Țara lui ”avem de toate”: Spitalul din Bârlad, desemnat să trateze bolnavii infectați cu COVID 19, roagă oamenii să doneze pentru a cumpăra măști și aparatură medicală / În 3 zile s-au strâns 60.000 de euro

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2020, 15:55 Actualitate | Administratie Locala


Spitalul Municipal Bârlad
Foto: Facebook
Spitalul Municipal de Urgență “Elena Beldiman” din Bârlad a fost desemnat să se ocupe de bolnavii infectați cu noul coronavirus. Medicii de acolo au postat însă pe site că au la dispoziție doar 7 ventilatoare, 13 monitoare funcții vitale, echipamente de protecție insuficiente și au cerut oamenilor să doneze pentru a putea cumpăra cele necesare. În trei zile, spitalul a reușit să strângă peste 200.000 de lei din donații. Oana Botezatu, blogger și antreprenor, a văzut mesajul disperat, a organizat și ea o strângere de fonduri pe pagina de Facebook și a reușit să adune peste 58.000 lei. Episcopia Hușilor a donat încă 5000 de euro.

”Suntem cu toții la război în cadrul pandemiei COVID-19! Spitalul Municipal de Urgență “Elena Beldiman” a fost desemnat spital COVID-19. Suntem hotărâți să ducem această luptă dar NU putem fără ajutorul dumneavoastră! Avem la dispoziție doar 7 ventilatoare, 13 monitoare funcții vitale și echipamente de protecție insuficiente. Mesajul nostru are scopul solidarității! Avem nevoie de voi că să putem ajuta și să putem face față acestei încercări”, este anunțul postat de conducerea spitalului pe propriul site, pe 25 martie.


În trei zile, au reușit să strângă din donații, în conturile puse la dispoziție, circa 204.590 de RON.

”Va mulțumim că în această perioada critică și dificilă va gândiți la noi. Știm că va este greu, știm că sunteți îngrijorați pentru sănătatea dumneavoastră, pentru locurile dumneavoastră de muncă, pentru afacerile dumneavoastră.... Din acest motiv recunoștința noastră nu poate fi exprimată în cuvinte... Cu ajutorul dumneavoastră s-au adunat până acum 204.590 de RON”, au postat reprezentanții spitalului pe pagina de Facebook.

Oana Botezatu este din Bârlad, știa ce condiții sunt în acest spital și a hotărât să ajute. Aceasta a lansat pe pagina de Facebook o strângere de fonduri, iar în 3 zile, începând cu 25 martie, au donat peste 500 de oameni, nu mai puțin de 58.200 lei.

”Știu cum arată Spitalul Elena Beldiman din Bârlad. Știu, căci este spitalul de la mine de acasă. Am trecut pe acolo de multe ori, părinții mei au fost internați acolo, de mai multe ori. E unul dintre spitalele în care ai toate șansele să mori cu zile, cum se întâmplă în multe dintre orașele mici de provincie, și-mi pare rău să spun asta, dar acesta este adevărul. Din păcate. Spitalul de la mine de acasă va fi, s-a decis, spital dedicat tratării pacienților cu Covid-19 în județul Vaslui. Dar știți care e problema imensă în povestea asta? Spitalul din Bârlad nu e pregătit pentru așa ceva. NU E Pregătit deloc. Să facem împreună scut pentru spitalul din Bârlad, să facem împreună #scutpentruspitale!”, a scris Oana Botezatu la strângerea de fonduri.

Banii ajung în conturile asociației ”Zi de BINE”, fondată de Melania Medeleanu și Luciana Zaharia, iar ONG-ul cumpără cere necesare și le trimite la spital.

”Eu țin legătura cu spitalul, ei ne transmit ce nevoi au, asociația ”Zi de bine” le cumpără. Eu nu am o asociație, banii nu ajung la mine, merg direct la ”Zi de bine”. Primul transport a fost trimis vineri, a și ajuns. Am trimis, în acest prim transport, măști FFP1, dezinfectant, mănuși sterile și viziere. La Spitalul Elena Beldiman din Bârlad nu există, acum două zile, aproape nimic din ce e nevoie pentru a face față pacienților cu Covid-19. Așteptăm să primim ce am mai comandat. Am cerut o listă de la spital, pe e-mail, cu ce au nevoie, pentru că vrem să le trimitem ce le trebuie. Mai sunt lucruri de care spitalul are nevoie, nu le-am găsit deocamdată, suntem pe lista de așteptare, bani sunt, dar trebuie să găsim produsele. Când spitalul a postat apelul umanitar, a cerut ajutor și la Ministerul Sănătății, dar nu au primit nimic”, a declarat Oana Botezatu pentru HotNews.ro.


