Dragnea: Daca informatiile privind implicarea lui Iohannis in dosarul Black Cube sunt reale, trebuia chemat la DIICOT

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2016, 21:22 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, este de parere ca, in cazul in care informatiile aparute in presa privind implicarea sefului statului in cazul Black Cube sunt reale, Klaus Iohannis ar fi trebuit, pana acum, chemat la audieri la DIICOT, intrucat ca orice alt cetatean roman poate fi cercetat, informeaza Agerpres.

"Mi-a aratat cineva ce a aparut in presa, nici nu era un document foarte mare. Nu am alte informatii. Daca acel document este real, daca acel document este o parte reala dintr-o declaratie (...) si se afla la dosar la DIICOT, banuiesc, prima intrebare pe care mi-o pun este: de ce nu a fost chemat presedintele la audieri? Pentru ca oricare alt cetatean din Romania, daca era mentionat in acest dosar sau in altele, era chemat imediat, eventual si cu mascatii, sa dea explicatii pentru asta. Repet, daca acest document nu este o facatura si nu a aparut in presa contrafacut", a declarat Liviu Dragnea, vineri, la Parlament, intrebat cum priveste eventuala implicare a presedintelui Klaus Iohannis in dosarul "Black Cube" asa cum s-a relatat in mass-media.

El spune ca i se pare greu de acceptat "ca seful statului sa foloseasca acest tip de operatiune profund ilegala".

"Practic, pentru ce, dupa cum ar reiesi din acel document, sa o dea jos pe Kovesi. Ca, practic, asta era tinta Black Cube, dupa cum am vazut in ultimele luni de zile. Asta ar fi o dovada maxima de ipocrizie: la televizor vii si spui ca tu sustii lupta anticoruptie si pe cea care conduce aceasta lupta - Codruta Kovesi si tu, de fapt, in subteran, in mod ocult, vrei sa o dai jos. (...) Daca acel document este real, faptul ca pana acum nu a fost chemat la audieri este inadmisibil. Presedintele nu poate sa fie trimis in judecata, dar nu scrie nicaieri in Constitutie ca nu poate sa fie cercetat, nu exista aceasta prevedere si nu exista aceasta imunitate. Repet, daca ceea ce e acolo e real", a aratat presedintele PSD.

Liviu Dragnea a participat, vineri, la dezbaterea "Relansand Europa - o noua Europa sociala", organizata de Grupul S&D din Parlamentul European.

Vineri, presedintele Klaus Iohannis a declarat ca nici el si nici Presedintia nu au fost implicati in actiunea Black Cube, catalogand acuzatiile aduse SRI drept caraghioase. "Presedintele si Presedintia nu au protejat, nu au fost implicate in aceasta actiune Black Cube nici formal, nici informal", a spus Iohannis. El a precizat ca l-a rugat pe procurorul sef al DIICOT, Daniel Horodniceanu, sa faca "ce vrea, cum vrea si cand vrea, dar sa lamureasca definitiv si integral aceasta speta"


Citeste mai multe despre   









2281 vizualizari
  • +7 (11 voturi)    
    si daca (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:26)

    Adrian1 [utilizator]

    si daca documentul ESTE o facatura, cine face puscarie pentru promovarea ei?
  • +7 (13 voturi)    
    De ce ... (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:26)

    mitg [utilizator]

    ... dati mizeriile de campanie a lui Dragnea pe site?
  • +5 (9 voturi)    
    ..... (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:34)

    ak33 [utilizator]

    neica dar tu pe unde ar trebui sa fii la ora asta? nu cumva pe unde au trecut adrian nastase si relu fenechiu?
  • +5 (11 voturi)    
    Cu cine se cearta Dragnea asta? (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:41)

    Gryphus [utilizator]

    de spre ce asa zis 'document' vorbeste Dragnea si in ce 'ziar' l-a citi, cumva in Jurnalul lui Dan Voiculescu?

    Dragnea: "Mi-a aratat cineva ce a aparut in presa, Nu am alte informatii. Daca acel document este real, ..."

