In al treilea meci al grupei A a Europenelor de polo de la Belgrad, Romania pornea ca favorita in fata Olandei. Meciul s-a terminat insa la egalitate, olandezii beneficiind de un inceput de meci fabulos, 4-0 dupa 5 minute. Calificarea in faza urmatoare depinde acum de meciul cu Slovacia (luni, ora 12.30), unde Romania are nevoie de victorie...

Romania: Nenciu, Radu (2), Musat, Bonca, Iosep (2), Busila, Dunca, R.Georgescu, Ghiban, Andrei Dina, G.Georgescu (2), Matei Guiman (2), Kadar, Negrean, Dinu.

Olandezii i-au surprins pe poloistii romani in primele 5 minute ale meciului, reusind sa inscrie 4 goluri fara sa primeasca nici unul! Semnalul revenirii echipei noastre l-a dat Iosep, urmat de Georgescu si Matei, Romania reusind sa egaleze la 4 dupa 12 minute.

Pana la final, cele doua echipe au mers umar la umar. Romania a condus cu 8-7 in ultimele minute de joc, insa Verweij a egalat, stabilind scorul final de 8-8. Decisiv in aceste conditii devine pentru Romania meciul cu Slovacia de luni, o victorie putand sa asigure echipei noastre locul 3 in grupa.

Marea favorita la medalia de aur la aceste europene este nationala tarii gazda, Serbia, aflata in fata posibilitatii de a castiga al treilea titlu european consecutiv, dupa succesele din 2001 (Budapesta) si 2003 (Kranj, Slovenia). Mai mult decat atat, sarbii sunt campionii mondiali en-titre (Montreal 2005), au castigat Cupa Mondiala (iunie 2006, Budapesta) si Liga Mondiala (iulie-august)!

Echipa antrenata de Dejan Udovicic (nou in functie, in locul lui Peter Porobic-ramas sa conduca nationala Muntenegru, dupa separarea politica a celor 2 tari) si condusa din apa de puternicul atacant Aleksandr Sapic va beneficia si de sprijinul fanaticului public sarb de la Tasmajdan Swimming Complex, singurul adversar care le poate strica sarbatoarea sarbilor fiind campioana olimpica Ungaria.

Primele 6 forte ale poloului european si mondial in acest moment (Serbia, Ungaria, Croatia, Spania, Italia si Romania) sunt deja calificate la Mondialul 2007 de la Melbourne, in urma competitiilor din aceasta vara (Cupa Mondiala si Liga Mondiala).

Restul de 6 echipe prezente la Belgrad vor lupta si pentru celelalte 3 locuri rezervate Europei pentru campionatele mondiale de anul viitor.

Iata care este programul meciurilor din cele 2 grupe, Romania fiind plasata in Grupa A, alaturi de Serbia, Spania, Rusia, Olanda si Slovacia.

Prima clasata in fiecare grupa obtine calificarea directa in semifinale, in timp ce locurile 2 si 3 din cele doua grupe vor juca sferturi de finala in sistem incrucisat (locul 2 gr.A - locul 3 gr.B, respectiv locul 2 gr.B - locul 3 gr.A) pentru stabilirea celorlalte doua semifinaliste.

Pentru prima data la o competitie oficiala de polo se vor acorda 3 puncte pentru victorie si 1 punct la egal, fiind incurajat astfel jocul de atac.

Ziua 1

01/09/06 H. 11.00 Grupa A - Romania (ROM) vs Spania (ESP) 8-11 (2-4, 2-4, 2-1, 2-2)

Romania: B. Nenciu, C. Radu (2), F. Musat, F.Bonca (1), A. Iosep (1), A. Busila (1), G. Dunca, T. Negrean, E.A.Dina (1), G. Georgescu (1), A. Matei (1), K. Kadar, R. Dinu

Spaniolii antrenati de Rafa Aguiar au inceput puternic meciul si au deschis scorul inca din minutul 2. Dupa egalarea lui Georgescu (min.4), romanii au condus cu 2-1, apoi insa adversarii nostri au pus stapanire pe joc, dominand printr-o aparare compacta si contraatacuri rapide.

Echipa lui Vlad Hagiu a suferit mult in aparare, 7 din primele 8 goluri ale spaniolilor fiind marcate in situatie de superioritate numerica!

Dupa 4-8 la pauza, Romania a reusit sa se apropie la 2 goluri, 8-10, dar pe final calmul spaniolilor le-a adus victoria si o optiune importanta pentru ocuparea unuia din primele doua locuri in grupa. Ai nostrii raman sa se bata cu rusii, olandezii si slovacii pentru locul 3, care permite accesul in sferturi.

02/09/06 H. 12.30 Grupa A - Spania (ESP) vs Slovacia (SVK) 13-8

02/09/06 H. 14.00 Grupa A - Romania (ROM) vs Rusia (RUS) 13-10 (2-3, 4-1, 4-3, 3-3)

Romania: Nenciu, Radu (3), Musat, Bonca, Iosep (2), Busila, Dunca (2), R.Georgescu, Andrei Dina (2), G.Georgescu (1), Matei Guiman (3), Kadar, Dinu.

Echilibrat a fost doar primul sfert al meciului cu Rusia, timp in care rusii au condus in doua randuri, cu 2-1 si 3-2. In sfertul secund Romania a reusit sa se desprinda, in special prin Radu, autor a 3 goluri extrem de importante.

Cu 6-4 avantaj la pauza mare, echipa lui Hagiu si-a mentinut avantajul, incercarile rusilor de a reveni fiind anihilate de golurile lui Dinu sau Iosep. Pe final, romanii conduceau chiar cu 12-7, insa relaxarea inevitabila din ultimele minute a facut ca scorul final sa devina 13-10.

02/09/06 H. 18.15 Grupa B - Italia (ITA) vs Germania (GER) 8-11

02/09/06 H. 19.45 Grupa B - Croatia (CRO) vs Ungaria (HUN) 11-16

02/09/06 H. 21.15 Grupa A - Serbia (SCG) vs Olanda (NED) 17-10

Ziua 3

03/09/06 H. 11.00 Grupa B - Germania (GER) vs Slovenia (SLO) 14-6

03/09/06 H. 12.30 Grupa A - Olanda (NED) vs Romania (ROM) 8-8 (4-2, 2-4, 1-1, 1-1)

03/09/06 H. 14.00 Grupa A - Rusia (RUS) vs Spania (ESP) 10-13

03/09/06 H. 18.15 Grupa B - Grecia (GRE) vs Croatia (CRO)

03/09/06 H. 19.45 Grupa B - Ungaria (HUN) vs Italia (ITA)