Steluta Cataniciu, atac la Daniel Constantin: "Ce om normal doreste sa isi darame propria casa?!/ Sa ne strangem in spatele lui Tariceanu, din care Constantin sa decida daca mai vrea sa faca parte"

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 20 martie 2017, 12:15 Actualitate | Politic

Steluta Cataniciu
Foto: Camera Deputatilor
​Deputatul ALDE Steluta Cataniciu a afirmat intr-un comunicat de presa ca cei din partid trebuie sa se stranga in spatele unei echipe formate in jurul lui Calin Popescu-Tariceanu, din care Daniel Constantin trebuie sa decida daca mai vrea sa faca parte. Cataniciu se intreaba, in privinta lui Constantin, "ce presedinte poti sa fii, sa-ti dai in judecata propriul partid?!" si "ce om normal doreste sa isi darame propria casa?!".

Redam comunicatul lui Cataniciu:

"Daniel Constantin a făcut, din nou, ceea ce știe el cel mai bine și ceea ce i-a ieșit de fiecare dată, până acum: a pus interesul lui și al unui grup mai presus de interesul partidului al cărui copreședinte este. A contestat legalitatea Delegaţiei Permanente a partidului, întrunită statutar în vederea convocării congresului extraordinar al ALDE. Sigur că nu a existat interesul de a contesta același for de conducere pe care azi îl critică atât de vehement, atunci când în cadrul său au fost aprobate listele pentru alegerile locale și parlamentare din iunie, respectiv decembrie 2016, dar nici atunci când  a fost validat în funcţiile de ministru şi viceprim-ministru.

Este regretabil că, în vreme ce majoritatea colegilor din fostul Partid Conservator sunt oneşti şi îşi doresc reuşita proiectului ALDE, Daniel Constantin şi câţiva apropiaţi ai lui au devenit dintr-o dată extrem de nemulțumiți și extrem de vocali. Pentru ce motiv, nu știe nimeni sau cel puțin nu pentru cel pe care îl clamează.

Ce președinte poți să fii, să-ți dai în judecată propriul partid?! Până și în politică există lucruri care nu se fac, iar atitudinea lui Daniel Constantin față de partidul pe care, în cel mai ipocrit mod îl numește 'casa lui', este unul dintre acestea. Ce om normal dorește să își dărâme propria casă?!

Prin atacul nejustificat la adresa lui Călin Popescu-Tăriceanu, Daniel Constantin îi jigneşte pe toţi colegii  care au dus greul în campanie şi care vor acum să pună umărul ca ALDE să devină cel mai puternic partid de centru-dreapta al României. Prin tot ceea ce face în aceste zile, Daniel Constantin se dezice de proiectul ALDE şi atacă fără scrupule majoritatea colegilor care vor un partid cu lideri responsabili, nu cu lideri de ocazie. Într-o democraţie, că tot îi plac dânsului metaforele, deciziile se iau de către majoritate, iar cei  care pierd  pleacă doar dacă au alte interese.

Pentru cei care am rămas la Delegația Permanentă și pentru colegii din țară care cred în acest partid, viitorul ALDE e ceea ce ne preocupă la această oră. Putem deveni cel mai puternic partid de centru-dreapta din România cu rolul de a construi o agendă liberală pentru români. Pentru a realiza acest obiectiv, avem nevoie să lăsăm jocurile mărunte şi goana după funcţii deoparte şi să ne strângem în spatele unei echipe formate în jurul lui Călin Popescu-Tăriceanu, din care Daniel Constantin trebuie sa decidă dacă mai vrea să facă parte."

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4780 vizualizari

  • +37 (37 voturi)    
    ? (Luni, 20 martie 2017, 12:26)

    costinescu [utilizator]

    cine mama zmeilor mai e si cacaniciu asta????
    • +37 (37 voturi)    
      e una (Luni, 20 martie 2017, 12:34)

      CosminGeorge [anonim] i-a raspuns lui costinescu

      care a fost declarata incompatibila definitiv si nu ar trebui sa-si dea demisia din SParlament doar ca e mult prea nerusinata ca sa faca un asemenea gest.
      • +4 (4 voturi)    
        Doamna Danganiciu, (Luni, 20 martie 2017, 15:31)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui CosminGeorge

        Un partid nu este o casa, in care locuieste tata, mama si copii!

