O firmă din Turcia a câștigat acordul-cadru de circa 900 milioane lei, pe 4 ani, scos la licitație de Primăria Sector 5, pentru amenajarea domeniului public

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 4 mai 2020, 11:13 Actualitate | Administratie Locala


Daniel Florea, primarul Sectorului 5
Foto: Facebook
O firmă din Turcia, Esta Inșaat Sanayi Lojistik Ve Diș Ticaret Anonim Șirketi, a câștigat acordul-cadru pe 4 ani, de până la 888.950.808 milioane lei fără TVA, scos la licitație de Primăria Sectorului 5 pentru servicii de întreținere, amenajare și modernizarea spațiilor aparținând domeniului public și privat de pe raza administrativă. La licitație a participat o singură firmă, respectiv câștigătorul. Contractul a fost atribuit pe 24 aprilie 2020.

Potrivit caietului de sarcini, acordul-cadru este încheiat pentru:
  • - servicii / operaţiuni de salubrizare si întreținere a spatiilor verzi, locuri de joacă, parcuri, zone verzi amenajate;
  • - servicii privind mobilierul urban si operaţiuni conexe, inclusiv cele care necesită utilaje specializate / forța de muncă;
  • - servicii / operaţiuni privind sistemele de irigaţii si / sau componente ale acestora;
  • - servicii / operaţiuni privind instalațiile de iluminat și / sau componente ale acestora;
  • - servicii / operaţiuni de reparare, amenajare / reamenajare a drumurilor / aleilor de acces, pavajelor, platformelor (betonate) și a altor elemente de design arhitectural;
  • - plantare material dendrologic.
”Ca urmare a degradării spațiilor verzi, ne dorim recondiţionarea acestor spaţii, dându-le o dimensiune calitativă, în spiritul Convenţiei Europene a Peisajului (2001). Astfel, în cadrul acestor servicii, spaţiul verde va fi redefinit ca o structură urbană independentă, accesibilă publicului larg, în care va predomina prezenţa vegetației, dezvoltată natural şi/sau plantată de om, prevăzută cu dotări şi echipamente care permit desfăşurarea unei game largi de activităţi pentru petrecerea timpului liber, recreere formală şi/sau informală, odihnă, joc, sport, etc. pentru o paletă variată de utilizatori - diferenţiaţi atât din punct de vedere al vârstelor, cât şi a apartenenţei sociale, genului, intereselor, capacităților /dizabilităților fizice etc. În spiritul dezvoltării durabile, proiectul contribuie la identificarea potențialului acestui sector și la valorificarea acestuia, contribuind astfel la dezvoltarea economică (implicit, socială a orașului) care este în directă dependență cu dezvoltarea turismului. În contextul actual al sectorului nostru, diversificarea ofertei de petrecere a timpului în aer liber este un demers de mare importanță”, se arată în caietul de sarcini.

Terenurile care vor fi incluse în acordul-cadru fac parte din domeniul public şi privat al Sectorului 5 și sunt în principal deteriorate, potrivit sursei citate:
  • - locurile de joacă pentru copii;
  • - zonele de agrement;
  • - dotările specifice pentru desfășurarea normală a activităților de recreere - grupuri sanitare, alei, mobilier urban;
  • - vegetaţia existentă.

Potrivit anexei caietului de sarcini, se estimează că:
  • - se vor monta până la 22.779 mp de rulou de gazon și se vor semăna 40.869 mp gazon;
  • - se vor defrișa până la 3.200 de arbori și toaleta până la 12.000 de arbori;
  • - se vor monta până la 5000 de steaguri, 250 de coșuri de gunoi, 700 de bănci, 350 de bolarzi din beton, 400 din granit, 50 de jardiniere, 100 de stâlpi de iluminat metalici;
  • - se vor curăța afișele de pe 486 de stâlpi;
  • - se vor planta 600 de platani.
Licitație în desfășurare pentru un alt acord-cadru de 820 milioane lei

La începutul lunii octombrie 2019, Primăria Sectorului 5 a lansat în sistemul electronic de achiziții publice licitația pentru încheierea unui acord-cadru de până la 820 milioane lei pentru amenajarea și întreținerea spațiilor verzi din sector. Este vorba despre un acord-cadru, pe 4 ani, ce se va împărți în 3 loturi, unul pentru parcuri, spații verzi și locuri de joacă, unul pentru peluze, scuaruri și aliniamente stradale și unul pentru grădinile blocurilor.