Foto: Facebook/ Spitalul Municipal de Urgență “ Elena Beldiman” din Bârlad

Acesta spune că inițial a pus o sumă mai mică la strângerea de fonduri, fiindcă nu se așteptă să strângă atât de repede, atât de mulți bani, dar s-au implicat foarte mulți oameni.

”Inițial am pus 25.000 lei, că nu mă așteptam să se strângă așa de mult, eu nu am așa mulți urmăritori - 16.000 - iar Bârladul este un oraș mic. Apoi am pus 35.000, apoi am pus 48.000, iar acum m-am oprit la 60.000 lei, probabil mă opresc aici, că să cumpărăm ce este nevoie din banii strânși. Ce mi s-a părut important este că banii au venit de la oameni simpli, mulți care sunt din Bârlad și sunt plecați, mulți colegi de liceu sau frați de-ai lor. S-au donat sume mici, 15-20 lei. Asta mi se pare foarte mișto, că s-a adunat o sumă mare din foarte puțin”, a povestit Oana Botezatu.

Episcopia Hușilor a donat spitalului încă 5.000 de euro.

Persoanele interesate pot dona bani în cele două conturi puse la dispoziție de Spital:
  • - în contul Asociației “Sf. Spiridon” - RO71CECEVS0237RON0351896
  • - în contul Spitalului Municipal de Urgență “Elena Beldiman” Bârlad - RO98 TREZ65721F370100XXXX.
Materialele sanitare donate pot fi aduse la sediul spitalului.

Pentru a participa la strângerea de fonduri organizată de Oana Botezatu, intrați aici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16991 vizualizari

  • +3 (31 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:22)

    tirolez [utilizator]

    doctorii au donat ceva?
    • +17 (19 voturi)    
      Dar Buzatu ? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:10)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Ca parca si l-a angajat pe fiul sau in Ministerul de Externe pentru ca "stie engleza". Nu doneaza si el o parte din spagile luate si din sinecura lui fiu-su pentru spital ?
      Dar primarul, consilerii locali, presedintele consiliului judetean nu dau si ei parandaratul indarat la sursa originara a banilor - bugetul de stat ?
      Dar dobitocii aia care i-au votat pe o sticla de ulei si o galeata de plastic, pe o bere si-un rachiu, realizeaza ei macar acuma ca parte din dezastrul din aceasta tara li se datoreaza?
      Niste nenorociti !
    • -5 (7 voturi)    
      nuuu,, (Sâmbătă, 28 martie 2020, 20:06)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      au donat asistatii sociali din Bîrlad și din țară care urlau din toți rărunchii să se inchidă granițele, că vine molima peste ei!
      • +2 (2 voturi)    
        Dacă nu avem minte nu putem avea de toate. (Duminică, 29 martie 2020, 11:32)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui constatator

        Cum poți să spui ca medic că nu ai avut nimic la apariția pandemiei.Ce a învățat ca medic ?Că nu sunt pandemii.Că sunt o raritate?Gripa sezonieră este o pandemie,din fericire ținută sub control prin vaccinuri,dar echipamentul folosit la gripa sezonieră era bun și pentru COVID-19.La început.De ce în spitale nu există minimul pentru o pandemie, indiferent că-i minoră,ori majoră?Plus,igienizarea în spitale și a personalului plus pacienți trebuie să fie permanentă.Să nu uităm toate articolele despre mizeria și infecțiile din spitale.Dacă erau rezolvate acele probleme,nu erau nici problemele apărute ca imposibile.
    • +3 (5 voturi)    
      Dar Arahat? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 22:07)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ... ca de atatia ani zice ca se pregateste.. dar niciodata nu-i gata.
    • -2 (2 voturi)    
      nu-i destul ? (Duminică, 29 martie 2020, 9:13)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      isi pun viata lor si a familiilor in pericol !
  • +9 (21 voturi)    
    si normal, daca nimeni nu raspunde, stau la tv (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:28)

    linarel [utilizator]

    toti de dimineata pana seara , cand sa mai lucreze si ei.

    tovarasul arafat a mai dat-o odata in bara si au murit 58 de tineri la colectiv, a raspuns cineva ? nimeni

    acum au murit zeci de oameni si vor mai muri si sigur se va intampla la fel.... incompetenta si nesimtirea sunt la nivele olimpice
    • +12 (12 voturi)    
      Primarii (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:43)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Intre timp Mihai Chirica, primarul PNL din Iași a plătit 1 milion euro pentru a se monta rulouri de iarba printre blocuri. Priorități in timp de Pandemie.
      • +1 (1 vot)    
        Proaspatul! (Duminică, 29 martie 2020, 11:13)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        Chirica este proaspat liberal, era la pedesere!

