Uber Romania: Suntem aici sa ramanem. Suntem pro-reglementari si pro-dialog. Cum a reglementat Lituania acest serviciu

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 13 decembrie 2017, 17:34 Actualitate | Administratie Locala


Uber
Foto: Wikimedia Commons
"Suntem aici sa ramanem, vom face tot ce tine de noi sa continuam sa ne dezvoltam serviciul. Suntem pro-reglementari si pro-dialog", au declarat reprezentantii Uber Romania, miercuri, intr-o conferinta de presa. Reactia vine dupa ce primarul general, Gabriela Firea, a declarat ca in Bucuresti vor circula doar taximetre licentiate si nu a explicat daca decizia va afecta Uber si Taxify.

"Romania este o tara importanta pentru noi - vrem sa continuam sa ne dezvoltam serviciul aici in beneficiul celor peste 450,000 de oameni care deja il folosesc. Suntem pro-reglementare si pro-dialog. Transportul urban se schimba - credem ca trebuie sa avem o discutie despre viitorul oraselor, nu despre trecutul lor. Propunem autoritatilor din Romania si tuturor actorilor din industrie sa discutam despre solutii care au fost deja adoptate de alte state membre UE -- solutii care incurajeaza noi alternative la masinile personale si care aduc mai multa valoare pentru comunitatile locale", a declarat miercuri, Alexandra Corolea, reprezentant Uber Romania.

Potrivit acesteia, in Europa sunt tari care au reglementat serviciul, in loc sa il interzica.   Estonia, Lituania, Finlanda sunt exemple de tari care au ales sa reglementeze serviciile de ride sharing-ul si sa implementeze un sistem de licentiere, atat pentru platforma, cat si pentru soferii-parteneri, potrivit Uber Romania.

Studiu de caz - Lituania

Legea care reglementeaza serviciile de ridesharing a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2017 si prevede un proces de inregistrare  rapid si usor pentru conducatorii auto care ofera "servicii de transport de calatori contra cost", care pot fi fie persoane juridice, fie persoane fizice. Un intermediar "organizator de transport de calatori contra cost" poate face acest lucru in numele lor, la cererea lor, potrivit reprezentantilor Uber Romania.

La data de 27 septembrie 2016, parlamentul lituanian a votat in favoarea amendamentelor la Codul transportului rutier, care defineau si reglementau serviciile de ridesharing

In Cod au fost adaugate doua noi tipuri de activitati economice:

1. pentru a descrie activitatea de ridesharing, legislatorii au ales sintagma "transportul pasagerilor cu autoturisme private contra cost". Legea stabileste ca serviciul poate fi furnizat pe baza unui contract scris incheiat cu pasagerul sau atunci cand transportatorul si pasagerul sunt de acord asupra serviciului prin intermediul organizatorului transportului de calatori (a se vedea definitia de mai jos).

2. Pentru a descrie entitatile care asista/ intermediaza serviciul, se foloseste termenul "Organizator de transport de calatori". Legea prevede ca poate fi o persoana fizica sau juridica care organizeaza transportul de pasageri sau creeaza conditii tehnice si organizatorice pentru transportator si pasager sa se puna de acord asupra termenilor serviciilor de ridesharing.

Legea specifica si noi obligatii si responsabilitati atat ale furnizorilor de servicii, cat si ale autoritatilor:

- Transportatorul, care detine in mod legal un autoturism si care indeplineste cerintele generale ale autovehiculelor, este autorizat sa furnizeze servicii ridesharing numai dupa depunerea declaratiei privind activitatea intentionata catre institutia municipala. Operatorii de transport pot, de asemenea, sa acorde organizatorilor transportului de calatori sa prezinte declaratiile in numele acestora. Autorizatia este considerata eliberata in ziua urmatoare datei depunerii cererii.

- Municipalitatile sunt responsabile pentru emiterea si administrarea autorizatiilor. Legea prevede lista conditiilor in care acestea pot fi suspendate sau anulate. Autorizatia poate fi suspendata atunci cand transportatorul incalca cerintele stabilite in Normele aprobate de Ministerul Transporturilor si Comunicatiilor sau cand vehiculul utilizat nu mai indeplineste cerintele stabilite. Termenul de remediere a defectelor nu trebuie sa fie mai scurt de 30 de zile. Autorizatia poate fi anulata in cazul in care transportatorul transfera masina declarata catre o alta persoana, cand se dovedeste ca transportatorul a furnizat date false pentru a primi autorizatia sau cand defectele care au determinat suspendarea nu sunt eliminate in perioada stabilita.

- Transportatorul care furnizeaza servicii de ridesharing sau Organizatorul transportului de calatori (eg UBER) sunt obligati sa transmita autoritatilor de reglementare contractele sau datele privind acordurile (in cazul in care vorbim de servicii intermediate prin aplicatii.


- Organizatorul transportului de calatori are responsabilitatea de a asigura ca serviciile de ridesharing sunt asigurate in conformitate cu cerintele legale.


- Transportatorul este obligat sa transmita Inspectiei Fiscale de Stat informatii cu privire la veniturile obtinute din activitatea de ridesharing poate imputernici Organizatorului transportului de calatori sa furnizeze aceste date in numele sau.