Acordul-cadru vizează lucrări de proiectare, asistență tehnică și execuție și este împărțit astfel:

Lotul 1 - PARCURI ȘI SPAȚIU VERDE- LOCURI DE JOACĂ ȘI AGREMENT - 651.537 m2; valoare estimată - 3.557.250 lei fără TVA și 422.431.094 lei fără TVA;
Lot 2 - PELUZE, SCUARURI, ALINIAMENTE - 227.065 m2; valoare estimată - 3.884.802 lei fără TVA și 177.038.344 lei fără TVA;
LOT 3 - GRĂDINI BLOCURI 580.759 m; valoare estimată - 3.061.700 lei fără TVA și 221.469.373 lei fără TVA;


”Valoarea estimată acord-cadru Lot 1, Lot 2 și Lot 3 este cuprinsă în intervalul: 10.503.752,25 lei fără TVA și 820.938.812,10 lei fără TVA, detaliat astfel: Pentru lotul 1 intervalul 3.557.250,00 lei fără TVA și 422.431.094,08 lei fără TVA, detaliat astfel: servicii de realizare a proiectului tehnic și asistență tehnică din partea proiectantului, intervalul 106.717,50 lei fără TVA și 12.672.932,82 lei fără TVA -execuție lucrări – intervalul 3.450.532,50 lei fără TVA și 409.758.161,25 lei fără TVA. Pentru lotul 2 intervalul 3.884.802,25 lei fără TVA și 177.038.344,95 lei fără TVA, detaliat astfel: servicii de realizare a proiectului tehnic și asistență tehnică din partea proiectantului, intervalul 116.544,06 lei fără TVA și 5.311.150,35 lei fără TVA; execuție lucrări – intervalul 3.768.258,18 lei fără TVA și 171.727.194,50 lei fără TVA. Pentru lotul 3 intervalul 3.061.700,00 lei fără TVA și 221.469.373,07 lei fără TVA, detaliat astfel: -servicii de realizare a proiectului tehnic și asistență tehnică din partea proiectantului, intervalul 91.851,00 lei fără TVA si 6.644.081,19 lei fără TVA. -execuție lucrări – intervalul 2.969.849,00 lei fără TVA și 214.825.291,81 lei fără TVA”, se arată în sistemul electronic de achiziții publice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14106 vizualizari

  • +31 (35 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 4 mai 2020, 11:23)

    [anonim]

    • +21 (23 voturi)    
      firmele UE (Luni, 4 mai 2020, 12:30)

      gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui

      sunt luate la puricat de procurorii europeni, Codruta adica. firmele turcesti sunt tot ale lor prin intermediari. un fel de "panama papers" dar mai aproape de casa.
      • +18 (18 voturi)    
        avantajul firmelor turcesti (Luni, 4 mai 2020, 12:37)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

        functioneaza parandaratul
    • -7 (7 voturi)    
      pai (Luni, 4 mai 2020, 13:56)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui

      De ce nu au participat si firme Ieuropene? de ce a participat o singura firma la licitatie, respectiv firma turka?
  • +33 (33 voturi)    
    What? (Luni, 4 mai 2020, 11:27)

    Orpheus [utilizator]

    Nici macar asta nu mai putem face cu firme romanesti?
    • +21 (21 voturi)    
      ce ati votat? (Luni, 4 mai 2020, 12:00)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      ati votat cu unii care sustin economia romaneasca, sau cu niste hoti?

