"You're fucking blind", i-a spus Pavel arbitrului de scaun dupa ce acesta a anulat o decizie a celui de linie. Romanul a pierdut in 5 seturi la tinarul scotian Andy Murray.

Confruntarea din turul inaugural de la Flushing Meadows dintre Andrei Pavel si Andrew Murray a fost inca de la inceput plina de evenimente. Lucrurile au explodat insa in setul decisiv.

Pina atunci, britanicul in virsta de 18 ani cistigase primul set, 6-3, dar romanul reusise sa revina si sa-si impuna jocul perfect pentru ciment in urmatoarele doua: 6-3, 6-3. Actul al patrulea i-a revenit lui Murray, 6-1.

In decisiv, tot scotianul a inceput mai bine, cu un break. La 2-1, cu Murray urmind la serviciu, s-a intimplat primul lucru neobisnuit. Scotianul a luat citeva guri dintr-o bautura energizanta, menita sa actioneze impotriva crampelor musculare, si dupa doar citeva secunde a vomitat tot ce inghitise!

Meciul a fost intrerupt 21 de minute pentru ca Andy sa-si revina si pentru curatarea terenului.

Cind s-a reluat, Pavel a reusit break-ul, scorul ajungind apoi 3-3. Atunci s-a produs al doilea incident. Un lob trimis de Murray a fost semnalat afara de arbitrul de linie, insa cel din scaun, Tony Nimmons, a corectat decizia, desi punctul se disputase pe partea opusa a terenului de cea aflata in zona lui de vizibilitate.

Imediat, Pavel s-a repezit la arbitru, spunindu-i: "Nu poti face asta!".

Extrem de nervos in continuare, Andrei a pierdut game-ul, iar in pauza a continuat disputa verbala cu Nimmons. "You're fucking blind (Esti al dracului de orb)", a tipat romanul, iar in discursul lui s-au auzit de mai multe ori cuvintele "shit" si "fuck".

Arbitrul de scaun nu a pierdut vremea cu avertismente si i-a dat lui Pavel direct punct pierdut, urmatorul pas fiind excluderea din meci. Astfel, Andrei a inceput game-ul urmator de la 0-15. Neizbutind sa se concentreze, Pavel a cedat setul, 4-6, si, o data cu el, meciul. In plus, va plati o amenda si va ramine personajul rau al povestii. Chiar daca, pe moment, a avut dreptate.

A vomitat si a cistigat

"Nu m-am simtit in viata mea mai rau decit acum", a spus Andrew Murray, imediat dupa ce a vomitat (foto sus) bautura energizanta pe care tocmai o inghitise. Cit timp terenul a fost curatat, Andrei Pavel s-a asezat in fata fileului, glumind cu spectatorii si oficialii. Apoi s-a mutat pe scaunul unui arbitru de linie, asteptind reluarea meciului.

Pina la urma, s-a impus Murray, pe care Pavel l-a laudat: "Din noua generatie e unul dintre cei mai buni. Puteti sa-l puneti linga Nadal".