VIDEO Victor Ponta: Trebuie sa gasim un cvorum realizabil pentru referendum, fie 30%, fie 25% sa spuna "da"

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 4 martie 2013, 15:15 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca una dintre prioritatile USL in perioada urmatoare vizeaza finalizarea legii electorale in ceea ce priveste alegerile parlamentare si stabilirea unui "cvorum realizabil" pentru orice tip de referendum, indiferent de tematica acestuia, transmite Mediafax.

Ponta a sustinut ca, alaturi de revizuirea Constitutiei, prioritatea USL pentru perioada urmatoare vizeaza legea electorala in cazul alegerilor parlamentare si stabilirea unui "cvorum unic" pentru toate tipurile de referendum, la un nivel realizabil.

"Trebuie facut un cvorum de validare pe un standard european, dar care sa ne permita practic sa avem sansa de a face acel cvorum. In momentul in care astazi - e o realitate - trei milioane de romani sunt in afara granitelor tarii, iar ei sunt oricum inclusi in cvorum, ca asa a spus Curtea Constitutionala (...) E in regula, respectam ce a spus CCR, dar nu o sa facem niciodata 50% plus unu pentru nimic si atunci putem sa mergem pe alte modele europene, fie ca e vorba de o treime, fie ca e vorba de minim 25% din populatie sa spuna "da" pentru a fi validat", a explicat Ponta.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3019 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    De cand respectati ce a spus CCR? (Luni, 4 martie 2013, 15:19)

    Alui [utilizator]

    Pana acum n-ati facut-o si ne-ati costat intrarea in Schengen.
    • +12 (12 voturi)    
      nu respecta..... (Luni, 4 martie 2013, 15:50)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      ....decizia CCR ci doar se folosesc de ea pentru a-si atinge scopul.
      Dupa cum v-am spus in repetate randuri, ANGAJATII NOSTRIi se pregatesca sa devina STAPANII NOSTRII.
      In loc sa gaseasca metode, simple de altfel, de a le permite tuturor celor ce vor sa participe la referendum, ei cauta de zor cu sa micsoreze numarul de voturi necesare pentru validarea lui.
      Nu va fi 30% si nici 25% ci va fi egal cu numarul inghesuitilor la pomana, care s-au vandut, se vand si se vor vinde pentru vesnicul mic "gratis".
      Daca le va iesi smecheria, adio si un praz verde ! Gata cu libertatea.
    • +12 (12 voturi)    
      de ce? (Luni, 4 martie 2013, 15:58)

      toiu [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      De ce nu s-ar putea realiza 50%? Eu asa stiu ca la alegerile parlamentare s-au prezentat la vot 54%. Mai degraba aceasta afirmatie pregateste terenul pentru niscvai abuzuri in ceea ce priveste procentul de validare!
    • +5 (5 voturi)    
      pt. 300 de deputati! (Luni, 4 martie 2013, 16:51)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      au fost la referendum 51%! deci se poate! Ponta nu vrea vot prin corespondenta in diaspora, de frica ca nu alege vreun uslamist in vecii-vecilor.
    • -4 (4 voturi)    
      CONCRET, CE NU S-A RESPECTAT? (Luni, 4 martie 2013, 18:46)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      "Alui" ce ati vrut sà spuneti?
  • +15 (15 voturi)    
    se pregateste (Luni, 4 martie 2013, 15:21)

    mos ion roata [utilizator]

    pentru eventualitatea ca-caca-rau sa fie presedinte.
  • +18 (18 voturi)    
    O PROPUNERE! (Luni, 4 martie 2013, 15:26)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Domnu' Ponta, ce ziceti de 17,3% ?
  • +14 (14 voturi)    
    mai simplu (Luni, 4 martie 2013, 15:28)

    ampersand [utilizator]

    Referendum in Parlament. Dar tot nu putem fi siguri ca se realizeaza cvorumul.
  • +16 (16 voturi)    
    ... (Luni, 4 martie 2013, 15:30)

    georgel_purcel [utilizator]

    eu cred ca 5 sute si ceva de parlamentari, pardon, locuitori ai patriei, sunt suficienti. oricum constitutia aia e mai mult o carte de povesti nemuritoare
  • +15 (15 voturi)    
    5% e destul? (Luni, 4 martie 2013, 15:36)

    abisala [utilizator]

