Companiile low-cost vor opera pe un aeroport de langa Urziceni

de A.M     HotNews.ro
Marţi, 27 februarie 2007, 0:00


Locatia Alexeniului
Foto: hartaromania.ro

Companiile aeriene low-cost vor fi nevoite sa opereze pe un nou aeroport situat in Alexeni, la zece kilometri de orasul Urziceni si 65 de Bucuresti. Motivul, dupa cum a declarat ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, il constituie cresterea tarifelor de operare la Aeroportul Baneasa, folosit in acest moment de operatorii low-cost.

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a declarat ca se fac deja pregatirile necesare pentru ca operatorii low-cost sa se mute la Alexeni, aeroport care va fi dezvoltat in urmatorii ani. Acesta sustine ca la Baneasa vor ramane doar companiile care vor putea plati tarifele de operare majorate.

Transferul companiilor low-cost de la Baneasa catre aeroportul alternativ din Ialomita ar trebui realizat, potrivit presedintelui Asociatiei Aeroporturilor Internationale Europa, Olivier Jankovec, prin utilizarea unor instrumente de marketing si printr-un nivel diferentiat al taxelor, aceste instrumente fiind cele mai transparente.

Unde este Alexeni?

Alexeni este un sat situat la aproximativ zece kilometri de Urziceni (pe soseaua spre Slobozia) si la circa 65 de kilometri de Bucuresti. Pana in urma cu cativa ani, aici a functionat o unitate militara dotata unde au fost operate zboruri cu elicoptere.

Fosta unitate militara este dotata cu un mic aeroport, acesta necesitand investitii majore pentru a putea fi operat de companiile aeriene low-cost, ale caror zboruri s-au inmultit constant in ultimii doi ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


549 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Unde este Alexeni? (Marţi, 27 februarie 2007, 16:16)

    Daniel [anonim]

    Are cineva idee?

    Totusi, cred ca se muta de la Baneasa din alte motive ... stiu mai bine "baietii destepti" care urmaresc de mult timp spatiul acela incomod (ca suprafata si regim de inaltime impus in jurul sau)

    Pai, daca low-cost pleaca, cine mai ramane? Ca numai ei il folosesc (TAROM e demult pe OTP)!
    Romavia?

    Te rog posteaza urmatorul anunt la rubrica "vanzari-electonice/telefoane mobile"
  • 0 (0 voturi)    
    alexeni (Marţi, 27 februarie 2007, 16:40)

    alex [anonim]

    Propun desfiintarea aeroportului din Banieasa.Oricum din vila de unde stau(chiar daca am termopane low e) se aud zgomote pe care le asociez motoarelor avioanelor low c.In locul aeroportului banieasa sa se faca jumate teren de golf si jumate mic aeroport pt.jeturi private cu motoare mai mici plus elicoptere- taxi cu raza medie de acoperire(pana in sinaia).Asta pentru ca oamenii seriosi care locuiesc in zona sa poata visa fara intreruperi si, in plus, sa nu mai fie nevoie sa conduca beti(putin stresati),in cazul in care vor sa dea o gheara la munte,la aer curat,la rugamintea sotiilor.
    P.S.Mutam si ciorile de la baneasa la alexeni,si aducem in loc papagali din brazilia,pentru care sexul oral nu reprezinta un secret.Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    tun imobiliar... (Marţi, 27 februarie 2007, 17:56)

    manole [anonim]

    Eu cred ca Aeroportul Baneasa va fi cel mai mare tun imobiliar din Bucuresti.Desteapta idee sa muti aeroportul! Berceanu si Videanu sa traiasca! Au ei grija ca in cazul lor ideea de "sa traiti bine!" sa se adevereasca.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 27 februarie 2007, 18:16)

    Gica [anonim]

    He he he ... unde-i Baselu' sa-l caute pe Berceanu la grupurili da interese ... :D Manevra e limpede ca cristalu'. Oricum baietii destepti nu merg cu low-cost. Vrea mocofanu' sa mearga cu avionu? Pai ce mai sunt atunci 65 de kilometri ...
  • 0 (0 voturi)    
    unde este (Marţi, 27 februarie 2007, 18:31)

    alexeni [anonim]

    aeroportul din Ilfov ??

