Primăriile, obligate de marți să pună recipiente cu dezinfectant la blocuri/ În București sunt circa 50.000 de scări de bloc / Mutu: „Am dat comandă, le aducem din China, o să ajungă în 10 zile”

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2020, 10:52 Actualitate | Administratie Locala


Dezinfectant
Foto: Pixabay
Ordonanța militară numărul 4 obligă primăriile ca începând cu data de 31 martie să pună la toate intrările blocurilor de locuințe dispozitive cu soluții dezinfectante. Potrivit datelor centralizate de HotNews.ro, în București sunt circa 50.000 de scări de bloc, iar un dispenser manual costă între 50 și 150 de lei, iar 1 l de dezinfectant costă în medie 60 de lei. În aceste condiții, impactul bugetar la nivelul Capitalei este de peste 2,5 milioane de euro, bani care ar putea fi cheltuiți pentru spitale, de exemplu.

Contactați de HotNews.ro, primarii din București spun că vor aplica măsura, în condițiile în care găsesc să cumpere aceste produse, dar se tem că după efortul logistic și bugetar acestea ar putea fi furate, deci sunt bani aruncați. Astfel, apare întrebarea dacă banii aceștia nu ar putea fi cheltuiți pentru spitale, acolo unde este atât de mare nevoie de ei.

”În Sectorul 1 sunt circa 4.000 de scări de bloc. Am început să căutăm. Parcă costa 90 de lei aparatul și separat se cumpără soluția. Le vom da în primire Asociațiilor de proprietari. La noi, problema este că doresc și cei de la case”, a explicat primarul Sectorului 1, Dan Tudorache pentru HotNews.ro.

În sectorul 2 sunt 11.000 de scări de bloc, iar impactul bugetar este de peste 2,5 milioane lei, a declarat pentru HotNews.ro viceprimarul Dan Cristian Popescu. Acesta crede însă că o parte dintre dispensere ar putea fi furate.

””Acum discutăm să achiziționăm acele dispensere. Avem 11.000 de scări de bloc. Au găsit o ofertă de 40 lei litrul, luăm 5 litri, plus dispenser, ajungem undeva la 250 lei. Luăm 5 l de soluție să nu umplem toată ziua, că o luăm razna la 11.000 de scări de bloc. Ajungem cam la 2,5 milioane lei. Dar nu știu cât o să țină, fiindcă dacă ia fiecare în casă, cu borcănașul, sau iau dispenserul cu totul, degeaba punem. Ne spuneau cei de la mall-uri cum veneau oamenii cu borcănașul ca să ia săpunul de la baie sau hârtia igienică. Trebuie să-și facă Asociațiile propriile reguli, îi ajutăm pe cei care au nevoie, dar nu cred că este cazul să dăm dispensere la cartierele rezidențiale de lux”, a explicat Dan Cristian Popescu.

În Sectorul 3 sunt peste 3000 de blocuri. Primarul Robert Negoiță crede că măsura nu este una foarte utilă, iar după o săptămână aproape toate dispenserele vor fi furate.

”În Sectorul 3 avem peste 3000 de blocuri. Sunt blocuri care au și 10 scări. Nu am pus niciun dispenser pentru că nu se găsesc, ne-am interesat. Noi implementăm o chestiune pe care o consider cu adevărat utilă, punem preșuri la intrare în scara de bloc, cu soluție dezinfectantă, fiindcă este mai greu să te dezinfectezi pe tală și intri cu mizeria în casă. Asta cu dispenserele, au un anumit nivel de utilitate, nu foarte ridicat. Problema este că nu există în lumea asta câte dispensere trebuie să punem noi în România. Guvernul ar trebui să întrebe și specialiștii, cu care suntem și noi în contact , cel mai bun dezinfectant este apa cu săpun, nu soluții care să ne coste o grămadă de bani. În plus, nu cred că vor rezista, jumătate dispar de a doua zi, iar după o săptămână nu o să mai fie deloc. Ar putea avealegătură cu faptul că anumiți prieteni ai unor guvernanți produc soluție de dezinfecție și trebuie să consumăm mult, ca să trăiască bine acei prieteni. De ce să nu-i pun un lavoar cu apă și săpun, să se spele pe mâini? Oricum se spală pe mâini și se dezinfectează când ajunge în casă”, a declarat Robert Negoiță.


