Alegeri europarlamentare 2009

Primul cetatean roman care a votat duminica locuieste la Canberra

de E.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2009, 7:30 Actualitate | Politic

Primul cetatean roman care a votat in strainatate - Canberra
Foto: MAE
Primul cetatean roman care a votat pentru alegerile europarlamentare de duminica se numeste Padurean Sorin Gica si a aplicat stampila pe buletinul de vot  la Canberra, Australia, la ora 02:00 - ora Romaniei (ora 9:00 - ora locala). Padurean Sorin Gica are 43 de ani si este de profesie sculptor, informeaza MAE intr-un comunicat.

Sectia de vot nr. 9 de la Canberra face parte, alaturi de Melbourne si Sydney, din primele sectii de vot unde a inceput scrutinul in strainatate pentru alegerea reprezentantilor Romaniei in Parlamentul European.

Urmatoarele sectii de vot s-au deschis la ora 01:00 – ora Romaniei: Tokyo, Seul si Phenian, iar la ora 2:00 – ora Romaniei: Manila, Singapore, Kuala Lumpur, Beijing, Hong Kong si Shanghai. La Hong Kong, primul votant a sosit cu putin timp inainte de inceperea scrutinului si a asteptat deschiderea sectiei de votare pentru a-si exercita dreptul.

La Singapore, primul cetatean roman s-a prezentat la vot dupa cinci minute de la deschiderea sectiei de votare, la ora 7:05 – ora locala.

Pana la ora transmiterii acestei stiri au fost verificate de Centrala MAE 190 de sectii de votare, care sunt pregatite pentru inceperea votului. Procesul de verificare se incheie duminica, 7 iunie, ora 04:00 - ora Romaniei.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

684 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cu cine a votat? (Duminică, 7 iunie 2009, 8:44)

    Crosheta [utilizator]

    :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Votam? Pe cine? (Duminică, 7 iunie 2009, 8:44)

    lehamitea [anonim]

    Intradevar trebuie sa fii la mii de km distanta de aceasta porcarie de tara ca sa mai crezi in minuni si sa mergi la vot. Votul de azi nu are nici o importanta pentru cetatenii de rand - alege doar ce incababil ne va face mai tare de ras.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Costele (Duminică, 7 iunie 2009, 9:07)

    ioba [anonim]

    In sfirsit un roman cu simt civic care voteaza pentru mai bine. Pacat pentru noi ca a ales sa voteze in Australia. Ar fi avut de sculptat si aici ceva. Cind ii vad fatza imi vine si mie sa merg la vot. Oare e mindru ca voteaza sau ca este in Australia?
    • 0 (0 voturi)    
      sunt mindru (Luni, 8 iunie 2009, 9:12)

      sorin gica padurean [anonim] i-a raspuns lui ioba

      sunt mindru ca am votat fie chiar si aici in australia,cit despre a sculpta ceva in romania nu cred ca mediul social existent miar oferii posibilitatile financiare necesare.Sorin G Padurean
  • 0 (0 voturi)    
    Cat de interesant ! (Duminică, 7 iunie 2009, 9:34)

    Bogdanel [anonim]

    Acum, ca am aflat la ce ore au votat romanii in strainatate ma simt mult mai implinit si ma simt impulsionat sa-mi misc fundul pana la sectia de votare sa pun o stampila pe un candidat necunoscut.
  • 0 (2 voturi)    
    oversease vote (Duminică, 7 iunie 2009, 9:52)

    Ozzy [anonim]

    e o eroare: omul ala a vrut sa voteze dar cand i-a vazut pe buletinul de vot pe Stolo si pe EBA s-a lasat, a fugit sa pupe un crocodil :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Bv! (Duminică, 7 iunie 2009, 9:53)

    Crt [anonim]

    Sa fie sanatos !! :))
  • 0 (0 voturi)    
    romania (Duminică, 7 iunie 2009, 9:59)

    tsunami [utilizator]

    ce importanta are meseria celui care voteaza/
    cu ce schimba asta situatia votului???

    o tampenie mai mare n-am vazut in nici o alta tara.
    pe toate formularele din romania, cred ca si pe cele care aplici pentru un abonament de metrou trebuie sa scrii ultima institutie de invatamant si functia
  • 0 (0 voturi)    
    "hi there!" (Duminică, 7 iunie 2009, 10:32)

    cosmo kramer [anonim]

    "Bietul" om a uitat probabil motivul plecarii lui intr-o tara cu un nivel de viata,la care Romania poate doar sa viseze.
    PRobabil ca distanta geografica si mentalitatea diferita l-au facut sa uite unica indeletnicire a politicianului roman: SA FURE !
    Daca el a vrut sa legitimizeze niste hoti,ii respect optiunea dar nu-i voi urma exemplul.
    All the best to "Down Under" !
  • 0 (0 voturi)    
    ce aveti? (Duminică, 7 iunie 2009, 10:52)

    david [anonim]

    Fratilor, de ce il tratati ca pe un emigrant?
    Poate omul e turist in Australia :)
    • 0 (0 voturi)    
      ptr toti romanii !! (Miercuri, 10 iunie 2009, 12:24)

      Sorin Gica padurean [anonim] i-a raspuns lui david

      Va multumesc ptr toate comentariile pe acest site si nu am cuvinte sa va multumesc ,ptr cei interesatii ce fel de sculpturi creez va ro sa dati un"search" pe google cu "ArtStudio Transylvania"numele meu de "Gica" sa transformat in George pentru prietenii mei australieni,odata ce gasiti paginile mele cu mare bucurie putem sta in legatura si poate ne intilnim la un pahar de tuica romaneasca.Va urez tutror o viata plina de impliniri si mult success .Cu mult respect George Sorin Padurean
  • 0 (0 voturi)