VIDEO Robert Negoita nu a renuntat la proiectul care betoneaza 3.000 mp din parcul Titan: Sala multifunctionala din parcul Titan va fi construita si va fi o mandrie pentru locuitorii din sectorul trei si pentru Romania

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 7 noiembrie 2014, 13:55 Actualitate | Administratie Locala


Robert Negoita
Foto: Agerpres
Primarul sectorului 3, Robert Negoita, nu a renuntat la ideea de a construi o sala polivalenta pe 3000 mp din Parcul IOR. La o intalnire cu cetatenii ce a avut loc miercuri seara acesta a declarat ca a pledat pentru construirea salii, iar o comisie interministeriala a aprobat proiectul in unanimitate. Asta desi mai multi cetateni se opun construirii salii in parc si au organizat mai multe proteste.




"Am avut ieri (n.r. - marti) comisie interministeriala, unde am fost personal sa pledez pentru aprobarea salii culturale multifunctionale.Vreau sa va spun cu multa satisfactie ca toata comisia, fara exceptie, a fost incantata de proiect si ca a fost aprobat proiectul in unanimitate. Adica nu a fost niciun vot impotriva si nicio abtinere. In consecinta, sala multifunctionala din parcul Titan va fi construita si va fi o mandrie pentru locuitorii din sectorul trei si pentru Romania", a declarat Negoita, citat de epochtimes-romania.com.

Mai multi cetateni din grupul de initiativa civica "Prietenii Parcului IOR" au cerut  la ultima sedinta de Consiliu local sector 3 alesilor locali sa renunte la proiectul care prevede construirea unei sali polivalente pe 3.000 mp din Parcul Titan. Dupa ce oamenii au luat cuvantul in sedinta Consiliului local, alesii locali din partea PDL au declarat ca vor initia un proiect de hotarare pentru revocarea hotararii prin care s-a aprobat sala polivalenta. Propunerea a fost sustinuta si de consilieri de la alte partide, urmand ca in urma unei dezbateri publice sa se ia o decizie.

"Suntem oameni din medii diferite, dar ceea ce ne uneste este ca iubim parcul ca multi dintre d-voastra si vrem sa nu se diminueze suprafata de spatiu verde. Am avut o discutie civilizata ieri la adminsitratie cu domnul arhitect sef si ni s-a spus ca initiativa noastra este tardiva, ca 20 de consilieri deja au votat. Din pacate noi am aflat foarte tarziu de acest proiect si nu am putut sa ne prezentam opinia. Noi nu suntem impotriva investitiilor publice, nu suntem impotriva construirii unui teatru, dar sunt multe alte locuri unde se poate face, nu acolo. Va rog sa reconsiderati hotararea, sa se gaseasca o alta locatie pentru acest proiect, iar parcul sa ramana parc", a declarat Cristi Soimaru, unul dintre cetatenii prezenti la sedinta de Consiliu Local.

Cetatenii au trimis si o scrisoare deschisa primarului sectorului 3, Robert Negoita, cerandu-i acestuia sa renunte la proiect si acuzandu-l ca nu si-a respectat promisiunile electorale.

"Dorim sa va atragem atentia ca nimic din ce ati promis nu ati indeplinit ba, mai mult, ati inceput un adevarat asalt atat al betonarii asidue a sectorului 3 si a multor zone din Parcul IOR si din celelalte parcuri ale sectorului, cat si al "planurilor de dezvoltare" care, de fapt, nu inseamna nimic altceva decat noi constructii din beton in parcurile noastre - de exemplu, sala de spectacole pe care vreti sa o construiti in Parcul IOR. Spre stiinta dumneavoastra, Bucurestiul este plin de sali de spectacole, deci nu este nevoie de inca una, mai ales in parcul nostru, unde veti distruge inca o bucata de spatiu verde! Adica, in loc sa mariti suprafata verde de DOAR 16,27 mp./locuitor, de care "va plangeati" in campania electorala, dumneavoastra DISTRUGETI si ce ne-a mai ramas. Consideram asta o mare obraznicie si va somam sa va opriti", au scris cetatenii din grupul de initiativa civica Cetatean Sector 3 in scrisoarea adresata primarului Robert Negoita.

Cetatenii prezenti la sedinta de Consiliu local de vineri au declarat ca scrisoarea a fost semnat de 200 de persoane la protestul pentru salvarea parcului ce a avut loc sambata trecuta, dar si online de 1.300 de persoane.

