Motiunea: Doi cameramani ai PSD si PD au filmat votul

de L. Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2007, 0:00


Unul dintre cameramanii care au filmat votul

Dupa decizia presedintelui Camerei, Bogdan Olteanu, care a oprit camerele ce filmau votul, PSD si PD au angajat fiecare un cameraman care sa faca filmarea.

Pesedistii au urmarit inregistrarea votului, miercuri seara, in cadrul unei sedinte reunite a grupurilor parlamentare urmand sa stabileasca cine a votat impotriva motiunii.

Mircea Geoana
Foto: HotNews.ro

Iesit primul de la aceasta sedinta, Mircea Geoana nu avrut sa dea nici un nume si a anuntat ca joi dimineata BPN-ul partidului ii va identifica pe cei care cei care au votat impotriva motiunii si va stabili si modul de sanctionare al acestora.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


83 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Democratie (Miercuri, 3 octombrie 2007, 22:45)

    Conciliant [anonim]

    Votul la vedere = sfarshitul democratziei. De mirare ca partide care se dau democrate, innabusha democratzia.
  • 0 (0 voturi)    
    sfarshitul democratziei. (Miercuri, 3 octombrie 2007, 23:03)

    Microsoft [anonim]

    Democratia nu poate exista atunci cind pe lista unui partid sint niste nume care si-au asigurat doar Dumnezeu stie cum o pozitie eligibila!
    De aceea cred ca trebuia sa se supuna majoritatii din cadrul partidului pe care il reprezinta.
    Pentru ca acesti parlamentarii nu reprezinta vointa populara (s-a vazut asta)!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Cine vorbeste de democratie doar crede ca stie ce este!
    In Romania nu este si nu va fi democratie decit daca un dictator o va impune-o!
  • 0 (0 voturi)    
    @Conciliant (Miercuri, 3 octombrie 2007, 23:35)

    zugu [anonim]

    Ori esti ignorant, ori esti ignorant. Parlamentarii aia se presupune ca au ajuns acolo pe baza unor voturi acordate de cetatenii acestei tari. E si normal sa vedem cine cum voteaza, e extrem de democratic sa vedem cum ne reprezinta dumnealor in forul suprem al tarii. Nu e vorba de votul matale din duminicile orbului, cand te duci cuminte sa pui stampila si ai grija sa tragi perdeluta dupa tine sa nu se uite ochii iscoditori ai pensionarilor care au venit si ei sa voteze. E vorba de niste demnitari publici care au o responsabilitate imensa si pe care noi i-am trimis acolo.

    Se vede ca ti-a lipsit educatia civica in scoala.
  • 0 (0 voturi)    
    foarte korekt! (Miercuri, 3 octombrie 2007, 23:52)

    fesenelu [anonim]

    Noi feseneii shtim totdeauna sa fim democratzi & ioropeni!
  • 0 (0 voturi)    
    Modul de votare in Parlament (Joi, 4 octombrie 2007, 0:02)

    Paraschiv Ion [anonim]

    consider ca votul secret este un drept iar nu o obligatie a parlamentarului.acesta,din diversemotive(teama ,orgoliu, lasitate,interes)vrea sa fie asigurat de secretul optiuniisale.dar daca parlamentarul doreste el are dreptul,garantat constitutional, la libera exprimare.
  • 0 (0 voturi)    
    @ 1, Conciliant (Joi, 4 octombrie 2007, 0:10)

    gigel [anonim]

    Dragutza, in marea democratie SUA ia intereseaza-te matale cum sta treaba...
  • 0 (0 voturi)    
    sfarsitul bunului simt... (Joi, 4 octombrie 2007, 0:14)

    Ileana [anonim]

    "Votul la vedere = sfarshitul democratziei". Mare aberatie !
    In lumea civilizata, orice cetatean afla in timp real cum voteaza alesii !
  • 0 (0 voturi)    
    odraslele kominternistilot (Joi, 4 octombrie 2007, 0:53)

    alex [anonim]