În Sectorul 4 sunt 10.000 de scări de bloc, iar primarul Daniel Băluță a întrebat cetățenii pe pagina de Facebook dacă să facă această achiziție. 88% dintre cei care au răspuns au spus ”Da”.

” Sunt convins că unele dintre asociațiile de proprietari din sectorul 4 își vor putea procura, din fondurile proprii, cele necesare pentru a îndeplini prevederile ordonanței militare nr. 4, însă cu siguranță că altele nu-și vor putea permite această cheltuială și vor avea nevoie de ajutor. Așa cum v-am obișnuit, deciziile importante le luăm numai împreună, așa că vă rog să răspundeți la următoarea întrebare: Sunteți de acord să montăm dispensere cu soluții dezinfectante la fiecare dintre cele aproximatix 10.000 de scări de bloc din sectorul nostru?”, a scris Băluță.

Contactat de HotNews.ro, edilul spune că se va strădui să respecte Ordonanța militară.

Primarul Sectorului 6, Gabriel Mutu, spune că decizia a fost luată fără să fie întrebați și primarii, iar dispenserele sunt greu de procurat în această perioadă. Edilul spune că le-a comandat din China, dar durează până vin și va fi un test ca ele să nu fie sustrase.

”Oamenii ăștia care dau ordonantele nu stau de vorbă cu primarii sau cu administratorii localităților să vadă dacă se poate face chestia asta. Eu în Sectorul 6 am circa 7000 de scări de bloc. Cum montez eu 7.000 de dispensere, când, de unde le iau? Bineînțeles că m-am mobilizat, am dat comandă, le aducem din China, o sa ajungă în 10 zile. Noi începem să montăm din ce găsim pe piață, că nu avem în stoc așa ceva, nimeni nu are mii de bucăți, toate sectoarele au nevoie. Cu furatul va fi un test. Noi le dam asociațiilor de proprietari, de mâine dimineață, 2 L de soluție dezinfectantă pentru spălatul scărilor de bloc. Le dăm hipoclorit de sodiu și o diluează, o pune în galeata cu apă și dezinfectează. Ce să spun, că mă aștept ca oamenii să fure inclusiv dispenserele? Nu știu, va fi un test”, a declarat Mutu pentru HotNews.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8503 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    Cred (Marţi, 31 martie 2020, 10:58)

    Alexos [utilizator]

    ca asta ar fi trebuit sa fie treaba asociatiilor de locatari. Daca nu ne protejam noi, ce pretentii mai avem de la alti...
    • -1 (13 voturi)    
      Nu mai crede tu atât. (Marţi, 31 martie 2020, 12:03)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      Să dea bani primăriile, nu să plătească salarii uriașe la gardieni.
    • +5 (5 voturi)    
      Un litru de clor costa 5 lei (Marţi, 31 martie 2020, 12:46)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      si se dilueaza cu 5 litri de apa.
      Cum au ajuns la 60 de lei litrul de dezinfectant?
  • +1 (21 voturi)    
    tot comunisti am ramas... (Marţi, 31 martie 2020, 11:02)

    suleiman [utilizator]

    sa faca primaria la scarile de bloc.... de ce nu si la fiecare intrare de firma si de magazin?

    de ce sa faca primaria? sa se dea legea si fiecare scara de bloc sa-si faca singura.
    • +3 (11 voturi)    
      Cate asociatii sunt in tara asta? (Marţi, 31 martie 2020, 11:44)

      veganu [utilizator] i-a raspuns lui suleiman

      Daca ordinul zicea ca asociatiile de proprietari sa cumpere ai idee cat dura conformarea? E vorba de o urgenta, degeaba reusesc sa cumpere asociatiile peste 2 luni. Pentru ca nu exista pe piata nici destul dezinfectant nici destul dispensere.