    Alexeni, ca si Urziceni, se afla in IALOMITA, nu Ilfov

    hotnews....
  • 0 (0 voturi)    
    REVIN cu o precizare! (Marţi, 27 februarie 2007, 18:48)

    Daniel [anonim]

    Pe cand inca nu se cunostea viitoarea locatie (vezi postul #1), ma intrebam daca ar putea fi la o distanta acceptabila de Bucuresti.

    Nici nu ma gandeam la o asemenea prostie!!!!

    De fapt, mai corect spus,

    Se desfiinteaza (sau nu :-) ) aeroportul Baneasa si ...
    se modernizeaza (a se intelege "construieste") altul langa Urziceni!

    10km inseamna o distanta normala pt un aeroport fata de oras, dar 65!!!!!

    Eu stiam ca la Clinceni se afla un aeroport care va fi extins cu acest scop. Si, altul se va construi in zona de est, la Leordeni-Glina.

    Una peste alta, Alexeni NUUUUUUU se afla nici pe departe in ILFOV!!!!!

    Deci, pe langa o eroare in gandire, este una si in scris .... vorba lui Gica de la #4, ce sunt 65km pt Berceanu sau Videanu sau Tariceanu & baietii destepti?

    Jos mafia, jos tradatorii!

    Jos Tariceanu, Videanu, Berceanu, Vladescu, Sulfina, ...

    http://groups.yahoo.com/group/dreptate/
  • 0 (0 voturi)    
    dupa aeroport o sa faca si o autostrada (Marţi, 27 februarie 2007, 18:50)

    teodor [anonim]

    de ce naiba tocmai la 65 de km???
    mai bine folosesc aeroportul mihail kogalniceanu din constanta ca ce mai cont 200 km :)

    dupa aeroport va fi nevoie si de o autostrada pana acolo... si asa alti bani alta distractie
  • 0 (0 voturi)    
    Ginditi acum inaite sa fie prea tirziu! (Marţi, 27 februarie 2007, 18:53)

    Sar Castic [anonim]

    Eliminarea aeroportului Baneasa va fi dezastruoasa pentru viitor.

    Existanta unui aeroport central (va fi central in conditiile extinderii capitalei) va aduce multe avantaje. Luati ca exemplu City Airport in Londra!

    Fara un access rapid (autostrada + transport public), aeroportul din Alexeni nu are o sansa!

    Sper ca logica va invinge coruptia! Ce sanse sint?!! :)
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine in Congo (Marţi, 27 februarie 2007, 19:29)

    vasile [anonim]

    Propun mutarea aeroportului din Baneasa in Bulgaria, asa ramane teren imobiliar in Bucuresti (pentru popor, evident), apoi se asigura linistea in cartierele de vile (pentru acelasi popor, evident), si in plus se scot de pe piata romanesca aceste curse care le concureaza pe cele mari; apropo, din Alexeni pana la mine la tara sunt dor 10 km!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa traim bine! (Marţi, 27 februarie 2007, 19:36)

    bebe [anonim]

    Copii nerecunoscatori ce sunteti! Voi nu simtiti ca traiti mai bine? Ca tot ce fac politicientii este spre binele intregului popor?

    Adio poluare fonica la marginea capitalei! Mutam poluarea la 65 km de Bucuresti ca asa poate vor renunta si companiile low cost sa zboare asa des spre Bucuresti.

    Nu vi se pare totusi ca nordul capitalei e mai potrivit pt zgarie nori de birouri clasa A? Ce daca plebea tre' sa mai faca 65 km ca sa plece la munca in Spania. Cine i-a pus sa-si caute de lucru tocmai la celalalt capat al Europei?

