Fotbal/ Dinamo - Rapid 1-1 (5-6 lovituri de departajare)

Rapid a cistigat Supercupa la lovituri de departajare

de     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2007, 0:00










Documente:
Dinamo-Rapid 1-1, Danciulescu (115)
(25.07.2007) WMV
Dinamo-Rapid 0-1, Burdujan (109)
(25.07.2007) WMV

Primul joc, primul trofeu pentru Cristiano Bergodi pe banca Rapidului: giulestenii au cistigat Supercupa dupa ce au invins pe Dinamo cu 6-5 la loviturile de departajare (dupa 120 de minute, scorul a fost egal 1-1).

Stadionul National din complexul "Lia Manoliu"

Dinamo: Lobont - Blay, Moti, Radu Stefan, Pulhac - Margaritescu (Ropotan 75), Fernandes (Adrian Cristea 73), Zicu - Bratu ('60 Chiacu), Niculescu, Danciulescu

Rapid: Coman - Sapunaru, Constantin, Maftei, Bozovici - Maldarasanu, Lazar, Grigorie (46 Romeo Stancu) - Cesinha (Burdujan 73), Mazilu, Buga (Emil Dica 93).

Fara gol in primele 90 de minute.

Rapidul a deschis scorul in minutul 109 prin Lucian Burdujan, insa Dinamo a salvat jocul prin Danciulescu - cu 5 minute inainte de epuizarea prelungirilor, atacantul a egalat si a trimis meciul la loteria loviturilor de departajare.

Nicio eroare in seria primelor 5 executii - ambele echipe au transformat. La a 6-a lovitura, Pulhac (Dinamo) a executat peste poarta. Rapidul a speculat momentul imediat prin Burdujan: giulesteanul transforma si ofera suporterilor Supercupa.

"Sunt foarte fericit pentru acest trofeu! Am realizat un lucru mare: intr-o singura luna, am schimbat si multi jucatori, si sistemul... A fost o victorie meritata, chiar daca si Dinamo a avut momente foarte bune de joc" - Cristiano Bergodi, antrenor Rapid.

"Sunt putin suparat ca am pierdut, insa sunt multumit de joc. Am controlat ostilitatile, am avut ocazii... Ei ne-au asteptat si ne-au pedepsit... La penalty-uri, eu i-am ales pe primii 5. Urmatorii s-au ales intre ei..." - Mircea Rednic, antrenor Dinamo.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


162 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    HA HA HA (Joi, 26 iulie 2007, 0:00)

    Tata lu porcea [anonim]

    ha ha ha ce-au luat-o maidanezii-n boase. sta-v-ar porcea pe post de cruce blatisti anonimi. si stati dracu acasa ca va rup aia capul in UCL. acolo se joaca doar baietii mari. hai fuga la voi la scara ca iar va iau la goana cu coada maturii
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine asa! (Joi, 26 iulie 2007, 0:16)

    clujean [anonim]

    daca Dinamo castiga iar se demoralizau prematur ceilalti si iar aveam un campionat dezechilibrat! asa, toata lumea are fruntea sus, spera in victorie si vom vedea fotbal adevarat!
  • 0 (0 voturi)    
    spartanii erau homosexuali (Joi, 26 iulie 2007, 9:15)

    Radu Constantin [anonim]

    dar flacaii blatisti de la dinamo nu stiu asta si de unde ar putea sti? ca securistii si militenii au, o stie toata lumea, cu doua clase mai mult ca trenul, numai prostii se puteau astepta ca dinamo sa castige ceva in mod cinstit.
  • 0 (0 voturi)    
    antena1 (Joi, 26 iulie 2007, 9:18)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    cea mai proasta trasmisie de supercupa. Nu s-au afisat ce jucatori intra care ies, nu se afisa minutul, tabela cu scorul se afisa din cand in cand. Meciul a fost unul frumos si deschis, insa transmisia TV a semanat mai mult cu stirile lui voiculescu decat cu o transmisie sportiva. Totutusi cand castiga drepturile de televizare, nu ar trebui sa li se impuna niste standarde ?????
  • 0 (0 voturi)    
    spartanii au murit la final (Joi, 26 iulie 2007, 13:45)

    pnk [anonim]

    Daca te ridici prea sus, cand cazi te doare mai tare. Mai bine ramaneau catei, ca spartanii la sfarsitul filmului au murit. Ma saturasem sa ii aud ca sunt prea buni, ca nu au cu cine juca, ca nu stiu ce-a mai facut rednic si spatanii. Acum se vede valoarea. Desi sunt stelist presimt dupa meciul de aseara ca in acest campionat rapidul o sa taca si o sa faca. Par chiar oameni seriosi, daca nu ar fi copos cu gargara. spartani aughh augh augh a i de capu vostru. PS: o sa trec pe vodafone
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Vineri, 27 iulie 2007, 2:35)

    driverx [anonim]

    tare pnk ..
    sunt rapidist dar nu ma pot abtine sa nu schitez un zambet la faza ca treci pe vodafone :)))
    si cum era aia ?? augh augh augh .. ? :))))))
  • 0 (0 voturi)    
    rapid (Duminică, 29 iulie 2007, 18:02)

    nicolae maneci [anonim]

    antradevar ,pt rapid este o foarte mare performanta castigarea supercupei romaniei ,asta este un trofeu de c.... ,dar pt rapid merge , dinamo nu ocupa loc an vitrina performantelor ,cu asa trofee "de nimic" ,dar le-a aratat putin fotbal clasa ,asa ca rapid sa stea de vb cu cele clasate de la locul 5 an jos ,iar pe unde mai calatoreste si ei ,cartea lor de vizita sa fie echipa dinamo ,ca nu stiu daca a auzit cineva de afara de rapid FORTZA DINAMOOOOOOO
  • 0 (0 voturi)