Alegeri SUA 2020 Înfrângere pentru democrați în Congres: Șanse minime de a câștiga majoritatea în Senat

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2020, 12:24 Actualitate | Alegeri SUA 2020


Mitch McConnell
Foto: Flickr
Partidul Democrat din Statele Unite și-a văzut miercuri șansele de a câștiga o majoritate în Senatul american reduse dramatic după victoriile a doi senatori republicani care păreau să fie în dificultate, transmit AFP și Barrons.

La alegerile pentru Congres de marți, democrații au reușit să-și păstreze majoritatea în Camera Reprezentanților, camera inferioară a legislativului american, iar în Senat au smuls două locuri de la republicani în Colorado și Arizona.

Însă republicanii au contracarat, învingând un senator democrat în Alabama și păstrându-și majoritatea locurilor care păreau amenințate.

Doi mari aliați ai președintelui republican au fost realesi: liderul majorității republicane din Senat, Mitch McConnell, și senatorul Lindsey Graham din Carolina de Sud.

„Am reușit!”, a scris pe Twitter și senatorul republican din Iowa, Joni Ernst pe măsură ce numărătoarea voturilor părea să-i spulbere speranțele rivalei sale democrate.

Într-o altă cursă strânsă, senatorul republican din Carolina de Nord, Thom Tillis, a declarat că a obținut o „victorie istorică”.

„A fost o victorie uluitoare pe care am obținut-o în seara aceasta și am obținut-o împotriva oricăror cote, nu?”, le-a tranmis Tillis susținătorilor săi.

Republicanii controlează în prezent Senatul cu 53 de locuri din 100, la alegerile de marți fiind disputate 35 de mandate.

Democrații trebuie să ocupe patru locuri pentru a recâștiga majoritatea în Senat, sau trei dacă democratul Joe Biden câștigă alegerile prezidențiale deoarece vicepreședintele Kamala Harris ar putea apoi, conform Constituției, să voteze în cazul unei egalități de 50-50.

Democrații sperau să câștige mai multe locuri ocupate de republicani care păreau vulnerabili însă speranțele lor s-au năruit deja în Iowa, Carolina de Nord și Carolina de Sud.

În Maine, senatorul republican Susan Collins avea un avans de șapte procente, cu peste 65% din buletinele de vot numărate. Speranțele democratice se bazează în continuare pe acest stat, precum și pe Georgia.

În mod excepțional, Georgia, un stat profund conservator, a organizat două alegeri senatoriale pe 3 noiembrie. În prima, senatorul republican David Perdue era în fața democratului Jon Ossoff după numărarea a 90% din voturi dar victoria nu i s-a atribuit încă.

În cea de-a doua, o alegere specială, democratul Raphael Warnock s-a calificat pentru un tur secund împotriva senatorului republican Kelly Loeffler.

Dacă democrații vor reuși să câștige locul lui Collins din Maine și primul mandat din Georgia, ambele scenarii foarte implauzibile în momentul de față, atunci controlul asupra Senatului ar putea fi decis de a doua rundă a alegerilor speciale din Georgia, turul doi urmând să aibă loc în luna ianuarie a anului viitor.

Controlul Senatului este crucial întrucât partidul care deține majoritatea decide ce legi ajung la vot și confirmă nominalizările judiciare ale președintelui.

Citește ultimele informații despre alegerile din Statele Unite LIVETEXT pe HOTNEWS:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13396 vizualizari

  • +12 (26 voturi)    
    Mai sunt voturi de numarat (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 12:39)

    vorbis [utilizator]

    Nu uitati ce s-a intamplat cu Geoana.
  • -11 (27 voturi)    
    Mana grebla si-o facea... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 12:39)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Trumpeta a luat tot ce se putea lua. Acum sa inceapa desecarea mlastinii in State. E de bine pentru Romania oricum, republicanii sunt "pe bune" la chestii geo-politice. Ceilalti "politici corect" se mangaie pe crestet cu putinica si erdoganica.
    • +8 (14 voturi)    
      nu-s asa sigur... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      rusii il prefera pe trump si asta spune ceva...
  • -6 (16 voturi)    
    Deocamdata situatia lui Trumpsy este neasteptat (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:32)

    Susufler0 [utilizator]

    de buna cu perspective solide de a deveni excelenta !

