Ce spun politicienii ruși despre alegerile din Statele Unite: „E ca în Rusia în urmă cu 400 de ani”

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:41 Actualitate | Alegeri SUA 2020


Ghennadi Ziuganov
Foto: Kommersant Photo Agency / ddp USA / Profimedia
Rusia urmărește la rândul ei cu atenție scrutinul prezidențial din Statele Unite pentru a vedea cine va ieși victorios din bătălia dintre președintele american Donald Trump și contracandidatul său democrat, Joe Biden, scrie Moscow Times.

Uite ce au declarat mai mulți politicieni ruși despre alegerile prezidențiale americane:

Vladimir Jirinovski, liderul naționalist al Partidului Liberal Democrat al Rusiei:

„Biden ar putea obține multe voturi însă Donald Trump va ieși victorios fiindcă a făcut mai multe pentru americani decât orice alt președinte înaintea sa... Iar asta ținând cont că s-a confruntat cu piedici încă din prima zi.”

„Oamenii sunt obosiți de anarhia din întreaga țară... America se confruntă cu aceleași tulburări - pogromuri, jafuri și violență - pe care noi în Rusia le-am trăit în urmă cu 400 de ani.”

„Fiecare american vede că Biden are anumite probleme de sănătate, nu e vina sa”.

Konstantin Kosacev, președintele Comisiei pentru relații externe din camera superioară a parlamentului rus:

„[Rusia] beneficiază de pe urma oricărei certitudini în care pierzătorii nu vor recurge la [acuzații] de ingerițe străine. Este timpul ca America să se întoarcă la politicile normalității, pe care le vom susține întotdeauna.”

„Subiectul unei anumite formă de ingerință rusească, niciodată dovedită dar folosită permanent pentru a-l ataca [pe Trump], a rămas în prim-planul realității americane de la alegerile din 2016... Însă se pare că [în 2020] factorul străin nu va juca același rol ca data trecută”.

„Asta înseamnă că orice câștigător sau pierzător al cursei prezidențiale va fi forțat să vorbească despre motive pur interne pentru rezultatul alegerilor iar asta este o poveste complet diferită care este mult mai apropiată de realitate”.

Ghennadi Ziuganov, liderul Partidului Comunist rus
:

„America este mai divizată decât niciodată. Situația este extrem de complicată și conflictul se va intensifica din punctul meu de vedere și mi-e teamă că anarhia va pune stăpânire pe unele orașe, după cum am mai văzut.”

„Cred că Biden, văzând că pierde, ar putea face apel la revolte în masă. Situația se încinge.”

„Dintre cei doi, Biden va fi și mai agresiv [decât Trump față de Rusia].”

Serghei Mironov, un lider al partidului de opoziție Rusia Justă
:

„Este o scindare și din nefericire nu cred că lucrurile se vor calma pentru ceva timp”.

„Spre deosebire de ministerul nostru de externe, eu am mai multă libertate de a-mi alege cuvintele. Pe înțelesul tuturor, un [candidat] este la fel de rău precum celălalt. Indiferent că va câștiga Trump sau Biden, din păcate ambii își urmăresc interesele lor naționale înguste... nu este un semn bun pentru Rusia.”

„Vedem ceva uluitor: se pare că bumerangul așa-numitelor 'revoluții colorate' pe care SUA le-a lansat [în fostele țări sovietice] se întorc acasă. Cred că după ce este declarat câștigătorul acestor alegeri prezidențiale, cineva ar putea dori să folosească aceste tehnici a revoluțiilor colorate acasă în Statele Unite.”

Alexei Navalnîi, politician de opoziție:

„M-am trezit să verific pe Twitter cine a câștigat. Încă e neclar. Astea da alegeri.”