      N-ai ce face unii raman blocati in unele ideologii indiferent ce spune realitatea, ca niste habotnici. Probabil ai vrea ca piata libera sa se ocupe de virus.
      • -5 (7 voturi)    
        daca nu exista dezinfectant... (Marţi, 31 martie 2020, 13:30)

        suleiman [utilizator] i-a raspuns lui veganu

        de unde sa scoata primaria dezinfectant?

        exista, numai ca e mai usor sa se dea pomana decat sa se organizeze inspectii

        cum ar trebui sa mearga treaba: vine legea, de maine se aplica, vin inspectorii, nu ai dezinfectant pac amenda, control in fiecare zi.

        sa vezi cat de repede apare dezinfectantul cand fiecare asociatie se pomeneste zilnic cu o amenda de 10.000 RON pentru ca nu au alea.

        si asa aduni si bani la buget, si faci si pe toata lumea sa se conformeze rapid, nu in 2 luni cum zici tu
    • +4 (6 voturi)    
      Și primăria ce să facă? (Marţi, 31 martie 2020, 12:04)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui suleiman

      Să dea vouchere de vacanță la angajați?
      • +1 (5 voturi)    
        sa inspecteze (Marţi, 31 martie 2020, 13:31)

        suleiman [utilizator] i-a raspuns lui prec

        treaba primariei e sa faca regulile si sa trimita inspectorii in teren sa verifice daca regulile sunt respectate

        dar intr-o tara in care nu reusim sa rezolvam parcarea ilegala, chestie rezolvata de zeci de ani in alte parti, ce asteptari sa ai ?
    • +4 (8 voturi)    
      Pentru ca (Marţi, 31 martie 2020, 12:33)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui suleiman

      Eu am un handicapat de presedinte de asociatie care nici butucul de la intrare nu e in stare sa il schimbe.
      • +3 (5 voturi)    
        pai si de ce il suporti? (Marţi, 31 martie 2020, 13:32)

        suleiman [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

        schimba-l pe sef

        sau daca lumea il vrea pe ala, traiesti cu unii care sunt multumiti sa stea cu butucul ala busit, si atunci tu esti ala care nu se potriveste in peisaj
    • 0 (2 voturi)    
      hahaha!!! (Marţi, 31 martie 2020, 18:25)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui suleiman

      comunisti!!!!!....hoti si imbecili!....daca te uiti la masurile care se iau acolo , toate sunt facute pt a putea fura si insela statul...pt ca sunt masuri luate de escroci incompetenti pt hoti...
  • +2 (14 voturi)    
    sunt bani (Marţi, 31 martie 2020, 11:09)

    sorvas [utilizator]

    sa ma taie din alea de la biserici, ca si asa nu ar trebui sa se duca nimeni p-acolo la slujbe etc.
    • 0 (0 voturi)    
      i-auzi (Miercuri, 1 aprilie 2020, 2:58)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      de ce nu salariile uriase din administratia publica, servicii, banii de armament, datoriile bancilor catre fisc samd? fix cu bisericile ti-ai gasit de lucru
  • +13 (17 voturi)    
    Guvernul& Primaria...Vs...Realitatea (Marţi, 31 martie 2020, 11:15)

    ggiiggii [utilizator]

    In scarile de bloc nu rezista usile de fier cu gratii si voi vreti sa puneti "recipiente cu dezinfectant".
    Oamenii astia traiesc in lumi paralele fata de Romania, nu mai au legatura cu realitatea, nu stiu ce se intampla in jurul lor. Sunt pusi acolo in niste pozitii si pierd contactul cu viata de zi cu zi, cu realitatile cotidiene. Iau decizii care sfideaza logica.
  • +8 (14 voturi)    
    ... (Marţi, 31 martie 2020, 11:15)

    samuraijack [utilizator]

