si britanicii? Daca ar fi fost atat de vehementi impotriva pakistanezilor, indienilor, arabilor si negrilor africani ar fi fost acuzati de xenofobism, rasism, intoleranta religioasa sau mai stiu eu ce... Si-au gasit o tinta foarte usoara in romani si bulgari, popoare crestine si albe. Sunt la adapostul oricaror vociferari. Oricum este de apreciat interventia din partea oficialilor ambasadei Romaniei care, in sfarsit, isi iau rolul in serios.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa facem si noi la fel.. (Joi, 5 aprilie 2007, 14:26)

    Piunk Panther [anonim]

    Un reportaj in care toti boschetarii sunt englezi......
    L-ar crede cineva?
    Ar fi nevoie ca ambasada engleza sa protesteze?
    Sau ar rade cu pofta la un five o'clock tea?

    Aici trebuie lucrat, in primul rand! La "De Ce pe noi Da si pe ei NU!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu se poate! (Joi, 5 aprilie 2007, 14:45)

    Ion Ion [anonim]

    Cei care arunca hartii in parc nu pot sa fie romani !!! Sa vina sa filmeze parcurile din Romania si strazile de aici sa vada ce curate sunt !
    Acuma eu nu cred ca trebe reactionat asa de rau la acuzatia ca lasa mizerii, ca ala e narav vechi, care nu se vindeca in 3 ani de "occident". Si e din ce in ce mai rau, ca vezi copii de liceu care nu stiu ce ii ala cos de gunoi si arunca direct in tufis PET-ul de Cola.
  • 0 (0 voturi)    
    campanie (Joi, 5 aprilie 2007, 15:30)

    PR [anonim]

    acelasi material a aparut in the telegraph si the sun. asta nu e falsificare facuta de un ziarist speriat ca'l da seful afara daca nu mai vine cu un roman jegos pe post de subiect, e campanie bine finantzata.
  • 0 (0 voturi)    
    adresele (Joi, 5 aprilie 2007, 15:34)

    PR [anonim]

    mmigrants set up camp in Hyde Park as they hunt jobs

    si

    Immigrants set up illegal camp in Hyde Park
  • 0 (0 voturi)    
    Englezi in Romania (Joi, 5 aprilie 2007, 18:52)

    Tudor [anonim]

    Exemple negative se gasesc peste tot. La fel de bine pot face un reportaj despre comportamentul unor englezi in Romania... Am vazut unele lucruri incredibile cateodata. Oricum, nu cred ca trebuie dramatizat... dupa parerea mea englezul de rand este mult mai tolerant decat foarte multi din romani. Sunt foarte constienti ca au nevoie de forta de lucru ieftina si ii cam doare in dos de unde vine, atat timp cat e ieftina.
  • 0 (0 voturi)    
    Si tot romanii au mancat si lebedele din Viena ... (Joi, 5 aprilie 2007, 19:00)

    eu [anonim]

    Daca va aduceti aminte, acu' ceva ani buni a aparut un articol similar in Viena, cum ca ceva emigranti romani au prins, taiat si mancat toate lebedele dintr-un parc sau de pe un lac vienez. Iar asa ca acuma, toata lumea ofticata pe romani. Guvernu' de la vremea aia era PSD, nici urma de reactie la ambasada. Noroc ca s-or prins ceva vienezi ca de fapt lebedele alea de le-or mancat romanii n-au existat niciodata. Nici inainte nici dupa ce or ajuns romanii la Viena.

