SUA acuza oficial Rusia de atacuri cibernetice impotriva unor grupuri politice

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 7 octombrie 2016, 23:20 Actualitate | Internaţional

Guvernul Statelor Unite a acuzat oficial Rusia, vineri, de atacuri cibernetice impotriva unor organizatii ale Partidului Democrat, anunta Reuters, citata de Agerpres.

In ultimele luni, mai multe oficialitati americane afirmasera ca atacurile cibernetice respective au apartinut unor hackeri sprijiniti de Moscova, posibil pentru a perturba alegerile prezidentiale, in care se confrunta democrata Hillary Clinton cu republicanul Donald Trump. Rusia a respins aceste acuzatii.

Departamentul pentru Securitate Interna si Biroul Directorului pentru Informatii Nationale au transmis vineri presei o declaratie comuna, citata integral de Reuters:

"Comunitatea de informatii a SUA (USIC) este convinsa ca guvernul Rusiei a dirijat recentele compromiteri ale e-mailurilor unor persoane si institutii din SUA, inclusiv a unor organizatii politice americane. Recentele dezvaluiri ale unor presupuse e-mailuri piratate pe site-uri cum ar fi DCLeaks.com si WikiLeaks si de catre personajul online Guccifer 2.0 sunt in concordanta cu metodele si motivatiile eforturilor dirijate de Rusia. Aceste furturi si dezvaluiri sunt facute cu intentia de imixtiune in procesul electoral din SUA. Astfel de activitati nu sunt noi pentru Moscova ¬ rusii au folosit astfel de tactici si tehnici peste tot in Europa si Eurasia, de exemplu, pentru influentarea opiniei publice. Credem, tinand cont de amploarea si sensibilitatea acestor eforturi, ca numai cei mai inalti responsabili din Rusia ar fi putut autoriza aceste activitati".

"Unele state au observat recent, de asemenea, scanarea si testarea sistemelor lor legate de alegeri, care in cele mai multe cazuri si-au avut originea in servere administrate de o firma ruseasca. Cu toate acestea, nu suntem acum in situatia de a atribui aceste activitati guvernului Rusie. USIC si Departamentul pentru Securitate Interna (DHS) apreciaza ca ar fi extrem de dificil pentru cineva, inclusiv un actor ne-statal, sa modifice numaratoarea reala a voturilor sau rezultatele alegerilor prin atacuri sau intruziuni cibernetice. Aceasta evaluare se bazeaza pe natura descentralizata a sistemului nostru electoral in aceasta tara si pe numarul de protectii implementate de autoritatile electorale de stat si locale. Statele asigura ca echipamentele de vot nu sunt conectate la internet si exista multiple mecanisme de reglare, precum si o supraveghere extensiva pe multiple niveluri inerente procesului nostru electoral".

"Cu toate acestea, DHS continua sa ceara autoritatilor electorale de stat si locale sa fie vigilente si sa solicite asistenta cibernetica din partea DHS. Mai multe state au facut deja asta. DHS asigura mai multe servicii autoritatilor electorale de stat si locale, pentru a sprijini securitatea cibernetica a acestora. Aceste servicii includ scanari de 'igiena' informatica ale sistemelor expuse la internet, evaluari de risc si de vulnerabilitate, schimbul de informatii privind incidentele informatice, bunele practici pentru securizarea bazelor de date pentru inregistrarea alegatorilor si gestionarea potentialelor amenintari informatice. DHS a convocat un Grup de Lucru pentru Securitatea Informatica a Infrastructurii Electorale, cu experti de la toate nivelurile guvernamentale, pentru mai buna constientizare a riscurilor de securitate informatica, ce ar putea afecta infrastructura electorala si procesul electoral. Secretarul (Jeh) Johnson si (alti) oficiali ai DHS colaboreaza direct cu Asociatia Nationala a Secretarilor de Stat pentru a oferi asistenta, pentru schimbul de informatii si pentru a furniza resurse suplimentare autoritatilor electorale de stat si locale".