    Teoretic astea ar trebui puse în afara blocurilor, înainte să pui mâna pe ușa de la intrare. Sunt curios câte se vor fura. Și dacă nu sunt făcute pentru a fi acționate fără a pune mâna pe ele, pot deveni vector de infecție.
    • +5 (7 voturi)    
      nu cred (Marţi, 31 martie 2020, 12:16)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      Nu exista motiv pentru a fi furate. Ele sunt utile doar la intrarea in bloc, nu si la fiecare in casa, unde se presupune ca te speli cu sapun pe maini.

      In plus, pot fi pur si simplu lipite,
    • +7 (7 voturi)    
      Hai să gandim, nu să criticam (Marţi, 31 martie 2020, 12:23)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      Recipientele se pot monta la intrarea in boc, dar in interiorul acestuia, manerul exterior al usii poate fi infectat, dar dupa ce vei trece de usa te vei dezinfecta.
      Presupunem ca recipientul cu actionare manuala este infectat. Mana cu care actionam dispenserul se infecteaza, iar in cealalta curge dezinfectantul. Urmeaza sa ne dezinfectam apoi ambele maini.
      Oare cârcotim din prostie sau din partizanat politic.
      Măsura este una corectă, chiar dacă e luată de liberali.
      As fi afirmat asta, indiferent de partidul aflat la putere.
  • +12 (16 voturi)    
    prostie sau ... (Marţi, 31 martie 2020, 11:26)

    Dedalus [utilizator]

    Cum adica , "sunteti de acord"?!!

    Asta e fie imbecilitate patologica, fie calcul electoral mizerabil.

    Masurile imptriva epidemiei sunt obligatorii, de aceea avem ordonante militare si stare de urgenta.

    Punerea recipientelor cu dezinfectant pe scari de bloc este un ORDIN. Nu o recomandare, nu un indemn tovarasesc. Este un ordin.
    • -4 (10 voturi)    
      TU EȘTI ZDRAVĂN??? (Marţi, 31 martie 2020, 12:06)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Ordinele se dau în armată! Suntem în război?
      • +5 (9 voturi)    
        Suntem in stare de urgenta (Marţi, 31 martie 2020, 12:46)

        felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Ordonanța militară emisă în stare de urgență nu este nimic altceva decât un act administrativ, subsecvent legii, prin care se stabilește în concret măsura efectivă care urmează să fie aplicată situației de fapt existente.
        Este un act administrativ cu caracter normativ, emis în vederea punerii în aplicare a dispozițiilor de rang legal cuprinse în OUG nr. 1/1999 și în conformitate cu decretul Președintelui privind instituirea stării de urgență.
        Are caracter de aplicabilitate obligatorie, adică este un ordin, un ordin perfect legal.
        • +2 (8 voturi)    
          În stare de urgență se emit, ghici ce? (Marţi, 31 martie 2020, 13:23)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

          „ORDONANȚE DE URGENȚĂ”. Dar, în Rrrrumânistan, acestea s-au demonetizat.
          Dacă acum se dau „ordonanțe militare”, în caz de război ce se vor da????
          • +2 (6 voturi)    
            Tu ești din altă țară. (Marţi, 31 martie 2020, 13:56)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui prec

            Lasă-i pe cei din România să discute.Tu vezi-ți de țara ta.
  • +6 (8 voturi)    
    asa ba, mai sifonati niste bani (Marţi, 31 martie 2020, 11:46)

    cristi_an [utilizator]

    ca nu va mai ajunge, mai ales ca pe lumea cealalta traiul este foarte scump
  • +3 (5 voturi)    
    Am impresia că nu sa înțeles. (Marţi, 31 martie 2020, 11:49)

    asavreau [utilizator]

