Stolojan ar lasa Parlamentul European pentru un post in Guvern

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 17 august 2007, 0:00






Documente:
Lista candidatilor PLD pentru Parlamentul European
(17.08.2007) DOC

Teodor Stolojan va deschide lista candidatilor PLD la Parlamentul European, insa liderul partidului spune ca nu va renunta la sefia partidului si sustine ca va putea conduce partidul de la Bruxelles. Pe de alta parte, Stolojan se arata dispus sa renunte la mandatul de europarlamentar daca i s-ar oferi o pozitie intr-un viitor Guvern.

L-am intrebat pe liderul PLD daca varianta Stolojan-premier, vehiculata ca solutie luata in calcul de Traian Basescu in urma unor alegeri anticipate, dispare daca va ajunge in Parlamentul European. Stolojan sugereaza ca, intr-o astfel de situatie, ar putea renunta la mandat:

„Nu, nu poate disparea nici o varianta vis-a-vis de o functie publica insemnata in Romania. Eu nu discut neaparat de prim-ministru, discutam aici de functii executive importante. Vorbesc de Guvern, pozitii de ministri, ministri de stat sau prim-ministri.
Intotdeauna, intr-o organizatie internationala, asa cum este si Uniunea Europeana, a munci pentru o functie publica importanta in tara ta este un argument foarte serios pentru ca organizatia respectiva sa inteleaga ca trebuie sa faca acest sacrificiu si sa nu-si puna probleme in momentul in care un membru al ei preia o asemenea functie in tara din care provine”, afirma liderul PLD.

Despre candidatii la PE, Stolojan a spus ca „isi vor exercita mandatul” si ca „nu vom pune pe lista candidati pentru a-i retrage apoi, cum au anuntat deja unele partide”.

Nu exista riscul anticipatelor

Theodor Stolojan crede insa ca nu exista riscul unor alegeri anticipate si si nu crede in sansele motiunii de cenzura anuntate de PSD. In opinia sa, Guvernul Tariceanu isi va duce mandatul pana la capat „pentru ca e un guvern bazat pe un troc politic, pe aranjamente de culise intre PSD si PNL”.

Un alt lider PLD, Valeriu Stoica, a calificat motiunea de cenzura drept o „scena din piesa santajului reciproc dintre PNL si PSD”, adaugand insa ca „solutia fireasca” ar fi alegerile anticipate.

Surse de la varful partidului afirma ca desemnarea lui Teodor Stolojan in fruntea listei pentru euroalegeri este o solutie de compromis. Fara Stolojan, partidul risca sa rateze intrarea in Parlamentul European. Sondajele indica acum un scor de maxim 4% pentru PLD, iar pragul electoral este de 5%.

Candidati anonimi pentru euro-parlamentare

Cu exceptia lui Nicolae Vlad Popa si a fostului procuror general din perioada 1998- 2001, Mircea Criste, candidatii PLD sunt nume fara notorietate, chiar anonimi. Pe de alta parte, daca va ajunge la Bruxelles, liderul PLD va lipsi din tara in plina campanie electorala (alegerile locale, urmate de cele generale din 2008).

Stolojan spune ca e un „risc asumat” si ca se bazeaza pe echipa de conducere de la Bucuresti. De fapt, partidul n-a prea avut de ales, deoarece euroalegerile reprezinta un moment cheie pentru viitorul PLD, ai carui lideri mizeaza optimist pe un scor de „minim 10%”.

Un ziar central relata ca unul dintre vicepresedinti, Cristian Boureanu, ar tinti sefia partidului, insa liderii PLD spun ca ar fi o diversiune menita se starneasca suspiciuni si confuzie.

PLD solicita guvernului sa organizeze cat mai repede alegerile pentru parlamentul European, cel tarziu pe 18 noiembire. PSD si-a exprimat preferinta pentru data de 10 decembrie. Luni va avea loc o prima consultare dintre premierul Calin Popescu Tariceanu si liderii grupurilor parlamentare pe tema datei alegerilor.

