Elicopter particular cu doua persoane la bord prabusit in Ialomita

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 19 octombrie 2007, 0:00



Un elicopter particular cu doua persoane la bord s-a prabusit, vineri dimineata, in zona padurii Izvoare din localitatea Bertesti, la granita dintre judetele Ialomita si Braila, anunta Realitatea Tv. Cele doua persoane aflate la bord au decedat. Una dintre victime este pilotul Costica Ardeleanu.

Acesta efectuase peste 7000 de ore de zbor si conducea unul dintre cele mai sigure elicoptere.

Identitatea celuilalt barbat aflat la bord nu a fost dezvaluita, dar se stie ca este vorba despre un om de afaceri din capitala.

Elicopterul Robinson 44 apartinea unei firme din Moara Vlasiei si fusese inchiriat de omul de afaceri. Elicopterul decolase vineri dimineata din Bucuresti si urma sa ajunga in statiunea Mamaia.

Potrivit primelor informatii, cauza prabusirii ar putea fi vremea nefavorabila pentru zbor, mai exact ceata din zona.

Dupa prabusire, elicopterul a luat foc si a ars aproape in totalitate. Incendiul a fost stins, intre timp, iar zona a fost izolata. La fata locului a fost trimisa o echipa a Autoritatii Aeronautice, pentru a stabili cauzele accidentului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


257 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    avion, elicopter, nu conteaza (Vineri, 19 octombrie 2007, 10:58)

    Gerula [anonim]

    Un elicopter cu doua persoane la bord s-a prabusit.........cele doua persoane aflate la bordul avionului au decedat.

    avion sau elicopter? nu era balon cu aer cald?
  • 0 (0 voturi)    
    Saraca limba romana... (Vineri, 19 octombrie 2007, 11:11)

    Alexandru Graur [anonim]

    Ceata puternica? Poate deasa, draga Alina.
  • 0 (0 voturi)    
    gresesti, graur ! (Vineri, 19 octombrie 2007, 11:23)

    Graurel [anonim]

    Ceata era intr-adevar puternica !
    Vantul era.. ..des ! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    identificare (Vineri, 19 octombrie 2007, 11:25)

    Theo [anonim]

    Cel mai probabil un pilot sau un pasager.. ma gandesc daca mai sunt si alte variante sa fi fost 2 pasageri si fara pilot sau 2 piloti care se certau pe mansa.
    N.R. De multe ori, echipajul unui elicopter este format din pilot si co-pilot, iar uneori, pentru tipuri mai complexe , cuprind si un mecanic de bord.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru 1 & 2 (Vineri, 19 octombrie 2007, 11:49)

    gogu [anonim]

    Ba,destepti sunteti voi !Chiar asa de corect scrieti ?
    Problema e ca, s-a mai dus un miliardar.Pacat de pilot...
  • 0 (0 voturi)    
    - (Vineri, 19 octombrie 2007, 12:10)

    pexic [anonim]

    nu erau cei de la OTV in drum spre "aurul elodiei" cu recompensa dupa ei ???
  • 0 (0 voturi)    
    gata gazul la avion (Vineri, 19 octombrie 2007, 13:11)

    Ady [anonim]

    Era Dan Diaconescu ... a uitat sa alimenteze elicopterul :D
  • 0 (0 voturi)    
    s-a schimbat prefectul? (Vineri, 19 octombrie 2007, 13:28)

    george [anonim]

    s-a schimbat prefectul de ialomita? sau v-ati prostit voi astia de la hotnews ?
  • 0 (0 voturi)    
    pt. gogu (@5) (Vineri, 19 octombrie 2007, 13:43)

    Alexandru Graur [anonim]

    Da, chiar asa corect scriem!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru comentatori (Vineri, 19 octombrie 2007, 14:02)

    marius [anonim]

    Chiar si un sfert de stire ca aceasta tot smulge 9 comentarii (toate pertinente, va jur!). D'aia iubesc eu pe cei care comenteaza pe Hotnews.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru GOGU (Vineri, 19 octombrie 2007, 15:19)

    aaaaa [anonim]

    Esti un bou domnule! Cum poti vb asa??? De unde stii ca era miliardar? Si daca era, ce? Esti invidios pt ca tu esti capabil sa detii o functie inalta?
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Vineri, 19 octombrie 2007, 15:35)

    Adela, UK [anonim]

    sa nu-mi zica mie ca nu stie nimeni cine s-a urcat in elicopterul ala
  • 0 (0 voturi)    
    tare frate (Vineri, 19 octombrie 2007, 15:37)

    :)) [anonim]

    citesc comentariile si ma crucesc .. vb lui ala cu macar 9 comentarii pertinente :)
    asta cu functia inalta vs miliardar a fost si el un porumbel de aur
    stirea in sine ... o idiotienie
  • 0 (0 voturi)    
    Tipul IAR? (Vineri, 19 octombrie 2007, 16:07)

    me [anonim]

    Hotnews, IAR nu este un tip generic de elicoptere. ICA Brasov a fabricat doua tipuri de elicoptere IAR: IAR-316 si IAR-330.
    Nici 316, nici 330 nu zboara cu un singur pilot, cum e de presupus ca a fost cazul aici.
    Tipul elicopterului prabusit pare a fi (din alte reportaje) Robinson R44.