SURSE La sedinta PSD s-a cerut si schimbarea Laurei Codruta Kovesi din fruntea DNA

de D.T.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2015, 12:45 Actualitate | Politic

Unii lideri PSD au cerut vehement schimbarea Laurei Codruta Kovesi din fruntea DNA in timpul sedintei de luni a Comitetului Executiv, insa propunerea n-a fost in cele din urma supusa votului intern, au declarat pentru HotNews.ro surse din partid. Potrivit acestora, propunerea a starnit discutii aprinse. Nu doar functia sefei DNA a fost pusa in discutie, ci si a ministrului justitiei.

Reamintim ca senatorul PSD, Daniel Savu, a declarat, luni seara, la Antena 3, i-a cerut premierului Victor Ponta inlocuirea din functie a ministrului Justitiei, Robert Cazanciuc, din cauza prestatiei acestuia considerata slaba din ultima vreme. Potrivit lui Savu, Ponta a spus ca nu il schimba pe Cazanciuc acum, il mai tine o saptamana.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
12083 vizualizari
  • +40 (40 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 9 iunie 2015, 12:51)

    Natasa [utilizator]

    Asa, sa o dea jos, pai ce crede ea ca poate sa-i lege de toti hotii si sa scape asa? Nu a zis Tariceanu ca trebuie sa isi recapete cetateanul (adica politicianul, evident) increderea in justitie?? Justitia lor e aia in care poti fura 1400 de miliarde de lei (vezi Tender) si poti sfida prostimea in stilul obraznic al lui Nastase, Ponta, Tariceanu etc...
    • +9 (9 voturi)    
      lasa sa se sature de votat la psd, (Marţi, 9 iunie 2015, 13:34)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      sau de filozofie de genul nu am cu cine vota...
      Din pacate o mare masa, aproape majoritara, are o gandire primitiva bazata pe instincte si neputinta intelectuala.
      Daca plecam le lasam tara prada, daca ramanem riscam sa ne asimileze acesti nemernicii ce se bazeaza pe prostirea masei.
      • +4 (4 voturi)    
        platim cu totii! (Marţi, 9 iunie 2015, 14:09)

        Natasa [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Din pacate hotia si obraznicia lor ne-au afectat pe toti, nu numai pe amaratii carora le-au distrus orice loc de munca prin orasele mici sau prin satele imbatranite si lasate fara un minimum de conditii! Nu avem drumuri, nu avem scoli, nu avem spitale, nu avem locuri de munca, nu avem nimic. Si pe masura ce au vazut ca pot sa ia tot, s-au crezut dumnezei. Ei sunt sinceri acum in revolta lor, nu se prefac, chiar cred ca li se cuvine un regim special! Ponta ii spune lui fiu-sau ca s-ar putea sa faca puscarie pentru ca are alte opinii politice si tare mi-e ca in mintea lui de mitoman poate crede asa ceva!
        Fara legatura (directa) cu cazul penalului Ponta, de Ontanu se aude ceva?Sau asta e chiar intangibil??? Ii poate face dosar si femeia de serviciu de la primarie, nu e nevoie de mult efort, dar deocamdata e liniste si pace!
  • +16 (16 voturi)    
    :) (Marţi, 9 iunie 2015, 12:52)

    Xorciser [utilizator]

    In ce tara civilizata functionarul public poate fi schimbat de partide?
  • +16 (16 voturi)    
    Daca vor ... (Marţi, 9 iunie 2015, 12:54)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sticle incendiare aruncate in Parlament, Guvern. Strazi, orase blocate. Tara blocata. Daca vor anarhie sa o schimbe le Laura Codruta Kovesi din fruntea DNA!
  • -15 (23 voturi)    
    din sursele mele.... (Marţi, 9 iunie 2015, 12:59)

    kalughin [utilizator]

    cu aceiasi ocazie, unii lideri au cerut reincriminarea homosexualitatii, expulzarea ambasadorului sua si unirea cu rusia, fara referendum....

    este adevarat ca altii ar fi dorit cumularea in prerogativele viitorului sef dna a atributelor executive, legislative si judecaresti .... declararea lui ca maresal pe viata, titular de drept pe durata mandatului a portofoliului justitiei in cadrul departamentului de stat al usa, drept de veto la onu si loc de veci moca la belu militar/evreiesc, la pachet cu onoruri militare si aplauze inregistrate de la ceremonia lui sergiu nicolaescu...

    sa fie primit...
    • +1 (1 vot)    
      unii (Marţi, 9 iunie 2015, 14:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

      au luat de bune toate cele scrise :))
  • -26 (28 voturi)    
    păi (Marţi, 9 iunie 2015, 12:59)

    Mazeta [utilizator]

    Kovesi a fost numită în urma discuțiilor dintre Ponta și Udrea. Tot ei încearcă acum să o dea jos.

