Discutia de luni

VIDEO AUDIO Ludovic Orban: Am fost in concubinaj, cate doi ani, cu fiecare din cele doua FSN-uri

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 8 decembrie 2008, 19:00 Actualitate


Ludovic Orban in redactia HotNews.ro
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Vicepresedintele PNL, Ludovic Orban, este de parere ca liberalii isi pot recupera pozitia de dreapta daca nu vor mai accepta "un concubinaj cu niciunul dintre FSN-uri". In a doua editie a emisiunii "Discutia de luni", realizata de HotNews.ro si RFI si moderata de Dan Tapalaga, liderul liberal a afirmat ca principala piedica intr-o colaborare cu PD-L este faptul ca acest partid este condus de Traian Basescu. Orban crede ca PNL va ramane, cel mai probabil in opozitie in urmatorii patru ani.

Emisiunea a fost inregistrata dupa ce liderul PNL a avut un dialog online de mai bine de o ora cu cititorii HotNews.ro, raspunzand unor intrebari legate si de situatia politica, dar si de activitatea din minister.

Inregistrarea emisiunii "Discutia de luni"


"Discutia de luni" poate fi ascultata in fiecare luni, la ora 19.00, pe frecventele RFI si pe HotNews.ro.
  • Vezi, la finalul articolului, cateva inregistrari video din timpul emisiunii
Fragmente din declaratiile din emisiune
  • Cred ca PNL poate cu adevarat sa-si recapete pozitia de dreapta nemafiind in concubinaj cu niciunul dintre cele doua FSN-uri. (...) Am fost in concubinaj doi ani cu unii, doi ani cu ceilalti. Cu primii am fost cu acte, sa zicem, dar actele nu ne-au ajutat. Stiti cum e, intr-o casnicie se petrec multe lucruri abominabile.
  • Cel mai mult m-a deranjat ca nu s-au respectat intelegerile pe care le-am facut si ca cel mai mare inamic al PNL, aproape imediat dupa instalarea guvernului Tariceanu, a fost presedintele Romaniei.
  • Un procuror, in tarile democratice, daca rateaza 2-3 dosare, cam trebuie sa-si faca bagajele din magistratura.
  • Eu n-am reluat atacurile (la adresa lui Basescu, n.r.), numai am lamurit problemele.
Fragmente din declaratiile facute de Ludovic Orban in discutia online cu cititorii HotNews.ro ce a precedat inregistrarea emisiunii "Discutia de luni"
  • Alegatorii au dreptul sa decida sa scape de orice fel de om politic de care considera ca nu-i reprezinta.
  • Sistemul de vot uninominal a fost aprobat si de PD-L si de PSD si de PNL, este un sistem care asigura reprezentativitatea la nivel national.
  • Principala problema in relatia cu PD-L este de incredere. O data ajuns presedinte, Basescu s-a transformat in cel mai aprig adversar al PNL, incercand fie sa desfiinteze PNL-ul, fie sa-l reduca la un procent mai mic, fie sa-l scoata in afara parlamentului. Ce garantii avem ca nu va proceda la fel si in urmatorii ani.
  • Nu ne-am indepartat votantii traditionali, ci am reusit sa crestem, in special in zona pensionarilor, datorita masurilor guvernamentale luate.
  • Singurul partid de dreapta din Romania este PNL. (...) De fapt intre PD-L si PSD nu exista aproape nicio deosebire majora.
  • Cel mai puternic argument pentru solicitarea de a conduce guvernul este efectul celor 4 ani de guvernare in care conducerea guvernului a apartinut presedintelui PNL.
  • Taxa de drum a disparut demult. A existat in perioada cand Basescu era ministru al transporturilor.
  • Ce legatura are Basescu cu dreapta? Comportamentul lui Basescu din pozitia de presedinte seamana cu comportamentul lui Nastase in pozitia de premier.
  • Programele prezentate de PSD si PD-L in campanie demonstreaza cat de nesinceri si de iresponsabili sunt liderii acestor doua partide.
  • N-am spus nicaieri ca as fi de acord cu formarea unei aliante cu PSD.
Click aici pentru a vedea intreaga discutie online