UBER este prezent in patru orase din Romania - Bucuresti, Cluj, Brasov, Timisoara- si are peste 450.000 de utilizatori Romania, a doua mare piata in Europa Centrala si de Est, dupa Polonia, potrivit datelor furnizate de companie. Este, totodata, a cincea piata in UE, unde compania este prezenta in 21 de state membre si peste 60 de orase


Citeste mai multe despre   
















2620 vizualizari

  • -9 (27 voturi)    
    Da de taxe nimic? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 17:52)

    holinessdani [utilizator]

    Inteleg ca e super, nemaipomenit. la moda, hipstereala maxima, etc, dar cu taxele, cu taxele cum ramane?
    Macar un TVA acolo, ceva sa simtim si noi ca nu "rezistam" degeaba pe aici?
    • +6 (22 voturi)    
      Fraier (Miercuri, 13 decembrie 2017, 18:53)

      Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Fraiere, un sofer de uber obligatoriu este fie PFA , fie face transport pe firma, deci PLATESTE TVA ! Daca nu stii, atunci nu mai scrie ca pici de PROST ! Dar daca esti doar postac...ma rog, prostanac !
      • +1 (13 voturi)    
        are dreptate (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:35)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

        oricine merge cu Uber stie ca plateste catre o firma din Olanda
        care opreste 25% si apoi vireaza sumele catre soferi.
        cei 25% nu sunt impozitati deloc!
      • -1 (15 voturi)    
        n-ati inteles ce zice omul! (Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:13)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

        taximetristii oricum platesc mai putine taxe ca Uber, dar platesc birul la primarie.
        Adica uber nu vine si el cu sacosa pa primarie?
      • +5 (7 voturi)    
        Si cam cum plateste... (Joi, 14 decembrie 2017, 7:30)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

        ...daca TVAul aferent cursei nu e evidentiat in nici un document fiscal si nici incasat de la client. Completeaza declaratia fiscala cu documente fictive? Isi reduce singur suma incasata cu 19% (si iese in pierdere)? Intr-adevar, ne cam iei de prosti.
    • +1 (15 voturi)    
      Care taxe? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:09)

      geo__ [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Tu 'rezisti' mai mult pe forumuri?..
      Hai sa inventam niste taxe pentru ei, sa ne fie noua mai bine pe seama lor, muncim si noi mai putin, etc
      Ei platesc taxe in tara in care sunt inregistrati (Belgia?..) si ofera servicii in UE. Beneficiarii serviciilor (cei care fac ridesharing), majoritatea neplatitori de TVA, platesc TVA statului roman aici.
      • +1 (13 voturi)    
        Macar alea care sunt platite de orice covrigarie (Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:13)

        holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui geo__

        Nu trebuie inventat nimic domnu Geo. Sa plateasca macar ceea ce plateste orice covrigarie. Unde si pentru una buc. covrig vei primi bon de casa.
        Astia care umblati cu Uberila ati primit vreodata vreun bon?
        Nu si nici nu veti primi, soferul te va trimite la Uber.
        Uber face un serviciu in Romania (folosind cetateni romani, drumuri romanesti, benzina romaneasca etc, etc.) si la cerere iti da si factura dar nu plateste nimic statului romani.
        In schimb incaseaza bani romanesti de la cetateni romani (comisionul luat de la soferi) pentru servicii efectuate in romania
        Si voua vi se pare in regula!
        • -5 (5 voturi)    
          de ce ca o covrigarie, ci cum platesc taxiurile? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:34)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

          aaaa, ca ar plati mai putin, asa?
          deci nici taxiurile nu platesc cat o covrigarie!
    • +3 (15 voturi)    
      2017 sau 1917? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:51)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Desigur, modelul mult prea iubit de tine este cel comunist unde fraierii muncitori sunt taxati la greu, iar parazitii pomanagii cu mana intinsa iau bani per vot.

      Dar stii? Intr-o societate civilizata, intr-o tara europeana moderna, intr-un smart city, in 2017, stimularea mediului privat nu se face doar cu taxe si impozite. Sunt si alte metode. Si da, poti convinge usor (nu obliga!) firmele sa cotizeze. Si o fac cu placere (de exemplu prin deduceri).

      Dar mai greu pentru voi, astia nostalgici sa intelegeti porgresul. Dar stati pe desteptofoane si tabelete, comunicand pe Internet, intrati in amgazine cu usi care se deschid singure prin senzor, umblati pe panouri cu touchscreen - chestii inventate de "occidentalii astia capitalisti din mediul privat care ne fura tara".