        Dar nu asta este esential, ci faptul ca iesenii, de buna-voie l-au ALES pe dumnealui la Primarie!


        exact la fel cum noi miticii sudisti damboviteni am votat-o pe stirista Varanului!
  • +4 (8 voturi)    
    Nu sunt singurii (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:36)

    micul_licurici [utilizator]

    Apelul pe facebook al spitalului din Harsova:

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=805913059931054&set=a.458409904681373&type=3&eid=ARCfSCOYBkXCsDpQmWj9uccj8d1TmKHh0gAWYzP5Mw24yr3SoWf8TFBhKf7ArMdH1LywpQ76z-h8ZU-u
  • -4 (24 voturi)    
    Din tara lui Ciuma-Rosie, (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:52)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Mandru ca sunt handicapat politic !
    • -1 (11 voturi)    
      jale (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:51)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      cat timp o sa mai fie ''tara lui ciuma-rosie''? cand cei mai galbeni din fire o sa isi asume raspunderea pentru situatia din tara? dar voi? cat o sa o mai tineti asa? cand o sa intelegeti ca ciuma nu e numai rosie? cand o sa va desteptati un pic?
  • +11 (29 voturi)    
    Incredibil ! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:53)

    Doru1963 [utilizator]

    Mi se pare incredibil ca azi de dimineata, Iohannis zicea, citez, ca "spitalele sunt dotate corespunzator".

    Ma credeti sau nu, el l-am votat pe Iohannis, si probabil ca l-as vota inca o data daca as avea de ales intre el si PSD.

    Insa extrem de trist ca PNL face exact ca PSD, nu vrea sa recunoasca ca spitalele si sistemul medical e subdotat din toate punctele de vedere.
    • +2 (4 voturi)    
      oare (Duminică, 29 martie 2020, 9:15)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      cine are "de toate"? Uite, nici macar americanii !
      Asa ca eu gasesc nepotrivit titlul articolului, ca si comentariul tau .
      • +1 (1 vot)    
        Tine de organizare (Duminică, 29 martie 2020, 12:30)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Vezi Coreea de Sud si Taiwan.
        Si din cate am vazut pe alte siteri pana si Vietanam, o tara mai saraca ca Romania, a reusit sa tina situatia sub control.
  • +19 (21 voturi)    
    de ce? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:58)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Multe spitale nu au minimumul necesar care le trebuie.
    Unde sunt banii de la buget dati pentru sanatate? Unde sunt banii platiti de toti salariatii pentru sistemul asta de sanatate de stat? Cum de au ajuns spitalele sa fie sustinute de donatii?
    Pai nu dam bani la CAS. Fiecare spital scrie pe pagina sa de internet de ce are nevoie si noi ii dam banii direct fara sa mai treaca prin zeci de maini apucatoare.
    Trebuie oare sa fie administrate de cetateni si nu de stat?Trebuie cumva spittalel sa fie conduse si acestea de armata?
    • +12 (14 voturi)    
      raspunsul e simplu (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:53)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      sanatatea e un domeniu incredibili de corupt. managerii de spitale cumpara totul la suprapret. nu e firesc dar cam asa cred ca stau lucrurile. ar fi timpul pentru putina curatenie in domeniul asta.
    • +4 (10 voturi)    
      CUM UNDE!? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:14)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Tu crezi ca salariile de Occident pica din cer? Nu, tati, s-au sacrificat celelalte necesare: medicamente, materii, materiale...
      Si asa-i peste tot la stat. De unde bani de pensii speciale, vouchere de vacanta, sporuri, prime, pensionari la 40 de ani. S-a făcut vreo investiție în țara asta???
      • +4 (4 voturi)    
        hahaha!!!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 22:34)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        cam multe minusuri ....cind arati realitatea la imbecili ( sau profitori ) .....de zeci de ani toti care lucreaza in spitale , de la portar , femeie de serviciu, infirmiere , doctori si pina la manager in afara de salariu au luat spaga....95%....spre desebire de alte tari civilizate cei care lucreaza in sanatate in ro nu merita nici un respect....sunt la fel ca cei din politica.....si datorita lor sistemul de sanatate este de ra-at....
    • 0 (0 voturi)    
      nu stii ? (Duminică, 29 martie 2020, 14:05)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Romania este tara europeana care aloca de ani buni cel mai mic procent din PIB pentru sanatate ! Romanii platesc cel mai mic procent din venit la CAS. Nu stiai ?
      Atunci de ce vorbesti; banii erau insuficienti chiar inainte de a apare nenorocirea !
  • +16 (18 voturi)    
    Tara (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:01)

    vladionvladion [utilizator]

    in care platesti taxe degeaba
  • +7 (9 voturi)    
    Cât de o mașină de șmecher (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:05)