    Si oricum la cat de aglomerat e Bucurestiul, ce-ar fi sa mutam capitala la Urziceni. Un oras aerisit, fara prea mult trafic (daca toti cei care pot munci sunt plecati deja la munca in Italia sau Spania) cu aeroport nou, civilizat, la doar 10 km de oras.

    Se mai indoieste cineva de ce se ascunde in spatele surghiunului companiilor low cost la Alexeni?
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire fata de cei care calatoresc (Marţi, 27 februarie 2007, 20:08)

    emigrati si sa nu va intoarceti [anonim]

    Aeroportul Baneasa deranjeaza:
    1. Taromul si tot ce opereaza pe Otopeni, prin preturi accesibile
    2. Pe cei ce locuiesc in zona, vilele au ajuns pana la gardul aeroportului, de jur imprejur
    3. Ce tun imobiliar ar putea deveni terenul ( dupa reteta cunoscuta- privatizare, faliment, vanzare )

    Credeti ca le pasa de calatori? Ca vor fi intrebati, macar?

    Rezultat, de exemplu de la Roma la Bucuresti se face acum 1 ora 45, de la Roma- Alexeni-Bucuresti se vor face 1.45 + 30 min imbarcarea in autobuze ( costuri in plus) +1.30 pana la Bucuresti ( intrarea aglomerata prin Colentina), deci 2 ore in plus.
  • 0 (0 voturi)    
    oare se mai gandeste cineva si la oameni? (Marţi, 27 februarie 2007, 20:59)

    oare ii crede cineva? [anonim]

    ...puteti verifica - taxele de aeroport de la Ciampino si Fiumicino Roma sunt mai mici acum, decat cele de la Baneasa, deci cresterea taxelor nu se justifica, mai ales ca se cunosc conditiile din Baneasa- pista cu denivelari si gauri , sala de asteptare insalubra, miros de la WC, banci rupte si insuficiente, banda de bagaje prea mica, ghisee pasapoarte insuficiente (permanent coada, de parca a aterizat vreun Airbus 350/380)
  • 0 (0 voturi)    
    metrou (Marţi, 27 februarie 2007, 21:15)

    dima [anonim]

    nu va faceti probleme ca se mai duce tariceanu o data in japonia ca sa faca metrou pana la alexeni :))
  • 0 (0 voturi)    
    Adika care e problema?? (Marţi, 27 februarie 2007, 21:50)

    Aeroportul [anonim]

    Dar puteti sa luati si trenul de la Lehliu-Gara!!! ca-i destul de aproape...

    Oricum autostrada daca o face o face in urmatorii 10 ani.. si nu se va apuca sa o construiasca pe aratura, tot drumul european tb modernizat.

    Metrou? Da- in urmatorii 30 de ani :))

    Si aeroportul asta cum trebuie sa arate?

    Ca o ciuperca in mijlocul campului de la tara? Ca, ma gandesc, vor fi si straini amatori de low-cost (inca destui- ca akolo nu iau spagi..aaaa. pardon comisioane de milioane de euro). Si ce face Fransz cand se da jos din avion? Se uita la grau? Ma tem ca se socheaza si se imbarca inapoi in avion :D

    Ma, da astia au si ei habar de marketing de ceva? De promovarea turismului?
  • 0 (0 voturi)    
    e bine pentru mediu (Marţi, 27 februarie 2007, 21:56)

    Stef [anonim]

