Institutul Cultural Roman, anchetat de Paunescu si Funar

de Anca Rascutoi     HotNews.ro
Miercuri, 24 septembrie 2008, 17:24 Actualitate


Senatul a aprobat, miercuri, infiintarea unei Comisii care sa investigheze activitatea Institutului Cultural Roman (ICR). Printre membrii comisiei se numara Gheorghe Funar (PRM) si Adrian Paunescu (PSD). Horia Roman Patapievici, presedintele ICR, a declarat pentru HotNews.ro ca ancheta nu va descoperi nimic la Institut.

Plenul Senatului a dat liber comisiei sa investigheze eficienta cheltuirii sumelor alocate de la bugetul de stat de catre ICR in perioada 2005-2008. Raportul final urmeaza sa fie facut public pana in data de 1 noiembrie.

In favoarea acestei anchetei s-au pronuntat practic toti senatorii, inregistrindu-se un singur vot impotriva..

Democrat-liberalii au votat si ei investigarea lui Patapievici

Senatorii PD-L au votat si ei „pentru” infiintarea comisiei. Contactat de HotNews.ro, liderul grupului senatorial PD-L, Constantin Gheorghe, a declarat ca „s-au facut presiuni in Parlament in sensul aprobarii acestei initiative” si ca „pana la urma a fost doar un vot formal”.

Democrat-liberalul isi justifica votul prin convingerea ca „aceasta comisie, asa cum s-a infiintat, asa va ramane, doar pe hartie. Termenul impus de doar o luna si o saptamana nu va permite comisiei nici macar sa se organizeze, dar sa mai si ancheteze activitatea Institutului.”  

PRM,  jignit in onoarea lui de nationalist

Senatorul PRM, Verginia Vedinas, a declarat in timpul dezabaterilor, ca initiativa PSD, PNL si PRM, „este menita sa traga un semnal de alarma” din moment ce ICR este institutia care mentine pe plan extern "identitatea romaneasca din prezent si din trecut".

„La New York, cultura romaneasca era reprezentata de tot felul de bazaconii, o jignire la adresa a ceea ce inseamna cultura si spiritualitatea romaneasca”,  a mai spus Vedinas, exprimandu-si nemultumirea si fata de „imaginea creata in strainatate de conationalii nostri rromi”.

Patapievici: „Comisia nu are nimic de gasit”

Presedintele ICR, Horia Roman Patapievici, a declarat pentru HotNews.ro ca din punctul sau de vedere, „ comisia nu are nimic de gasit aici. Doar lucruri care sa suscite o declaratie comuna a Camerelor Parlamentului care sa aprecieze activitatea Institutului de patru ani de cand sunt la conducerea lui.”

Patapievici si-a mai facut cunoscuta lipsa de obiectii in fata unei eventuale anchete cu privire la ICR, intr-o scrisoare trimisa Presedintelui Senatului in care reamintea ca in perioada 27 septembrie 2007-31 ianuarie 2008, Curtea de Conturi a desfasurat la ICR un control si a dispus luarea unor masuri din domeniul finantelor publice, care au fost adoptate in termenul indicat.

Institutul Cultural Roman din New York (ICRNY) a fost subiectul a numeroase critici dupa ce, pe 18 iunie, a deschis expozitia „Freedom For Lazy People” care ar fi promovat activitati artistice cu tente sexuale si antisemite.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1391 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    tradare (Miercuri, 24 septembrie 2008, 17:41)

    nana [anonim]

    trebuie sa gaseasca ordine si "loialitate" pentru cultura acestui popor care are ca exponenti printre altii si pe EMINESCU
  • 0 (4 voturi)    
    oare suntem la fel de orbi? (Miercuri, 24 septembrie 2008, 17:55)

    ilinca [anonim]

    ca in '89 si in anii care au urmat dupa revolutie?! suntem oare la fel de anesteziati ca atunci sa nu realizam ca ce se intampla are iz de conflict politic, de culise, de vendenta, de mahala ordinara? iliescu, irina loghin, cornelu vadim tudor, vacaroiu, oamenii astia care sub nici o forma nu au ce cauta in spatiul public romanesc, sunt in masura sa emita judecati de valoare, sa supuna ei vreo institutie sau persoana, unei judecati? oare ce e mai grav? o arta controversata care poate fi combatuta cu argumente din zona artistica sau indivizii astia sinistri care ne bantuie ca niste vise urate si abia asteapta sa isi infinga coltii in cine nu le place? ne vom trezi vreodata?
  • -5 (5 voturi)    
    S-a facut de ras, Patapievici:))))) (Miercuri, 24 septembrie 2008, 18:09)