      Pentru ca ipocrizia nu costa, dar improscarea cu mocirla este recompensata din belsug.
  • -5 (23 voturi)    
    uber (Miercuri, 13 decembrie 2017, 18:02)

    1anonim [utilizator]

    Aaaa, pai cam ca in Lituania vrem si noi, cu licenta, cu suspendare autorizatie cand e cazul, si vad ca scrie clar: transportator - nu vad nicaieri sintagma aia cu prestator online sau ce mai baiguie uberu la noi ca el nu e transportator, el ofera doar suport online - niste mincinosi; da de fapt nu uberu e vinovat( la Bucuresti), cred ca stiti bine cine e de vina, doamna... doamna...primar; si domnul...domnul... PSD.
    • 0 (12 voturi)    
      Aha (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:52)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

      Din nou dublu standard? Deci la Uber sa fie suspendari si alte cele. Dar la taxiuri, nu-i probelema daca mai incalca legea ca saracu' incearca sa castige si el o paine nu? Dar nu e lasat de neomarxisti, sorosisti sau cum ne mai ziceti voi...
      • +5 (5 voturi)    
        Nici un aha (Joi, 14 decembrie 2017, 14:12)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Eu cred ca n-ai inteles: 1. N-am spus nimic de dublu standard, evident ca sunt de acord ca atunci cand un taxi clasic e prins cu fofarlica respectivul sa-si piarda licenta. 2. N-am nici o treaba cu sorosisti si ce prostii mai viseaza unii, aici vorbim doar de transport. 3. Vreau doar transport civilizat, legal- fie ca-i zice uber, fie ca-i zice taxi, nu inteleg de ce unii nu sunt de acord cu asta, si asta ma scoate din sarite( nu inteleg oamenii retardati, care vor sa ramana la stadiul de pestera).
  • +8 (22 voturi)    
    UBER (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:02)

    TopCat [utilizator]

    Total superior taximetriei clasice si a maimutelor soferilor de taxi!
    Nu miroase nimeni a saorma, a usturoi si a transpiratie. Nu te intampina nimeni cu intrebari gen "unde mergi" si "50 de bine boss?".

    Nu am mai urcat de doi ani intr-un cazan de taximetrist. Si asa bine imi e....

    UBER!!!
    • +1 (15 voturi)    
      ne spui cine iti retrage bani de pe card? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:37)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui TopCat

      catre ce firma se efectueaza plata de pe cardul tau?
    • 0 (16 voturi)    
      ne spui si noua cat e TVA-ul pe factura primita? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:39)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui TopCat

      de curiozitate, ce tva apare pe facturile pe care le primesti de la Uber?
      • -2 (12 voturi)    
        nu te plictisești de atâta mințit? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 21:56)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Uite factură pentru o plată pe care am făcut-o CU CARDUL către Uber:

        https://imgur.com/uRKxmu2

        Din banii pe care îi plătești către Uber cu cardul 19% pleacă direct către Anaf
        • -1 (13 voturi)    
          Dar tu sa pui documente false? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 23:23)

          holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui zet

          Aia nu e factura de la Uber.
          Acolo scrie "Serviciu transport" ori toata lumea stie ca Uber nu face transport.
          Deci cum e cu minciuna?
          • -2 (12 voturi)    
            amuzant :) (Joi, 14 decembrie 2017, 10:18)

            zet [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

            Facturile Uber pentru toate călătoriile tale sunt pe contul tău, chiar și tu însuți poți intra pe propriul tău cont Uber și poți vizualiza absolut toate facturile în format PDF, format identic cu factura pusă de mine mai sus. Hai, curaj, intră pe cont și verifică, nu doare :)
            Stai stai, cum ai spus, nu poți verifica, pentru că nu ai cont Uber? Păi dacă nici măcar nu ai cont Uber și nu ai călătorit NICIODATĂ cu un Uber, și nu ai văzut NICIODATĂ cum 19% din banii tăi merg direct la ANAF, spre deosebire de banii dați taximetriștilor, care 100% merg în gaura neagră a .. evaziunii fiscale :)) .. dacă toate astea sunt adevărate, atunci cum ai tupeul să comentezi pe un forum unde se discută despre Uber? E ca și cum ți-ai da cu părerea despre cât de confortabil e somnul pe stația spațială internațională, ești cam la fel de în temă :))))
            • +3 (5 voturi)    
              lucrezi la uber? (Joi, 14 decembrie 2017, 15:16)

              premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui zet

              uber plateste in olanda 24% tva pentru cei 20% pe care ii retin partenerilor!
              https://www.wall-street.ro/articol/Auto/190854/modificari-in-colaborarea-cu-uber-soferii-care-devin-srl-sau-pfa-primesc-un-bonus-de-800-lei.html
          • -2 (6 voturi)    
            Mor de ras (Joi, 14 decembrie 2017, 11:41)

            eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

            cand vad prosti pesedisti ca tine incercand sa faca faze de genul asta.
    • +6 (6 voturi)    
      Generalizezi (Joi, 14 decembrie 2017, 7:37)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui TopCat

      Dar si daca ai avea dreptate, Uber nu e raspunsul. Realitatea e ca tariful la transport destul mic (si clientul nu e dispus sa plateasca acum mai mult) asa ca abordarile sint fie sa oferi servicii de o calitate slaba (ca multi din taximetristi), fie sa faci evaziune (ca Uber). Personal cred ca prin inasprirea controalelor pentru taximetria autorizata calitatea ar putea creste (chiar daca ar avea impact in tarife).
  • -4 (22 voturi)    
    madama Corolea... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:20)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ar trebuie sa explice cu nume&sume cate taxe plateste Uber, aplicatia nu soferii in regim de pfi! in Ro.