Ludovic Orban despre concubinajul cu cele doua FSN-uri



Ludovic Orban despre atacurile la adresa lui Traian Basescu



Ludovic Orban despre prietenia cu Dinu Patriciu







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1712 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Si cum...? (Luni, 8 decembrie 2008, 19:10)

    IonescuG [utilizator]

    Se numesc cei ce se tot cupleaza ba cu unii ba cu altii dupa interese ?.
    • 0 (4 voturi)    
      si acum.. (Luni, 8 decembrie 2008, 23:52)

      moi [anonim] i-a raspuns lui IonescuG

      "Am fost in concubinaj, cate doi ani, cu fiecare din cele doua"

      si acum, te faci fata cuminte? 2 ani as zice e chiar un record... va anunt ca se poate si mai putin, chiar si deloc, because concubinii s-au cam saturat. ah pardon ramase udmr-u
    • -3 (7 voturi)    
      aia se numesc PDL-isti frate (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:05)

      plictis [anonim] i-a raspuns lui IonescuG

      concubinaj inseamna curvarasaie pe ascuns sau asa mai cu gura pe jumate.. si orice barbat mai apeleaza la disperare la asa ceva, cand o faci pe fata ca PDLu sau PSDu se cheama prostie, probabil e ceva ce nu se va intampla ca o sa fie prea multe sinucideri portocalii :)).. dar evident ca si Patriciu e un hot dar la fel de mare e si Basescu crede-ma tinere portocaliu :)), dar e distractiv sa vezi cata m*** o sa-si ia unii, fratilor, mantuitorul vine doar din ceruri, never din C-ta fraierilor
  • +4 (12 voturi)    
    ... (Luni, 8 decembrie 2008, 19:13)

    Brownie [utilizator]

    ... menestrelul ratat, vesnicul candidat la Primaria Capitalei.

    KAPUT.
  • +3 (13 voturi)    
    si asta trece ca fiind unul dintre descuiati (Luni, 8 decembrie 2008, 19:16)

    vali.d [anonim]

    Doamne ce menajerie,daca asta face parte din curentul moderat al pnl-ului.mars in opozitie si sa nu mai auzim de voi cotarlelor!auzi tu ei reprezinta dreapta si se mindresc cu pomenile.zit!
    • -4 (8 voturi)    
      Si totusi (Luni, 8 decembrie 2008, 19:41)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui vali.d

      cel mai grav este ca asta intradevar este mai decsuiat decat 99% din calasa politica romaneasca, inclusiv PSD, UDMR si PDL.
  • +4 (12 voturi)    
    Man??? (Luni, 8 decembrie 2008, 19:33)

    PNL vrea PSD-sau-nimic [anonim]

    ati concubinat si apoi i-ati tradat pe amandoi

    a fugit Finkelstein cu elicopteru, si nu mai va da pastile de inteligenta
  • -1 (5 voturi)    
    eroare de exprimare (Luni, 8 decembrie 2008, 19:35)

    dan [anonim]

    cred ca dupa 4 ani de opozitie,vor mai urma si altii....
  • +9 (11 voturi)    
    D-le Orban, (Luni, 8 decembrie 2008, 19:49)

    ionel b [anonim]