    Shaolin [utilizator]

    Trăim într-o țară minunată.
  • +13 (17 voturi)    
    Normal (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:18)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Tot prin donatii sau sponsorizari. Aici se vede ineficienta si neputintia statului.
    Felictari si multumiri tuturor celor care mai au suflet si ajuta oamenii la nevoie. Apropo, ma intreb cati deputati care nu au decat o dacie si credite si datorii dar nu au firme, bani, jeep-uri, vile, vacante etc. au donat.


    Sunt curios daca dupa aceste vremuri bugetarii tot cu PCR2 vor vota.
    • +1 (11 voturi)    
      eu ma intreb (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:56)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      cati doctori au donat ceva. unii dintre ei sunt incredibil de bogati (nu ma refer la bogatia aia justificata, ce vine ca urmare a muncii si pasiunii puse in slujba meseriei lor ci la aia dobandita prin mijloace ''conexe'').
  • +10 (14 voturi)    
    WOW ! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:20)

    Torquemada13 [utilizator]

    Da' la Vaslui ce se trateaza ? Hemoroizii sefilor din Primarie si Consiliul Judetean ?
  • +13 (17 voturi)    
    Jenant, dlor guvernanti si parlamentari... (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:22)

    D.Gabriel [utilizator]

    De ce v-am votat?! Ne poate spune cineva de ce vreti sa va mai votam vreodata..?!
  • +11 (13 voturi)    
    Nu pot să înțeleg atata indolența!!!! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:34)

    anya_2 [utilizator]

    Nu are nimeni nimic in materie de protectie! Nici spitalele, nici farmaciile! Unde se duc toate echipamentele primite? De ce e atata ineficiență? Exista exemplul de la Suceava....si nu par să ia asta in considerare. Se plâng oamenii din linia întâi degeaba.
  • +13 (13 voturi)    
    CORONAVIRUS BARLAD (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:40)

    Petru Manea [anonim]

    Am vazut ca in Bucuresti se pun hoteluri la dispozitia cadrelor madicale , pentru a nu-si imbolnavi familiile .
    Barladul ce astepta ?
    Dl. Primar ?
  • +17 (21 voturi)    
    Cum așa? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar platim asigurari de sanatate la greu... S-a furat chiar tot, tot? Nu a mai ramas nimic? Băi pesedeu, băi peneleu, ati furat chiar tot? TICĂLOȘILOR !!!
  • +15 (23 voturi)    
    Teodorovici (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:02)

    Adry@n [utilizator]

    Teodorovici, cand a plecat a ras spunand ca nu mai sunt bani in fondul de rezerva. A aruncat romania in deficit si a marit salariile si pensiile...
    Pintea a fost prinsa cu mita in prina criza.
    Au facut si ceva spitale recublicane nu?
    Multumim PSD, asteptam ceva similar si de la astia ca asta stiu toti astia din ultimi 30 de ani, furam si facem rocada.
    • +2 (14 voturi)    
      Vezi (Sâmbătă, 28 martie 2020, 20:01)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

      ca mult iubitii tai de la pnl au taiat de la sanatate ca sa dea bani la servicii.
  • +10 (14 voturi)    
    Eu donez 10% in fiecare luna (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:20)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Eu donez 10% in fiecare luna, contributii la sanatate, care s-au dus in salariile medicilor, in pensiile speciale, in salariile bugetarilor. Ce-ar fi sa doneze medicii, din salariile marite fara limita sau din șpagă, la alegere.
  • +1 (11 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:49)

    HP [utilizator]

    A se scuti cu "sper ca la alegeri nu vom vota tot cu astia".

    De parca ar fi altii mai buni.