    Daria [anonim]

    In direct la Antena 3 Patapievici a declarat azi:
    "Anusul sotiei lui Dali reprezinta Spania"
    • 0 (0 voturi)    
      mie nu mi s-a parut ca s-a facut de ris (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 12:38)

      nenitescu [anonim] i-a raspuns lui Daria

      Cred ca a spus implicit un adevar fundamenta;l ca arta nu este pentru toti prostii...arta este pentru cei care stiu ca exprimarea artistului este total libera...
  • +4 (4 voturi)    
    Paunescu si Vadim....niste pudici! (Miercuri, 24 septembrie 2008, 18:11)

    Pink Panther [anonim]

    Sa mori de ras nu altceva!

    PS: ce ca-at de tara!
  • +3 (3 voturi)    
    comunisti si nationalisti extremisti (Miercuri, 24 septembrie 2008, 18:48)

    Mihai [anonim]

    Nasol,
    Ce treaba au niste comunisti si nationalisti extremisti de cea mai joasa speta intr-o comisie...
    • -1 (1 vot)    
      ce trist (Joi, 25 septembrie 2008, 10:48)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Dar tu ce esti domnule? Dau scris ca esti un mare ratat. Probabil ca esti un mare reprezentant al Romaniei pe care o prezinta frustratii astia la Paris; Dupa ce am vizitat expozitia mi-a fost rusine sa mai vorbesc romaneste: dar acum imi dau seama: va reprezinta pe voi, niste nefericiti si ratati; iti spun eu, numai impotentii pot expune asa ceva; impotenii sunt cei cu imaginatia bolnavicioasa
  • +4 (4 voturi)    
    Margaritas ante porcos (Miercuri, 24 septembrie 2008, 18:56)

    GM [anonim]

    De ce Paunescu si Funar!!??
    Parca era vorba sa fie cercetat modul de folosire al banilor... si-or fi luat astia doi vreo licenta in conta, economie si nu stiu eu?!!...
    • +1 (5 voturi)    
      Funar da (Miercuri, 24 septembrie 2008, 19:13)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui GM

      e cadru didactic la Agronomie, si preda tocmai Economie! ca atare...
      • +1 (5 voturi)    
        Ca atare, (Miercuri, 24 septembrie 2008, 19:56)

        GM [anonim] i-a raspuns lui clujean

        de la MANAGEMENT ŞI INGINERIE ECONOMICĂ ÎN AGRICULTURĂ la ICR! Mi se pare un pas normal, de bun simt....

        Auzi? Da cand a vopsit bancile Clujului in rosu-galbin-albastru, tot spiritul de economist s-a manifestat? Sau era numai componenta de marketing national.agricol? Intreb si io ca omul...
  • -1 (5 voturi)    
    Vivat Patapievici! (Miercuri, 24 septembrie 2008, 19:34)

    korellus [utilizator]

    "Sint de acord" cu Horia Roman Patapievici.
    Dupa cum a zis, "ancheta nu va descoperi nimic la Institut" ... pentru ca NU A FACUT NIMIC .... bun!
    La fel de "evident", Curtea de Conturi n'a descoperit nimic rau ... pentru ca aceasta institutie NU se ocupa cu "calitatea" activitatii ICR'ului, ci cu legalitatea cheltuirii fondurilor!
    BIROCRATIC, o fi fost "legala" cheltuirea, da' dupa bunul simtz (care le lipseste celor ce la ICR) ...
    Rusine PATApievici: ai o PATA!
    • 0 (4 voturi)    
      Huooo! Rusineeee!! Jos cu el!!! :) (Miercuri, 24 septembrie 2008, 20:48)

      Anton [anonim] i-a raspuns lui korellus

      Asa se desfasurau pe vremuri sendintele in care in tovaras director de intreprindere era denigrat in fata partidului pentru ca tot ce raportase era "binisor umflat"...

      Ce argumente aveti in favoarea afirmatiei ca Patapievici nu a facut nimc? Sau ati uitat de detaliile astea, cu care in general se lucreaza in conversatiile de bun simt?