    iar daca raspunsul este, previzibil, 0, o putem adauga la lista lunga a asistatilor social de lux.
    • +2 (14 voturi)    
      0 impozit, 0 tva (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:41)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      factureaza din olanda fara tva
      adica in 24 de lei platiti la Uber tva-ul e zero
      in 24 de lei platiti (cu bon fiscal) la taxi, tva-ul e 4 lei
      • -3 (13 voturi)    
        nu te plictisești să minți non stop? :) (Miercuri, 13 decembrie 2017, 22:11)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Absolut toate plățile făcute către Uber au factura fiscală atașată, pe care poți să o descarci din contul tău. Uite o factură de la Uber de la o călătorie făcută de mine

        https://imgur.com/uRKxmu2

        Absolut toate plățile către Uber sunt bani albi plătitori de TVA. Nici dacă ar vrea Uber să nu plătească TVA pe toți banii pe care îii rulează, nu ar avea cum, i-ar pune ANAF poprire pe conturi în 2 secunde, pentru că surpriză, ABSOLUT TOATE plățile către UBER sunt făcute prin bancă. Plățile prin bancă sunt moartea evaziunii. Bănuiesc că e doar o coincidență că nu poți plăti niciun taxi cu cardul, dacă îi zici unei maimuțe taximetrist de card cred că îți iei și bătaie :)))
        • +4 (4 voturi)    
          fals ordinar (Joi, 14 decembrie 2017, 15:17)

          premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui zet

          facturile emise de uber clientilor nu au tva
          https://www.wall-street.ro/articol/Auto/190854/modificari-in-colaborarea-cu-uber-soferii-care-devin-srl-sau-pfa-primesc-un-bonus-de-800-lei.html
          • -5 (7 voturi)    
            tu nu te plictisești să spui aceeași minciună? :) (Joi, 14 decembrie 2017, 18:48)

            zet [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

            Nenea taximetristu', ți-am pus în câteva comentarii de aici o factură emisă de Uber pe data de 8 decembrie 2017 pentru o călătorie pe care am făcut-o în București la aceeași dată. Dacă nu îți place factura aia, vorbește cu orice client Uber să îți dea o factură. Sună la Anaf la Serviciul asistență contribuabili telefon 031.403.91.60 și spune-le că ai o factură Uber, și întreabă dacă rubrica de 19% TVA de pe factura aia este DEDUCTIBILĂ pentru firma ta. Deductibilă înseamnă că dacă ai o firmă și trebuie să plătești TVA către Anaf, poți arăta rubrica din factura Uber și se consideră că ai plătit deja banii ăia în contul Tva, suma respectivă SE DEDUCE. Anaf nu acceptă facturi cumpărate din Obor când îți deduci TVA, aia s-ar numi evaziune fiscală și te poți alege cu dosar penal, așa că au serviciul ăsta de confirmare dacă banii ăia chiar au intrat în contul Anaf sau nu. Spre deosebire de firma matale care nu plătește niciun leuț către Anaf pentru 95% din sumele încasate la negru de șoferi (plata cu cardul nu s-a inventat la taxiurile ”licențiate”), Uber plătește absolut toate taxele pe fiecare leuț pe care îl încasează, pentru că încasează banii de pe card și pentru că dă factură la fiecare călătorie
            • +3 (3 voturi)    
              n-auzi ca e falsa? Olanda are tva 24% (Joi, 14 decembrie 2017, 19:23)

              premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui zet

              cum sa factureze o firma din Olanda un client roman cu tva 19%?
              ori nu e tva deloc ori este tva 24%, in nici un caz nu e 19%.
              termina cu falsurile si minciunile!
              • -3 (7 voturi)    
                Factura e românească :) (Vineri, 15 decembrie 2017, 12:19)

                zet [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

                este emisă de PFA-ul colaborator Uber.
                Toți utilizatorii Uber au colecție de zeci / sute de facturi de astea în contul personal, factura se emite automat, nu trebuie să o ceri, este opozabilă ANAF și deductibilă fiscal. Cum crezi că poți să-i convingi pe oameni să înceapă să apeleze la taxiurile evazioniste, spunându-le mereu aceeași minciună? Oamenii ăștia văd facturile cu ochii lor în contul lor, și taximetriștii clasici batman batman, cică nu e factură :))))
                • +3 (3 voturi)    
                  partenerii uber factureaza uber, nu pasagerii (Vineri, 15 decembrie 2017, 21:18)

                  premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui zet

                  de ce ar mai avea inregistrea de operator intracomunitar?
                  p.s. faci un deserviciu Uber cu mincinile pe care le propagi aiurea :))
                  • 0 (0 voturi)    
                    Nu te plictisești să spui aceeași minciună? :))) (Luni, 18 decembrie 2017, 0:28)

                    zet [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

                    Fiecare leuț pe care îl plătește un client către Uber este taxat de Anaf cu 19%. Fiecare plată în parte. Absolut toți banii plătiți către Uber sunt taxați de statul român. Fiecare client are în cont TOATE facturile fiscale emise de Uber vreodată către el, facturi purtătoare de TVA, cu TVA deductibil, lucru care demonstrează fără putință de tăgadă că TVA-ul respectiv este real și achitat de Uber :)
                    Tocmai de asta Uber nu va fi interzis niciodată în România. Pentru că Anaf are nevoie de bani, își face o socoteală simplă - între Uber, de unde îmi vin sute de mii de euro pe lună TVA, și taxiurile clasice, de unde mi-au venit zero lei în ultimii 13 ani, ce să fac, aleg Uber ;)
        • +3 (5 voturi)    
          Bancarizare nu inseamna fiscalizare (Joi, 14 decembrie 2017, 21:08)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui zet