    Hmmm, eu zic sa votati numai voi, ce va mai trebuie referendum???
  • +22 (22 voturi)    
    cvorum (Luni, 4 martie 2013, 15:36)

    grongobar [utilizator]

    de ce nu 1% ? sau, de ce sa nu fie suficient cvorumul de la antena 3 ?
  • +9 (9 voturi)    
    Un sistem de vot online rezolva problema cvorumulu (Luni, 4 martie 2013, 15:40)

    denvarel [utilizator]

    Dar aduce o problema pentru USL.
    Daca s-ar vota online Constitutia USL-ul ia 25% din voturi.
    Cat despre cat ar lua USL-ul ca partid... sa spuna multumesc frumos daca intra in parlament.
  • +15 (15 voturi)    
    Constitutia votata de 10% din romani nu e legitima (Luni, 4 martie 2013, 15:40)

    Gryphus [utilizator]

    Constitutia se discuta in SECREDT. Crin Antonescu refuza sa lase presa la discutiile comisiei, cred ca va veni cu proiectul la vara cand toata lumea e plecata in vacanta.
  • +14 (14 voturi)    
    cvorum (Luni, 4 martie 2013, 15:41)

    omidius [utilizator]

    Un cvorum mai mic de 50%+1 este ilogic pentru ca permite -cel putin teoretic- aparitia unor rezultate care se bat cap in cap. Sa presupunem ca in aceeasi zi se organizeaza 2 referendumuri cu intrebari similare:
    a) Sunteti de acord ca in posturile de ministri sa poata fi numiti _numai_ persoane nascute in judelete din Moldova?
    b) Sunteti de acord ca in posturile de ministri sa poata fi numiti _numai_ persoane nascute in judetele din Ardeal?

    cu un cvorum de 30%, ambelele referendumuri pot fi validate (voturi date din patriotism local). Dupa care apare intrebarea care dintre ele e "mai legitim"?

    Combinatia cvorum 50%+1 si voturi DA 50%+1 asigura un raspuns clar, tertium non datur, la 2 intrebari: tema propusa intereseaza majoritatea? si este majoritatea de acord cu tema propusa?

    Normal ca dottore uita ca exista cel putin 2 referendumuri care au adunat cvorumul de validare (vot uninominal si parlament unicameral cu _maxim_ 300 de parlamentari). Pentru ca au fost teme de interes pentru majoritatea electoratului.

    Si bineinteles ca USL-ului ii convine sa scada cvorumul in loc sa gaseasca o solutie pentru ca cei din diaspora sa voteze mai usor (vot prin corespondenta).
    • -3 (3 voturi)    
      COMISIA DE LA VENETIA... (Luni, 4 martie 2013, 19:18)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui omidius

      ... recomandà raportarea la numàrul celor ce se prezintà la vot.
      Nu và cunosc, poate sunteti expert. Dar de ce nu aveti incredere intr-o ECHIPA DE EXPERTI?

      Cum calculati numàrul celor cu drept de vot, cu ce eroare?
      In Franta, cifra oficialà a populatiei, in 2012 este de 64,30 milioane, dar si de 65,35 milioane, amindouà cifrele date de INSEE. Observati diferenta: 1.000.000 de oameni. Credeti cà undeva pe glob, se pot numàra locuitorii, cu precizie mai mare? Domneavoastrà pretindeti +/- UN VOT, fatà de ce zice BEC. Iar BEC a anuntat cu « hotàrire » 18.292.514... STUPID !

      Raportind totul, la cei prezenti la urne, precizia este teoretic 100%.
      Apoi, bine inteles, se poate discuta, cit sà fie procentul celor ce spun DA, fatà de acest total. Pentru ceva foarte important, de ce nu 2/3, de exemplu?
      • +1 (1 vot)    
        recomandare (Luni, 4 martie 2013, 21:12)

        omidius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Domnule dincannes,
        nu sunt expert, departe de mine gandul. Cunosc recomandarea Comisiei de la Venetia (puteti vedea ca am enumerat-o deja intr-un alt comentariu), dar o iau ca atare: doar o recomandare. Am incredere in experti, dar nu o incredere oarba. Cu atat mai putin in cazul subiectelor care nu au o baza stiintifica, ci se bazeaza pe presupuneri sau pe "parerea mea e ca e mai bine asa".

