Sorin Grindeanu: Cat timp vom fi lasati in pace sa aplicam programul de guvernare, #rezist mi se potriveste

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 26 februarie 2017, 12:11 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu
Foto: Agerpres
Premierul Sorin Grindeanu sustine, intr-un interviu pentru TeleNova, ca hashtagul "rezist" i se potriveste cata vreme Guvernul pe care il conduce va fi lasat sa aplice programul de guvernare, relateaza News.ro.

"Atata timp cat vom fi lasati in pace sa facem aceste lucruri (cele prevazute in programul de guvernare - n.red.), #rezist mi se potriveste. Eu incerc sa linistesc lucrurile. Poate ca acum o sa se iasa in strada ca sa se respecte anumite decizii definitive ale instantelor din urma cu doua zile sau trei. Legea este pentru toata lumea", a declarat Sorin Grindeanu, referindu-se la recenta hotarare judecatoreasca prin care presedintele Iohannis a pierdut unul din imobilele pe care le detinea in Sibiu.

Intrebat daca absenta sa de la recentul bilant al DNA pe anul 2016 arata o antipatie pentru procuroru-sef al acestei institutii, Laura Codrusa Kovesi, Grindeanu a raspuns negativ. "Nu despre asta-i vorba. Am vorbit cu dansa la telefon de doua ori saptamana aceasta. Atunci cand m-a invitat, dar numa aflam in cladirea Guvernului si nu stiam exact programul, iar joi la ora 11 am avut sedinta de Guvern si dupa aceea am intrat in programul de investire al noilor ministri. Guvernul a fost reprezentat la bilant de ministrul interimar al Justitiei, Ana Birchall", a precizat Grindeanu.























3294 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Da, rezisti... (Duminică, 26 februarie 2017, 12:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Incă! Pentru ca singurul punct din programul de guvernare PSD+ALDE e JAFUL. Conduci GUVERNUL HOTIEI NATIONALE ca slugă a Ciociului condamnat penal din Teleorman iar din ianuarie sunteti pusi doar pe TICALOSII si DISTRUGEREA țării. Demisioneaza cât nu e prea târziu!
    • +12 (12 voturi)    
      Amnistia si gratierea nu apar in propramul de guv. (Duminică, 26 februarie 2017, 13:06)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      cuvintewle GRATIERE si AMNISTIE nu exista in asa zisul program de guvernare al PSD care e de fapt doar o lunga lista de pomeni electorale din banii tuturor

      nu iti permitem tie, un slujitor abject al mafiei PSD sa murdaresti cuvantul REZIST! Pt tine mai potrivit e #DEMISIA
    • -1 (5 voturi)    
      Interesant este dacă va reuși (Duminică, 26 februarie 2017, 13:38)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      să crească nivelul de trai prin hoție, atunci cu siguranță va schimba Romania și va lăsă în urmă trecutul comunist bazat pe muncă.
    • +8 (8 voturi)    
      reactia in lantz NU se stinge ! (Duminică, 26 februarie 2017, 13:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      gaspadin Draqneanu, Nu Intina #Rezist !

      Strada cere DEMISIA Guvrnului Infam si gandaci care bat mana cu URSS !

      P$D In Ilegalitate ! cine vrea partid de stanga sa isi faca fara FSNisti,PCRisti,Securisti si P$Disti !

      Legea Ticu si Proclamatiile de la Timisoara in Constitutie !

      #Rezist !
  • +20 (22 voturi)    
    a lipsit de la bilant dar poate ajunge in bilant (Duminică, 26 februarie 2017, 12:21)

    N.S. [utilizator]

    cu putin ajutor din partea tiganilor din Timisoara, experti in retrocedari!
  • +19 (21 voturi)    
    un mafiot (Duminică, 26 februarie 2017, 12:24)

    DiDiRo [utilizator]

    ordinar cat de curand si PENAL. Mai uita-te in oglinda poate asa te sperii si-ti mai creste numarul de circumvolutiuni. Romania nu este cei 3,8 milioane care v-au votat jigodio.
  • +22 (24 voturi)    
    #Rezist ti se impotriveste si tie,Grindene! (Duminică, 26 februarie 2017, 12:28)