      poate data viitoare votati mai bine
  • +24 (26 voturi)    
    cat inseamna 20%.... (Luni, 4 mai 2020, 11:31)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. din aproape 200 milioane de euro?
    • +14 (16 voturi)    
      ha ha ha (Luni, 4 mai 2020, 13:12)

      DoarEUEUEU [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Corect, bacsis vine din limba turca.
      • +7 (9 voturi)    
        nu e bacsis... (Luni, 4 mai 2020, 15:42)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui DoarEUEUEU

        si este preluat de la turci care la rindul lor l au preluat de la persani....in cazul de fata e "pesches" ( turca ) sau "spert" ( in germana ) care tradus in ziua de astazi inseamna MITA in romaneste ( spaga in termeni populari )...
  • +26 (28 voturi)    
    turcalāii platesc comision baban.. (Luni, 4 mai 2020, 11:32)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. d'aia ii tot vedeti ca au castigat licitatii.
    • +14 (16 voturi)    
      Si de unde il platesc?! Tot din bani publici. (Luni, 4 mai 2020, 13:45)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Deci pretul se face asa:

      - 40 milioane spaga primar;
      - 40 milioane castig turc
      - 100 milioane lucrarea in sine
      - 20 milioane rebut materiale proaste
      - 200 milioane euro Cost Contract
      Votati PSD-ul!
      Protejaza economia Romaniei utilizand-o pe a turcilor si chinezilor cu marfa proasta.
      Turcisme si chinezarii!!!
      De, daca nu l-au bagat la mititica pe Vanghele, nu mai au nici-o teama si nici macar jena sa fure pe fata.
      Ca si ailalta, cu dieselele turcesti.
  • +27 (27 voturi)    
    somnul natiunii ... (Luni, 4 mai 2020, 11:32)

    subcultura [utilizator]

    E fenomenal cu pesedistii astia. Ca discurs politic sunt numai cu nationalismul si cu micii in gura. Cand e vorba de fapte, in loc sa incurajeze afacerile locale (altele decat buzunarul propriu) toti banii sunt DIRECTIONATI catre turci. La cate contracte iau turcii in Bucuresti, ai zice ca suntem pasalac sau un cartier din Istanbul.

    Cum e posibil ca pt un astfel de contract ce vizeaza lucrari simple, fizice in majoritatea cazurilor, sa se prezinte un singur ofertant si ala turc? Nu e evident ca altii au fost amenintati subtil ca daca participa aici sunt dati afara de la orice alte lucrari?

    Cate firme turcesti fac astfel de lucrari prin alte capitale ale UE??!!
  • +20 (22 voturi)    
    aferim! (Luni, 4 mai 2020, 11:36)

    nellino [utilizator]

    Noul fanariot plateste tribut la Inalta Poarta!
  • +27 (29 voturi)    
    Tipic pesede! (Luni, 4 mai 2020, 11:38)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Asa cum am mai spus:
    "Mandrii ca suntem romani.
    Cu autobuze si tramvaie turcesti.
    Acum si cu domeniul public"
    Cat de prost sa fii ca sa crezi ca nemernicii astia tin cu romanii!
    Cat de prost sa fii ca sa crezi ce mananca rohomania tv: pensii, salarii.... Uite unde se duc banii, la turci si spaga la pesedea.
    Sictir, amandorura!
  • +12 (14 voturi)    
    PSD si turcii (Luni, 4 mai 2020, 11:54)

    PrivireCritica [utilizator]

    Relatie indelungata de afaceri: Ponta, Firea, vizite, tratamente... E nesimtire sa faci asta cu o firma straina (chiar mai mult, din afara UE) Dar sa ne amintim influenta turceasa asupra Romaniei: ciubuc, bacsis, pesches, ...
  • +9 (11 voturi)    
    UE sau Balcanism? (Luni, 4 mai 2020, 12:05)

    LL [utilizator]