        Banuiesc ca stiti sa faceti diferenta dintre "populatia unei tari" si "numarul cetatenilor cu drept de vot". Cel de-al doilea numar reprezinta (in cazul unui stat functional) o poza 'la minut' a celor care se incadreaza in conditiile necesare pentru a vota.
        In cazul datelor furnizate de INSEE nu le pot verifica momentan. Daca mi-ati fi oferit un link, sunt sigur ca exista o explicatie pentru diferenta (cel mai probabil in definitia atasata de INSEE pentru numerele respective).
        Cel care trebuie sa dea numarul exact de votanti e ministerul de interne, cel care are inregistrarile cu toti cei care s-au nascut acum cel putin 18 ani, care nu au murit si carora nu le-au fost retrase drepturile electorale. Si in cazul Romaniei, BEC nu a scos acea cifra din burta, ci s-a bazat pe documente trimise de MAI. Iar in cazul Frantei, observati aici http://www.interieur.gouv.fr/Elections/Les-resultats/Presidentielles/elecresult__PR2012/(path)/PR2012/FE.html cum intre cele 2 tururi de scrutin numarul a variat cu 40.000, adica 0,1%. Si observati de asemenea ca numarul este foarte diferit de numarul oferit de INSEE.
  • -7 (13 voturi)    
    MAI BINE SCOATEM CVORUMUL (Luni, 4 martie 2013, 15:51)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cine vrea sa se exprime, se exprima. Cine nu vrea, nu participa la luarea deciziei. Si cu asta basta. De ce mai trebuie cvorum?
    • +6 (6 voturi)    
      Corect, (Luni, 4 martie 2013, 16:23)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      azi miine apare constitutia antonesciana si risca sa nu treaca la referendum daca puneti prag.
      • -1 (1 vot)    
        Chiar nu poti gindi liber? (Luni, 4 martie 2013, 17:01)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        De ce totul tre sa fie pro/contra "tabarei noastre".

        Daca ne extragem din contextul politic actual, la ce e bun cvorumul? Eu l-ash scoate de tot. E dreptul cetateanului de a face sau nu politica, de a-si exprima sau nu pozitia intr-o anumita problema. Dar nu vad de ce as invalida un scrutin pentru ca mai mult de 50% n-au catadicsit sa-si miste fundul pin la urna? Bagam obligatia ca orice referendum sa se desfasoare duminica si conditiile meteo sa permita prezenta tuturor cetatenilor la vot (sa nu se faca referedum cind toata tara e sub zapada sau jumate de tara e sub apa). Si gata.
        Ce e gresit in afirmatiile de mai sus. Da' fara referiri la dictatoru', kkrau, plagiatoru, etc.

        P.S. Apropos, ca si afinitate politica sunt de dreapta, deci in cocina numita politica, de partea lui Basescu. Tinindu-ma cu mina de nas (ca pute si in tabara asta de nu se poate), da' decit kkrau si ponta, mai bine base & co.
        • +3 (3 voturi)    
          buna credinta (Luni, 4 martie 2013, 17:42)

          omidius [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          D-le Bogdan,
          banuiesc ca ai observat ca pe forum exista postaci (mazeta, evoque si altii). Asa ca un raspuns scurt, cu putine argumente e catalogat de restul ca fiind un posibil nou username al unui postac. Daca nu e cazul, imi cer scuze pentru minusul dat!
          Prezenta sau absenta cvorumului la un referendum este -pana la urma- o optiune politica. Eu optez pentru prezenta acestuia. Pentru ca referendumul are (sau ar trebui sa aiba) o forta deosebita: e vocea directa a electoratului, fara nici un fel de interpusi. Iar conditia de cvorum asigura protectia majoritatii impotriva unei minoritati foarte zgomotoase. Respectiv impiedica reglementarea la nivel national a unor problem de interes local/regional.
          Al doilea argument ar fi acela de a impiedica reglementarea prin referendum a unor chestiuni care se bat cap in cap. Si am dat un exemplu intr-un comentariu anterior de 2 intrebari, cu raspunsuri care se exclud reciproc, si care, in conditiile unui cvorum mai mic de 50% au sanse sa fie validate si aprobate. Situatie in care trebuie decis cumva care dintre cele 2 intrebari e mai legitima.

          De cealalta parte, pentru eliminarea cvorumului, exista argumentul (intarit chiar de parerea Comisiei de la Venetia) ca problema cu utilizarea unui cvorum de validare este aceea ca asimileaza voturile ne-exprimate cu voturile contra. Sunt de acord ca exista aceasta problema. Dar prefer sa traiesc cu ea, decat sa ma trezesc cu legislatii impuse de minoritati politice de 10%, foarte vocale si foarte organizate.
          • +1 (1 vot)    
            Inteleg argumentatia (Luni, 4 martie 2013, 18:04)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui omidius

            Dar...
            1. electoratul trebuie responsabilizat. Dupa ce se vor fi votat 3 timpenii de interes local, populatia va incepe sa ia referendumurile in serios.
            2. argumentul cu cele doua intrebari contradictorii e pur teoretic. La vot vor iesi aceleasi persoane indiferent de intrebare. Nu vor iesi doar ardelenii sau moldovenii.