        A mai fost o familie care a gandit asa, pana in 89!
    • +34 (34 voturi)    
      ... (Luni, 20 martie 2017, 12:35)

      mazgalici [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      o spagara penala, vizata de anchete DNA
    • +20 (20 voturi)    
      Gustica =)))))) (Luni, 20 martie 2017, 12:43)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Steluța-Gustica_Cătăniciu
      • +14 (14 voturi)    
        dupa paloare , (Luni, 20 martie 2017, 13:45)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        ... dezgustica e incompatibila nu numai cu viata politica ...
    • +5 (5 voturi)    
      Steluţa-Gustica-Cataniciu impreuna (Luni, 20 martie 2017, 14:41)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      cu Tariceanu face parte din ,,aripa greceasca" a partidului ALDE.
    • +4 (4 voturi)    
      trecand (Luni, 20 martie 2017, 14:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      peste limba romana care o trimite direct la clasele gimnaziale, "Sa ne strangem in spatele lui Tariceanu, din care Constantin sa decida daca mai vrea sa faca parte", pare o pupincuristo-arivista.
      sau o fi viitoarea nevasta a manechinului ?
      • +3 (3 voturi)    
        Ce inseamna cele spe casnicii (Luni, 20 martie 2017, 16:41)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ale lui tariceanu. Doamnei ii este frica sa se stranga in fata lui, de aceea doreste sa se stranga in spatele lui.
    • +3 (3 voturi)    
      Este una care nici nu mai are ce căuta (Luni, 20 martie 2017, 18:35)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      ... în șparlimentul României, declarată incompatibilă de ANI, decât că șparlimentul este cea mai tare instituție care nu respectă nici o lege. Această sfârlă țipă tare: La Tăriceanu toți penaliiiii..... adunarea!
  • +32 (32 voturi)    
    nu stiu daca ajuta (Luni, 20 martie 2017, 12:30)

    georgebb [utilizator]

    Individa asta a fost declarata incompatibila ! Deci este clar cine sunt sustinatorii lui Tariceanu :-)
    Partid de penali.

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21653363-senatorul-psd-cornel-resmerita-deputatul-alde-steluta-cataniciu-putea-isi-piarda-mandatele-dupa-deciziile-definitive-privind-conflictul-interese-resmerita-intrebat-daca-demisioneaza-alta-intrebare.htm
  • +26 (26 voturi)    
    /// (Luni, 20 martie 2017, 12:33)

    hmara [utilizator]

    Una de pe strada, luata la partid.
    No name.
    • +4 (4 voturi)    
      ca (Luni, 20 martie 2017, 14:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      maine o vedem ministrul muncii, la prima remaniere, ca doar o califica competentele.
  • +28 (28 voturi)    
    doamna steluta (Luni, 20 martie 2017, 12:35)

    zigot [utilizator]

    cand casa este o darapanatura e bine sa fie daramata
    pentru a se reconstrui una sanatoasa;
    dar primul gand cand am citit titlul a fost: de ce nu va
    strangeti in "fata" dlui tariceanu.
  • +21 (21 voturi)    
    Sa ne manance (Luni, 20 martie 2017, 12:38)

    Zummm [utilizator]

    Cariciu :))))
    • +2 (2 voturi)    
      Yesss! (Luni, 20 martie 2017, 15:11)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Comentariul zilei...
  • +28 (28 voturi)    
    "Sa ne strangem in spatele lui Tariceanu, (Luni, 20 martie 2017, 12:43)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    sa intram toti inauntru lui Tariceanu, din care Constantin sa decida daca mai vrea sa faca parte si sa intre tot prin spate! "

    ... ea , dupa culoare , a intrat deja ...
  • +25 (25 voturi)    
    Eu zic (Luni, 20 martie 2017, 12:54)

    omezu [utilizator]

    Sa va strangeti, cu totii, in spatele lui Tariceanu in drum spre puscarie.
    • +13 (13 voturi)    
      :)) (Luni, 20 martie 2017, 13:12)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Conga în drum spre închisoare!
  • +13 (13 voturi)    
    ca sa vezi ce declara cioara vopsita... (Luni, 20 martie 2017, 13:51)

    dekar [utilizator]

    ... cica "cel mai puternic partid de centru dreapta" (vezi-Doamne, ALDE-i asta) dar "uita" ca-i aliat cu cel mai de stanga (comunist) partid (ne)declarat din Romania.
    • +3 (3 voturi)    
      nu-s nici de dreapta nici de stanga (Luni, 20 martie 2017, 21:51)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      sunt o adunatura de hoti si viitori puscariasi. Asta e singura motivatie care-i tine la un loc: frica de puscarie!
  • +14 (14 voturi)    
    Cand casa e plina de nebuni, hoti si corupti (Luni, 20 martie 2017, 14:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cred ca vrei sa-i dai foc ! Vorba poetului "sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni ".
  • +2 (2 voturi)    
    Mai Steluto, (Luni, 20 martie 2017, 22:44)

    adrian88000 [utilizator]

    ai grija cum te exprimi. Cum sa se stranga Danilel Constantin in spatele lui Tariceanu?
    Ce obsesii ai tu cu spatele si cu Tariceanu ? Tu te strangi in spatele lui Tariceanu sau el se tramge in spatele tau ?
    O exprimare cu vagi aluzii sexuale , neavenita. Mai multa grija.