      Si, inainte sa discutam despre valoarea artistica a expozitiei cu poneiul de la New York, poate am putea sa clarificam un amanunt: ce reprezinta Romania? Are cineva impresia ca Romania poate fi reprezentata in vreun fel? Exista vreo propozitie care sa se aplice tuturor romanilor? Romanii sunt un popor foarte eterogen, cu cetateni variind de la hoti de buzunare si mafioti pana la olimpici internationali la matematica sau informatica, de la ghertoi cu burta cat doua femei insarcinate, pana la sportivi de mare performanta. Sa spui ca Brancusi ii reprezinta pe romani nu mi se pare statistic incorect, desi sunt multi romani demni de a fi reprezentati de el...
    • 0 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 septembrie 2008, 21:36)

      [anonim] i-a raspuns lui korellus

  • -1 (1 vot)    
    Defaimarea Romaniei (Miercuri, 24 septembrie 2008, 22:08)

    Lucian Motzul [anonim]

    Asta face centrul cultural din NY, aste nu sint lucrari de arta si nu ne reprezinta pe noi ROMANI , acest Patapievici ne batjocoreste tara noastra si cultura,afara cu el; unul patriot si care iubeste si il doare pt.tara lui Roamnia , cu numele care il are este vreun rus s-au alta etnie care ne defaimeaza .Vrem patrioti care s-ai doara de ROMANIA si nu hoti si banditi care de 18 ani isi bat joc de biata Romanie
  • +1 (1 vot)    
    Sa fie judecati (Miercuri, 24 septembrie 2008, 23:14)

    Carpaci Niko [anonim]

    Domnilor, numi da-u seama cum de nu face parte si Becali din prea inalta Comisie. Cum are legatura directa cu Dumnezeu cred ca a-r livra o judecata extrem de competenta si impartiala. Un astfel de geniu a-r trebui sa participe in toate jurile. Numi da-u seama cum s-e poate trai in tara fara acest incornorat carpatin.
  • +1 (1 vot)    
    Ba spumegatori de serviciu (Joi, 25 septembrie 2008, 1:49)

    sile [anonim]

    Dincolo de valoarea lucrarilor expuse, voua va scapa ceva.

    ICR nu aproba lucrari pentru expozitii. ICR organizeaza expozitii la care invita artisti romani (contrar "evidentelor" operele alea nu apartin unor artisti straini - atat putem noi sa producem in ziua de azi). Vremurile in care se dadeau directive: tu expui asta, tu asta, s-au dus.
  • +1 (1 vot)    
    Sa fie judecati!!! (Joi, 25 septembrie 2008, 9:57)

    bosonel [anonim]

    Su-nt de acor-d sa fi-e judecatii acestii tradorii de Patapievici, care este.

    Ce fel de culta este asta caree nuu promovea-za muncitorul, taranul de la tara, oameniii munci care munceste pentru aceasta tara care este?

    Sa fi desfintat Patapievici.

    Euu sunt fericit ca domnul Paunescu este in comisie deoarece pentru ca el nea aratat ca poate curata puroiul din cultura romaneasca care este Patapievici.

    Domnul Paunescu este un domn care are coloana vertebrala, si, este un egzemplu de moralitate dela care ar trebuii sanvatam cu totiii.
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Joi, 25 septembrie 2008, 10:09)

      so [anonim] i-a raspuns lui bosonel

      hehehe - egzact asa trebe facut
    • -1 (1 vot)    
      bosnel (Joi, 25 septembrie 2008, 10:52)

      marmurel [anonim] i-a raspuns lui bosonel

      bosonel esti incult si tampitzel
  • -1 (1 vot)    
    cenzura (Joi, 25 septembrie 2008, 11:20)

    octavian [anonim]

    /// intelectualii nostrii autointitulati de elita tot niste ratai raman; va dau cuvantul meu ///
    Acum vorbind serios, cine domnule i-a facut pe astia intelectuali de elita?
    Eu am citit foarte mult(sunt mai trecut un pic) si pot sa va spun ca aceasta natie are intelectuali valorosi, intre care si Paunescu; cati oare au citit vreo poezie de-a lui, cati din acesti oameni fara capatai de pe forumurile acestea, ca probabil toti sunt someri sau niste scarbe care iau salariul fara sa faca nimic decat sa -si omoare timpul pa internet; -
    • +1 (1 vot)    
      Marele Paunescu (Joi, 25 septembrie 2008, 13:27)

      bosonel [anonim] i-a raspuns lui octavian

      Domnul octavian, Paunescu va deveni un mare poet post-mortem. Ante-mortem nu-i decat un scatofil ordinar.

