Echipa masculina de baschet CSU Asesoft Ploiesti a reusit duminica seara, in Sala Olimpia din localitate, o performanta istorica, cucerirea Cupei FIBA Europe, pria cupa europeana din istoria baschetului romanesc.

Asesoft a castigat dramatic in fata formatiei ruse Lokomotiv Rostov, cu scorul de 75-74 (20-20, 20-11, 22-24, 13-19).

Victoria, dedicata de baschetbalistii antrenati de sarbul Mladen Jojic lui Toni Alexe, capitanul echipei, care a decedat intr-un accident rutier la inceputul anului, a venit in ultimele secunde ale meciului.

Lokomotiv conducea cu 74-70, dar Pekovic a reusit o aruncare de la 3 puncte, apoi, dupa un atac ratat al rusilor, Kuzmanovic a fost faultat si a reusit transformarea aruncarilor libere, la scorul de 73-74, cu 8 secunde inainte de final, pentru ca apoi ploiestenii sa reziste eroic in ultimele clipe, obtinand victoria.

Inceputul de meci a fost defavorabil ploiestenilor, Lokomotiv conducand cu 10-2, 15-5, 19-9, dar finalul primului sfert a fost extraordinar pentru Asesoft, cu doua aruncari reusite de la 3 puncte de Kuzmanovic, care au facut ca egalitatea sa se consemneze dupa primele 10 minute, 20-20.

Sfertul al doilea a fost unul excelent pentru prahoveni, care au avut o revenire puternica la scorul de 29-28 pentru rusi, cu nu mai putin de patru aruncari transformate de la linia de 3 puncte (2 Helcioiu, Krasic, Kuzmanovic). Astfel, scorul era favorabil, 40-31 la jumatatea meciului.

Perioada buna a echipei noastre continua, cu alte trei reusite de la 3 puncte (Krasic 2, Kuzmanovic), scorul devenind la un moment dat 53-36. Lokomotiv are un reviriment, gratie unei prestatii bune a americanului Stevenson, cu 3 aruncari reusite de la 3 puncte. Inaintea ultimului sfert, Asesoft conducea cu 62-55.

Rusii joaca din ce in ce mai bine, in timp ce Asesoft nu mai are aceeasi prestatie, iar scorul devine egal, 65-65, iar Kudelin ii aduce pe oaspeti in avantaj, cu o aruncare de la 3 puncte, 65-68. Finalul a fost incandescent si dramatic, dar totul s-a incheiat o performanta istorica.

La Asesoft au jucat: George Paul Helcioiu (10 puncte/6 recuperari/2 assist), Levente Szijarto (0/0/1), Ivan Krasic (14/7/1), Catalin Burlacu (12/3/4), Vladimir Kuzmanovic (28/3/0), Nikola Bulatovic (6/3/1), Marko Rakocevic, Marko Pekovic (5/2/0).

La Lokomotiv au evoluat: lituanianul Giedrius Gustas (4/3/0), rusii Konstantin Nesterov (0/3/0), Igor Kudelin (18/1/2), Evgheni Voronov (4/6/1), Aleksei Zozulin (2/0/0), Dmitri Sokolov (8/1/0) si americanii Cameron Stevenson (32/10/3), Danny Lewis (0/0/1) si Lee Matthews (6/4/0).

Cel mai bun jucator al turneului "Final Four" de la Ploiesti a fost declarat sarbul Kuzmanovic, eroul meciului.

In finala mica, Dinamo Regiunea Moscova a invins clar cu scorul de 79-45 (30-8, 19-5, 18-19, 12-13) formatia turca Banvit BC Balikesir. La jumatatea meciului era deja clar cine va castiga, rusii conducand la o diferenta de 36 de puncte, 49-13.

Astfel, ei au luat piciorul de pe pedala de acceleratie si scorul nu a mai crescut, diferenta fiind aproximativ aceeasi.

Letonul Buskevics a fost cel mai bun om al invingatorilor, cu 21 puncte, alaturi de Valeri Dainenko, 13 p, si Golubev, 11 p.