Franta: O adolescenta de 16 ani, arestata preventiv si pusa sub acuzare dupa ce s-a declarat gata sa comita un atentat

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 8 august 2016, 21:53 Actualitate | Internaţional

O adolescenta in varsta de 16 ani care s-a declarat gata sa comita un atentat terorist in Franta a fost arestata preventiv si pusa sub acuzare luni, au declarat surse judiciare pentru AFP.

Minora a fost retinuta joi in suburbia pariziana Melun.

Ea administra un grup pe reteaua criptata de mesagerie Telegram unde "a transmis numeroase mesaje de propaganda ale grupului Statul Islamic, a facut apeluri la comiterea unui atentat si si-a exprimat intentia de a trece la actiune", a precizat o sursa apropiata anchetei.


Citeste mai multe despre   









3981 vizualizari
  • -10 (18 voturi)    
    Hormoni, pokemoni.... (Luni, 8 august 2016, 22:10)

    newlook [utilizator]

    Hormoni, pokemoni....nu-i terorista, doar o adolescenta dezorientata, fara tinta, probabil precar educata. Un fel de tanar frumos si liber din Romania, poate putin mai desteapta.
    • +6 (8 voturi)    
      "Hormoni, pokemoni" (Marţi, 9 august 2016, 2:43)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ...si niuluci, multi niuluci...
  • +7 (13 voturi)    
    si (Luni, 8 august 2016, 22:25)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cum se numeste minora e secret d'etat, n'est pas? De poza ce sa mai spun.
    • -1 (3 voturi)    
      Hmmm... (Marţi, 9 august 2016, 10:43)

      StefanBalan1 [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Eu zic sa iti pui tu poza si numele aici. Vinovat de atentat la bun simt.
  • +11 (13 voturi)    
    de abia acum? (Luni, 8 august 2016, 23:33)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de ce nu se modifica legea sa fie anchetati, arestati si condamnati TOTI cei care au laudat intr-o forma sau alta ce a facut si face ISIS, AL-Qaida si alte formatiuni jihadiste? Caci de la admiratie la actiune nu e decat un pas, se asteapta sa fie atentatele iminente?
    Sa le treaca la cei mai multi cheful de laudat si sprijinit extremistii islamici!
    Ar trebui deportati in jungla sau pe o insula pustie, sa se descurce singuri, intre ei, ca in Survivor.
    • -3 (7 voturi)    
      pai (Marţi, 9 august 2016, 0:16)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      pentru ca e un stat democratic
      Chiar ai voie sa iti exprimi public ideile oricat de idioate ar fi ele.
      Ceea ce nu ai voie e sa si faci orice. Deci politia ar trebui cu adevarat sa ii supravegheze pe nebuni. Problema la ei e dubla:
      1. nr nebunilor a crescut exponential si chiar daca vor nu pot sa ii supravegheze pe toti
      2. politia a devenit atata de incapabila ca nu e in stare sa faca mai nimic chiar si daca vrea
      • +9 (9 voturi)    
        Nu ai dreptate (Marţi, 9 august 2016, 5:31)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        E un stat democratic, dar nicaieri amenintarea cu moartea sau incitarea la violenta nu intra sub protectia libertatii de expresie. De aia a si fost arestata. Problema e ca arestul e prea putin - acesti oameni ar trebui expulzati.
        • -2 (2 voturi)    
          Hollande, fa-te ca lucrezi.... (Marţi, 9 august 2016, 9:12)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

          Are 16 ani. Nu cred ca aici este problema, este doar o dezorientata. Ati avut cu toti 16 ani si stiti cate prostii puteti face atunci. Bineteles, este bine ca e monitorizata si averizata. Cred insa ca anuntul dat la media vrea sa ascunda incapacitatea politiei franceze de a descoperi adevaratii viitori teroristi.
        • -1 (3 voturi)    
          pai si eu ce am zis ? (Marţi, 9 august 2016, 9:15)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

          Libertatea de expresie inseamna ca poti sa zici ca ce face ISIS e bun, chiar dcaa e o tampenie evidenta. Nu poti sa inchizi pe cine vrei tu doar pt ca opinia lui difera chiar si asa evident
          Politia trebuie insa sa ii tina sub control pe astia si atunci cand fac ilegalitati, spre ex amenintari da atunci la zdup
          Problema apare insa ca in mod normal politia e functionala cand sunt 100-600 de de-astia. Acum sunt mii asa ca politia franceza e depasita de situatie, nu ca ar fi mare lucru de ei in general
  • -3 (3 voturi)    
    Ha, ha, ha!!! (Marţi, 9 august 2016, 10:17)

    beni.01beni [utilizator]

    Dacă în România s-ar face un sondaj despre câţi oameni ar vrea să arunce în aer pulivramentarii, ''aleşii naţiei'', ca grup sau individual, SRI ar trebui să aresteze trei sferturi din populaţia României... cel puţin! Bineînţeles, fără a se întreba de ce ''aleşii'' se bucură de atâta ''preţuire şi respect'', şi fără a-i deranja cu ceva... Hai siktir!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Sictir yourself ! (Marţi, 9 august 2016, 10:53)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui beni.01beni

      Persoana arestata in Franta nu era nemultumita de activitatea unui grup ci dorea sa omoare fara tinta sau discernamant, din ura pura si din imbecilitatea de a urma indemnurile unor manipulatori formati la scoala KGB.
  • +2 (2 voturi)    
    de ce doar arestata (Marţi, 9 august 2016, 10:28)

    dj [utilizator]

    deportata direct nu e mai bine, daca nu e direct trimisa la nea alahu lor ala pedofil?