    Nu mai bine confirmi daca un asa zis document e 'real' si dupa aia faci acuzatii ? Un DOCUMENT e definit ca un inscris OFICIAL deci nu e greu sa afli adevarul
  • +1 (5 voturi)    
    Ghiorlanul... (Vineri, 21 octombrie 2016, 21:48)

    mutefuste [utilizator]

    si-ai pus munitia in ventilator? Doar de atat este in stare?
  • +2 (4 voturi)    
    PSD invita pe Klaus Johannis la DIICOT ??? (Vineri, 21 octombrie 2016, 22:36)

    MeridianAlbastru [anonim]

    SIGURANTA NATIONALA este masiv atacata -- DIICOT incapabil de a aduce LUMINA fara interventie externa !!!

    Initiatori DOSARULUI Black CUBE (GRUPUL KGB-FSN / pro CORUPTIE ) care ia platit lui Daniel Dragomir(Ex SRI -G.Maior -Guvernul Ponta ---1 milion de Euro ) ataca de fapt 3 Instituti cheie :

    1. DNA (L.C.Kovesi)

    2. SRI (E.Hedwig)

    3. Presedintele al Romaniei -Klaus Johannis
  • +2 (4 voturi)    
    Cum ? Dragnea-i un penal de cea mai joasa speta ? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 0:17)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred cand ii aud pe unii spunand ca Dragnea-i un penal de cea mai joasa speta ! Voi puteti crede una ca asta ? Ca Dragnea-i un penal de cea mai joasa speta ? Eu unul, n-am sa cred niciodata lucrul acesta : ca Dragnea-i un penal de cea mai joasa speta.

    PS. Ceva de genul asta face Dragnea cand declara ca daca ar fi adevarat ceea ce se spune in presa despre Iohannis in legatura cu afacerea Black Cube,desi el nu cunoaste si nu are informatii ca ar fi asa, Presedintele ar trebui sa fie chemat la DIICOT ca sa dea declaratii, pt ca daca documentul nu e o facatura KWI trebuie sa fie cercetat de Parchet, fiind evident ca daca toata treaba e reala Iohannis trebuie sa raspunda.

    PPS. Ghinionul lui Livache este ca el chiar este un penal de cea mai joasa speta !
  • +1 (3 voturi)    
    Daca (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 0:42)

    NWalker [utilizator]

    un mustacios corupt si mincinos e condamnat penal definitv trebuie sa dispara din viata publica! Acest pacalici plin de sine si corup pana in maduva oaselor nu e in stare sa participe la o dezbatere publica/politica principiala bazata pe argumente(ceea ce presupune studiu, inteligenta, timp, etc etc.). El vorbeste exclusiv in termeni de "am auzit", "se pare ca", "mi-a aratat/spus cineva", "toata lumea stie ca" lansad teme false in viata politica si sociala acoperind lipsa se substanta a clicii de incompetenti, blazati, corupti, nesimtiti din care face parte.
  • 0 (2 voturi)    
    Ha,ha,ha (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 1:35)

    MRSmrsmrs [utilizator]

    Gasca de postaci nelipsita de pe HN a si inceput sa planga...idolul lor nu pare neprihanit! Ce surprizaaaaa!!! :)))) Orice ''document'' aparut de pe oriunde era considerat automat adevarat cand era impotriva adversarilor politici( Ponta, Voiculescu, Crin, etc)...acum insa este ''jurnalul lui Voiculescu'', ''minciuna'', ''propaganda'' a penalului,etc. PS. In conditiile in care Johannis este dovedit in justitie ca a luat case ilegal el nu este penal? Ia raspundeti...cantatorilor! :)
  • -1 (1 vot)    
    Dragnea si declaratii Presedinte ,Black Cube (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 16:45)

    SCS [utilizator]

    si presedintele "ca orice cetatean poate fi cercetat chemat la audieri"- intreb atunci dar parlamentarii ei de ce sunt scutiti prin imunitate sau ministri....