Initial, Guvernul stabilise data de 13 mai, insa premierul Tariceanu a decis, la jumatatea lunii martie, amanarea euroalegerilor din cauza referendumului de suspendare a presedintelui.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


64 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    DA (Vineri, 17 august 2007, 18:07)

    MonaMushca [anonim]

    Ce vreti sa comentez despre astia? N-am nimic de zis.
  • 0 (0 voturi)    
    "Candidati anonimi pentru euro-parlamentare" (Vineri, 17 august 2007, 18:25)

    George [anonim]

    "Candidati anonimi pentru euro-parlamentare"
    eu nu as zice asta, e adevarat ca sunt persoane care nu sunt cunoscute la nivel national, dar daca ar fi sa faceti un sondaj ... sa vedeti notorietatea fiecaruia pe regiune din care face parte ... o sa aveti suprize. :)

    Iar scorul "optimist de „minim 10%”" eu as indrazni sa zic ca e realist.
  • 0 (0 voturi)    
    Ar lasa si tata si muma (Vineri, 17 august 2007, 18:32)

    Teo Sugaciu [anonim]

    Netrebnicul asta ar lasa si tata si muma si natie si copii doar pentru un ciolan azvarlit de un marinar betiv.
  • 0 (0 voturi)    
    Uitati-va la lista: candidati nascuti in 1938 !!! (Vineri, 17 august 2007, 18:36)

    Alma REFORMA [anonim]

    Uitati la reforma pollitica si morala à la Basescu Stolojan !!! uitati-va la lista de candidati! Cel mai tanar e nascut in 1957 si este unul care e de pe vreme lui Carol II, din 1938.
    Huo mai nerusinatilor, intre voi si PD e aceeasi mafie de gernotofili.
  • 0 (0 voturi)    
    stolo e bun de premier (Vineri, 17 august 2007, 19:06)

    sica [anonim]

    Stolo e bun de premier, pe vremea cind era premier o duceam binisor, imi aduc aminte ca din 2 in 2 week-enduri eram la munte, si nu aveam pe vremea aceea mare salariu, acum cistig de 5 ori mai mult, si nu-mi mai permit c ape vremea lui. Alt om bun de premier nu avem ( geoana iese din calcule, si-asa a facut praf ce mai ramasese din psd), poate isarescu.... in rest, nimeni capabil din 21 mil de locuitori citi mai stem.
  • 0 (0 voturi)    
    normal ca vrea (Vineri, 17 august 2007, 20:37)

    sile [anonim]

    pai acolo moare de foame stie ca nu se pot fura bani cum se fura in guvern , ce naiba nu are ce manca
  • 0 (0 voturi)    
    Nationalizare, numele tau e Stolojan (Vineri, 17 august 2007, 22:49)

    Ma Numeau Parintele [anonim]

    Cu multi ani in urma demarasem o mica afacere. A fost de-ajuns ca un criptocomunist (subordonatul lui Geoana al batranu', al de se ocupa cu conturile securitatii) sa puna mana pe putere (intr-un guvern din care facea parte si un entuziast vanzator de flote, sub obladuirea celor ce le-a fost baci, Ion Ilici Iliescu) pentru a-mi darama afacerea prin nationalizarea valutei. Abia a facut miscarea si partenerii externi s-au temut sa continue o colaborare cu un partener dintr-o tara in care este posibila nationalizarea valutei. Am muncit salariat si am revenit in afaceri. Daca aducem inapoi cuplul de trista amintire Stolo-Base probabil ca voi inchide si afacerea pe care o am acum. Cei doi poate il vor chema, la reintregirea familiei, si pe Ion Ilici Iliescu. Idioti au fost idioti sunt inca asa ca am incredere ca Stolojan va castiga o multime de voturi.
  • 0 (0 voturi)    
    @7 Parintele, lasa povestile (Sâmbătă, 18 august 2007, 1:22)

    Alex [anonim]

    Si daca ar fi adevarat ce scrii, tot nu suna bine pentru ca pe vremea aceea cei care aveau bani de a incepe afaceri erau doar cei cu relatii la Securitate, caci in regimul lui Ceausescu nu aveai cum sa strangi bani doar dintr-un salariu la stat, caci asa ceva era permis.

    Asa ca mai lasa povestile de denigrare, vrei sa prostesti doar pe cei ce nu stiu, in slujba cui scrii acum, cel mai probabil platit de PNL din banii guvernului.
  • 0 (0 voturi)    
    trishtilor... @1, @3, @7 (Sâmbătă, 18 august 2007, 14:48)

    popas [anonim]

    @1 - MonaMushca
    @3 - Teo Sugaciu
    @7 - Ma Numeau Parintele

    Sunteti unul si acelasi "scriitor" de minciuni pe hotnews.ro
    Sunteti varza calita si murata in acelasi timp...
    stiti doar sa comentati aureli impotriva "marinarului", a "matrozului chior" si gata.
    Pariez ca va fierbe sangele albastru in creierul vostru nedezvoltat cand vedeti ca oricate ati scrie nu mai puteti prosti poporul...
    Bine spune @8: "... caci in regimul lui Ceausescu nu aveai cum sa strangi bani doar dintr-un salariu la stat, caci asa ceva era permis"

    Nationalizarea valutei a fost o masura strict necesara in acea vreme, pentru a oferi stabilitatea rezervei valutare a Bancii Nationale. Altfel, astazi eram lanivelul Republicii Moldova ca nivel de trai, deficitul rezervei valutare ar fi condus la inrautatirea ratingului de tara, adio credibilitate in fata strainilor, adio investitii... si efecteel pot continua.