      Sa faca bine si sa numere mortii impreuna cu nevasta-sa daca tot se plictiseste.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 septembrie 2008, 23:32)

        [anonim] i-a raspuns lui bosonel

  • +1 (1 vot)    
    Azi, maine cel tarziu, (Joi, 25 septembrie 2008, 18:11)

    arletty [anonim]

    ciobanii vor ajunge sa verifice pertinenta programelor Academiei, daca un nimeni din punct de vedere intelectual (adica Funar Ghe.) controleaza ICR-ul...
  • -1 (1 vot)    
    BASESCU PRESEDINTELE ICR (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 1:33)

    robert horvath [anonim]

    REGIMUL BASESCU, UMBRELA PENTRU TERORISTII ISLAMICI
Scandalul ICR este o farsa fara precedent. Sa pus pe piciore un scenariu care creiaza impresia unei dezbateri democratice.Senatul intervine pentru a da validitate nemultumirii majoritatii intelectualitatii fata de clanul Patapievici.Dar toata vanjzoleala este mentinuta la suprafata, pentru a nu pune in pericol un sistem abuziv si corupt. Cand valurile devin mai periculoase pentru vasul prezidential, “serviciile” intevin in forta pantru a linistii apele. Linstea este atat de adanca ,incat nimeni nu indraznesre, nici macar in soapta, sa atinga problemele reale a scandalului ICR. Media este pentru moment tinuta in frau, dar adevarul nu va putea ascuns multa vreme. Clanul de la putere joaca pentru timp ,crezand ca o minune il va salva de la pierire. Dar cand scandalul expozitiei ICR,de la New York intra in atentia editorialului de la statiunea tv AL-JAZEERA si incepe sa faca deliciul mediei arabe, un urias scandal international, se intrevede la orizont. In curand Presedintele Basescu trebue sa explice intregii lumi civilizate cum a fost posibil ca o institutie oficiala a statului Roman sa organizeze si sa sponsorizeze o expozitie antisemita de o salbaticie si o agresivitate fara precedent. Dansul trebue sa explice aliatilor cum a fost posibil ca diplomatia si serviciile speciale, sa dea zprijin logistic si moral unei expozitii RADICAL ISLAMICE In New York. In cele din urma va fi obligat sa ceara scuze Romanilor, ca a pus un “grup de interese”, inaintea intereselor si imaginii tarii.
Conspiratia tacerii incearca sa acopere urmatoarele;
Expozitia “Freedom for Lazy people’” nu a fost o expozitie romaneasca ci una araba.Autorul delirului antisemit se numeste OMAR MARWAN AMBAKI, nascut in Bagdad., Este cetatean irakian si are legaturi cu cercurile iraniene. Sub mana sa diabolica, visul presedintelui iranian Mahmoud Ahmadinejad de a creia din antisemitism o forma de arta, a prins viata.(Artistii romani au fost numai decorul
  • -1 (1 vot)    
    BASESCU PRESEDINTELE ICR (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 1:44)

    robert horvath new york [anonim]

    REGIMUL BASESCU, UMBRELA PENTRU TERORISTII ISLAMICI
Scandalul ICR este o farsa fara precedent. Sa pus pe piciore un scenariu care creiaza impresia unei dezbateri democratice.Senatul intervine pentru a da validitate nemultumirii majoritatii intelectualitatii fata de clanul Patapievici.Dar toata vanjzoleala este mentinuta la suprafata, pentru a nu pune in pericol un sistem abuziv si corupt. Cand valurile devin mai periculoase pentru vasul prezidential, “serviciile” intevin in forta pantru a linistii apele. Linstea este atat de adanca ,incat nimeni nu indraznesre, nici macar in soapta, sa atinga problemele reale a scandalului ICR. Media este pentru moment tinuta in frau, dar adevarul nu va putea ascuns multa vreme. Clanul de la putere joaca pentru timp ,crezand ca o minune il va salva de la pierire. Dar cand scandalul expozitiei ICR,de la New York intra in atentia editorialului de la statiunea tv AL-JAZEERA si incepe sa faca deliciul mediei arabe, un urias scandal international, se intrevede la orizont. In curand Presedintele Basescu trebue sa explice intregii lumi civilizate cum a fost posibil ca o institutie oficiala a statului Roman sa organizeze si sa sponsorizeze o expozitie antisemita de o salbaticie si o agresivitate fara precedent. Dansul trebue sa explice aliatilor cum a fost posibil ca diplomatia si serviciile speciale, sa dea zprijin logistic si moral unei expozitii RADICAL ISLAMICE In New York. In cele din urma va fi obligat sa ceara scuze Romanilor, ca a pus un “grup de interese”, inaintea intereselor si imaginii tarii.
Conspiratia tacerii incearca sa acopere urmatoarele;
Expozitia “Freedom for Lazy people’” nu a fost o expozitie romaneasca ci una araba.Autorul delirului antisemit se numeste OMAR MARWAN AMBAKI, nascut in Bagdad., Este cetatean irakian si are legaturi cu cercurile iraniene
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 11:42)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    scandal monstru la icr new york (Duminică, 5 octombrie 2008, 4:25)