    Cred ca n-avem nevoie de toti parlitii care vor sa vina in Bucuresti la preturi de nimic. Sa se desfiinteze aeroportul Baneasa si sa se faca acolo un mall ca e mai trendy. Avioanele operatorilor low-cost n-au decat sa incetineasca putin deasupra Bucurestiului, sa poata sa sara din mers aia care tin mortis sa vina aici. Aia de vor sa plece, daca-s atat de nemernici sa nu subventioneze Tarom-ul, n-au decat sa ia rata pana la Budapesta si de acolo se descurca ei. Eu zic ca daca ne punem mintea la contributie, ii convingem pe aia din Europa ca nici asta nu-i o chestie protectionista. Daca nu merge, atunci propun o taxa de mediu inclusa in pretul biletului, calculata ca diferenta de pret fata de Tarom.
  • 0 (0 voturi)    
    dezamagire (Marţi, 27 februarie 2007, 22:01)

    elena [anonim]

    eram foarte incantata de acest mijloc de transport RAPID si IEFTIN ...dar era prea frumos sa fie de durata,ca asa-i la romani,bataie de joc la adresa oamenilor obisnuiti,fara vile in Baneasa si fite de V.I.P, etc....ca de obicei,nu se mai satura sa fure...
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu la Satu Mare? (Marţi, 27 februarie 2007, 22:02)

    Mircea [anonim]

    E aberanta ideea asta tocmai la 65 de km...poate-or vrea sa faca si metrou la Urziceni ?

    Jos Berceanu si PD-ul si Basescu
  • 0 (0 voturi)    
    alexeni (Marţi, 27 februarie 2007, 22:08)

    Bogdan [anonim]

    Este surprinzator ca domnul Berceanu cu ajutorul unor experti in ministerul de resort a gasit de cuviinta sa ingroape low-cost-ul la inceputurile lui. De la Alexeni exista foarte bine puse la punct autobuze si mai ales trenuri care sa te lege cu orasele principale de unde iti poti face loc catre alte destinatii. In plus Alexenii este bine legat cu Otopeni si Baneasa. In plus pe cine a trezit avionul zburand pe deasupra Banesei?
  • 0 (0 voturi)    
    he he he (Marţi, 27 februarie 2007, 22:21)

    mortal [anonim]

    ma bucur ca exista cititori inteligenti si nu paiatze indobitocite de antene si alte tv-uri...
    intrebarea este: este suficienta manifestarea indoielii asupra motivelor reale de desfiintare a aeroportului Baneasa (ma rog, mutare a zborurilor low-cost) doar pe Hotnews ?
  • 0 (0 voturi)    
    Alexeni (Marţi, 27 februarie 2007, 22:41)

    sobo [anonim]

    Dubla lovitura a "baietilor destepti" ! Sub un pretext cusut cu ata alba, muta cursele low-cost de pe Baneasa, ca sa bata in cuie desfiintarea aeroportului de aici si transformarea lui intr-un boom imobiliar pentru ei si amicii lor. Iar, dupa modelul Fly Taxi (powered by Mitrea), parca vad ca si nea Berceanu va infiinta o companie de microbuze, care sa-i duca pe calatori la Alexeni.
    Ca sa nu mai vorbim de recunostinta pe care o va arata ministrului magnatul de Urziceni, nimeni altul decat - de acum celebrul - Mitica Bucsaruuuuu !
  • 0 (0 voturi)    
    Urziceni? (Marţi, 27 februarie 2007, 23:10)

    unu - altu [anonim]

    Cat de destepti sunt...
    fac autostrada Bucuresti Ploiesti si apoi inspre Buzau si Brasov dar aeroportul il pun la Urziceni, taramul nimanui.

    bineinteles ca nu il pun langa Buzau sau Ploiesti, Ca Urziceniul are capital mai mare.... ce daca primele 2 sunt la interectia principalelor rute nationale, cu trenul sau cu masina. Nu merge aici, pt ca pretul terenurilor in localitatile de pe langa cele 2 orase a sarit deja de 10 E pe m2... asa ca mai bine la Urziceni, unde o fi luat cine trebuie teren... si Hop boom la baneasa, hop vanzare peste 2 ani terenuri in urziceni... Hop vreo liniede autocare-taxiuri, (Urziceniul are cale ferata, neelectrificat si de 70km/h)...
  • 0 (0 voturi)    
    hai sa fim seriosi (Marţi, 27 februarie 2007, 23:26)

    dodo [anonim]

    si totusi... Malpensa (care nu e aeroport special pentru low cost) se afla la 45 de km de Milano... si nimeni nu se supara pe acolo ca trebuie sa plateasca 5 euro si sa mearga o ora cu autobuzul dupa ce a platit biletul la liniile aeriene normale si taxele de aeroport...