            In concluzie, e clar ca sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti, dar sunt de parere ca lipsa cvorumului duce la responsabilizarea electoratului.
            • +2 (2 voturi)    
              Dar cu ce cost? (Luni, 4 martie 2013, 18:28)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              Responsabilizarea electoratului nu vine automat cu eliminarea cvorumului....ci in timp.
              Cum spuneati si dvs, dupa ce 2-3 tampenii vor fi adoptate, vor iesi din nou oamenii la vot. Dar automat vin cu intrebarea...oare ne permitem sa legalizam 2-3 tampenii? Nu prea cred ca situatia actuala (sociala, politica si economica) e prielnica pentru schimbarea regulilor...de la cei prosti si multi la cei prosti si bine organizati.
              Sigur ca intr-o organizatie (de orice fel si orice marime), o astfel de tactica ar fi ok...dar intr-o tara, unde numarul celor afectati ar fi de ordinul milioanelor, nu prea merge...
              Ponta urmareste obiectivele politice care i s-au impus...insa daca l-ai detasa de interese, responsabilitati si obligatii, sunt sigur ca ar avea o cu totul alta parere.
            • 0 (0 voturi)    
              Partial de acord (Luni, 4 martie 2013, 18:46)

              omidius [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              1. De acord cu idealul responsabilizarii electoratului. Din pacate nu sunt sigur ca aceasta se va intampla prea curand. (contra-exemplu: voturile date pentru anumiti primari, presedinti de consilii judetene sau parlamentari).
              2. Argumentul nu este pur teoretic. Exemplul e exagerat, poate. Dar situatia descrisa poate exista. De exemplu, California -care are reglementata institutia referendumului fara cvorum- are precizate in Constitutie regulile de prioritizare: http://en.wikipedia.org/wiki/California_Proposition_30_(2012)

              Dupa cum spuneam, exista argumente si pro si contra, alegerea este o optiune personala. Iar in conditiile actuale din Romania, cred ca lipsa cvorumului este gresita si chiar potential periculoasa pe termen mediu si lung.
  • +7 (7 voturi)    
    Cvorum din 2 persoane: (Luni, 4 martie 2013, 15:54)

    Andy500 [utilizator]

    Ponta si Antonescu. Restul oricum nu sunt in stare sa gandeasca singuri.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Luni, 4 martie 2013, 16:01)

    thebblack [utilizator]

    eu zic sa faceti cvorumul 1(atentie, nu %), si ala sa fie crin sau dan.
  • +5 (5 voturi)    
    cvorum (Luni, 4 martie 2013, 16:06)

    andrei1232000 [utilizator]

    vorba carcotasilor: din ciclul Povesti Nemuritoare de Tonta Inspirescu.
    nesimtitii sacrifica Romania de dragul penalilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Dottorul amator in politica (Luni, 4 martie 2013, 16:33)

    Wanheda [utilizator]

    Ce spune el e ceva gen....hai sa bagam nota 2 drept nota de trecere, ce e greu? Cum mai este si 1 din oficiu? Gata bagam 1.
  • +3 (3 voturi)    
    ...auzi... (Luni, 4 martie 2013, 16:59)

    ALTAN [utilizator]

    ...si unde ai de gind sa cauti cvorulmul ala care sa-ti placa???
  • +1 (1 vot)    
    WTF (Luni, 4 martie 2013, 17:51)

    skanda7 [utilizator]

    Cat de prost poate fi omul asta?!!! Incredibil. De ce mai faci referendum daca pui un prag care poate fi atins oricand???
  • +1 (1 vot)    
    daca nu este 50%+1 (Luni, 4 martie 2013, 18:21)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    nu se poate numi referendum.
  • +1 (1 vot)    
    2 persoane e bine ? (Luni, 4 martie 2013, 18:28)

    liviusmaximus [utilizator]

    ce inseamna referendum ? sa participe ponta, crin si papagalul ala de la pc. daca voteaza 2 pentru, a trecut. chiar si asa, e riscant pt crin :) ?