    Olteanu inchide camerele ca asa vrea el, unii forumisti frizand
    idiotenia sustin orice care poate flata peneleul patriciului care
    serveste pe tava industria petroliera a Ro tatucului Putin &
    KGB... totul se inscrie perfect in logica unuia ca Olteanu, care a
    invatat bine se vede de la moash'sa Gizela si amica Ana pauker
    ce e aia democratie: noi spunem prostilor ce vrem, ei trebe sa
    creada. Apoi infiinteaza un nou Canal, cand e vreme buna pt
    asta. Nu va mai chinuiti baieti pt a scrie pe forumuri la comanda,
    ca tot va avea soarta PNTCD.... iar talent sau logica NU aveti. E
    pierdere de timp! ;)
  • 0 (0 voturi)    
    soarta PNT-CD (Joi, 4 octombrie 2007, 1:35)

    clujean [anonim]

    in 1998, basescu declara ca dusmanul sau nr.1 e PNT-CD! alaturi de banda lui de securisti, PD, a reusit sa distruga acest partid istoric, iar acum si-a pus mafia sa atace si sa distruga PNL-ul, ultimul bastion al capitalismului real in tara asta!
  • 0 (0 voturi)    
    vot secret atent supravegheat (Joi, 4 octombrie 2007, 1:42)

    Ion [anonim]

    Am si io o intrebare, mai multe de fapt, ca vad ca pareri sunt cu duiumu'. Votu' asta cu bile e votul secret (ca altfel ridicau manutele) nu? Si daca asta e secret nu e asa ca e foarte grav ca domnu' Gioana, Prostancul de, trece peste acest mic detaliu? E absolut nerelevant daca noi vrem sau nu sa vedem ce a vrut X sau Y sa voteze.
    Acu' io daca l-am trimis pe CVT in parlament as vrea sa stiu ce a votat dar pt asta ar trebui interzis votul secret altfel trecem dintr-o comedie intr-o ilegalitate, presupunand ca e o lege de genul asta, grosolana (ca si cum ar fi si unele finute). Si asta e indiferent de ceea ce ne place noua si ce am vrea sa vedem.
    Daca e secret aia e si nu are legatura cu votul la vedere.

    Sigur nu e decat circ (auzi cica, votul a fost atent supravegheat scria prin EvZ) dar macar sa stim regulile ca stim cand sa radem.
  • 0 (0 voturi)    
    neseriosi (Joi, 4 octombrie 2007, 6:03)

    interesat [anonim]

    Daca nu au vrut sa voteze motiunea de ce au semnat-o? Le este teama ca-si pierd imunitatile si privilegiile ,de asta nu au votat.Jos cu comunistii astia care ne-au tinut pe loc ani in sir .Afara cu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Vot pseudo-secret (Joi, 4 octombrie 2007, 6:25)

    Alien [anonim]

    Bine ca avem sistem de vot de n-spe milioane de euro si noi ne numaram bilele!!! Apropo, cine numara bilele si pe ei cine ii verifica?
  • 0 (0 voturi)    
    soarta PNT si PNL (Joi, 4 octombrie 2007, 8:21)

    Maxine [anonim]

    Din pacate PNT-CD-ul n-a avut de loc nevoie de ajutor sa iasa din parlament si sa devina un partid desuet. L-au ajutat insasi oamenii lui, care n-au avut nici un mesaj de trimis la ultimele alegeri.
    Cat despre PNL, si-au facut singuri o epurare, s-au eliminat niste indezirabili, iar domnii pe care Tariceanu si Patriciu i-au mentinut si ii sustin in continuare se descurca destul de bine si singuri in a dovedi ca nu prea sunt un partid viabil.
    Repet, din pacate...
  • 0 (0 voturi)    
    Inca un an si ceva de circ politic (Joi, 4 octombrie 2007, 8:31)

    RazvanM [anonim]

    Oare cat a fost scorul platilor cash, pe langa "beneficiile" aditionale pentru un vot "impotriva"?

