Ungaria acuza Slovacia ca a aprobat o lege lingvistica "discriminatorie"

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 20 iulie 2009, 17:19 Actualitate | Internaţional

Partidele reprezentate in Parlamentul ungar au adoptat luni o declaratie comuna prin care cer Bratislavei sa retraga o lege calificata de Budapesta drept discriminatorie. Mai exact, actul normativ sanctioneaza utilizarea limbilor minoritatilor in serviciul public din Slovacia.

"Avem nevoie de o ofensiva diplomatica pentru a revoca aceasta lege, inainte sa intre in vigoare, pe 1 septembrie", a declarat Janos Koka, seful grupului liberalilor, citat de AFP. Oficialul ungur a precizat ca demersul slovacilor "depaseste cadrul bilateral si merge impotriva principiilor de baza ale Uniunii Europene".

Noua lege adoptata de Parlamentul din Slovacia (unde minoritatea maghiara constituie 10% din populatie) prevede pedepsirea - prin amenzi de pana la 5.000 de euro - utilizarii unei limbi a minoritatilor in serviciile publice. Reprezentantul partidului de opozitie Fidesz a declarat ca "o astfel de limitare a drepturilor omului poate duce la crearea unui apartheid modern".

Propunerea a fost adusa in fata Parlamentului European saptamana trecuta, in cadrul unei dezbateri. Exprimandu-se prin limbajul semnelor, eurodeputatul surdo-mut Adam Kosa, conservator ungur, s-a lansat intr-o pledoarie spectaculoasa in favoarea respectului fata de limbile minoritatilor, scrie AFP. "Parlamentul slovac a adoptat o lege care limiteaza posibilitatea de a vorbi in limba ta, atunci cand faci parte dintr-o minoritate nationala. Eu folosesc limbajul semnelor, sunt foarte sensibil la acest subiect si as vrea ca toate minoritatile sa se poata exprima in limba lor", a continuat Adam Kosa, in aplauzele colegilor sai.

Relatiile dintre Budapesta si Bratislava sunt tensionate din 2006, de la intrarea la putere a partidului de extrema-dreapta SNS condus de Jan Slota, in guvernul lui Robert Fico.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1417 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    limbile minoritarilor (Luni, 20 iulie 2009, 18:00)

    decebal [anonim]

    De acord cu slovacii !! In administratie publica din Italia sau Franta nu se vorbeste germana, sa fie clar! In HU se vorbeste cumva, tiganeste( au si ei f. multi tigani) in cadrul serviciilor publice?
    • +2 (6 voturi)    
      Bolzano-Bozen (Luni, 20 iulie 2009, 18:41)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui decebal

      Limbi oficiale: italiana si germana (si parca mai era una, "ladino"). Acestea pot fi folosite si in justitie in respectia provincie.

      Acum ia-ti punga de seminte si intoarce-te la meciul tau de fotbal.
    • -3 (3 voturi)    
      Drepturi (Luni, 20 iulie 2009, 18:41)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui decebal

      Cromozomial ungurii sunt in minoritate in Ungaria .
      Au venit cirva 200 de familii din zona Ucrainei insotiti de multi altii ,iar unde sunt 3 unguri unul e tigan ,politica de asimilare.
      In Ardeal e si mai grav ei nu sunt "originali" nici un sfert iar secuii cei de paza de la granita si-au pierdut limba !
  • +2 (6 voturi)    
    Despre limbile minorităţilor (Luni, 20 iulie 2009, 18:14)

    Io [anonim]

    Eu nu am văzut până în prezent respectate aceste drepturi respectate în ungaria. Atunci când vor fi respectate şi în ungaria, şi doar atunci, vor avea dreptul parlamentarii unguri să ridice privirea.
  • +2 (4 voturi)    
    Dezinformare totala (Luni, 20 iulie 2009, 18:29)

    Lolka [anonim]

    "In administratie publica din Italia"
    Scuze dar ai uzit de Sud Tirol, adica Tirolul de Sud. Nu e cumva in Italia, si nu se foloseste acolo limba germana (austriaca) in administratia publica? Ba da, deci! Si de ce nu vi cu exemple ca Spania (Catalonia), Suedia etc. Oare de ce???
  • -2 (4 voturi)    
    Verticalitate (Luni, 20 iulie 2009, 19:06)

    Scorillo [anonim]

    Polonezii au dovedit din nou ca au coloana vertebrala si sunt o natie puternica. Cand vor urma si guvernatorii romaniei exemplul altor natii care nu mai ingit ca in tara lor sa dicteze emigrantii si populatiile migratoare care ajung sa aibe mai multe drepturi decat nativii si chiar drepturi speciale care discrimineaza grav populatia majoritara.
  • -1 (5 voturi)    
    Prea putin ! (Luni, 20 iulie 2009, 21:13)

    Motul [anonim]

    Limba maghiara trebuie declarata limba oficiala in tot spatiul de la Pamir la Atlantic si de la Polul Nord la Ecuator si in plus USA.
  • +1 (1 vot)    
    Problema este una falsa (Marţi, 21 iulie 2009, 7:29)

    iupkys [anonim]

    si este folosita de totzi cei care pedaland pe "interesele minoritatzii" se umplu de bani.
    Forte corect si civilizat ar fi sa se poata folosi si limba minoritatzilor. Partea proasta este ca daca s-ar decide asa ceva atunci nu ar trebui sa fie exceptii. Dar oricum ete posibil. Putzin probabil dar posibil (de ex. sa se aplice in cazul minoritazii majoritare :)...asta ar insemna sa se vb tziganeste, nu?).
    De ce ziceam mai sus ca este o falsa problema? Pentru ca pentru majoritate este irelevant in ce limba se vorbeste atata timp cat limba oficiala este inteleasa, vorbita shi tzi se raspunde prompt in ea la orice intrebare si in orice regiune din tzara (de fapt asta e PROBLEMA..ca nu prea e asha...iar minoritatea in loc sa invetze limba oficiala vrea sa oblige majoritatea sa cunoasca ceva dialecte locale).
    In plus necunoasterea limbii oficiale nu poate decat sa distruga in timp minoritatea prin limitarea posibilitatzilor de a se dezvolta.