    Se spune//soluții cu dezinfectant//care în cazul folosirii la dezinfecția mâinilor săpunul lichid diluat este suficient.Dacă ai pus săpun lichid concentrat nu ai făcut nimic.Numai te mânjești pe mâini,pe haine.Am văzut că există în comerț, pulverizatoare cu soluție ar fi suficiente și nici nu ar trebui să fie exagerat de scumpe.
  • +9 (9 voturi)    
    Primarii dobitoci si in criza (Marţi, 31 martie 2020, 11:50)

    veganu [utilizator]

    De saptamani, in loc sa se ocupe de adevaratele suprafete de contact indirect, primariile "dezinfecteaza" asfaltul ca asa au vazut in China si se lauda cu asta. Unii dezinfecteaza si aerul. Nu intreaba si ei pe cineva care se pricepe ce sa faca. Numai bine ca le-a dat ieri OMS peste bot ca toaca banii degeaba.

    In plus, ti-e greata cum ii auzi ca vorbesc de orasele pe care le administreaza ca de mosiile lor. Probabil ca asa vor romanii boieri peste ei.
  • +7 (9 voturi)    
    in china.... (Marţi, 31 martie 2020, 11:50)

    AnderT [utilizator]

    pentru ca in Ro nu se poate face... suntem handicapati, ne-au invatat ca nu se poate face.... bv RO
  • +6 (14 voturi)    
    :-) (Marţi, 31 martie 2020, 12:03)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Se vor goli in 30 de minute fiidnca fiecare isi va lua cu borcanul.

    Si vor disparea complet peste noapte.
  • +10 (10 voturi)    
    non-combat (Marţi, 31 martie 2020, 12:11)

    Dedalus [utilizator]

    Negoita sa se mai abtina de la presupuneri.

    I s-a ordonat sa puna dezinfectant la blocuri. Nu i s-a cerut sa iisi dea cu paerea.

    Acum are de facut ceva util si nu-i convine. Era mult mai usor sa betoneze spatiile verzi si sa puna pavele. Era mai simplu sa constriuasca sali de sport uriase- doar pentru a cheltui bani.

    Pentru achizitia de beton nu si-a mai pus atatea intrebari.

    Asta se numeste non-combat si daca eram in razboi Negoita ar fi ajuns in fata Curtii Martiale.
    • +4 (8 voturi)    
      Nu inca! (Marţi, 31 martie 2020, 12:44)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      In pofida Ordonantelor militare, NU suntem inca in stare de rezboi, asa ca nu poate fi condamnat pentru insubordonare sau "lasitate in fata inamicului"!

      Dimpotriva, Dl. Negoita are raspuns pentru orice>
      In toamna lui 2014, cand protestam impotriva defirsarilor in parcuri, Dl. Primar ne-a zis-o pe a dreapta:

      "CUI NU II CONVINE, NU ARE DECAT SA SE MUTE IN ALT SECTOR!"
    • +5 (7 voturi)    
      În caz de război oricine ne poate cuceri. (Marţi, 31 martie 2020, 13:27)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Deoarece noi nu avem armată, nu avem militari. Ce avem noi sunt niște lichele ca mareșalul maro, HOPREA, sau milițianul Șoric, cei mai reprezentativi purtători de uniformă din Rrrumânistan.
      ASTA ESTE!!!
  • +5 (9 voturi)    
    bun de furat (Marţi, 31 martie 2020, 12:29)

    simonn [utilizator]

    A: o sa dispara pe capete
    B: vor fi diluate de locatari pana vor fii doar apa
    C: dupa prima tura nu le va schimba nimeni si vor fii goale

    alegeti varainta corecta
    • +2 (2 voturi)    
      ce să (Marţi, 31 martie 2020, 18:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui simonn

      mai diluezi după ce le vor dilua primăriile?
      În plus, dacă vor fi livrările făcute peste 10 zile (în cel mai fericit caz), deja e prea tărziu. Asta trebuia făcut cu 2 săptămâni în urmă, că doar știau ce urmează.
  • +2 (4 voturi)    
    32 lei m-a costat 1 litrul de dezinfectant (Marţi, 31 martie 2020, 12:40)

    mynickname [utilizator]

