Nationala de handbal masculin a Romaniei a invins clar Bulgaria cu 38-24 in prima partida din grupa a 3-a de calificare la Campionatul European din 2008. Castigatoarea grupei, din care mai fac parte Letonia si Georgia, va accede in faza play-off a calificarilor. Romania nu a mai participat la un Campionat European de 11 ani.

Inceputul partidei disputate la Constanta a fost echilibrat, avantajul trecand dintr-o parte (8-6 pentru Romania) in cealalta (11-10 pentru Bulgaria). Finalul primei reprize si intreaga repriza secunda au apartinut in intregime tricolorilor care, dupa 15-12 la pauza, s-au impus la final la 14 goluri diferenta (38-24).

"Dupa un inceput mai greu, am reusit sa obtinem o victorie clara. Asta in conditiile in care avem o echipa noua, care va trebui sa obtina din mers rezultate. In prima repriza nu am jucat la valoarea noastra, dar totusi a fost o diferenta clara intre cele doua echipe.

Ne asteapta un retur dificil, pentru ca Bulgaria este o echipa artagoasa si stiu ca 14 goluri in handbal, la ora actuala, nu mai inseamna nimic."

Lucian Rasnita - antrenor principal Romania

Cei mai buni marcatori ai Romaniei au fost Mazilu, 9 goluri si Jurca, 8 goluri in timp ce liderul Bulgariei a fost Khakmakov cu cinci goluri.

"Am incercat sa ne facem treaba si am reusit. Bulgaria a avut benzina doar in primele 10 minute. Momentan suntem mai buni ca ei. Georgia este mai slaba ca noi, dar Letonia ne poate pune probleme. Avem o campanie si grea si usoara. O calificare la un turneu final este mai importanta decat castigarea Cupei Challenge cu Steaua".

Viorel Mazilu

Cele doua echipe se vor intalni din nou duminica, la Gabrovo, in Bulgaria, in jocul retur. In cealalta partida a grupei, Letonia a invins Georgia cu 38-20.