    Oare de ce le e frica?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e fals. (Joi, 5 aprilie 2007, 20:39)

    londonez [anonim]

    Tot ce se spune si se arata in reportaj e adevarat. Probabil ca BBC l-a platit pe baiatul ala, ca sa ia parte in material,de aceea sa si mutat cu chirie in vreo camaruta impartind casa cu alti vreo 10 romani undeva prin nordul Londrei. Hyde Park e un park imens si cu siguranta s-ar putea ascunde cateva corturi in vreun palc de copacei si boscheti, am vazut si la Paris la fel, tot romani. Asta e realitatea, hai sa nu ne mai ascundem dupa deget. Asteptati sa apara materialele cu cersetorii mai colorati sau cu fuste si copii murdari in brate care se arata mai la periferie...Ca de obicei noi consideram ca toata lumea e impotriva noastra, dar ma intreb de ce au romanii reputatia asta?!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Joi, 5 aprilie 2007, 22:43)

    dudu [anonim]

    Bravo ambasadei romane la Londra!
    In sfarsit, vad si eu cum un oficial roman ia pozitie fata de un reportaj defaimator la adresa Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e adevarat!!! (Joi, 5 aprilie 2007, 23:35)

    mimi [anonim]

    Nu e adevarat! Ca suntem primii in Europa ca traficanti de carne vie (mai pe romaneste "pesti").
    Nu e adevarat! Ca intalnesti cersetori romani si Rromi din Romania prin metrouri din Lisabona in Atena, din Oslo pana in Neapole!
    Nu e adevarat, ca politia din marea majoritate a Europei ne urmareste bandele de infractori care se ocupa de la clonat card-uri pana la trafic de stupefiante, de la jafuri armate si pana la gainarii marunte!
    Sunt toti invidiosi pe noi! Crapa de ciuda ca suntem o natiune mandra, harnica, cinstita, curata si respectoasa! Mor de oftica ca nu sunt si ei la fel de buni, destepti, frumosi si blanzi si iertatori!
  • 0 (0 voturi)    
    BBC MUMU (Vineri, 6 aprilie 2007, 8:43)

    Eclesiastul [anonim]

    S-au terminat subiectele ptr. ei si de data asta au dat-o-n bara...nu mai suntem tara aia de cacat despre care se poate scrie orice fara sa fie deranjant....
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr. 2 (Vineri, 6 aprilie 2007, 8:49)

    Eclesiastul [anonim]

    ...nu e nevoie neparata sa cunoastem limba engleza....exista si translatori ptr. asta iar in privinta cersetorilor exista peste tot in lume si pun pariu ca nu sunt numai romani. Si inca o chestie....daca exista inseamna ca statul unde acestia exista are o problema care trebuie rezolvata asa ca lasa-ne...nu te mai lamenta atata....
  • 0 (0 voturi)    
    Lasa ca ne platim cersetorii din afara (Vineri, 6 aprilie 2007, 10:14)

    Anonim [anonim]

    Avand in vedere ca Romania contribuie la bugetul UE cu 1 miliard de euro pe an si primeste inapoi 200 de milioane, eu zic ca, restul de 800 de milioane de euro acopera toate porcariile pe care le fac romanii in afara.
    So shut the fuck up
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa recunoastem (Vineri, 6 aprilie 2007, 12:29)

    Mihaela [anonim]

    tot ce se prezinta este adevarat! si mai grav este ca nu e un caz singular! sunt nenumarate! dar pe langa acesta latura intunecata, poporul roman mai are o latura pozitiva, una dominanta! dar nu e cazul sa negam ca romanii si rromii fac ravagii pe oriunde merg!
    asta e: fiecare padure isi are uscaturile! haideti sa nu le negam pe ale noastre!
  • 0 (0 voturi)    
    Astia suntem (Vineri, 6 aprilie 2007, 17:02)

    snack [anonim]

    Nu. Nu este domnilor nici un fals. Asta este adevarul care ne doare dar nu avem ce sa facem. Oricum pentru tot ce se intampla noi suntem de vina toti romanii. Suntem prea toleranti cu niste hai sa le spunem oameni care au ramans la stadiul de maimuta.