    ... Aniosgel 85 NPC luat la inceput de februarie.
    Cum nu se mai gaseste niciun dezinfectant, am fabricat in casa conf retetei OMS, circa 17 lei pe litru. Nu cred ca era nevoie sa dam 60 de lei pe litru, mai ales celor din cauza carora suferim acum!!
    Ar trebui sa le instituim un embargo neoficial, atat cat e posibil.
    • +1 (5 voturi)    
      Dacă pun și parfum Chanel. (Marţi, 31 martie 2020, 14:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      Ajungi și la 60 lei/litru.La 10 litri de dezinfectant primești și un parfum pentru Gabi Firea Și nu numai Gabi Firea,că fiecare mai are .O amantă,o soție,etc.Mita este cuprinsă în preț.Asta nu vrem să pricepem ca să-i criticăm pe cei care primesc mită pentru-că își fac datoria.De obicei primesc 50% din ce plătesc în plus,pentru-că mai sunt tva,impozite și patronul trebuie să aibă un coeficient de risc că primește și dă.
  • +2 (6 voturi)    
    V-ati tampit cu dispenserele astea sau vreti sa (Marţi, 31 martie 2020, 12:47)

    deval [utilizator]

    redresati economia Chinei ?!!
    Cine v-a spus ca folosesc la ceva ?! Si inca atunci cand te intorci acasa si poti sa te speli pe maini !! Doamne fereste !!!!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Trebuie să fie neaparat din China? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:37)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Noi nu putem face NIMIC?
      Măști, combinezoane, ochelari, dezinfectant, săpun, ventilatoare, vaccin, antivirale - toate din import?
      Au înnebunit toți?
      Motoare Pitești, Electroargeș, cei care fac motoare de ștergătoare de parbriz - chiar nu pot face ventilatoare?
      Cumpărăm dezinfectat cu 60 lei litrul?
      Combinați băi niste apă cu spirt medicinal și o picâtura de detergent de vase și iese la 1 leu litrul!
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Marţi, 31 martie 2020, 12:49)

    SoulSearcher [utilizator]

    sa vina din china.. daca tot importam virusi, hai si cu restul tot de acolo :DD

    noi nu mai avem fabrici de sapun sau dezinfectanti..
    • +2 (6 voturi)    
      Nu prea mai avem. (Marţi, 31 martie 2020, 13:29)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Știți să mai avem noi ceva? Atât: datorii și bugetari!
  • +2 (6 voturi)    
    discriminare..... (Marţi, 31 martie 2020, 12:53)

    bobo_baubau [utilizator]

    Ca si in cazul anveloparii blocurilor, cei ce locuiesc la case sunt " discriminati".... Si noi sunt platitori de taxe locale , mai mari chiar in comparatie cu locuitorii de la bloc .. Desi sunt rautacios , dar sa ne puna si noua la intrarea in curti sau macar pe strada :)
  • +7 (7 voturi)    
    Si achizitiile directe din China sunt supraeval. (Marţi, 31 martie 2020, 13:09)

    rpd [utilizator]

    Un dispenser manual in china costa in medie 4$. De unde au scos minim 10Euro?
    • +3 (5 voturi)    
      ala de 4 euro (Marţi, 31 martie 2020, 13:47)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui rpd

      se stramba cand bate vantul , nu are rezervor si curge continuu ca nu are garnituri. Deci nu e nevoie sa apesi pe buton doar sa tii mana dedesupt ca la cismea. Daca vrei poti sa zici ca e contactless adica cu senzori
      • +3 (3 voturi)    
        Nu (Marţi, 31 martie 2020, 18:19)

        rpd [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

        Acelea sunt de 2$. A se retine ca ce propun ei este intre 10 si 30 euro.
        La 7$ gasesti si cu functii suplimentare ca de exemplu reglatul debitului.
  • +5 (7 voturi)    
    Cica in 10 zile vor ajunge! (Marţi, 31 martie 2020, 13:45)

    doz2018 [utilizator]