    Pe de altă parte, trebuie să ne amintim că instituțiile statului au fost reformate de Traian Băsescu. DNA nu stă într-un singur om.
    • +9 (9 voturi)    
      Nici guvernul nu sta-n penalul Ponta Viorel (Marţi, 9 iunie 2015, 13:44)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Hai pa,tot la Donetsk esti mai "draga " ?
    • +2 (2 voturi)    
      nici guvernul (Marţi, 9 iunie 2015, 14:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu sta intr-un singur om.
      ce, /// e de neinlocuit? e pus pe viata in fruntea guvernului? d-aia considera carnatimea sa ca-i palitura de osanda (a se citi lovitura de stat)?
      cel mai tare si mai mare partid din tara nu are alt/alti candindat/candindati la guvernare decat pe ///???
  • +17 (17 voturi)    
    Daca pun mina (Marţi, 9 iunie 2015, 13:00)

    Alexandru [anonim]

    Daca pun mina pe Laua sau DNA adoua zi nimic strada ii scoate pe toti din parlament
    • +10 (12 voturi)    
      daca...... (Marţi, 9 iunie 2015, 13:14)

      lumira [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru

      se aduna mai mult de 500 de oameni in strada.
      Din pacate in ultima vreme cam asta e maximul ce poate face strada
      • +5 (5 voturi)    
        Nu are cum (Marţi, 9 iunie 2015, 13:30)

        AlexisMD [utilizator] i-a raspuns lui lumira

        Cu 60 % popularitate nu are cum sa vina 500 de oameni
        O sa vina multi
        Ca nu se joaca aici, e destinul tarii si coruptia este cancerul
    • +10 (14 voturi)    
      Bine-ar fi dar nu cred.... (Marţi, 9 iunie 2015, 13:19)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru

      Mamaliga a explodat o data, acum 25 de ani. Cred ca are timp de injumatatire mai mare si n-o sa se intample nimic.

      De-aia isi permit "ei" orice: pentru ca stiu ca NU se va intampla nimic. Tot votatorul sta linistit la TV, asculta manele si se gandeste sa iasa sa bea bere nu in strada.
  • +12 (12 voturi)    
    intindeti coarda penalilor.... (Marţi, 9 iunie 2015, 13:03)

    yellowdog [utilizator]

    masa critica se formeaza, scanteia lipseste
  • +8 (8 voturi)    
    Daca e adevarat, (Marţi, 9 iunie 2015, 13:04)

    Anna O. [utilizator]

    ...tot ce pot sa sper e ca vor fi manifestatii de strada ca la scandalul Arafat ( care se vede ca a meritat! ) si va trebui sa se opreasca din tavalugul asta josnic. De ce ii apuca pe astia tot vara sa violeze statul de drept? Ii inspira natura sau ii excita caldura?
    • +4 (4 voturi)    
      sau... (Marţi, 9 iunie 2015, 13:46)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Anna O.

      ...ca in noiembrie la alegerile prezidentiale, sau ca la protestele maraton contra RMGC.
      se poate, iar borfasii intind prea mult coarda. nu realizeaza ca vremea lor a trecut.
    • +1 (3 voturi)    
      Proteste spontane ... (Marţi, 9 iunie 2015, 14:04)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

      Toate protestele astea "spontane" au fost daca nu organizate atunci confiscate cand una din taberele politice a simtit ca iese ceva din asta.

      Protestele pro-Arafat, de ex., au avut sustinere masiva PSD-PC-Co, veneau "profesionisti" ai demonstratiilor cu masini si primeau dotare de la membri de partid (lucruri vazute de mine); RMCG, pe un fond nobil si aducator de masa de manevra, a beneficiat de sustinere masiva ruseasca, ca de' n-o sa ne dedulcim noi la gaze ieftine si sa nu luam de la ei, etc...

      Asa ca, spontaneitatea, nobletea, "puritatea", "cauzele nobile" au fost ucise de o politica mizerabila.

      Nemaifiind acesti vectori neutri , oamenii nu cred ca o sa se ralieze unui apel (corect pe fond) al unui partid de opozitie, oricare ar fi el, deoarece corectitudinea acestora e de conjunctura si nu structurala. E un fel de hotul striga hotii.