    Altiro [utilizator]

    Ai pierdut increderea romanilor,Grindene, exact din momentul in care promiteai presedintelui ca nu vei promova hoteste OUG13, promisiune pe care ai incalcat-o dupa trei zile.
  • +14 (16 voturi)    
    Sigur, marmota... (Duminică, 26 februarie 2017, 12:31)

    ArgusRO [anonim]

    Pe cand Demisia Executivului PSD-ALDE?
    Asta ca dovediti ca ati inteles mesajul protestarilor din Piata Victoriei, din tara si din diaspora.
  • +17 (19 voturi)    
    #grindea_nu! (Duminică, 26 februarie 2017, 12:31)

    ouyang [utilizator]

    s-o credeti voi ca puteti confisca #rezist. PSD-ul e un partid de mafioti si e tot mai clar ca cei 500000 de membri sunt asistati social de genul celor 6000 vazuti la targoviste. la fel de clar e ca varful piramidei pesedizte e format din cateva mii de mafioti imbogatiti din furtul banului public. cand se vor prinde asistatii cu cine au de-a face va vor lua gatul si partidul se va autodizolva.
  • +17 (19 voturi)    
    Care program de guvernare? (Duminică, 26 februarie 2017, 12:35)

    Daniel G. [utilizator]

    Acela de dezincriminare a coruptiei? De aparare a infractorilor, penalilor, si securistilor?

    Dragi prieteni > Grindeanu si guvernul lui nu mai are nici o credibilitate interna si internationala.
    Trebuie sa rezistam in continuare? Din mii de motive:
    Pentru ca guvernul Grindeanu - Dragnea este o farsa de guvern. Nu au nici cel mai mic habar ce inseamna guvernarea. Singurul lor scop este coruptia si infractiunea. Mitingul de la Targoviste este asemenea mitingurilor comuniste, nord Koreene. Tocmai aceste atitudini trebuiesc oprite cat mai repede. Romania are nevoie urgenta de un guvern performant, transparent, profesionist, european, pro euro-atlantic. Plumb si acolitii sunt o tragica farsa.

    In tarile vestice si democrate se protesteaza impotriva guvernului. Doar in comunism (China, Rusia, Romania ceausita sau Romania lui Dragnea) sau enclavele pesediste asistate social (Targoviste, Teleorman, Arges) mai reusesc sa urce ceva asistati social in autobuze si sa-i duca la defilari comuniste.
  • +5 (5 voturi)    
    sa fim rezonabili (Duminică, 26 februarie 2017, 12:59)

    Dedalus [utilizator]

    Sigur ca un Guvern ce reprezinta un partid ce a castigat alegerile trebuie sa guverneze.

    Sunt insa 2 problem aisi:

    a) Alegerile le-a castigat un partid, nu un govern si nici o persoana

    b) Atat timp cat manifestatiile ramn in cadrul constitutional (si pana acum au fost, nu poate spune nimeni altceva), guvernul poate guverna linistit.

    Altfel spus, dreptului cetetenilor de a iesi in strada daca vor nu li se poate opune dornita Guvernului de a "guverna linistit".

    Sau, reinfiintam partidul communist si atunci intr-adevar, nici o manifestatie nu va mai putea avea loc fara voie de la partid.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu (Duminică, 26 februarie 2017, 12:59)

    Ambalezu [utilizator]

    Cat timp veti fi lasati in pace, veti distruge tara in care eu inca mai traiesc. Nu vreau ca ai mei copii sa fie sclavii vostri.
    • +5 (5 voturi)    
      Gândire tip PSD (Duminică, 26 februarie 2017, 15:20)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ambalezu