Condamnarea oficiala formulata de administratia americana vine pe fondul unor tensiuni in crestere intre Moscova si Washington intr-o serie de probleme internationale, printre care conflictele din Ucraina si Siria. Printre altele, rusii sunt acuzati de lovituri aeriene asupra unor spitale si a altor tinte civile din Alep.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2993 vizualizari
  • +3 (21 voturi)    
    Finally (Vineri, 7 octombrie 2016, 23:28)

    Soljenitin [utilizator]

    Buna dimineata.
    • +1 (9 voturi)    
      aiurea, finally (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 11:00)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      nu e nici macar o acuzatie. o acuzatie o faci undeva, la un for al justitiei, la onu, eventual.
      asta este numai o atentionare, in jocul de sah.
      vezi ca stim ce faceti, nu va bagati nasul prea adanc in zeama noastra.
      o fac toti, cu scop sa le mai taie elanul celor curiosi.

      madam hilarioasa lui klinton se vaita de mult ca donald tramp(!) a pus rusii pe ea, ca ar fi prieten la toarta cu putina.
      doamna e catindata democratilor, care de zece ani sunt la guvernarea americii.
      deci, atentionarea catre rusi, ar putea fi un gest de curtoazie si sprijin dat de administratia democrata a lui o'banana catindatei pd din usa.
      just words. parole. palavras.
      • +2 (2 voturi)    
        rusnacii se amesteca in treburile altor state (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 22:17)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

        si o caută permanent. US sunt singurele care știu să trateze cu rusnacii si ei au fost mereu de partea bună a baricadei în istorie. Hai US!
  • -4 (10 voturi)    
    Halal (Vineri, 7 octombrie 2016, 23:32)

    xolv [utilizator]

    nota informativa. 3 fraze.
  • +5 (33 voturi)    
    rusii cauta scandal (Vineri, 7 octombrie 2016, 23:33)

    rov [utilizator]

    sunt aidoma tiganilor(tupeu, lene, nesimtire si miros urat...)
    Ii mananca rau pielea si se baga la un sport periculos.
    Din pacate primii ce vor suferi sunt cetatenii rusi...
    • -1 (17 voturi)    
      Ce ai uitat să spui (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 1:00)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui rov

      E ca, aidoma țiganilor, se cred cele mai superioare ființe de pe Pamant si ca oamenii sunt niste vite bune de jefuit si omorat, si când colo e cam pe dos în cazul ambelor specii.
    • -2 (2 voturi)    
      ..." ride hirbul... (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 7:39)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ... de oala sparta " ... ( zicala la romani ).
    • -4 (6 voturi)    
      Nu este asa ! (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 8:49)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Rusii au multa imaginatie si o muzica extraordinara !
      Dar ierniile lungi de la ei ii impiedica sa iasa din case sa munceasca. Ca atare au fost saraci si sunt saraci.
      Din pacate nu toti rusii folosesc timpul lung al iernii de stat in case si cladiri, ca sa invete lucruri bune !.
      Unii (cel mai grav, din conducerea Rusiei !) iau calea mult mai comoda in viata de a invatat si imagina lucruri rele !!!. Imaginatia necesara pentru asta au ,,cu carul'' !!
      Manevra cu atacul hakerilor asupra partidului Democrat pare o manevra clasica de diversiune KGB ! Adevarata ,,sperietoare'' pentru Putin nu este familia Clinton !! (care este de altfel ,,binisor'' mituita pana acum de Putin ! ).
      Adevarata ,,sperietoare'' pentru Putin este Trump !!
  • -16 (36 voturi)    
    Vai de capul lor de americani (Vineri, 7 octombrie 2016, 23:47)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    Disperarea e cit casa. Dau din colt in colt. Imperiul scirtiie din toate incheieturile.

    Ieri citeam ca au descoperit niste militari americani care isi vindeau armele din cazarma (pe ebay!). Asa ceva nu s-a mai intimplat in USA de o suta de ani. Asta e o stire care spune foarte-foarte multe. Mie imi aminteste de soldatii sovietici din vremea lui Gorbaciov si Eltin care vindeau tot ce gaseau prin rastele ca sa faca rost de bani.

