Baschetbalistii de la Poli Mobitelco au "reusit" din nou o partida mizerabila in fata proprilor suporteri. Ceea ce se anunta a fi un spectacol s-a transformat intr-o lupta pana in ultimele secude pentru victorie.

Gaz Metan Medias a inceput foarte bine pardida, iar la sfarsitul sfertului intai, tabela arata un incredibil 12-26. In sfertul al doilea clujenii au mai redus din diferenta. Pauza mare ii gaseste tot in urma mediesenilor, 35-42. Principalul marcator al liderului din acest meci, Zoran Krstanovic, a reusit primele puncte abia in minului 13.

Dupa pauza, Mircea Cristescu a coborat din tribuna oficiala pe banca tehnica, ceea ce i-a facut pe baieti sa ia meciul mai in serios. Bruno Roschanfsky a dat semnalul se trezire, in sfertul trei, cand liderul a reusit pentru prima data sa preia conducerea(48-46, in minutul 24), dar sfertul se incheie tot cu avantajul oaspetilor (65-67).

In minutul 35 (75-69), Roschnafsky este eliminat pentru cinci greseli personale, lucru care putea sa-i coste victoria pe ai sai& dupa iesirea sa, jocul gazdelor a inceput sa "scartie" din nou. Sfarsitul partidei a fost electrizant.

Cu 16 secunde inainte de final, tabela arata 86 - 80, moment in care mediesenii au facut presing pe tot terenul, ceea ce i-a adus pe elevii lui Miodrag Perisic in situatia de a gresi multe pase. Nanev, MVP-ul meciului a marcat trei puncte (86- 83, in minutul 39,52), si Mediul incepe sa spere la victorie.

Cand mai erau doar trei secunde de joc, Kovac transformadoua lovituri libere si meciul de incehie cu victoria la limita a liderului, care pare sa fie cu gandul mai mult la meciul cu Dinamo (din 1 aprilie) decat la aceste partide pe care le cosidera castigate din start (sau poate jucatorii sunt cu gandul la banii pe care ii mai au de primit de la conducerea clubului).

Poli Mobitelco are sansa sa stearga impresia proasta lasata dupa acest joc, astazi, de la ora 17.00, in meciul din Cupa Romaniei cu Rapid Bucuresti. In tur, scorul a fost 95-82 pentru clujeni.

Poli Mobitelco Cluj - Gaz Metan Medias 86-85(12-26, 23-16, 30-25, 21-15)

Marcatori&

•Poli Mobitelco& Krstanovic 24 (1x3), Silvasan 17 (2x3), Roschnafscky 15 (2x3), Mijuskovic 14 (4x3), Lapuste 6, Seals 4, Chetreanu 4, Racovitan 2. Antrenor& Miodrag Perisic.

•Gaz Metan Medias& Nanev 28 (4x3), Paltinisanu 15, Mihai Popa 10, Melnic 10, Kovac 8(2x3), Jucan 6, Simunovic 5, Pora 3(1x3). Antrenor& Dan Ionescu.

Arbitri& Mircea Serban, Radu Bucerzan, Alin Rosu

Spectatori& 2500

Declaratii&

Dan Ionescu (antrenor Gaz Metan Medias)& "Am avut o sansa sa castigam, dar din pacate am pierdut pentru ca am jucat ultimul sfert 5 contra 8. Am fost dezavantajati de arbitri care nu au prins o zi foarte buna. Au fost iesiti din forma.

Si noi, ca si clujenii, am avut probleme de lot, asa ca acest lucru se contrabalanseaza. Cred ca ar fi trebuit sa castigam acest joc. Arbitrii au permis jocul dur, brutal al clujenilor. Este al cincilea joc pe care il pierdem in acelasi mod".

Miodrag Perisic (antrenor Poli Mobitelco)& "Am avut un inceput de meci foarte rau. Am jucat haotic, fara control, confuz. Seals nu s-a antrenat in ultimele zece zile si acest lucru s-a vazut in jocul de azi. Mijuskovic a inceput mai slab partida, iar pe parcurs si-a mai revenit. Baietii au fost lipsiti de concentrare."

Mircea Cristeescu (manager Poli Mobitelco)& "Ca si anul trecut, si acum le-am facut cadou 20 de puncte si abia apoi am inceput sa jucam. Cred ca ne concentram la alte lucruri decat la baschet, iar acest loc 1 incepe sa ne ameteasca. Ma bucur ca s-a intamplat acum asa, dar mai ales ma bucur ca am castigat.

Jucatorii sunt vinovati de ceea ce s-a intamplat pe teren, dar tot ei au castigat meciul."