      Haita de hoti e condusa acum de Ciocoiul de Teleorman, adoca o progenitura de militan care batea taranii cu bulanul daca furau de la CAP. Cam asta e tot de a invatat Dracn-nea - in afara sa fure cit a putut, sa isi faca viloi cu piscina, terenuri de tenis etc etc si sa traga sofirile cât a putut ca sa conducă in stil bolshevist grupul de CRIMA organizata numit PSD?
  • +6 (6 voturi)    
    Maimutoi de Caransebes (Duminică, 26 februarie 2017, 13:46)

    Opus Dei [anonim]

    Tot o javra PSDista ramane. Oamenii astia au vocatia de a denatura orice lucru bun. Va ramane in istorie ca sluga lui Dragnea, taranul cu hamster sub nas.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu cred, Sorinache ! (Duminică, 26 februarie 2017, 14:06)

    Susufler0 [utilizator]

    Am observat ca in ultimele doua saptamani ti s-au agravat atat ticurile faciale si cat si cele verbale !

    PS. Poate ca ar fi bine daca i-ai face o vizita lui Nicu Banicioiu !
  • +9 (9 voturi)    
    Te invata bine israelienii aia si pe tine (Duminică, 26 februarie 2017, 14:06)

    Anonym [utilizator]

    Sa manjesti simbolul nostru

    Mult succes cand te intorci la TM, sper ca ai obrazul gros pt ca iti va fi batut de mii si mii de oameni, ani si ani!

    Succes!
  • +6 (6 voturi)    
    #rezist (Duminică, 26 februarie 2017, 14:23)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    In fata dreptatii, corectitudinii, bunului simt, adevarului, cinstei, onoarei, inteligentei, oamwnilor destepti ai muncitori, elevilor silitori, bolnavilor din spitale, taranului trudind pe camp, infata a tot ce misca-n tara asta, raul, ramul.

    Stiam. Asa face PCR de mai mult de 50 de ani. Rezista in fata noastra. Pana cand?
  • +8 (8 voturi)    
    Nu fi rău... (Duminică, 26 februarie 2017, 14:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Fac și ei niște „demonstrații” ca prin anii 50. Atât îi duce mintea, pentru că au o cultură de bolșevici si privesc lumea doar prin prisma propriului interes care este FURTUL. Asta e - sunt nite ticălosi.
  • +7 (7 voturi)    
    sictir... (Duminică, 26 februarie 2017, 15:14)

    liviu_ [utilizator]

    paartidul asta nu a invatat deloc sa aplaneze conflicte...
    motivul pentru care sunt inca proteste in strada e atitudinea lor si "antiprotestele"


    ba jegule tocmai pt ca lege e pt toata lumea dracnea NU ARE CE CAUTA la conducerea unei tari!!! nici macar prin catzelusu lui loial care da interviuri
  • +6 (6 voturi)    
    Motivatie copilareasca (Duminică, 26 februarie 2017, 15:35)

    Vlad-I [utilizator]

    Cand hotul este prins se vaicareste ca ar vrea sa munceasca da nu-i lasat in pace. Care program domnule, ala cu hiperdeficit ?
  • +6 (6 voturi)    
    mai (Duminică, 26 februarie 2017, 15:38)

    Stapanu [utilizator]

    celenteratule, programul vostru de guvernare duce Romania inapoi in evul mediu! ce-ar fi sa va retrageti & sa uitam tot (?!!!)
  • +6 (6 voturi)    
    Sigur ca ti se potriveste (Duminică, 26 februarie 2017, 16:24)

    Irina25 [utilizator]

    #rezist te-a facut celebru!
  • +5 (5 voturi)    
    cat timp programul vostru e "noaptea ca hotii" (Duminică, 26 februarie 2017, 18:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu ti se potriveste!
  • +5 (5 voturi)    
    Eticheta de hot iti va ramane pe frunte (Duminică, 26 februarie 2017, 22:37)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Vei fi amintit in istorie prin cel putin doua lucruri
    1. un prim-ministru care a promovat hotia prin lege
    2 .un prim ministru care a scos in strada 500.000 de oameni intr-o zi

    Se vor da exemple despre tine asa cum se dau despre fanarioti sau boieri hoti. Vei fi o pata neagra in istoria tarii asteia. La gunoiul istoriei cu tine.