Primul joc, primul trofeu pentru Cristiano Bergodi pe banca Rapidului: giulestenii au cistigat Supercupa dupa ce au invins pe Dinamo cu 6-5 la loviturile de departajare (dupa 120 de minute, scorul a fost egal 1-1).

Stadionul National din complexul "Lia Manoliu"

Dinamo: Lobont - Blay, Moti, Radu Stefan, Pulhac - Margaritescu (Ropotan 75), Fernandes (Adrian Cristea 73), Zicu - Bratu ('60 Chiacu), Niculescu, Danciulescu

Rapid: Coman - Sapunaru, Constantin, Maftei, Bozovici - Maldarasanu, Lazar, Grigorie (46 Romeo Stancu) - Cesinha (Burdujan 73), Mazilu, Buga (Emil Dica 93).

Fara gol in primele 90 de minute.

Rapidul a deschis scorul in minutul 109 prin Lucian Burdujan, insa Dinamo a salvat jocul prin Danciulescu - cu 5 minute inainte de epuizarea prelungirilor, atacantul a egalat si a trimis meciul la loteria loviturilor de departajare.

Nicio eroare in seria primelor 5 executii - ambele echipe au transformat. La a 6-a lovitura, Pulhac (Dinamo) a executat peste poarta. Rapidul a speculat momentul imediat prin Burdujan: giulesteanul transforma si ofera suporterilor Supercupa.

"Sunt foarte fericit pentru acest trofeu! Am realizat un lucru mare: intr-o singura luna, am schimbat si multi jucatori, si sistemul... A fost o victorie meritata, chiar daca si Dinamo a avut momente foarte bune de joc" - Cristiano Bergodi, antrenor Rapid.

"Sunt putin suparat ca am pierdut, insa sunt multumit de joc. Am controlat ostilitatile, am avut ocazii... Ei ne-au asteptat si ne-au pedepsit... La penalty-uri, eu i-am ales pe primii 5. Urmatorii s-au ales intre ei..." - Mircea Rednic, antrenor Dinamo.