    cat despre aeroporturi in mijlocul orasului.... asteptati sa se intample ce s-a intamplat la Amsterdam acum cativa ani si atunci sa vezi aceeasi carcotasi de azi cum striga sa fie mutat aeroportul la 200 de km de Bucuresti sa si la minim 65 de km de orice asezare umana...
  • 0 (0 voturi)    
    locatie aeroport (Marţi, 27 februarie 2007, 23:30)

    Catalin I. [anonim]

    Daca tot cauta o locatie mai bine l-ar pune in preajma autostrazii soarelui, pentru o legatura mai buna cu capitala.
  • 0 (0 voturi)    
    Iarasi chestia cu satulul (Marţi, 27 februarie 2007, 23:44)

    Comentatorul [anonim]

    O rugaminte pentru domnii care au avut ideea.
    Sa foloseasca si ei curse low cost de la Cuca Macaii cand se plimba, ca doar se plimba pe banii nostri.

    Apoi mai vorbim.
  • 0 (0 voturi)    
    ce porcarie (Miercuri, 28 februarie 2007, 0:44)

    valentin [anonim]

    cand in sfarsit romanii au prins gustul calatoriilor, si datorita deschiderii granitelor dar mai ales sosirii in tara a multor companii low cost berceanu le muta la 70km de bucuresti!
    cu ce se presupune ca vom ajunge pana acolo?! are cumva in plan sa faca si vreun tren super rapid ...sau ne va duce soferul lui cu masina!

    o super mare porcarie, cretina si iresponsabila!
    il inteleg ca vrea ca noi sa folosim taromul...dar sa il eficientizeze..si sa aiba tarife de 50-60eur dus-intors la viena, roma etc cum sunt la skyeurope, wizz si altii si apoi...

    asta e chiar culmea..lui ii plateste statul si sofer si avion..eu am dat de oportunitatea plecarilor de pe baneasa, la 1/2ora de bucuresti prin super trafic..si el muta aeroportul la urziceni!
    si tot spune ca stie el cine sunt baietii destepti! numai asta are in cap! se pare ca nu numai ii stie..ii stie asa de bine ca a invatat si metodele lor.

    sunt foarte revoltat de mutare..dar daca tot se va face pana la urma...sa introduca macar autobuze din 30 in 30minute pana acolo..cum sunt peste tot in lumea asta..nu zic ca la roma, paris, viena etc aeroporturile sunt exact la marginea orasului...dar exista autobuze la fiecare 30minute care merg pe autostrazi..

    of..pacat
  • 0 (0 voturi)    
    planificarea unui fiasco (Miercuri, 28 februarie 2007, 2:50)

    fiasco [anonim]

    cineva spunea mai inainte ca "nu le pasa de clienti"

    cui nu ii pasa de clienti nu ii va avea.
    daca Min Transporturilor gandeste ca pe vremea lui Ceasca, lucrurile se vor limpezi repede:


    aeroportul nu va avea prea multe companii low cost, pentru ca nu ofera o solutie de transport catre Bucuresti care sa intereseze clientii.
    cine vrea sa faca 1,5-2 ore de la acest aeroport rural pierdut in Baragan pana in Bucuresti?

    cati capsunari vor umple locurile acestor curse pentru a le face viabile ?
    Un aeroport langa Ploiesti avea mai mult sens, eventual aproape de Otopeni pentru conexiuni cu alte curse aeriene sau feroviare.

    solutia Alexeni e un bluff.
  • 0 (0 voturi)    
    Wow (Miercuri, 28 februarie 2007, 2:51)

    c [anonim]

