Spania: Imamul din grupul care a pregatit atentatele este mort (politia)

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 21 august 2017, 21:27 Actualitate | Internaţional

Imamul Abdelbaki Es Satty, suspectat ca ar fi putut fi liderul celulei teroriste care a organizat atacurile de la Barcelona si din statiunea vecina Cambrils, a murit in explozia unei case din localitatea Alcanar, a anuntat luni seara seful politiei catalane, citate de AFP.

"Resturile imamului erau acolo", a declarat in cursul unei conferinte de presa la Barcelona maiorul Josep Lluis Trapero, referindu-se la casa in care grupul a pregatit atacurile, distrusa de o deflagratie de proportii miercuri seara la 200 de kilometri de Barcelona, cu 24 de ore inainte de atentatele care au facut 15 morti, potrivit Agerpres.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4124 vizualizari

  • +6 (26 voturi)    
    imam? (Luni, 21 august 2017, 21:42)

    andrei1245 [utilizator]

    nu avea nici o legatura cu religia; nu este terorist islamic este terorist extremist militant activist cum zicea obama
    • +2 (4 voturi)    
      eh (Marţi, 22 august 2017, 9:41)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      cam asa sen'tampla,tovarase...
      obama foreva wil bi rait
      imamii pacii,promovau alta religie,stii?
      ei nu ucid in numele islamului ci al altei religii,stii?
      religia pacii loveste din nou.cu imamu'n frunte.

      stie cineva cati potentiali din astia avem noi in Tara?
      au fost cautati la oua?sau trebuie sa moara si niste romani,ca deh,asa trebuie
    • +2 (4 voturi)    
      din pacate imamii (Marţi, 22 august 2017, 10:03)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      au propovaduit razboiul de multe ori in istorie. Numai turcii de cate ori au trecut Dunarea spre Tarile Romane, la indemnul imamilor...
  • +18 (24 voturi)    
    Halal popa! (Luni, 21 august 2017, 21:46)

    Leo55 [utilizator]

    Asta se cheama "Religie aplicata".
    A trecut de la teorie la practica!
  • +11 (13 voturi)    
    De fapt (Luni, 21 august 2017, 22:00)

    Kepler [utilizator]

    sint cei mai periculosi. Acesti imami sint de cele mai multe ori autorii intelectuali si ar trebui retinuti si expulzati pt posibile crime contra Europei la cea mai mica suspiciune si nu dupa ce criminalii au actionat deja.

    Ce bine ca s-a curatat dinainte, altfel pregateau ceva si mai si.
    • +2 (2 voturi)    
      Imamii sunt cumplit de frustrati fata de (Marţi, 22 august 2017, 15:12)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      crestini si fata de rasa alba in general. Banii sunt la occidentali, puterea militara la occidentali, finantele la occidentali, fostii mauri care au stapanit Spania pana in 1491 acum stau si cersesc pe strazile Madridului si Barcelonei. Prin aceste atentate vor sa arate ca insa au putere si un cuvant de spus in mediul occidental...imamii ar trebui pirmii interogati si explulzati la cel mai mic semn de deviere.
  • +1 (11 voturi)    
    zis si facut (Luni, 21 august 2017, 22:53)

    andreiu [utilizator]

    La noi este o vorba: "Fa ce zice popa nu ce face popa !"
    Se pare ca la ei popa zice si face.

    Religiile au partile lor frumoase dar lumea credincioasa tot inapoiata ramane.
  • +4 (10 voturi)    
    Hai nu ca asta e prea de tot!!! (Luni, 21 august 2017, 23:38)

    Heruvim [utilizator]

    Deci un apartament plin de butelii a explodat cu 24 de ore inainte de atentatul terorist. Cool, cool, cool... Da de ce erau atatea butelii in apartamentul ala???? Gen vindea butelii la negru sau ce???

    Si cand au vazut ei - securistii spanioli - ca a explodat un apartament plin de butelii si un imam era pictat pe perete....DE CE NU AU DAT COD DE ALERTA???

    FMM + FMMM +FMMMMMM! Baaaaaa...o sa ma mai duc in Spania in vacanta cand o sa zboare porcu!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Urmeaza pilda profetului Mohamed (Marţi, 22 august 2017, 10:30)

    teo1 [utilizator]

    Urmeaza pilda profetului Mohamed care potrivit islamului "este perfect" si trebui imitat de orice musulman:
    "Mi s-a ordonat să conduc războiul împotriva omenirii până când ei acceptă că nu există alt Dumnezeu decât Allah și cred că eu sunt Profetul Său și acceptă toate revelațiile rostite prin mine."
    [Muslim 001,0031]
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Marţi, 22 august 2017, 14:55)

      randon [utilizator] i-a raspuns lui teo1

      atunci de unde prostiile astea ca islamul este religia pacii, ca nu inteleg? mai degraba musulmanii pasnici sunt cei care incalca preceptele islamului.
      • 0 (0 voturi)    
        daca te supui este religia pacii (Marţi, 22 august 2017, 15:14)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui randon

        cu tine, ca nu te omoara. Problemele apar cand nu te supui islamului...