Citește ultimele informații despre alegerile din Statele Unite LIVETEXT pe HOTNEWS:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11402 vizualizari

  • -12 (26 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:50)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    De asta castiga Trump, ca votul e defectuos, ca de fapt baba a luat milioanele in plus,c a democratii sunt de fapt castigatori in timp ce trump e bufon. Cunoastem.
  • +6 (20 voturi)    
    Trolling (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:53)

    Soarele [utilizator]

    Hahaha...
  • +15 (35 voturi)    
    Ce-l framanta pe mujic...vorbeste (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:57)

    persuasiv [utilizator]

    de anarhie ,scindare si tulburari de parca mujicstanul e e tot numai lapte si miere si numara la kopeici de dimineata pana seara.
    • 0 (18 voturi)    
      maaa (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:49)

      Torreador [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      mujicul are dreptate ... va urrma o stare de frustrare ... ca si data trecuta... indiferent de cine castiga ... insa nu atat de mult pe cat spera rusnacii ... asta e ...
  • +27 (41 voturi)    
    mda (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:06)

    SoulSearcher [utilizator]

    in Rusia s-au rezolvat problemele astea

    Putin e pe viata presedinte, asa ca nu trebuie sa-si mai bata capul cu alegeri si voturi si de alea alea...

    cel putin eu asta inteleg la ce spun marii politicieni rusnaci
    • -6 (14 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:59)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Exact ca in ''democratiile'' occidentale.
      Au inventat dictatura perfecta: un presedinte de paie necunoscut ( Germania, Italia, Israel, etc), un premier care nu are limita de mandate si care are rol de premier si presedinte!
      Ipocrizie pe toata planeta...
  • +6 (8 voturi)    
    Noi ne dorim ca TOȚI să... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:27)

    nick24 [utilizator]

    “ Este timpul ca America să se întoarcă la politicile normalității, pe care le vom susține întotdeauna.”
  • +7 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:33)

    [anonim]

  • +7 (15 voturi)    
    Ha ha cand a fost Rossia sub jugul mongol, Hoarda de Aur (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:42)

    cim [utilizator]

    Pe vreame lui Ivan cel Groaznic?
  • +12 (20 voturi)    
    Nu stiu daca e ca in Rusia... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nici ca acum, nici ca acum 400 de ani.

    Adica nu vad ca Biden s-a "inecat" cu ceai sau cafea sau ca a cazut de la geam in timp ce-l spala...
  • +8 (18 voturi)    
    lol (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:53)

    liviu_ [utilizator]

    deci rusia nu a mai avut alegeri libere de 400 de ani ?!

    "„Biden ar putea obține multe voturi însă Donald Trump va ieși victorios fiindcă a făcut mai multe pentru americani decât orice alt președinte înaintea sa... Iar asta ținând cont că s-a confruntat cu piedici încă din prima zi.”" - ahahahahahaaha
    1 - numai rusia (si sua) pot considera un sistem de vot bun unul in care oamenii voteaza un om, dar presedinte iese altul
    2 - cand rusia lauda, mai ales asa mult, un om... e clar ce "calitati" are omu ala...
  • +7 (13 voturi)    
    nici o treaba.. (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:24)

    tusnami [utilizator]

    n-a avut trump cu rusii la alegerile din 2016, niiiici unaaaa stati linistiti /s
  • -7 (11 voturi)    
    Ei...lasati tovarasi (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:35)

    omul din castelul inalt [utilizator]

    ca aveti tot sprijinul si prietenia statelor europene. Ar trebui sa va multumiti cu Europa.
  • +7 (9 voturi)    
    te (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 18:09)

    nahir [utilizator]

    umflă râsul.
    Nu știam că rușii aveau alegeri în urmă cu 400 ani.
  • +1 (5 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 22:30)

    RoyPeters [utilizator]

    punctul de vedere al lui Navalnii. Pare emis de un tip in stare avansata de ebrietate ;)
  • +5 (7 voturi)    
    Ce surpriza (Joi, 5 noiembrie 2020, 1:04)

    krank [utilizator]

    Rusii il lauda pe Trump si il critica pe Biden. Putin stie de ce...
  • +1 (5 voturi)    
    La rusi va fi totdeauna "ordine" (Joi, 5 noiembrie 2020, 11:11)

    John M. [utilizator]

    Lor le repugna cuvantul "democratie" asa ca nu-l folosesc.
    Ei aleg un mare sef de trib pe viata si cine-l contesta e declarat "dusmanul poporului" si respectivul moare prematur de un accident destul de rar intalnit la oamenii obuisnuiti.
    • +1 (3 voturi)    
      mai intai sunt cotropitori (Joi, 5 noiembrie 2020, 16:11)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      si multi sunt nostalgici la amintirea URSS si a dominatiei peste cortina de fier