"Dorim sa va atragem atentia ca nimic din ce ati promis nu ati indeplinit ba, mai mult, ati inceput un adevarat asalt atat al betonarii asidue a sectorului 3 si a multor zone din Parcul IOR si din celelalte parcuri ale sectorului, cat si al "planurilor de dezvoltare" care, de fapt, nu inseamna nimic altceva decat noi constructii din beton in parcurile noastre - de exemplu, sala de spectacole pe care vreti sa o construiti in Parcul IOR. Spre stiinta dumneavoastra, Bucurestiul este plin de sali de spectacole, deci nu este nevoie de inca una, mai ales in parcul nostru, unde veti distruge inca o bucata de spatiu verde! Adica, in loc sa mariti suprafata verde de DOAR 16,27 mp/locuitor, de care "va plangeati" in campania electorala, dumneavoastra DISTRUGETI si ce ne-a mai ramas. Consideram asta o mare obraznicie si va somam sa va opriti", au scris cetatenii in scrisoarea adresata primarului Robert Negoita.

In plus, pe internet a fost creata o petitie "Spune NU betonarii parcului IOR" care pana acum a fost semnata de peste 1000 de persoane.

Primaria Sectorului 3 vrea sa construiasca pe 3.000 mp din Parcul Titan o sala de spectacole de 1.200 de locuri, potrivit unei hotarari adoptate la inceputul lunii octombrie de Consiliu Local Sector 3. Construirea acestei sali ar urma sa coste circa 10,5 milioane de euro, 90% din suma urmand sa fie suportata de Compania Nationala de Investitii, iar restul de administratia locala.

Potrivit hotararii adoptate la inceputul lunii octombrie, sala ar urma sa fie construita pe 3.000 mp din Parcul Titan, va avea o amprenta la sol de circa 2.500 mp, iar suprafata defsasurata a cladirii va fi de 5.600 mp. In ceea ce priveste regimul de inaltime, imobilul va avea o parter si doua etaje, o inaltime maxima de 26,5 m. Pe terasa cladirii va putea fi amenajat un teatru de vara pentru 200 de spectatori.

"In exterior, expresia arhitecturala propusa este una simpla cu suprafate pline si vitraj puternic la parter, cu o copertina ampla care ca proteja publicul la intrarea si iesirea din cladire. Foayer-ul dezvoltat pe mai multe niveluri, cu scari monumentale pentru public, va fi luminat prin ferestre verticale pe latura dinspre lac si pe partea opusa acesteia, oferind perspective generoase din interior", se arata in expunerea de motive a proiectului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5047 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    ne-am saturat sa ne “mandrim" cu beton. (Vineri, 7 noiembrie 2014, 14:04)

    ouyang [utilizator]

    ia mai faceti niste pasi sa vedeti cum arata proiectele pentru cetateni in tari civilizate. oras sufocat de caldura in fiecare vara care investeste in beton mult si prost. avem cea mai mare oroare arhitecturala din beton, casa poporului. se mai adauga si catedrala "manuirii” neamului.

    cum stai cu lucrarea aia de pe unirii? o platim pana la urma de 2 ori? cum te mai suporta bai cineva? banditul numarul 2 dupa oprescu. e un lucru mare sa ajungi in top asa repede.
    • +5 (5 voturi)    
      ne-am saturat (Vineri, 7 noiembrie 2014, 16:30)

      a-z [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      JOS COMUNISTII!
  • +4 (6 voturi)    
    Amplasament (Vineri, 7 noiembrie 2014, 14:10)

    Alexr [utilizator]

    Unde anume in Parcul IOR se va construi aceasta sala polivalenta.
    Pe terenul retrocedat de Videanu?
    Pe terneul unde se construieste acel mall?
    • +1 (1 vot)    
      Pe spatiul verde! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 17:09)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Alexr

      Se va construi pe spatiul verde proprietate a primariei sector 3.
    • +2 (2 voturi)    
      VIDEANU NU A RETROCEDAT NIMIC... (Duminică, 9 noiembrie 2014, 8:21)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Alexr

      A pus in aplicare o hotarare a justitie! Nu cumva esti tu Necoita? Vii si bagi fitile ca pe vremuri bagai panouri.
      Iti propun sa refaci toate bordurile din sector, dar mi-as dori sa fie asa pe la 1 m, 1metru juma inaltme!
      Ce mama ma-sii le lasi asa de joase?!
  • +11 (11 voturi)    
    Tardiv dominilor... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 14:25)

    muvis [utilizator]