    Chiar mi-e jena cand citesc/aflu despre astfel de contracte. Credeam ca privim spre Europa dar acesti psd-ei ne tin cu musai in cloaca balcanica!!!! Oare doar ne cred un popor de idioti sau suntem, acceptand asemenea conducatori?
  • +11 (13 voturi)    
    de (Luni, 4 mai 2020, 12:17)

    andrei1232000 [utilizator]

    acolo vin spagile, pe drumul bine batatorit de Pandele la Voluntari. Le cautati prin cine stie ce paradisuri. Si la psd-ei le mai si merge gura ca se transfera profituri in strainatate. Sa vezi zilieri, munca la negru, daca nu or veni cu niscai turci care o sa vrea si moschei. Planul lui Erdogan pentru refacerea imperiului. Putin o are cu refacrea imperiului, Ergogan la fel. V. Orban mai vrea si el ceva. Si SRI si SIE dorm. Sau ii canta lui Johannis cantece de leagan.
  • +13 (13 voturi)    
    turcaletii nu au teama de spagi (Luni, 4 mai 2020, 12:18)

    qwerasdf [utilizator]

    nici pesedeii nu se tem

    dupa ce tatuca lor impreuna cu tradiceanu a pus pe butuci DNA-ul
  • +13 (13 voturi)    
    Companii municipale (Luni, 4 mai 2020, 12:50)

    micul_licurici [utilizator]

    Pai si companiile municipale cu ce palaria noastra se mai ocupa !???

    Compania Municipală Parcuri şi Grădini Bucureşti S.A.

    Compania Municipală Întreţinerea Arborilor şi Spaţiului Verde Bucureşti S.A..
    • +6 (6 voturi)    
      cu furatul (Luni, 4 mai 2020, 16:38)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Da banui ca era o intrebare retorica. Da ia de vezi sectorul 5 (ca si celelalte) ce ADP au. Sunt curios daca se desfiinteaza. La fel "coinpania de furat muncipala" de orice fel. Tot niste firme executa lucrarile pe alti bani decat salariile de milioane ale angajatilor.
  • +13 (13 voturi)    
    Ar trebui sa le fie interzis primarilor sa semneze (Luni, 4 mai 2020, 13:16)

    deval [utilizator]

    contracte , pentru perioade care depasesc mandatul lor, peste o anumita valoare !!!!
    Ar fi fost o prevedere de bun simt !! Altfel, ce dracu sa facem cu ''programele''lor din campanie ??
    #FAPTE #FAPTE, daniel , dar nu penale, nu in flagrant...
    O sa vedeti ce a clocit asta in privinta gunoiului ...
    In februarie anunta ca va aduna gunoiul in sector cu flota proprie. SF, de la 1 martie ! Canci ! In cartier am avut trei zone in care erau pubelele alea pentru gunoi selectiv metal/plastic/hartie . Astea au disparut de 2-3 ani si de o saptamana au aparut , int-un singur amplasament doua hardaie pentru ... carton !! #FAPTE, nu gluma ..........
  • +6 (6 voturi)    
    platanii pot provoca alergii (Luni, 4 mai 2020, 13:42)

    dan77 [utilizator]

    De ce DEFRIȘEAZĂ 3200 de copaci și plantează doar 600?

    Platanii pot provoca alergii. E plin de articole pe tema asta și de oameni care suferă.
  • +9 (9 voturi)    
    Inshallah! (Luni, 4 mai 2020, 13:50)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...o firma romaneasca nu putea castiga, deoarece turcii au oferit mai mult. Daniel Florea a dat lovitura, eu m-as multumi cu o mica parte din cat a castigat prea cinstitul primar al sectorul 5.
    DNA doarme? Sub conducerea dnei Kövesi, primarii din capitala n-au avut curajul la asa abuzuri la vedere. Licitatia trebuie categoric repetata!!!
  • +10 (10 voturi)    
    E mandru ca e roman, ciumatul ! Da si el de munca (Luni, 4 mai 2020, 14:00)

    deval [utilizator]

    turcalailor, ce nu intelegem ?!!
    Licitatii trucate de holera Romaniei ! Cred ca daca citim contractul ramanem bujbeci , in veci .........