    Ati vazut italienii cum ies toti in strada si fugaresc tiganii nostrii cu tortele aprinse. Nu spun ca asta ar fi o solutie dar suntem prea toleranti
  • 0 (0 voturi)    
    sunt extrem de surprins (Luni, 9 aprilie 2007, 12:09)

    dinUK [anonim]

    de acest "reportaj". Insista pe temele clasice, dezastrul din romania unde toata lumea traieste intr-o caruta (la modul figurat vorbesc) si cum vin ei cu barca (tot la figurat) in fantasticul UK...
    Surprins pt ca vine din partea BBC, de la care aveam asteptari pt un reportaj profesionist. conationalilor mei care striga "astia suntem" cu mare satsfactie, le sugerez sa se uite mult mai bine la ei insisi. Nu, nu astia suntem.
    va salut, dragii mei conationali, din cutia mea de carton de sub Waterloo bridge. ne vedem la urmatorul reportaj :)
  • 0 (0 voturi)    
    erori la CEDO 1,2,3; -1 (Duminică, 15 aprilie 2007, 15:40)

    Pompas Florin Vasile [anonim]

    Ma numesc Pompas Florin Vasile,domiciliat in Iasi,strada Lotrului 7,bloc B33,etaj1,apt 3,tel:0744852139,0744987582; doresc sa va arat urmatoarele nereguli din justitie : in anul 1998 in cadrul unui meci de fotbal am fost agresat de 4 indivizi,mi-am scos certificat medico legal si i-am actionat in judecata pentru lovire,in urma presiunilor facute m-am impacat cu unul dintre agresori a carui mama este avocata , matusa avocata(au aparut ca parti adverse mie in acel proces),tatal lui era comandant la Politia TF Iasi,bunicul a fost comandantul Arestului IJP Iasi.
    Dupa un an persoane necunoscute pana acum prin diferite metode au sunat la unele concursuri telefonice de tipul SVA (servicii cu valoare adaugata) si au indicat numele la toti membrii familiei mele.Potrivit adreselor Romtelecom Iasi in prima seara persoana care a efectuat acele convorbiri tip SVA a sunat imediat si la mama (avocata) individului pe care l-am iertat. Mama mea si un frate au fost anchetati dar au fost scosi de sub urmarire penala,eu si cu celalalt frate am fost arestati preventiv 8 luni fiind acuzati ca am efectuat prin eter de la 10 abonati(ulterior martori ce nu stiau nimic) convorbirile gen SVA. Fapta nu are incadrare juridica,nici o dovada nu arata persoana care a apelat acele numere ci numai faptul ca numele familiei mele apare la acele concursuri(firmele acelor concursuri arata ca persoana care a sunat a spus numele membrilor familiei mele) si ca pe langa alte premii de la alte concursuri am primit si urma sa primesc unele premii de la acele concursuri(pe colete,mandatele postale nu scrie de la ce fel de concurs sunt premiile),in instanta am demonstrat cu acte si martori ca trimiteam scrisori la mai multe concursuri de mai multi ani si ca castigasem unele premii chiar si cu ani in urma. La dosar sunt cateva dischete de la doua firme cu concursuri gen SVA unde o voce barbateasca pronunta numele membrilor familiei mele, mie si fratelui retinut mi s-au luat mostre de voce pentru a se compara
  • 0 (0 voturi)    
    Erori la CEDO -2 (Duminică, 15 aprilie 2007, 15:46)

    Pompas Florin Vasile [anonim]