          Nici o banca din lume nu iti verifica daca ai calculat corect impozitul pe profit sau TVA-ul aferent banilor rulati.
          Cat despre moarte evaziunii ce sa zic, inseamna ca n-ai auzit in viata ta de Panama Papers. Mld. de dolari evazionate prin banci. Sau la noi cu Stelu si zecile de mil. de euroi plimbati prin Luxemburg.
          • -3 (5 voturi)    
            Nu e chiar atât de complicat .. (Vineri, 15 decembrie 2017, 12:10)

            zet [utilizator] i-a raspuns lui ids

            .. pe cât pari matale să nu pricepi :)).
            De exemplu, nu mi-aș fi imaginat că cineva poate confunda fiscalizarea unor plăți cu deturnarea (furtul) unor bani publici. Putin nu și-a trimis cele 9 miliarde de euro în Panama prin neplata TVA :))) ci prin deturnarea a 9 miliarde de euro din cele 50 de miliarde de euro plătite pentru amenajarea stațiunii Soci. Firmele care ”construiau” hoteluri în soci, și care aparțineau de fapt lui Putin cereau 100 de milioane de dolari pentru un hotel care costă 80 de milioane și trimiteau 20 de milioane sub formă de plată consultanță în Panama. Banii erau fiscalizați, dar 20 de milioane rămân 20 de milioane, chiar dacă ai plătit TVA pe ei. Evaziunea e practicată de firme, și e moartă pentru fiecare plată cu cardul, deturnarea fondurilor publice este pentru marii corupți (în general politicieni sau autorități), și e făcută frumos prin bancă
            • +1 (1 vot)    
              Nu prea stii despre ce vorbesti (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 8:35)

              Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui zet

              In dosarele Panama sint acuzati tot felul de personalitati (nu doar politicieni); de la sportivi (Messi, Seedorf, Zamorano, Forlan, Tiger Woods), la actori si regizori (Almodovar, Kubrick, Jackie Chan, Emma Watson) si oameni de afaceri (Rothschild, Murdoch, Tiriac). E vorba de evaziune, nu deturnare; ce fonduri publice manipuleaza Messi sau Jackie Chan?
              Franta si Germania au declarat public ca Airbnb nu plateste taxe (Airbnb a platit in FRA ~100.000 EUR taxe in 2016, desi e a 2-a piata a operatorului dupa SUA) si au discutat contra-masuri la reuniune Comisiei europene din sep de la Talin. La Airbnb se plateste cu cardul pe net.
              Despre Uber avem discutia de fata....
              Ids are deci perfecta dreptate, iar tu (ti-am mai vazut si alte postari) ai faci bine sa mai studiezi, in special contabilitate si fiscalitate.
              • -1 (1 vot)    
                Apple face evaziune fiscală? (Luni, 18 decembrie 2017, 0:20)

                zet [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

                Nu plătește niciun dolar taxe în nicio țară din UE în afară de Irlanda.
                Să nu confundăm evaziunea fiscală (care este infracțiune, se pedepsește cu închisoarea în orice țară din lume) cu specularea unor loophole-uri - înțelegeri neconcurențiale cu o singură țară din UE, unde se duc toate vânzările respectivei firme. Airbnb NU FACE evaziune fiscală, că erau administratorii locali din Franța demult ridicați de cagulați. Airbnb speculează portițe legale. Ce vor autoritățile europene este să închidă aceste portițe, nu să se roage de Airbnb să nu mai facă evaziune :)))
                Cât despre Uber - plătește TVA pe fiecare leu încasat din România. Evaziunea fiscală practicată de Uber este zero, pentru că toate încasările până la ultimul leu sunt prin bancă. Nu este posibilă evaziunea fiscală la plățile prin bancă. Sunt posibile tot felul de giumbușlucuri (plată consultanță, de exemplu) care duc la reducerea profitului impozabil, dar respectivele manevre nu duc la reducerea TVA plătit. Nu există nicio posibilitate de a evita plata TVA la încasări prin bancă. Plățile cu cardul sunt moartea evaziunii. Cine nu știe atâta lucru nu a avut firmă :).
                Cât despre toți nenii ăia de afaceri și vedete din dosarul Panama care au făcut evaziune - îți oferi singur argumentele contra ta: Messi primea bani de la sponsori, și îi trimitea cu document de transfer bancar în Panama? :))) NU. A făcut probabil o suveică, a dedus sume care conform legii spaniole nu erau deductibile (infracțiune), a trimis banii către firme fantomă care îi aparțineau lui, având obiecte de activitate nereale și netaxabile (infracțiune),.. și în cele din urmă banii au ajuns în conturile din Panama. a făcut evaziune fiscală! Este opusul a ce face Taxify (apropo, eu nu țin cu Uber, țin cu Taxify) care încasează fiecare sumă din România direct în contul lui din Talinn, transferurile se fac prin bancă, și Taxify plătește către Anaf TVA pe fiecare leuț plătit de clienții români
                • 0 (0 voturi)    
                  Pe scurt - DA (Miercuri, 20 decembrie 2017, 21:24)

