Albania a respectat promisiunea facuta de antrenorul Otto Barici: a blocat nationala bulgara printr-un egal (1-1), pe care il putea transforma usor in victorie, daca Skela nu ar ratat un penalty in penultimul minut!

Bulgaria nu a reusit sa domine debutul de meci asa cum si-ar fi dorit: la primul contraatac, albanezii au reusit sa nimereasca bara (Klodian Duro), avertizind adversarul asupra intentiilor si potentialului.

In minutul 32, sutul aceluiasi Duro a fost deviat de Kisisev in propria poarta: albanezii intra cu avantaj la cabine (1-0).

La reluare, Bulgaria urca mai mult, insa evolutia din teren arata ca este o echipa resemnata. Abia in minutul 87, Berbatov reuseste egalarea si reaprinde speranta. Dupa numai citeva zeci de secunde, albanezii obtin un penalty: Skela trage slab, portarul bulgar scoate si mentine egalul...

Insa a fost ultima faza importanta a jocului - dupa inca 5 minute de prelungiri, partida se incheie: Bulgaria stie ca prin acest egal i-a asigurat rivalei Romania (deja cistigatoare in Luxemburg) biletele pentru EURO 2008...

Albania-Bulgaria 1-1!