    Si nu, USR+ nu sunt mai buni.
  • +9 (9 voturi)    
    HOTII (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:17)

    verucu [utilizator]

    Să ne spună domnii medici de ce SPITALUL din BĂRLAD a ajuns în această situatie ? Va spun eu ,a fost jefuit si furat de ...omul de afaceri Dobrovolschi cu ajutorul fostului primar Constantinescu a deputatului Solomon si fostului manager doctor Petcu si cu acordul doctorilor din acest spital care au tacut si s-au inffruptatat din hotiille acestor mafioti .Asta-i realitatea si adevarul.
  • +6 (8 voturi)    
    de avut in vedere (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:47)

    raspopitu [utilizator]

    ticalosia sri-istilor, psd-istilor, pnl-istilor, managerilor incompetenti, care tot sug de la sistemul de sanatate ne afecteaza pe toti !
    Sa va aduceti aminte de asta, cand hotarati sa votati borfasii din partidele care de 30 de ani jefuiesc constant sistemul sanitar. Sau mai rau... sa nu votati de loc!
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:58)

    cartograful [utilizator]

    daca pentru ventilatoare si aparatura de testare mai pot sa inteleg milogeala deja cu mastile si alte articole de protectie personala pt medici si asistente treaba devine penibila. Virusul asta e de mai mult de o luna in Romania si nu-s in stare sa-si procure niste combinezoane sau masti pt, fatza sau viziere. Exiata deja grupuri de entuziasti care produc viziere, exista firme care produc masti, etc. Sunt deja publicate studii, orice masca e mult mai buna decat nimic, protectia ochilor e si ea obligatorie, la fel un combinezon care sa poata fi schimbat la 3-4 ore si dezinfectat in clor sau in etuva. Sai aruncat daca e de unica utilizare. Nu plete pe umar cum am vazut in multe filmari din zilele astea la asistente, nu haine de strada, samd. E si multa neglijenta si ignoranta in sectorul medical.
  • +7 (9 voturi)    
    Cheta la televiziuni (Sâmbătă, 28 martie 2020, 21:39)

    bal71 [utilizator]

    Foarte bine ca se strang bani de la talpa tarii ca se organizeaza chete pt aceasta, pt ajutorarea spitalelor.
    Starea actuala a sistemului sanitar, destul de fragila(ca sa nu spun mai mult) se datoreaza numirilor politice (in special psd) la conducerea spitalelor, furtului sistematic prin contracte spaguite(cele mai recente Beuran, Pintea).
    Pe de alta parte , bani in tara sunt, dar se afla depozitati la marii jefuitori care in 25 de ani au furat cu zecile de milioane de lei, facand sfaiter sist de sanatate.
    Aud ca latrina3(antena3) vrea sa faca cheta, adica sa stranga bani de la oameni pt ajutorarea sist sanitar, ce este un lucru bun, dar trebuie sa inceapa cu cele CATEVA ZECI DE MILIOANE DE LEI furate de dan voiculescu (conform sentintei definitive data de justitia romana trebuia de cativa ani sa le restituie).
    De asemenea pe la ei se plimba diverse gunoaie viclene mediatice imbogatiti ca adrian ursu, chireac, gadea, si alte personaje obraznice facatori de mincina crasa media, trebuie amendati urgent, pt ca cu buna stiinta au mintit telespectatorii chiar in aceasta situatie tragica prin care trece poporul roman. In rest sa fim empatici, sa ajutam medicii cu orice mijloace, sa ajutam organele statului si sa dam de pamant cu excrocii.
  • +2 (2 voturi)    
    Tara lui ''AVETI CE ATI VOTAT'' !!! (Duminică, 29 martie 2020, 8:07)

    persuasiv [utilizator]

    Ce credeati???Ca dupa ce votezi cu spatele,sau deloc,curge lapte si miere???E tara lui ''lasa-i,ba,sa fure,da' sa ne deaie si noua ceva''.
  • +1 (1 vot)    
    Biserica a donat (Duminică, 29 martie 2020, 11:26)

    nevada [utilizator]

    Sa se faca o numaratoare si situate financiara - cate biserici s-au construit si cate spitale. Degeaba stau inchise bisericile daca spitale nu sunt.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce ma doare pe mine (Duminică, 29 martie 2020, 13:17)

    Lucian140 [utilizator]

    Ce ma doare pe mine e ca acesti bani vor ajunge la niste "societati comerciale" care profita la maxim de situatie si sunt mana in mana cu cei care gestioneaza bugetele din spitale.
  • +3 (3 voturi)    
    Apel umanitar...in ultimii 30 de ani (Duminică, 29 martie 2020, 16:33)

    ggiiggii [utilizator]

    Ia aduceti voi, de acasa, spagile si atentiile primite in ultimii 30 de ani, sa luati-va frumos masti, costume si toate cele necesare supravietuirii in spitalul ala jegos( care este tot opera voastra, este fructului indolentei si nepasarii din ultimii 30 de ani de jaf).