    ROBERT HORVATH DEVA [anonim]

    DIALECTICA TERORII
    LA ICR NEW YORK
    Cea mai contraversata expozitie a anului " The Dialectics of Terror " care trebuia sa aiba loc la Chelsea Art  Museum a fost anulata.
    Nu mica mi-a fost surpriza sa aflu ca anularea s-a datorat unor asa numiti artisti, din care unul e Cristi Pogacean, despre care directoarea si fondatoarea muzeului Dorothea Keeser spune: "An artist has to go one step beyond against terrorism, and not just show very banal photos which we see every day in ... television… That's not art". Comentarii similare au facut majoritatea celor care s-au aratat jigniti si intrigati de vulgaritatea, de lipsa oricaror coordonate morale, a lucrarilor in cauza. Despre opera lui Cristi, opinia a fost unanima - o imbecilitate. 'Capodopera' reprezentativa a artei romanesti, in conceptul Institutului Cultural Roman, este plimbata, via Venetia-Berlin-New York, sub denumirea de "Rapirea din Serai". Pe o carpeta de balci, s-a imprimat o imagine preluata de la televiziunea AL Jazeera, cu cei patru jurnalisti capturati la Bagdad. Aceasta manea vizuala este transmisa vestului de catre artistul plasat pe locul 3673 in clasamentul artistic mondial, cu o valoare de market 0 (nici o vanzare). Pentru a ocupa acest loc, ICR a cheltuit in jur de 300.000 $ numai pentru expozitionarea protejatului sau. Dar cacealmaua de gang, pusa la cale de aventurierii de la ICR cu dealeri de arta americani si europeni se va sparge in curand, ca un balon de sapun, tocmai din cauza scandalului din jurul expozitiei anulate in Chelsea. O intamplare extraordinara a facut sa devin interesat de "Rapirea din serai", de fapt, o rapire din banii publici. Nesansa lui Cristi si a intregului ICR a fost un vant taios ce batea prin Soho, la inceputul primaverii anului trecut.
  • 0 (0 voturi)    
    un nou scandal la icr new york (Duminică, 5 octombrie 2008, 4:28)

    robert horvath new york [anonim]

    DIALECTICA TERORII
    LA ICR NEW YORK
    Cea mai contraversata expozitie a anului " The Dialectics of Terror " care trebuia sa aiba loc la Chelsea Art  Museum a fost anulata.
    Nu mica mi-a fost surpriza sa aflu ca anularea s-a datorat unor asa numiti artisti, din care unul e Cristi Pogacean, despre care directoarea si fondatoarea muzeului Dorothea Keeser spune: "An artist has to go one step beyond against terrorism, and not just show very banal photos which we see every day in ... television… That's not art". Comentarii similare au facut majoritatea celor care s-au aratat jigniti si intrigati de vulgaritatea, de lipsa oricaror coordonate morale, a lucrarilor in cauza. Despre opera lui Cristi, opinia a fost unanima - o imbecilitate. 'Capodopera' reprezentativa a artei romanesti, in conceptul Institutului Cultural Roman, este plimbata, via Venetia-Berlin-New York, sub denumirea de "Rapirea din Serai". Pe o carpeta de balci, s-a imprimat o imagine preluata de la televiziunea AL Jazeera, cu cei patru jurnalisti capturati la Bagdad. Aceasta manea vizuala este transmisa vestului de catre artistul plasat pe locul 3673 in clasamentul artistic mondial, cu o valoare de market 0 (nici o vanzare). Pentru a ocupa acest loc, ICR a cheltuit in jur de 300.000 $ numai pentru expozitionarea protejatului sau. Dar cacealmaua de gang, pusa la cale de aventurierii de la ICR cu dealeri de arta americani si europeni se va sparge in curand, ca un balon de sapun, tocmai din cauza scandalului din jurul expozitiei anulate in Chelsea