                  Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui zet

                  Comisia Europeana a decis in 2016 ca Apple datoreaza 13 miliarde de Eur provenite din reduceri ilegale de taxe.
                  Eu zic sa te opresti cu exemplele ca mai rau te afunzi.
        • +3 (5 voturi)    
          wake up 3rd time (Joi, 14 decembrie 2017, 22:01)

          chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui zet

          aceea este o factura ?
          eu cred ca a facut-o o maimutza in notepad.
          haide sa-ti spun o informatie utila :
          o factura pentru ca sa fie acceptata la deducere fiscala, inclusiv taxa tva, trebuie sa contina cateva elemente printre care cele de identificare ale furnizorului.
          Spune-i maimutei sa completeze datele firmei ce presteaza acele servicii altfel te poti sterge la fund cu acel document.
          oki doki ?
          • -3 (5 voturi)    
            Este factură fiscală, cu TVA deductibil (Vineri, 15 decembrie 2017, 12:02)

            zet [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

            Conține serie, număr, datele de identificare ale persoanei juridice emitente. Am dat doar un snippet unde nu se văd aceste detalii. Orice nene care are cont Uber (câteva sute de mii în România) știe cum arată aceste facturi. După fiecare cursă cu Uber primești această factură în contul tău. Faptul că habar nu ai arată că tu nu ai cont Uber. Fă-ți un cont uber și ai să poți vedea și tu factura Uber în toată splendoarea ei, ai să poți deduce TVA-ul, ai să poți să te convingi personal că Uber își plătește taxele :)
    • -1 (13 voturi)    
      Uber plătește taxe de 6 ori mai mari (Miercuri, 13 decembrie 2017, 19:59)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Activitatea pe care o prestează Uber este de import servicii - o firmă înregistrată într-un stat UE importă servicii în România.
      Pentru aceste importuri firma plătește TVA, așa cum se plătește pentru orice marfă sau serviciu importat în România. Pentru că toate plățile se fac prin bancă, și pentru că ANAF-ul primește extrasele de cont chiar mai devreme decât le primește firma, TVA se plătește la centimă.
      De altfel poți să ceri factura fiscală pentru plata pe care ai făcut-o către UBER și ai să observi acolo o rubrică de TVA. 19% din plata matale merge direct către ANAF. Apoi, din suma rămasă, 30% sunt plătiți pe PFA către șofer. Din acești 30% șoferul plătește aproximativ jumătate către ANAF.
      Calcule: din 100 de lei plătiți către Uber, 19 lei se duc direct la Anaf ca TVA.
      Din cei 81 de lei rămași, 24,3 lei sunt plătiți șoferului pe PFA. Șoferul mai plătește către Anaf impozite de 12,15 lei.
      Cumulat, din 100 de lei plătiți către Uber, statul încasează impozite directe de 12,15 lei + 19 lei = 31,15 lei, adică mai mult de 30%.
      Compară chestia asta cu plata numerar pe care o faci către un șofer de taxi. Aproximativ zero la sută merge către ANAF, absolut toți banii plătiți către firme clasice de taxi sunt sume evazioniste. Firmele de taxi sunt pe pierderi de 13 ani, de când e legea actuală a taximetriei în vigoare, nu poți să plătești cu cardul de zici că suntem în alt secol, taximetriștii nu sunt PFA, sunt salariați cu juma de normă plătiți cu salariul minim pe economie. Dacă s-ar face o statistică - câți bani care plătesc curse taxi clasic se întorc la Anaf, ar reieși probabil o sumă de 5 lei din 100, deci Uber plătește sume de 6 ori mai mari către Anaf. Tocmai de aceea ANAF-ul NU VREA să interzică Uber, că primește lună de lună o grămadă de bani de la Uber, bani pe care pur și simplu i-ar pierde dacă Uber ar dispărea. Taximetriștii să se obișnuiască cu ideea că au pierdut demult războiul ăsta
      • +1 (13 voturi)    
        ori nu cunosti, ori minti cu intentie (Miercuri, 13 decembrie 2017, 21:04)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui zet

        serviciile facturate din alte tari catre cetateni romani sunt fara tva
        partenerii uber sunt obligati sa se inscrie in registrul operatorilor intracomunitari ca sa poata emite factura fara tva catre Uber
        nu ne-am nascut ieri toti :))
        • -2 (8 voturi)    
          nu te plictisești să minți non stop? (Joi, 14 decembrie 2017, 10:23)

