VIDEO Sute de mii de oameni au iesit in strada in Turcia pentru a comemora un an de la tentativa de puci

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 iulie 2017, 21:13 Actualitate | Internaţional

Un an de la tentativa de puci din Turcia
Foto: Captura YouTube
Sute de mii de oameni au iesit in strada sambata pe intreg teritoriul Turciei pentru a comemora un an de la tentativa de lovitura de stat din 15 iulie 2016 impotriva presedintelui Recep Tayyip Erdogan, scrie AFP.



La Istanbul, cateva zeci de mii de oameni, majoritatea partizani ai lui Erdogan, au iesit in strada fluturand drapele ale Turciei, in apropierea podului de peste Bosfor, unde s-a derulat unul dintre cele mai sangeroase episoade ale puciului esuat de anul trecut.

Recep Tayyip Erdogan va inaugura la Istanbul un memorial dedicat victimelor tentativei de lovitura de stat, iar la ora 23:32, ora la care pucistii au bombardat in urma cu un an Adunarea Nationala, va tine un discurs la Ankara.

Tentativa de puci de acum un an a facut 249 de victime. Ulterior, peste 150.000 de oficialitati au fost inlaturate sau suspendate, iar aproximativ 50.000 de militari si politisti au fost arestati.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4565 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Fanii dictaturii (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 21:38)

    OmulNou [utilizator]

    Imi pare rau de acei copii.
    • 0 (0 voturi)    
      Evet Imperiul Otoman (Duminică, 16 iulie 2017, 18:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Vor trai multe nopti de pomina
  • +7 (7 voturi)    
    Dervisi rotitori (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 21:39)

    BogdanMelinte1 [anonim]

    Seamana cu un miting al PSD, oameni cu aceleasi priviri pierdute in aburul fanatismului religios si cu expresie faciala tampa si inversunata asupra a ceva, nu stiu nici ei exact impotriva ce, le spune sultanul. Uite de ce e bine sa te mobilizezi si sa iesi naiba la vot, orice decizie luata de un om rational care nu crede neparat in vreun partid politic e mult, mult mai buna decat decizia unui fanatic spalat pe creieras. Apoi sa nu ne plangem cand vom vedea numai femei imbrobodite si inlocuiti in puscarii borfasii si coruptii din psd/pnl cu intelectualii si studentii. Nu uitati ca la noi 55% din populatie considera ca violul poate fi justificat, nu suntem deloc departe de Turcia.
    • 0 (0 voturi)    
      Acolo oricum se voteaza degeaba. (Duminică, 16 iulie 2017, 12:17)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui BogdanMelinte1

      N-ai sa vezi musulman cu democratie. De cînd hăul si pîrăul, numai califi si șeici, adică despoți.
      • 0 (0 voturi)    
        Nici romanii nu prea o au cu democratia (Duminică, 16 iulie 2017, 20:25)

        mariusc80 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        In cei nici 100 de ani de existenta a Romaniei, n-am prins prea multi ani de democratie nici noi ...

        Sau o sa-mi povestesti depre cum a fost "ales" Carol I ... sau poate crezi ca Mircea cel Batranel a fost ales democratic?
  • +5 (5 voturi)    
    Bieti ignoranti (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 22:43)

    KostasP [utilizator]

    Au devenit aliatii rossiei. Vai de capul lor ce-i asteapta. In zece ani turcia va inceta sa mai existe ca stat in forma actuala.
    • +2 (2 voturi)    
      Bosforul e tinta rusilor (Duminică, 16 iulie 2017, 12:18)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      De sute de ani...
      Asa ca o noua Crimee n-ar fi mare surpriza.
  • +4 (4 voturi)    
    dap (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 23:22)

    amanda13 [utilizator]

    Multumim pentru imaginile care ne amintesc de 23 august la noi. Dictatura progreseaza incet-incet. Misto si imaginile cu purtatoarele de hijab. Profetul este multumit de felul in care este condusa Turcia, iar de aici si pana la face religia ideologie de stat din nou nu mai este decat un pas.
  • +2 (2 voturi)    
    prostia ca sine social (Duminică, 16 iulie 2017, 3:51)

    CricCricus [anonim]

    Prostia incepe de la o intamplare reala interpretata pe tema fricii de dusmani exagerati. Aici sunt gulemi, la nemti erau evreii, la comunisti bogatii, prostia crede ca a gasit solutia simpla - dusmanii mei din manele sau din cantecele patriotice - pentru o problema compexa. E geniala schita lui Creanga cu drobul de sare. Crestinii doar se fac ca nu vad, dar taraganeaza amanand solutia cu iertarea dusmanului - sa nu faci mai rau incercand sa faci bine - principiul hipocratic. In vechiul testament solutia era ochi pentru ochi, dar care ochi al tau e la fel cu ochiul orcui altuia? Sinele social este sinele in sine memorat in timp castigat de sinele in sine de maine?