    Fiti amabil si iesiti Dvs. ca sa anuntati refacerea aliantei DA, bineanteles cu restrictiile impuse de PD-L.
    Cred ca la PNL nu au fost luate in calcul urmatoarele:
    - dat find actul de indepartare al ministrilor PD-L cine garanteaza ca un premier PNL nu va face acelasi lucru fie cu PSD, fie cu PD-L, fie cu UDMR; mai mult, cum se poate pretinde asa ceva cu procentajul obtinut ?
    - Electoratul Dvs. va fi pierdut iremediabil (PSD v-a acuzat deja prin cuvintele unui membru, pentru ca i-ati rapit o parte din electoratul propriu utilizand o retorica de stanga). Clasa mijlocie o veti pierde cand va fi anulat impozitul unic si e clar ca asta se va intampla in curand.
    - La mandatele din Parlament este hilar sa credeti ca veti putea face opozitie. Exista posibilitatea ca PNL sa treaca in uitare si dupa 4 ani nu veti mai intra in Parlament.
    - Milioanele de romani care isi doresc o masina ieftina nu vor uita vestita "taxa de prima inmatriculare". Se va vedea la urmatorul vot pentru europarlamentare.
    D-le Orban ! Va rog sa nu treceti cu vederea exemplul PNTCD. Nu va faceti iluzii ca cetatenii Romaniei chiar au nevoie de un partid de dreapta liberal si continuator al traditiei istorice. Cetatenii privesc la viitor si acesta le poate aduce si alte formatiuni politice de dreapta.
    Inclin sa cred ca cineva va consiliaza eronat sau mai stiu eu cum ?
    • 0 (2 voturi)    
      raspuns (Marţi, 9 decembrie 2008, 5:44)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ionel b

      multa dreptate.PNL-ul va avea fara discutie soarta PNTCD-ului.
  • +4 (10 voturi)    
    Trecere in istorie (Luni, 8 decembrie 2008, 19:50)

    Adio [anonim]

    Draga Orban, acestea fiind spuse, voi asa zisii liberali treceti in opozitie ,cei drept si in istorie...,va doresc somn usor macar pt 2-3 mii de ani! Pa!

    P.s. Multe salutari lui Patriciu...el v-a dus acolo,...numai ca el a vandut la timp rafinaria de la Constanta,asa zis maldarul de fier vechi(facut de nenorocitii de comunisti) pe care a luat la contul lui cel putin vreo 2 miliarde de $.
  • +7 (9 voturi)    
    Curva politica (Luni, 8 decembrie 2008, 19:54)

    Ion [anonim]

    Deci domnul Orban s-a limitat la propaganda electorala in loc sa raspunda intrebarilor adresate de catre cititori. In plus afirma cu nonshalanta ca PNL a fost curva politica a PSD-ului si PDL-ului, iar acum se simte parasita pe marginea autostrazii Bucuresti-Pitesti, singurica pe marginea dreapta.
  • +7 (11 voturi)    
    numai ca... (Luni, 8 decembrie 2008, 19:57)

    eeeuuuu [utilizator]

    de fiecare data ati fost niste "doamne"! acu' sunteti... si cu banii luati!
  • +3 (7 voturi)    
    OMG (Luni, 8 decembrie 2008, 20:04)

    Auggie [anonim]

    Daca the lucky looser e aripa moderata eu sint calugar .... ce cauta unu ca orban in politica oare ?
  • +4 (8 voturi)    
    secu (Luni, 8 decembrie 2008, 20:30)

    Petrica [anonim]

    Bine ar fi sa stati dracului in opozitie si sa urmati calea taranistilor ca nu sunteti mai breji. V-a ridicat Stolojan si Basescu de v-a facut oameni in 2004 dar ati dat masca jos si ati iesit niste loaze cacate. Bine ar fi sa fie asa dar tu vorbesti numai prostii si nu poate lumea sa se ia dupa cele ce spui ca nu vorbesti rational. Parca ai fi un pustan din canalele capitalei.
  • +6 (8 voturi)    
    Sa vedem (Luni, 8 decembrie 2008, 20:33)

    Vlad I [anonim]

