Ecaterina Andronescu afirma ca nu este posibila varianta Florin Georgescu premier: Este tentat sa ramana la BNR / Ponta: L-as fi votat cu toata inima, dar nu cred ca cineva ii va propune in mod serios aceasta functie

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 25 iunie 2017, 12:01 Actualitate | Politic

Florin Georgescu, prim-viceguvernator BNR
Foto: Hotnews
Ecaterina Andronescu a declarat la Antena 3 ca a avut o discutie cu Florin Georgescu, una dintre persoanele vehiculate pentru functia de premier, iar acesta i-a spus ca nu-si doreste sa fie premier, avand si "ceva probleme de sanatate", scrie dcnews.ro.

"Domnia sa este tentat sa ramana la banca, nu sa vina la guvernare. Cred ca ar fi o solutie foarte buna, are experienta guvernarii. Mi-a spus ca are si ceva probleme de sanatate, dar prefera sa ramana la banca. Eu zic ca poate, insistand, reusim sa-l convingem", a spus Andronescu, potrivit sursei citate.

Fostul premier Victor Ponta, principalul aliat al lui Sorin Grindeanu in incercarea de a ramane la Palatul Victoria, a scris pe pagina sa de Facebook ca ar fi votat "cu toata inima" un guvern condus de Georgescu, dar nu crede ca "cineva ii va propune in mod serios lui Florin Georgescu aceasta functie"

Postarea lui Victor Ponta:

"Daca Florin Georgescu ar fi fost propus de catre PSD pentru functia de Prim Ministru l-as fi votat cu toata inima si as fi convins inca 50 de parlamentari din afara PSD - ALDE sa o faca / dupa care as fi fost linistit ca economia romaneasca va merge bine, masurile sociale implementate, vom avea din nou competenta profesionala si seriozitate, stabilitate si predictibilitate ; si mai ales as fi fost convins ca Guvernul va fi condus de la Palatul Victoria - nu din alte birouri. 

Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca Presedintele Iohannis nu ar fi avut niciun motiv sa il respinga - absolut niciunul! 

Din pacate nu cred ca cineva ii va propune in mod serios lui Florin Georgescu aceasta functie - si stiu destui care vor rasufla usurati ca el a refuzat din start orice discutie avand acest obiect ! "Prietenii" stiu de ce ....".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3512 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ca si Basecu... (Duminică, 25 iunie 2017, 12:09)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Dragnea a descoperit, the hard way!, ca nu se poate baza decat pe garda pretoriana a amazoanelor: Carmen D., Olguta V., Gabriela F., Viorica D., Sevil S. etc

    in mod natural, numele viitorului premier se afla pe lista de mai sus.
    • +7 (7 voturi)    
      adevarata problema (Duminică, 25 iunie 2017, 12:28)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cine va veni sa aplice fanteziile financiare ale lui Dragnea-Valcov va baga tara in curs automat de prabusire.
      Pe langa acest risc, pana si tentativele de a opri lupta anti-coruptie sunt mai putin grave, desi nu trebuie sa fie acceptate.
      Adevarata problema este deci agenda lui Dragnea si a acolitilor lui.
    • +4 (4 voturi)    
      nu garda (Duminică, 25 iunie 2017, 12:35)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      vestale :)
  • +9 (9 voturi)    
    Are boala barbugiilor. (Duminică, 25 iunie 2017, 12:30)

    asavreau [utilizator]

    Mulți din PSD au această boală.Ecaterina Andronescu are școala lui Vanghelie care a lansat-o în politică sub sloganul"garantat Vanghelie".Garantat Vanghelie a făcut totul,inclusiv distrugerea învățământului.A obținut Vanghelie diplomă de inginer!
  • +8 (8 voturi)    
    De fiecare data (Duminică, 25 iunie 2017, 12:37)

    BartSimpson [utilizator]

    Dar de FIECARE data se aduce in discutie acest georgescu ca propunere de PM ... dar care nu vrea domle ... si atunci sa nu o pui pe carmen dan ?
  • +8 (8 voturi)    
    De ani de zile (Duminică, 25 iunie 2017, 13:05)

    Altiro [utilizator]

    F.Georgescu e cu ochii pe scaunul lui Isarescu. Cum sa se coboare el la postul de PM(pe care l-a mai incercat de cateva ori si i-a lasat un gust amarui), acum si in rol de catelus al lui Dragnea, cand visul lui de ani de zile este sa iasa la pensie din scaunul de guvernator al BNR...
  • +5 (7 voturi)    
    Georgescu (Duminică, 25 iunie 2017, 13:15)

    Celbland [utilizator]

    Florin Georgescu este profesionist, cinstit, experimentat, ceea ce n-ar fi rău pentru prim ministru, însă își dă seama că nu poate satisface fanteziile lui Dragnea, iar soarta lui ar fi aceeași ca a lui Grindeanu.

    Are o meteahnă: deși nu este corupt, nu este nici un luptător împotriva corupției. Preferă politica struțului, să se prefacă că nu vede cum se fură în jurul lui.

    Niciun om cu capul întreg n-ar accepta să facă jocurile lui Dragnea și să se autodistrugă, profesional și uman.
  • +1 (1 vot)    
    Normal ca n-o sa-l propuna pe Georgescu (Duminică, 25 iunie 2017, 21:02)

    kokos [utilizator]

    care a declarat ca vrea sa-si faca singur echipa de ministri si nici nu poate fi controlat de dracnea.O sa-l propuna pe fifor pe care Iohannis l-a respins ca ministru la transporturi pt. ca nu avea experienta.Cu siguranta il va respinge si acum si atunci toti pesedistii o sa-l acuze pe Iohannis ca doreste prelungirea crizei , bla , bla , bla...(criza artificiala , creata de dracnea , dar nu mai conteaza).O sa vina cu a doua propunere , tot aberanta(gen carmen dan , viorica dancila) si daca Iohannis o respinge cum e normal , o sa aiba motiv sa-l suspende din functie.moliceanu o sa ajunga presedinte , o sa de arapid cateva ordonante(pragul la abuz , posibilitatea ca dracnea sa fie premier etc) , o sa-l puna pe dracnea premier si treaba e rezolvata , chiar daca Iohannis o sa castige la referendum.Ce ziceti , e plauzibil scenariul asta?Eu zic ca da.