    Incredibil ce ineptii spun unii oameni:
    1. China nu lucreaza niciodata cu stoc ci doar la comanda, deci nicio firma oricat de mare ar fi nu are 10.000 de dozatoare in stoc. Exclus
    2. La gradul de incarcare actual al firmelor din China care fac astfel de produse timpul de asteptare in urma unei comenzi e de cel putin 30 de zile (si asta daca ai noroc chior sau firma respectiva nu e fabrica ci un distribuitor de-al lor si astfel cumperi la un pret mai mare).
    3. Nici daca ar fi pe stoc (desi nu sunt) si ar veni cu avionul nu ar ajunge in 10 zile intrucat avionul nu e direct, nicio fabrica nu-ti duce marfa la aeroport ci ai nevoie de o alta companie de logistica care sa ti-o incarce iar formalitatile in Romania si transportul de la vama in Bucuresti dureaza minim 7-10 zile.
    4. Sa transporti 20 de paleti (pe un palet incap aproximativ 500 de dozatoare) cu avionul ar costa atat de mult incat cu banii aia iti cuperi o fabricuta in Militari cu tot cu matrita.
    5. Nici un chinez nu se apuca de lucru pana nu incaseaza in cont 30% din valoare marfii, astfel incat ar fi util sa stim ce pret are produsul comandat de domnul primar ca sa stim daca e bun sau nu pentru dezinfectant.
    6.Daca s-ar intampla toate minunile de mai sus cum a stiut ce model suporta dezinfectanti? Pantru ca foarte putine de pe piata suporta lichide cu densitati mici ca apa. Daca e un produs ieftin curge pe la toate imbinarile fara sa-l atingi. In sensul asta, cam toti producatorii de astfel de dozatoare mai "speciale" sunt prin Europa sau USA. Din pacate, acestia se uita pe geam acum pentru ca materia prima vine din China..

    In concluzie raspunsul corect ar fi cam asa: Am identificat o firma din China care are dozatoare de ce mai buna calitate (mecanismul suporta lichide cu densitati mici) si care ne pot onora camanda de 10.000 de bucati pe la sfarsitul lunii aprilie, iar produsele ar ajunge (evident cu vaporul) la sfarsitul lunii iunie in Romania si la noi In Bucuresti la inceputul lunii iulie.
    • +8 (8 voturi)    
      Le avea vreo-unul pitite pe undeva. (Marţi, 31 martie 2020, 14:06)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      10 zile îi trebuia să le spele,șteargă de praf,eticheteze și umple cu apă cu puțin gel/săpun și ce mai găsea omul disponibil.
      • +1 (1 vot)    
        corect (Marţi, 31 martie 2020, 14:48)

        doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        in cazul asta, da
  • +3 (3 voturi)    
    bai (Marţi, 31 martie 2020, 15:20)

    dragonic [utilizator]

    nu mai puneti flori , scoateti firmele de paza de la parcuri si sa pazeasca politia comunitara , nu mai puneti banca langa banca in parcuri si o sa aveti bani pentru aceste dotari plus ce ramane sa dati la primaria capitalei -acum cand nu este circulatie mare - sa marcheze strazile si bulevardele care nu au mai fost facute decand a venit panarama de voluntari l a primarie
  • +2 (2 voturi)    
    De ce (Marţi, 31 martie 2020, 19:51)

    wintershadow [utilizator]

    mama naibii sa le aduceti din China? Chiar nu invatam nimic din ce se intampla?
    Una din concluziile acestei epidemii este ca s-a dovedit cat de ineficienta este globalizarea excesiva, ar trebui sa ne asiguram ca putem produce local cat mai mult.