    Ce inseamna investitii majore oare pentru acest Berceanu care ne bantuie din 5 in 5 ani? Unde pot ateriza elicopterele militare pot ateriza si companiile low cost... interesant punct de vedere. Eu stiu ca elicopterele armatei pot ateriza cam oriunde e nevoie...
    Draga domnule B., nu doresc sa aterizez la marginea unui sat si sa iau "personalul" (daca exista acolo) pana acasa. Caci autostrazile de la Urziceni le cunoastem cu totii... tot matale tre sa ai grija si de astea :D si de altele...
  • 0 (0 voturi)    
    aberant (Miercuri, 28 februarie 2007, 9:49)

    Maria [anonim]

    O aiureala. Ce mi-e elicopter, ce mi-e avion. Tot un draq. Dar despre un studiu de fezabilitate, un studiu de impact economic, o justificare cat de mica, nu zice Berceanu nimic? De ce trebuie sa creasca taxele pe Baneasa? Cu cat? Si de unde stie el ca low-cost-urile nu sunt dispuse sa plateasca si sa ramana pe Baneasa, sau sa mearga pe Otopeni, decat sa se duca in camp. Presupunind prin absurd ca Alexeni-ul este singura solutie (si e evident ca nu e!), intelegeam daca exista sau se dezvolta in paralel infrstructura necesara (autostrada, cale ferata, hoteluri - de alea nu e nevoie, ca sunt in metropola Urziceni).
    Dar pana la urma, de ce trebui sa creasca taxele pe Baneasa??? Astia chiar ne cred complet idioti...
  • 0 (0 voturi)    
    aeroport (Miercuri, 28 februarie 2007, 10:30)

    Miruna [anonim]

    Din cate stiu si in strainatate avioanele companiilor low cost aterizeaza pe un aeroport mai departe de oras decat cel international... in Londra acel aeroport 'secundar' este la 70 km de Londra.
    diferenta dintre noi si ei este infrastructura... cum naiba sa ajungem la Urziceni ... vor exista curse care sa faciliteze (intr o maniera civilizata) legatura cu Bucurestiul nostru???
    Mie personal nu mi convine ca Aeroportul Baneasa este atat de aproape de oras dar si pt mine Clinceni suna mai bine decat Urziceni.
  • 0 (0 voturi)    
    Brasov? (Miercuri, 28 februarie 2007, 13:24)

    lasting [anonim]

    Poate mai bine ar ateriza la Sibiu, Brasov (pe viitor) ca-i mai central >:-) Cine nu are de lucru isi face...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Stef (#15) (Miercuri, 28 februarie 2007, 17:05)

    Alin [anonim]

    Mai Stef-ule...

    Chiar nu vezi mai departe de primul rind din anuntul in cauza ? Ca motivatia in sine e plina de bube, ca si capul tau... E a doua oara cind recitesc toate comentariile si nu m-am putut abtine sa nu raspund, cind am revazut al tau magnific enunt. Pai ti se pare normal ca un bilet de avion Cluj - Bucuresti sa aiba pretul de 2-3 ori mai mare decit Cluj - Budapesta ? Si sa fii tratat mai rau decit pe cursa Cluj - Budapesta ? Sau practicile Tarom de a elimina cursele paralele ale companiilor rivale (gen Cluj - Timisoara) ? Sau practicile Tarom de redirectionare a curselor in functie de nevoile de moment ? Din cauza celor ca tine, ca si mentalitate, o ducem noi asa de bine...
  • 0 (0 voturi)    
    oamenii cu idei multe... (Joi, 1 martie 2007, 19:10)

    Claudiu [anonim]

