Echipa clujeana s-a prezentat la Sibiu in ciuda tuturor declaratilor initiale, care prevesteau un boicot. Baschetbalistii clujeni au castigat cu 93-88, la pauza 50-37, dupa un meci presarat cu incidente majore, create de catre spectatori, la indemnul americanului Darnell Clavon si al antrenorului Mircea Vulc.

Clujenii au tinut sa pastreze secretul deplasarii la Sibiu pana cu patru ore inainte de inceperea partidei. Oficialii clujeni au refuzat sa confirme faptul ca echipa se va deplasa pentru meciul retur, insa au lasat de inteles ca s-ar putea sa-i vedem la Sibiu. De aceea, echipa clujeana nu a avut nici un suporter in sala.

Strategia aleasa de catre managerul Mircea Cristescu si de cei doi antrenori a dat roade, clujenii conducand ostilitatile pe tot parcursul partidei. Gazdele au avut avantaj (82-81) doar 20 de secunde, cu doua minute inainte de finalul partidei. Echipa clujeana a parasit sala din Sibiu bombardata de sticlele si monedele aruncate de catre spectatori.

O adolescenta a avut nevoie de ingrijiri medicale dupa ce o moneda i-a spart arcada, umplandu-se de sange pe gat si pe fata. Unul dintre reporterii ZIUA de Cluj a fost lovit in plina figura de o moneda aruncata de un individ din galerie. Printre victime s-a numarat si fostul antrenor al echipei de fotbal "U" Cluj, Stelian Gherman, un apropiat al baschetbalistilor clujeni.

Meciul decisiv se va juca sambata, in Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj, cu incepere de la ora 17.00.