    Acesta este rezultatul votarii anti-basescu la alegerile locale, cand miza era alta.
    Daca se voteaza la fel si la prezidentiale, o sa mergem cu jalba la arendasul ponta, cum merg locuitorii sectorului 3 cu scrisorica la negoita.
  • +7 (7 voturi)    
    emigrare (Vineri, 7 noiembrie 2014, 14:26)

    STF [utilizator]

    Din cauza idiotului astuia eu nu emigrez. Praf , lucrari si betoane peste tot in Titan. Asa ca emigrez. Din ianuarie am plecat in alta tara unde am reusit sa prind un contract . Nu mai rezist in jegul asta de sector/oras.
  • +6 (6 voturi)    
    Dobitoc (Vineri, 7 noiembrie 2014, 14:27)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Pana si Chisinaul are muuuult mai multe spatii verzi decat bucurestiul.....aici e parleala....taiem totul sa punem pavele de la nu stiu ce firma detinuta de nu stiu ce amanta sau amant.....facem sali pe spatii verzi....ne doare la bascalie de restu
  • +4 (6 voturi)    
    Boicot (Vineri, 7 noiembrie 2014, 14:30)

    Pep1 [utilizator]

    Nu ne-am fi putut mândri cu aceasta sala daca ar fi fost construita in alta parte?

    Eu propun ca nimeni sa nu intre in sala lor. Sa stea cu ea nefolosita si sa fie ei cei mândri. Nu am de gând sa calc pe acolo, indiferent de evenimentul care are loc.
    • +4 (4 voturi)    
      solutie gresita si tardiva..... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:12)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

      important este sa oprim constructia......ca dupa ce se ridica....n-o mai darama nimeni.
  • +6 (6 voturi)    
    Alta spaga (Vineri, 7 noiembrie 2014, 14:32)

    RRP [utilizator]

    Dl Negoita si-a asigurat alta spaguta de la un viitor dezvoltator. Ce nu intelegeti? Sau o fi firma lui frati-su

    Traiasca prostii din sectorul 3 care au votat cu Negoita !!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Negoita x 2 (Vineri, 7 noiembrie 2014, 15:10)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui RRP

      Pai, erau doi Negoita. Trebuia ales unul dintre ei.
  • +10 (10 voturi)    
    Oare ce ii dezumanizeaza? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 14:37)

    benicio [utilizator]

    Sunt curios, oare ce se intampla cuoamenii aia din primarie, din consiliu? Ce ii face sa nu mai fie oameni? Pentru ca un om cu minim bun simt nu poate fi de acord cu betonarea spatiilor verzi. Beton in jurul copacilor, beton in loc de iarba, pavaj in loc de iarba. Plus cheltuielile. Sa pui pavaj pe o alee care acum cativa ani a fost asfaltata si care in prezent arata impecabil e cel putin suspect.

    Dati-i in judecata oameni buni, e singura solutie in fata nesimtirii. Ma intreb oare cand va trimite Guvernul Romaniei corpul de control la primaria sectorului 3? Cred ca ar gasi niste lucruri interesante acolo. Oricum, rusine consilierilor, directorilor si sefilor de birouri ca accepta ruinarea parcului IOR. Un parc trebuie sa fie dominat de iarba si copaci, nu de constructii nascute din ambitia si lacomia unor functionari vremelnici.
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai inteles (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:20)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Desigur, parcul betonat nu are cum sa placa nimanui!
      Dar Primarele si consilierii fac asa ceva nu pentru ca le-ar place, ci tocmai ca sa aiba bani de vila "la tzara", la Snagov, sau la oras - la Monaco sau in Elvetia!
  • +8 (8 voturi)    
    Hmm.. (Vineri, 7 noiembrie 2014, 14:42)

    drop [utilizator]

    Robert Negoita este implicat intr-un dosar de proxenetism, ce se mai aude in legatura cu acel dosar?
  • +7 (7 voturi)    
    Primar hot (Vineri, 7 noiembrie 2014, 14:44)

    al123 [utilizator]

    Desteptul de primar , putea sa ia 5000 mp de la Crristescu in contul datoriei de 1800000 lei de la primarie .
    Da asta insemna sa ramana fara spaga, asa ca mai bine ia din parc .
    Idiot notoriu !
    Cum sa ierte Faur ( fratii Cristescu) de 1 800 000 lei si sa le stearga datoria, cand putea sa faca acolo ceva de genul asta ?????
    SPAGA !!!!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      da.....buna solutia (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:22)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui al123

      sa ia teren de la excrocii aia de cristesti, care au primit FAURUL ca pomana psd-ista de la cuplul nastase-musetescu in anul 2004.