    Sincer sa fiu era de asteptat sa pice motiunea. Exista fire ascunse care leaga strans partidele noastre politice, iar ce am vazut ca s-a activat ieri au fost doar o parte din "cartite". Ranjetele hidoase ale alesilor nostri, din toate partile spectrului "politic", ma fac sa ma gandesc cu dezgust la urmatorul an politic. Probabil ca asta este tinta: dezgusta-i, fa-i sa-si puna manutele la ochi si urechi si vei conduce fara probleme! Cred ca urmatorul pas va fi sa se gaseasca o cale de a amana alegerile parlamentare de anul viitor.
  • 0 (0 voturi)    
    smecherii (Joi, 4 octombrie 2007, 8:33)

    cine [anonim]

    indiferent de modalitatea de votare, nesimtitii aia isi bat joc.... au pus o pastila in urna.....(distonocalmul lu' tatuca Ilici) bine ca au gasit si un ou in urna ( de la ferma lui Adrian)...
  • 0 (0 voturi)    
    Vot sau nevot (Joi, 4 octombrie 2007, 10:04)

    Gica Pietricica [anonim]

    Zicea @AConciliant ca idiotii aia au ajuns acolo votati de noi. Eu nu imi amintesc sa fi votat vreun nume, doar partid.
    Daca o sa avem votul uninominal atunci nu o sa mai aiba nimeni nimic de comentat pentru ca fiecare o sa si aleaga reprezentantul in parlament / senat.
    Si in plus de asta, fiecare parlamentar care isi reprezinta zona este obligat sa primeasca in audienta cetateanul care l-a ales, si sa i dea socoteala pentru mizeriile pe care le-a facut...
  • 0 (0 voturi)    
    Partidul si puterea (Joi, 4 octombrie 2007, 10:20)

    luca bunica [anonim]

    Cei ca geoana uita ca a fi intr-un partid inseamna ca trebuie sa nu ai si o opinie proprie si ca mai conteaza si soarta tarii si nu a partidului.
    Nu partidul ar trebui sa fie la o conducere ci oamenii.
  • 0 (0 voturi)    
    Partidul si puterea (Joi, 4 octombrie 2007, 10:20)

    luca bunica [anonim]

    Cei ca geoana uita ca a fi intr-un partid inseamna ca trebuie sa nu ai si o opinie proprie si ca mai conteaza si soarta tarii si nu a partidului.
    Nu partidul ar trebui sa fie la o conducere ci oamenii.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai aberati atata (Joi, 4 octombrie 2007, 11:34)

    Lucian [anonim]

    In regulamentul de functionare a Parlamentului este prevazut atat votul la vedere, cat si cel secret. Ambele sunt perfect democratice si, daca s-a decis ca soarta motiunii sa fie stabilita prin vot secret, atunci votul trebuie sa ramana secret. Evident ca orice parlamentar are dreptul sa-si faca publica optiunea, dar in nici un caz nu este obligat.
  • 0 (0 voturi)    
    Votul secret trebuie interzis! (Joi, 4 octombrie 2007, 13:02)

    mihneavoda [anonim]

    E inacceptabil ca oameni care suntg in parlament datorita votului cetatenilor si pe care-i platim regeste, sa voteze secret. Orice vot al unui parlamentar trebuie sa fie public! Parlamentarii nu se reprezinta pe sine, ca sa aiba dreptul sa faca acolo orice-i taie capul; ei ii reprezinta pe alegatori, iar acestia au dreptul sa stie cum voteaza alesul lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Corect (Joi, 4 octombrie 2007, 13:09)

    Gabriela [anonim]

    Atat timp cat parlamentarii sunt alesi pe liste sunt OBLIGATI sa faca ce le cere partidul.
    Prin urmare este normal ceea ce cere dl.Geoana.
  • 0 (0 voturi)    
    Cameramanul lui Geoana :o) (Joi, 4 octombrie 2007, 15:44)

    ATTILA [anonim]

    Acest cameraman a filmat cumva si bilele lui Geoana? :o)))