    pentru a se compara vocile dar rezultatul este ca tehnica este uzata si nu se poate efectua expertizarea vocii,cu toate acestea in rechizitoriu si in unele hotarari ale instantelor se spune ca este vocea mea,la perchezitie au luat o alarma de masina,un telefon fix uzat,vechi produs de una din firmele care au produs unele din telefoanele unor reclamanti,m-au lasat fara telefon fix in casa.
    Dosarul a fost trimis la Tribunal care si-a declinat competenta si a schimbat incadrarea juridica,am stat retinuti 2 saptamani fara mandate(au uitat sa le prelungeasca),Judecatoria Iasi ne-a arestat din nou,la urmatorul termen ne-a audiat si eliberat,la urmatarul termen datorita unor interventii si-a declinat competenta si a trimis dosarul la Curtea de apel care a declinat competenta Tribunalului Iasi unde dosarul de fond a fost solutionat de aceeasi judecatoare care ne-a prelungit a doua luna dupa procuror mandatele de arestare,a respins recursurile facute pentru ca am fost rearestati din nou atunci cand au uitat sa ne prelungeasca mandatele. Aceasta judecatoare ne-a respins efectuarea unei expertize contabile nefiind necesara;ne-a condamnat pentru furt calificat la 3,6 ani cu suspendare si 5,6 ani termen de incercare,dar hotararea este nula pentru ca a fost data la 28 de zile dupa dezbaterile in fond,CCP arata ca hotararea este valabila daca este data in 15 zile,altfel se citeaza din nou partile.
    Curtea de apel Iasi a respins ca nefondate apelurile,a refuzat efectuarea expertizei vocii pentru ca nu este necesara,a decis ca suntem vinovati de furt energie cu valoare economica.
    CSJ a respins ca nefondate recursurile,a decis ca am sustras semnale electromagnetice purtatoare de informatii,semnale ce au valoare economica.Decizia este nula pentru ca a fost luata la 2 luni de la dezbaterile in fond.
    Am facut recurs la Ministerul Justitiei si la Procurorul General care cum era firesc le-a respins ca nefondate.
    Am trimis cererea la CEDO nr:37496/03,a aprimito,Camera 1
  • 0 (0 voturi)    
    Erori la CEDO -2 (Duminică, 15 aprilie 2007, 15:46)

    Pompas Florin Vasile [anonim]

    pentru a se compara vocile dar rezultatul este ca tehnica este uzata si nu se poate efectua expertizarea vocii,cu toate acestea in rechizitoriu si in unele hotarari ale instantelor se spune ca este vocea mea,la perchezitie au luat o alarma de masina,un telefon fix uzat,vechi produs de una din firmele care au produs unele din telefoanele unor reclamanti,m-au lasat fara telefon fix in casa.
    Dosarul a fost trimis la Tribunal care si-a declinat competenta si a schimbat incadrarea juridica,am stat retinuti 2 saptamani fara mandate(au uitat sa le prelungeasca),Judecatoria Iasi ne-a arestat din nou,la urmatorul termen ne-a audiat si eliberat,la urmatarul termen datorita unor interventii si-a declinat competenta si a trimis dosarul la Curtea de apel care a declinat competenta Tribunalului Iasi unde dosarul de fond a fost solutionat de aceeasi judecatoare care ne-a prelungit a doua luna dupa procuror mandatele de arestare,a respins recursurile facute pentru ca am fost rearestati din nou atunci cand au uitat sa ne prelungeasca mandatele. Aceasta judecatoare ne-a respins efectuarea unei expertize contabile nefiind necesara;ne-a condamnat pentru furt calificat la 3,6 ani cu suspendare si 5,6 ani termen de incercare,dar hotararea este nula pentru ca a fost data la 28 de zile dupa dezbaterile in fond,CCP arata ca hotararea este valabila daca este data in 15 zile,altfel se citeaza din nou partile.
    Curtea de apel Iasi a respins ca nefondate apelurile,a refuzat efectuarea expertizei vocii pentru ca nu este necesara,a decis ca suntem vinovati de furt energie cu valoare economica.
    CSJ a respins ca nefondate recursurile,a decis ca am sustras semnale electromagnetice purtatoare de informatii,semnale ce au valoare economica.Decizia este nula pentru ca a fost luata la 2 luni de la dezbaterile in fond.
    Am facut recurs la Ministerul Justitiei si la Procurorul General care cum era firesc le-a respins ca nefondate.
    Am trimis cererea la CEDO nr:37496/03,a aprimito,Camera 1
  • 0 (0 voturi)    
    bbc-uite aici (Duminică, 15 aprilie 2007, 21:14)

    mircea [anonim]

    spuneti asta la bbc aici
    http://www.bbc.co.uk/blogs/theeditors/2007/04/did_we_make_it_up.html
  • 0 (0 voturi)