      p.s. terenul de 96 ha.pe care este amplasata uzina FAUR, este azi o parloaga de fier vechi.
    • +1 (1 vot)    
      ATENTIE!!! EUR nu RON!!! (Duminică, 9 noiembrie 2014, 8:23)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui al123

      EURO nu lei tramvai!
  • +7 (7 voturi)    
    Cel mai beton primar ! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 14:46)

    meandmyfriends [utilizator]

    Da de ce naiba ati votat acest personaj???
    Pai acest Robert Negoita a terminat liceul la 31 de ani. Este un evazionist notoriu, datoreaza milioane de euro la bugetul de stat.
    Asta ati votat, asta primiti !
    Va ingroapa in betoane, pentru ca din betoane (borduri) ies banii, nu din parcuri.
    Votati politicienti si partide in continuare !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Ce figura de om inteligent!!!!!!!!! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 15:05)

    Johanis [utilizator]

    Fatza astuia exprima numai inteligenta, se vede cu ochiu' liber, omul asta trebuie sa fi avut titluri mai inalte decat doctor, academician, etc! Asta merita toate voturile oamenilor! Cred ca era bun si de presedinte!
  • +5 (5 voturi)    
    Cum adica e prea tarziu?!? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 15:24)

    benicio [utilizator]

    "Am avut o discutie civilizata ieri la adminsitratie cu domnul arhitect sef si ni s-a spus ca initiativa noastra este tardiva, ca 20 de consilieri deja au votat. Din pacate noi am aflat foarte tarziu de acest proiect si nu am putut sa ne prezentam opinia."

    Nu e tardiv deloc. S-a pus macar o caramida acolo? Si daca v-ati fi prezentat opinia inainte de votul consilierilor credeti ca ar fi contat prea mult? E trist cand alesii locali nu tin cont de parerea oamenilor, ci doar de ambitiile lor. Nu-i problema, orice constructie poate fi daramata, dar e pacat de timpul, nervii si banii consumate.
  • +5 (5 voturi)    
    Ctitorul de borduri a grait! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 15:52)

    21unas [utilizator]

    Primarul se crede in plin feudalism.
    "Se va face pentru ca asa vreau eu!"
    Ei bine, noi nu o vrem si nici pe tine nu te mai vrem.
    O sa facem tot ce ne sta in putinta sa oprim chestia aia si pe tine te vom demite. Cu un referendum sau prin DNA, Curtea de Conturi.
    Nu esti decat un cocalar pedofil, un parvenit nesimtit. Un ctitor de borduri - asa vei ramane in memoria oamenilor din acest sector!
    • +1 (1 vot)    
      O replică la modă (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:54)

      ValTo [anonim] i-a raspuns lui 21unas

      Mă tem că ne îndreptăm cu pași repezi spre acest tip de feudalism. Dacă Victor Ponta va fi președinte, vom avea partid unic și dictatura baronilor. Va fi doar "pentru că așa vrea mușchiu' lor", pe toată linia.
    • 0 (0 voturi)    
      inconsecventa (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:21)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui 21unas

      Cum adica, nu il mai vrem?!
      Doar NOI l-am votat primar, de buna-voie si nesiliti de nimeni!
  • +3 (3 voturi)    
    mda... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 16:10)

    liviu_ [utilizator]

    ce sa mai zici... stie ca pierde alegerile si fura cat poate acum...
  • +3 (3 voturi)    
    Negoita:"Daca nu va place plecati in alt sector!" (Vineri, 7 noiembrie 2014, 17:17)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Rapuns de primar: "Daca nu va place plecati in alt sector!"
    Un alt articol pe aceeasi tema: http://www.b365.ro/robert-negoita-sala-multifunctionala-din-ior-se-va-face-nu-va-place-mergeti-in-alt-sector-video_218507.html
  • 0 (0 voturi)    
    MANDRU CA SUNT ROMAN! (Luni, 10 noiembrie 2014, 12:17)

    hot news [utilizator]

    Sa ne traiasca primarul, ca ne face sala polivalenta!
    Sunt mandru ca sunt locuitor al sectroului trei, si plastesc taxe Dlui Negoita!
    jos agentii basishti, care incearca prin josnice atacuri politice sa submineze realizarile primarului nostru!
    Sa ne traiasca in veci, si sa reuseasca cat mai multe betonari!