    Oameni buni inainte sa vorbiti documentati-va!
    Acel Aerodrom de la Clinceni este al Aeroclubului Romaniei care este in subordinea ministerului transportului si pe care se face aviatie sportiva si nu se va pune problema schimbarii destinatiei sale in veci,iar daca va intrebati de ce interesati-va ce e aia aviatie sportiva si ce a insemnat ea pentru aviatia comerciala!Cei mai buni piloti pe care ii are Romania pe aeronavele de transport si pe cele militare si-au facut ucenicia in aviatia sportiva,apoi au trecut la linii aeriene!Asa ca lasati Clinceniul in pace ca oricum Berceanu sare ca ars cand aude ca cineva vrea sa se atinga de vre-un aerodrom sportiv asa cum a facut si cand a fost scandalul cu aerodromul de la Craiova!
  • 0 (0 voturi)    
    e super (Sâmbătă, 19 mai 2007, 12:09)

    stely [anonim]

    intai de toate ...suntetzi niste...oameni care intai de toate nu gandesc logic...am fost in europa asta toata cu low cost...si majoritatea erau in afara oraselor mari...daca o tinem in ritmul asta nu ne vom dezvolta niciodata...se pare ca..de cate ori tre sa se faca ceva in romania asta...si noi suntem vinovatzi...mentalitte de rahat...cat este din buc la alexeni? 45 min va spun eu...si plus de ata..se creeaza conditii autostrazi......drumuri judetene noi...etc...nu vedetzi ca bucurestiul e...plin...e intesat..de ce sa nu il mai aeerisim....sunt din buc dar sunt bucuros ca si in rom se mai face ceva..si pt cei ce nu va comvine...ramanetzi in spatele blocului si de acolo sa nu iesitzi...
  • 0 (0 voturi)    
    Absurditati!!!!! (Duminică, 16 septembrie 2007, 1:16)

    alex [anonim]

    In primul rand un aeroport rentabil din toate punctele de vedere, atat pentru companiile aeriene cat si pentru clienti NU trebuie facut la naiba in camp la Alexeni. De ce trebuie acolo? Luati ca exemplu un pasager strain care nu vb romana, si aterizeaza la noi la 3 noaptea. Ce face omul ala? O ia la pas de nebun prin toata tiganimea? Mijloc de transport pauza. Nici romanul nu s-ar risca sa ia trenul la ora aia plin cu bagaje ( intr-un jaf de personal ). Sa vedeti jafuri si nenorociri ce se vor intampla daca ii duce pe toti acolo. Sa il faca la Ploiesti ( conexiune cu Brasov si Bucuresti ) ca au destul loc, si ar fi lumea ff incantata.

    Cata stupiditate in tara asta!! La nimic bun nu ii duce capul, Tarom-ul ala l-au facut de tot rasul, pacat de ea, era mare companie cu zbururi la Montreal, Sidney, Tokyo, Hong Kong, Chicago, New York...ce vremuri bune! Dar fraierii le-au scos pe toate. Acum zboara ca toate low cost-urile in Europa ( mare scofala ) si cateva curse amarate prin Orient! Si Blue Air-ul ii intrece. Promoveaza imaginea Romaniei pe din parti. By the way daca il muta acolo, care va fi denumirea sa? Le zice la fraieri ca aterizeaza la BBU ( Bucuresti Baneasa ) si ii duce la naiba in camp? Mda...ce "geniali" sunteti. Faceti praf ce a mai ramas din tara asta.

    Tot ce e bun si din care iese bani afara cu el??? O avea vreunul gandul sa isi faca ceva pe la Baneasa. Iar Otopeni-ul ala ar trebuie sa il faca mai mare, 2 terminale in plus nu ar strica. Sa mai adauge vreo pista de asemenea.

    Si acum cateva vesti pentru multi dintre voi: Otopeniul e mai aproape pt Ploiesti, decat Baneasa ( care e pt Bucuresti ). Pe mine nu m-ar afecta mutarea lui, dar m-ar deranja la culme.
    Mai pe scurt luati de la cap cu studiul vostru de piata, pune mana si du-te si intreaba omul, nu fa cum iti trece tie prin cap!!! Multa sila....