          zet [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          Serviciile facturate din alte țări către beneficiari de pe teritoriul României sunt purtătoare de TVA, care orice marfă sau serviciu care este importat din alte țări în România. Drept urmare facturile emise de UBER au RUBRICĂ DE TVA. Ți-am atașat o factură mai sus, o poți vedea cu ochișorii tăi.
          Tu chiar crezi că poți contrazice un document FISCAL? Ești tu, un comentac mincinos, mai tare decât o factură cu serie și număr, opozabilă ANAF, cu care eu de exemplu îmi pot DEDUCE TVA-ul la firmă? Lucru care demonstrează că banii plătiți de Uber ca taxă pe valoare adăugată sunt bani reali?
          Domnu' taximetrist, obișnuiește-te cu ideea că vremurile de dulce evaziune fiscală în care ai trăit în ultimii 13 ani s-au terminat :)
          • +2 (4 voturi)    
            wake up again (Joi, 14 decembrie 2017, 21:54)

            chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui zet

            Esti Uber addicted ?
            Noi te credem, dar macar spune daca este adevarat ...
            • -4 (4 voturi)    
              da da, foarte dependent (Vineri, 15 decembrie 2017, 12:31)

              zet [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

              Am călătorit de vreo 10 ori în 2 ani :))))
              De fapt e invers, sunt anti-taxiurile clasice, consider că merită ce li se întâmplă, și pun și eu umărul la limpezirea apelor ;)
      • 0 (12 voturi)    
        invata matematica.... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 21:08)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui zet

        daca tva este 19% la o suta de lei facturati tva-ul este de 16 lei, pentru ca 84*19%=99,96 lei
        nu exista taxi sa nu-ti dea bon fiscal daca porneste aparatul!
        daca mergi cu ala care zice "50 boss, e bine?" e altceva, dar majoritatea curselor sunt fiscalizate!
      • +5 (9 voturi)    
        ?huh ? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 21:28)

        chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui zet

        Citez :"Activitatea pe care o prestează Uber este de import servicii - o firmă înregistrată într-un stat UE importă servicii în România."

        -Prestarea de servicii intr-o alta tara se numeste import de servicii ? Ce servicii importa UBER ?
        Hello ! Wake up ! Ce tare e asta .... importa servicii !

        O iau altfel : infiintez o firma in Olanda si angajez zugravi ce dupa ce-i muncesc acolo si imi aduc un venit eu zic apoi : este import de servicii , nu platesc VAT .

        E ok ?
        • -4 (6 voturi)    
          Nenea, confuzii multe în commentul matale (Joi, 14 decembrie 2017, 10:36)

          zet [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

          Dacă îți faci o firmă în Olanda, și prestezi servicii în România, se naște următoarea cascadă de efecte fiscale asupra matale:
          1. Firma fiind înmatriculată în Olanda nu poți să ANGAJEZI români care locuiesc în România, pentru că firma se supune legilor privitoare la muncă din Olanda. Poți doar să plătești firme / PFA din România. Așadar colaboratorii din România își vor face toți PFA, ceea ce înseamnă că va avea grijă ANAF - ul de ei să își plătească toate impozitele pe muncă, asigurări sociale, etc (aproximativ jumătate din banii încasați de un PFA sunt ghilotinați de ANAF)
          2. Firma făcând importuri în România (dacă o firmă trece frontiera cu ceva, consultanță, servicii, mărfuri, nu contează, aduce CEVA în România, și din România pleacă BANI în direcție opusă, atunci operațiunea se numește IMPORT. Dacă firma olandeză se ocupă cu ghicitul în cafea și românii plătesc cu cardul către un cont din Olanda, atunci operațiunea se numește Import de servicii de ghicit în cafea, închid paranteza asta lungă), deci spuneam că firma făcând importuri în România atunci se supune Codului vamal român, care spune că pentru orice import, indiferent de natura lui, SE ACHITĂ TVA pe întreaga valoare. În secunda în care tu faci plata către Uber, 19% din suma achitată de tine sunt calculați ca TVA care vor fi ulterior vărsați de Uber către ANAF. Nu crezi? Ia o factură Uber și decontează-ți TVA-ul pe firmă. Legea permite decontul TVA numai după verificarea facturilor, după ce se convinge ANAF că TVA ăla e real și chiar a fost achitat de Uber. Te așteptăm aici pe comentarii să ne spui răspunsul Anaf, sunt bani reali sau nu cei plătiți de Uber? :)))
          • +3 (3 voturi)    
            sunt curios ce interes ai de minti in halul asta (Joi, 14 decembrie 2017, 19:37)

            premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui zet

            in cazul importurilor nu firma furnizoare nu percepe tva, e perceput de anaf, ori cu faci o singura plata.
            am mai folosit si noi servicii transfrontaliere, airbnb sau transfer de la aeroport la hotel asigurat de o firma straina, stim foarte bine ca minti
            asa minti la toate articolele sau doar la asta?
          • +3 (3 voturi)    
            Import de servicii!?!? (Joi, 14 decembrie 2017, 21:21)

            ids [utilizator] i-a raspuns lui zet

            Iti crapa capul la asa explicatie pe juma de pagina. Doar ca realitatea e simpla: cursa facuta de un uberist intre Unirii si Otopeni e facuta acilea, la noi. N-a trecut si nici n-are cum sa treaca granita in Olanda.
            • -3 (3 voturi)    
              exact (Vineri, 15 decembrie 2017, 12:13)

              zet [utilizator] i-a raspuns lui ids

              cursa e făcută în România, banii au plecat în Olanda. Definiția de manual a importului de servicii.
              O firmă mare de tiruri din România face transport în Franța. Tirul face o cursă Paris Strasbourg, banii vin la Sibiu. Cum se numește asta? Export de servicii în Franța. Se întâmplă în fiecare zi ;)
              • 0 (0 voturi)    
                Nu, e chiar definitia evaziunii :) (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 8:41)

                Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui zet

                Prestezi serviciul in Romania si trimiti banii in Olanda, afara din tara.
                Analogia cu tirurile n-are nici o legatura. Acolo e transport in international din RO in FRA, in exemplul lui ids e local. Sau poate Otopeni s-a mutat in Olanda; mai stii? ;)
                • 0 (0 voturi)    
                  Transport din Paris în Strasbourg (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:56)

                  zet [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

                  Firmele de tir românești au majoritar activitate de export servicii. NU e transport din România în Franța, e transport din Franța în Franța, din Paris în Strasbourg spuneam în exemplul meu :). Clientul plătitor e francez, orașul sursă este francez, orașul destinație este francez. Singurul lucru românesc este compania, și contul unde vin banii plătiți de clienții francezi. Analogia se suprapune până la identitate cu Uber.
                  Cât despre evaziune, e zero, motiv pentru care ANAF nu o să interzică niciodată Uber, pentru că Anaf are nevoie de bani, nu de povești cu pești (no pun intended) :)
              • 0 (0 voturi)    
                Hai frate mai lasa-ne! (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 8:51)

                Anarb [utilizator] i-a raspuns lui zet

                Cred ca ai 20 de postari pro Uber zile la rand. S-a prins toata lumea ca esti postac d-al lor. Nici un utilizator simplu nu pierde atata timp pe subiectul asta.
                • 0 (0 voturi)    
                  mi-ai dat o idee (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:57)

                  zet [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

                  Nu mai zic de Uber, zic de Taxify. Mi se par mult mai bine organizați decât Uber. Deci jos Uber, nu mai folosiți Uber, folosiți Taxify :)
          • +3 (5 voturi)    
            ! (Joi, 14 decembrie 2017, 21:50)

            chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui zet

            Bine,ramane cum am spus eu!
            • 0 (0 voturi)    
              Rămâne în mintea ta cum ai zis tu? (Duminică, 17 decembrie 2017, 23:58)

              zet [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

              Sau ai pretenția să se plieze și realitatea înconjurătoare după ”realitatea-ți” interioară? :)
          • 0 (0 voturi)    
            ! (Sâmbătă, 16 decembrie 2017, 17:42)

            chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui zet

            Cand vorbest cu matale, consider ca te-ai adresat tatalui tau , nu mie.
            In caz contrar iti zic : Zat de aici, fa !
    • 0 (16 voturi)    
      intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui (Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:17)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      este cati bani NEGRI se fac in taximetrie si cati in UBER? Si veti avea o mare surpriza, la uber totul e prin banca, la taxi 95% la negru.
      • 0 (16 voturi)    
        Dezinformare. (Miercuri, 13 decembrie 2017, 22:38)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Uber nu are aparate fiscalizate. Nu emit bonuri fiscale. Taximetristii au. Deci minti!
        • -2 (4 voturi)    
          uber îți dă factură fiscală pe fiecare cursă (Vineri, 15 decembrie 2017, 12:14)

          zet [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          Nu trebuie să o ceri, ți-o dă automat. Deci spune adevărul :)
  • -1 (13 voturi)    
    Insolventa "mere" cu Maimuța și Cuarțul ? (Miercuri, 13 decembrie 2017, 21:20)

    Plagarus [utilizator]

    Daca sar publica nr.firmelor din RO care au intrat de cativa ani in insolventa te-ai cruci.
    " Afaceri "de zeci de milioane de euro.
    Totuşi, în mod paradoxal, în ultimii ani, marile firme care deţin cele mai multe licenţe şi maşini la stradă au raportat pierderi masive.
    Legea Taximetriei prevede un număr dublu de autorizaţii de taxi la mia de locuitori faţă de media europeană.!!!?
    15.000 de taxiuri in Bucuresti si-n Ilfov.
    Acum cu noua concurenta,net peste " serviciile"clasice practicate de II baza si medievalii taximetriei, se schimba calimera.
  • +3 (15 voturi)    
    Ia sa incerc si eu. (Miercuri, 13 decembrie 2017, 22:37)

    Marionette [utilizator]

    Fac mancare foarte buna. De maine nu iau nici un aviz de nicaieri si incep sa cer bani pe PFA pentru mancare. Platesc taxe pentru acel PFA si fac activitate ilegala. Daca afacerea devine mare in pura ilegalitate spun ca sunt deschis la dialog. Dar stiti de ce nu voi face niciodata asta? Ca Uber are spate.