    Nu sunt mag, dar in ro. cu doua partide mari la guvern, ma tem ca opozitia doar va latra pe la colturi. Poate doar sa aveti noroc cu criza economica sau cu nentelegerile dintre doua partide diferite. Chiar era greu sa propuneti alt prim ministru din PNL, ca sa stati la putere? se credea Tariceanu de neinlocuit? Nu cred ca PNL-ul va disparea, dar cred ca poate sa scada in voturi peste 2-3 ani, cand lumea va uita de Tariceanu, mai ales ca nu exista mari personalitati in pnl fara functii de putere.
  • +1 (5 voturi)    
    spre aducere aminte (Luni, 8 decembrie 2008, 22:27)

    ciampas [anonim]

    Ministri PARTIDULUI PNL loaiali lui Iliescu :

    Ministrul economiei şi finanţelor
    - George DANIELESCU (16 oct. 1991-19 nov. 1992)
    Ministrul justiţiei
    - Mircea IONESCU-QUINTUS (16 oct. 1991-19 nov. 1992)
    Ministrul industriei
    - Dan CONSTANTINESCU (16 oct. 1991-19 nov. 1992)
    Cred ca-ti aduci aminte?
    Sau poate iti amintesti si la ce ministere au fost Dinu Patriciu si Teicianu atunci bcand au tradat miscarea liberala infintiind PNL-aripa tanara sau pnl 93
    ce tinere de minte scurat ai! astia au fost totdeauna oportunisti si tradatori.!!!
    Care program de guvernare ca ati venit cu programul lui videanu?
    daca voi ati fi luat atatea procente ati fi acceptat ca un nimea care deabea a intar in parlament la redistribuire cu un partid care nu a facut nici 20% sa fie prim-ministru sau sa conduca .
    Hai ca sunteti de tot rasul!
  • -1 (5 voturi)    
    refacerea dreptei... (Luni, 8 decembrie 2008, 23:49)

    Calin [anonim]

    Deoarece counisti si-au refacut vechiul partid (FSN) e momentul ca dreapta sa se reuneasca sub PNL, eventual si PNTCD. Victor Cirbea ar fi un om foarte competent si credibil.
  • +1 (3 voturi)    
    Ai mai fost in concubinaj.. (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:31)

    Claude [anonim]

    .... si cu o acuza de conducere sub influnta alcoolului si vatamare corporala. Si ai parasit-o ....
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 9 decembrie 2008, 0:57)

    Crisval [utilizator]

    Serios ca ai fost in concubinaj cu 2 fsn-uri?? cine mai e in pd-l de la fsn? nimeni. cine e in pnl de la fsn? cumva petre roman?
  • 0 (0 voturi)    
    si ei (Marţi, 9 decembrie 2008, 10:55)

    PAYU [anonim]

    sa puna si pdl o conditie ----------sa iasa pc din psd
    aaaaaaa ce perere aveti
  • 0 (0 voturi)    
    Incident German Wings 4U0794, 23 dec.2007 (Marţi, 9 decembrie 2008, 11:54)

    Porcus Tumultus GmbH promovat de Euro Centre Info [anonim]

    Cand anchetati domnule faptele iresponsabile ale controlorilor de trafic si ale consilierilor ministeriali pe probleme de aviatie care stau in functie de 8 ani????
    Cand anchetati directorii generali iresponsabili din aviatie care stau in functie de 10 ani???
    Asa este ca nu mai aveti timp....vi se termina mandatul....
    A venit vremea sa dati opincile inapoi !
  • 0 (0 voturi)    
    Dle Orban (Marţi, 9 decembrie 2008, 12:38)

    Ghita [anonim]

    Ce bune erau partidele de ceai din curtea sediului pntcd-ului cand dvs. si al dvs. bun prieten Radu Mazare va delectati ca doi adolescenti visatori cu muzica de drumetie dupa orele de facultate. Concubinajul Orban, Patriciu, Nicolai cu PSD-ul si valorile acestuia e bine stiut ... orgasmul aduce dosare penale.