    PS. Asta in pofida a ceea ce sustinea mass media progresista !
    • +4 (12 voturi)    
      :))) (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:54)

      jim.beam [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      acum cateva ore Trump avea sute de mii de voturi in Michigan. Puf...s-au evaporat....merge bine...s-o tina tot asa....Biden rade in hohote...
      • -3 (11 voturi)    
        Poate ! Dar dintr-un anumit punct de vedere (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 19:00)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jim.beam

        nu ai dreptate !
        Joe este atat de senil incat nu mai stie nu doar cand sa rada si cand sa planga ci si cand sa respire !

        Noroc cu cipul pe care i l-au introdus si care ii spune ritmic din 10 in 10 secunde : "Joe, respira.... Ca sa traiesti trebuie sa respiri... Nu uita : E obligatoriu sa respiri. "

        PS. Deci de ras nu prea are timp ! :))))
        • +3 (7 voturi)    
          Cu atat mai nasol pentru Trumpache (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 22:00)

          banuk [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          L-a batut unu cu cip in cap. Dar lasand propaganda deoparte, adevaratul psihopat il stie toata lumea, e ala cu peruca oranj.
          • -3 (7 voturi)    
            Nu. nu Biden l-a invins ci mass-media, (Joi, 5 noiembrie 2020, 1:34)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui banuk

            ajutorul de nepretuit al lui Joe !

            PS. Daca media ar fi relatat corect si echilibrat faptele tataie cu cipul ramanea acasa sa-si scrie memoriile !

            PPS. Dar asta este realitatea si toti, mai devreme sau mai tarziu, trebuie sa i se supuna chiar daca unii nu o vor accepta niciodata !
            Cand scriu asta am in minte cazul lui Adrian Nastase ! :))))))))
            • +3 (5 voturi)    
              L-a invins poporul (Joi, 5 noiembrie 2020, 9:16)

              leopol [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Nu presa voteaza, ci alegatorii.
              • -1 (5 voturi)    
                "Poporul" ! Va plac vorbele mari ! (Joi, 5 noiembrie 2020, 9:55)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui leopol

                Si goale !

                Daca il invingea "poporul" Trumpsy nu avea voie sa castige 213 electori !

                Poporul (votul popular e impartit) intre cei doi; Cei aproape 70 de milioane care l-au votat pe Trump... ce faceti cu ei ?

                PS. Trump trebuia sa fie spulberat de popor si nu a fost nici pr departe asa : vad ca poporul se imparte intre cei doi la diferente de cateva mii in unele state !
                Deci sa lasam vorbele mari, da ?
  • -5 (11 voturi)    
    Democratii (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 18:14)

    blablavertical [utilizator]

    nu vor castiga Senatul. Al doilea loc in Senat din Georgia a ajuns ‘in play’ pt ca au fost 2 candidati republicani acolo, care, impreuna si-au alocat aprox 47% din voturi. Collins a anuntat ca renunta, deci voturile lui vor merge in proportie covarsitoare la Loeffler, cealalta candidata republicana.
    Democratii risca, in schimb, sa piarda locul din Senat din Michigan, James (republican), avand un avans de +21000 voturi la 96% din voturile numarate.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu conteaza (Joi, 5 noiembrie 2020, 9:17)

      leopol [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

      Presedintele are la dispozitie ordine prezidentiale.
      • -1 (5 voturi)    
        Ha-ha-ha ! Deci o sa faca exact cum (Joi, 5 noiembrie 2020, 9:58)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui leopol

        ii repugna, cand era vorba sa faca Trump asa !

        PS. Ca sa vezi ce mica si lipsita de imaginatie e lumea ! :))