      Sunt mai mult decat de acord ca PM trebuie sa demisioneze sau sa fie demis, dar nu ma vad manifestand / luptand pe o baricada alaturi de orice partid politic actual, care l-ar schimba pe premier nu de dragul justitiei ci ca sa puna mana pe putere si sa poata fura mai mult. :(
  • +11 (11 voturi)    
    daca se va intampla asta... (Marţi, 9 iunie 2015, 13:04)

    liviu_ [utilizator]

    in extrem de putin timp romania se duce dracu rau...
    cursu valutar pa... increderea pa,,, investitii straine pa...

    bine daca permitem ca psd sa faca asta ... ne meritam soarta
  • +14 (14 voturi)    
    Mdeah... (Marţi, 9 iunie 2015, 13:04)

    Nea Hoisan [anonim]

    S-o dea jos urgent! Si sa-l puna pe dragnea sau pe nastase. Nici tariceanu n-ar fi de lepadat... Unde mai pui ca aia cunosc foarte bine legile... Iar vanghelie sa fie numit prim-adjunct la DNA!
  • +11 (15 voturi)    
    Kovesi (Marţi, 9 iunie 2015, 13:11)

    micul_licurici [utilizator]

    Eu sper sa incerce sa o schimbe pe Kovesi!

    As paria ca reactia populatiei va fi ca si in cazul Base-Arafat. Atat le trebuie doar sa se atinga de ea ca in momentul ala o sa explodam.

    Deocamdata suntem doar nervosi si fierbem in suc propriu dar o actiune de inlaturare a lui Kovesi ne va face sa dam pe dinafara.

    Asadar, va rog domnilor... incercati! Incercati sa o schimbati pe Kovesi :)
  • +11 (13 voturi)    
    Protejat (Marţi, 9 iunie 2015, 13:19)

    Jaj [utilizator]

    Trebuie protejat justitia. Ei se lupta pentru noi, si noi trebuie sa ne luptam pentru ei, sa poata lupta in continuare pentru noi. Nu am fost in strada, dar pentru asta voi iesii! !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Normal, sa vina Catalin Voicu ! (Marţi, 9 iunie 2015, 13:41)

    Plagarus [utilizator]

    Penalii PSDerbedei nu au nevoie de DNA !
  • +5 (5 voturi)    
    nu ma mira.. (Marţi, 9 iunie 2015, 13:49)

    lili [anonim]

    Asaltul penalilor lui Ponta va continua, e clar ca nu mai au nimic de pierdut, eventual vor reusi!
    Vor schimba sefii la DNA, la ICCJ, la Parchet, la Minsiterul Justitiei, vor aduce peste tot slugi care le vor canta in strunele hotiei si ale coruptiei generalizate!
    Romania a iesit din UE, despre Schengen nici vorba, ma intreb cum va arata viitorul MCV!
    Pe Ponta nu-l intereseaza, Romania "lui" duduie, este democratica pana peste cap iar egalitatea cetatenilor este OK!
    Sila!
    O adunatura de penali, de 25 de ani asta vedem in fruntea tarii, niste borfasi si mincinosi si incompetenti!
  • +1 (1 vot)    
    Senatorul SAVU DANIEL (Marţi, 9 iunie 2015, 14:13)

    _CK_ [utilizator]

    Savu Daniel care propune inlocuirea lui Kovesi este un ANALFABET.

    Uitati-va in declaratia lui de avere. E SCRISA CU MANA LUI, nu la calculator:

    .... " INGINEL " la ocupatia aducatoare de venit.

    Putoare comunista ramasa in politica.

    http://www.senat.ro/Declaratii/Senatori/2008/av_savu_daniel_30_05_2012.pdf
  • +1 (1 vot)    
    Chiar asa de slabi ne cred ? (Marţi, 9 iunie 2015, 14:14)

    strelka [utilizator]

    Eu unul as veni la proteste chiar de as fi singur, daca se va pune vreoda problema sa o schimbe pe Kovesi. Acest om a demonstrat ca lupta pt principii in ciuda tuturor piedicilor puse pe cind acest grup infractional organizat au demonstrat contrariu.... Eu zic sa incerce sa o schimbe, atunci vom vedea cit de "fraieri" sint romanii.
  • +1 (1 vot)    
    Cel mai potrivit (Marţi, 9 iunie 2015, 14:25)

    CharlesLaTanne [anonim]

    ar fi sa o schimbe pe Codruta cu Serban Nicolae, o personalitate de rirm rang a poporului nostru, de o tinuta morala si intelectuala aproape inefabile. Doar cu Serban Nicolae in frunte DNA ar putea sa triumfe!