    Dar astazi, in 2007, la 18 ani de la Revolutie, vin fiinte cu creierul atrofiat si posteaza aberatii fara sa stie macar pe ce strada locuiesc.
    Mergeti trishtilor si palavragitzi la ratzele si gainile pe care le cresteti in bucataria voastra la bloc... aici pe hotnews.ro sunt oameni care au o anumita educatie politica si personalitate, care sunt imuni la aberatiile voastre.

    Trishtilor...
  • 0 (0 voturi)    
    PLD (Sâmbătă, 18 august 2007, 14:55)

    nana1929 [anonim]

    Imi permit o mica sugestie, domnului Stolojan! Viziunea dumnealui, care imi pare putin pesimista nu trebuie sa fie facuta si public, atat timp cat are multi sustinatori in randul maselor populare. Vreau sa-i transmit pe aceasta cale, faptul ca cei care au fost cu adevarat interesati de propria soarta, isi aduc cu placere aminte de perioada, cand dumnealui a fost premier. Personal, o percep ca cea mai buna perioada de guvernamant, din perioada anilor 1989-2007. Regretul este cu atat mai mare, pentru faptul ca aceasta perioada a fost mult prea mica si fortat inlaturata de cei, care astazi, incearca sa-si refaca o imagine politica. Si inca o alta, mica sugestie... Popularizati, cumva meritele candidatilor PLD! PLD, trebuie sa iasa din anonimat si sa arate adevarata valoare. Ma mai deranjeaza un aspect. Infrastructura teritoriala, din Romania, a PLD. Daca vreau sa ma inscriu la dvs. ce trebuie sa fac, sa ma deplasez din Bucuresti, la Galati?! :)
  • 0 (0 voturi)    
    ptr. Hot News (Sâmbătă, 18 august 2007, 18:21)

    nana1929 [anonim]

    In jurul orei 17,30 am auzit o stire la radio, care anunta intentia a 80%, dintre cei care au trecut de la PNL, la PLD, de a reveni in PNL. Am asteptat ora 18, crezand ca stirea va fi reluata. Daca stiti ceva despre asta, sper sa veniti cu amanunte.

    Va multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce om cinstit! (Duminică, 19 august 2007, 1:17)

    Valeriu [anonim]

    Cum sa nu vrea "draga Stolo" un post in guvern? Pai nu vrea el postul de ministru al economiei? Pai nu detine el actiuni la Alro? Pai nu a mai primit el curent ieftin, urmare a memoriului semnat de Basel? Pai nu a iesit astfel, Alro cu profit de 100 de milioane de euroi imbogatind un magnat rus (deja foarte bogat) si pe langa el pe "draga Stolo" care detine acolo actiuni (http://www.ziuausa.com/display.php?id=569&data=2007-02-01)?
    Ce om cinstit! Cel mai cinstit om (dupa Basel, evident)! Noroc ca prostii de-l voteaza platesc curentul scump (ca altfel nu ar fi prosti, evident), ca sa poata fi ieftinit pentru firme de baieti destepti.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr. Valeriu (Duminică, 19 august 2007, 16:07)

    nana1929 [anonim]

    De ce nu expici dumneata, cum este treaba cu curentul electric? Si masinatiile lui Voiculescu? Sau in Ziua nu scrie potrivnic, decat despre Base si Stolo?
  • 0 (0 voturi)    
    Alex la-so ca macane (Luni, 20 august 2007, 12:49)

    Shadow [anonim]

    >Si daca ar fi adevarat ce scrii, tot nu suna bine pentru ca pe >vremea aceea cei care aveau bani de a incepe afaceri erau >doar cei cu relatii la Securitate, caci in regimul lui Ceausescu >nu aveai cum sa strangi bani doar dintr-un salariu la stat, >caci asa ceva era permis.

    Este fals ceea ce spui. Pe vremea aceea orice om avea dreptul sa schimbe 100 de dolari pe propriul buletin. Numarai numarul de persoane "cu buletin" dintr-o familie ca sa sti cate sute de dolari puteai sa schimbi pe an.

    Pt studentii din politehnica mai existau si arabii din camine care schimbau dolari. Trebuia numai sa nu "iei leapsa" cu bani falsi.

    In plus "la turci" se putea merge pt "un simulacru" de comert(eram student si faceam si asta pt niste bani).

    Deci daca nu cunosti perioada respectiva informeaza-te inainte de a iti da cu parerea.