    Daca prin anii 1980 americanul de rind iesea la pensie cu 300.000 de dolari in cont (si asta era o suma obisnuita, nu exceptionala), azi, majoritatea americanilor ori nu au nici un fel de economii, ori sint datori vinduti bancilor. Iar americanul din ceea ce a mai ramas din clasa mijlocie traieste de la un salariu la altul.

    Inceputul sfirsitului pentru USA.
    • -6 (8 voturi)    
      intre timp (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 0:54)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      au mai aparut chestii sa cumperi. Si romanul avea bani inainte, dar nu cumpara nimic cu ei.
    • +9 (29 voturi)    
      Cred că ești fumat sau pastilat (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 0:59)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      Rușii se mănâncă intre ei de foame și rata demografica li se duce pe paula pentru ca le pleacă femeile la măritat si produs in Vest si tu ne vorbești de americani care își vând armele?!
      • -4 (6 voturi)    
        ce??? (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 9:35)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

        Chaos vbea punctual de prabusirea Usa, nu zicea ca in Rusia e de bine. Usa modelul mondial nu mai e modelul mondial. De vreo 15 ani.
    • +2 (8 voturi)    
      Bati campii kaghebistule (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 6:50)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      Auzi la el, 300k in anii 80...
      Da-mi adresa sa iti aduc niste adidas torsion cand vin prin tara ca bag sama ca te bat gumarii, la cap.
  • +7 (15 voturi)    
    Și culmea: (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 1:34)

    Amoredivino [utilizator]

    Hackerii ruși aveau Windows crăckuit pe leptoape!!!
    • -7 (13 voturi)    
      Hahaha:))) (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 2:07)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

      Americanii ca de obicei ...lauda pe altcineva
      Guccifer si cu mine am spart si am postat pe net,inclusiv pe ftp.atlantia.online doc necesare debarcarii lui Hillary Clinton

      De altfel Guccifer 2 a recunoscut ca e roman la fel ca si Guccifer 1
      si spunea ca nu are bani si cauta spatiu pe un server si i-am oferit ca am 1000+640 |GB pe ssd
      Inca nu mi-a raspuns

      Imi face placere sa trimit doc astea peste tot la americani:la supreme court,us army,FBI,CIA,NSA,CNN,Fox News,Justice Jeanine si asa mai departe
      sunt saracii ca in URSS e coruptia mare la ei

      Daca avea Hillary un folder Pay to Play si un altu Payroll....
  • +2 (22 voturi)    
    Agenturile straine (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 2:49)

    Alex735 [utilizator]

    Parca am mai vazut treaba asta.
    • +1 (9 voturi)    
      Disperare (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 11:54)

      Bozi [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Sistemul a innebunit! Este clar ca va castiga Trump prezidentialele si "ei" vor sa puna victoria lui pe seama unor asa-zise atacuri cibernetice ale Rusiei. Parca rusii nu ar avea altceva mai bun de facut decat sa se implice aiurea in alegerile din SUA, in conditiile in care stiu foarte bine ca toata lumea ii vaneaza.
      • -3 (5 voturi)    
        ,,Sperietoare'' pentru Putin (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 13:51)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Bozi

        nu este familia Clinton ( KGB l-a mituit binisor pe Clinton, cu 500.000$ cuvantarea de 30 de minute la Moscova acum vreo 6 ani !!).
        ,,Sperietorea'' pentru Putin este Trump !!. Prea seamana cu generally Paton sau presedintele Kennedy !!
        Deci povestea cu hakerii rusi si partidul Democrat miroase a diversiune KGB !!
  • +5 (11 voturi)    
    Ce se mai straduie postacii (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 6:52)

    Locke Lamora [utilizator]

    Pai si Tilica de la coltul strazii stie ce le poate capul la rusi, nu le mai tineti palma.
  • -2 (12 voturi)    
    o campanie electorala jalnica (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 9:19)

    jackalphonse [utilizator]

    Sa ti motivezi infrangerea prin sabotajul Rusiei in loc sa recunosti haosul local
  • -3 (13 voturi)    
    Neseriosi si rusii (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 12:37)

    potaissa [utilizator]

    nu pot sa-i lase si ei pe americani in pace? :))