Nationala de tineret a Romaniei a remizat alb cu Franta, in calificarile pentru Campionatul European din 2009, si pastreaza sanse la castigarea grupei preliminare.

Partida disputata la Iasi a fost una modesta, in care Franta a detinut mai mult balonul, dar sansele mai mari de gol au apartinut tricolorilor lui Emil Sandoi.

Keseru si Bicfalvi au trecut primii pe langa gol, pentru ca cea mai mare ocazie de gol a primei reprize sa apartina lui Bogdan Stancu. Atacantul Unirii Urziceni a scapat singur cu portarul francez, dar si-a prelungit prea mult balonul si Jourden a reusit sa retina.

Franta a echilibrat jocul dupa pauza si a ratat sansa meciului. In minutul 58 lovitura de cap a lui Dia a nimerit transversala portii lui Tatarusanu.

In clasamentul grupei a 10-a, Franta este lider cu 11 puncte din cinci jocuri, urmata de Romania, 8 puncte din patru jocuri, si Bosnia Hertegovina, 3 puncte din trei jocuri. Tara Galilor si Malta nu au adunat niciun punct pana acum.

Urmatoarele meciuri din grupa sunt programate pe 17 noiembrie, cand Romania primeste vizita Maltei si Tara Galilor infrunta Bosnia.

Jocul din Franta se terminase tot egal, dar 1-1, astfel ca daca cele doua echipe se vor afla la egalitate de puncte la finalul calificarilor, avantajul va fi de partea Romaniei, gratie golului marcat in deplasare.

Prima clasata in fiecare grupa preliminara, plus patru formatii de pe locul 2, cu cea mai buna linie de clasament, vor promova in faza play-off, in urma careia vor fi stabilite cele sapte echipe calificate la EURO 2009, unde le asteapta Suedia, organizatoarea competitiei.