Prima arestare dupa atacul armat din Munchen: Un adolescent afgan in varsta de 16 ani, prieten cu atacatorul, este suspectat ca a tainuit planurile acestuia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2016, 1:29 Actualitate | Internaţional

Atacatorul din Munchen
Foto: Captura YouTube
Un adolescent afgan in varsta de 16 ani, prieten cu David Ali Sonboly, atacatorul din Munchen care a ucis 9 oameni si a ranit alti 35 dupa ce a deschis focul vineri seara intr-un centru comercial, a fost arestat duminica seara de politia germana si este suspectat de tainuire, anunta AFP.

"Exista suspiciunea ca acest tanar de 16 ani ar fi putut fi la curent (cu planurile atacatorului - n.red.)", au declarat reprezentantii politiei.

Aceasta este prima arestare dupa atacul armat comis vineri seara de David Ali Sonboly, tanarul iraniano-german in varsta de 18 ani care s-a sinucis imediat dupa atac, inainte de a fi prins.

Politia landului Bavaria a anuntat duminica ca David Ali Sonboly pare sa isi fi planificat atacul in urma cu un an.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
5262 vizualizari
  • +14 (24 voturi)    
    Ce coincidență! Amicul cu pricina e musulman afgan (Luni, 25 iulie 2016, 2:52)

    Amerlocu [utilizator]

    Amicul în cauză a chemat oamenii pe FB la mall-ul unde urma să se producă crima anunțând distribuirea de produse promoționale. Printr-o stranie coincidență amicul teroristului iranian șiit care s-a străduit să adune cât mai multe victime e un musulman afgan. Fără nicio îndoială că și ăsta era un mare admirator al lui Breivik...

    Tot ce trebuie să facă autiștii ce conduc Europa e să repete cu consecvența papgalului „Nu e nici o legătură a terorismului cu islamul”
    • -9 (11 voturi)    
      nici folosirea FB nu e coincidenta! (Luni, 25 iulie 2016, 8:51)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Deci FB si terorismul sunt in legatura cauza-efect.
  • +15 (17 voturi)    
    In Germania (Luni, 25 iulie 2016, 8:21)

    V. Veroiu [utilizator]

    Atentatorii singuratici au complici.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu mai spuneti! (Luni, 25 iulie 2016, 9:41)

    EMP [utilizator]

    Pai n-a zis politia germana la cateva ore dupa atentat ca "exclude cu certitudine orice motivatie religioasa" si ca "jocurile pe calculator l-au influentat"? N-au zis progresistii ca iranianul era de fapt crestin, ca era bolnav psihic, ca era extremist de dreapta, ca a actionat singur etc. etc.? Nu s-a facut o intreaga teorie ca iranianul era siit si ca astia nu omoara pe nimeni? Acum apare un complice afgan! Voi chiar vreti sa-si inchida Vlad Mixich si altii ca el pagina de Facebook, dezamagiti de faptul ca realitatea se incapataneaza sa-i contrazica?
  • +5 (5 voturi)    
    domne... (Luni, 25 iulie 2016, 10:07)

    liviu_ [utilizator]

    important e ca nu are nici o treaba cu islamul, ca avea probleme psihice , si ca era un atentator SINGURATIC !!!
    serios, dupa descoperirea asta nu reevalueaza politia germana putin calculele lor dupa aceasta descoperire...
  • +6 (6 voturi)    
    Cum Alah ! (Luni, 25 iulie 2016, 12:43)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Se nimereste ca cei cu probleme psihice exprimate prin omoruri sa fi numai afgani, iranieni, sirieni, irakieni, albanezi cu totii cu "1religia pacii" in comun. Nici un neamt, francez, roman sau lituanian sau vreun ateu (astia ar trebui sa fie cei mai rai, ca asa ne invata religiile) ?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai e simplu (Luni, 25 iulie 2016, 21:58)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Se intampla pentru ca ai tu memoria scurta. Prin Germania au mai fost recent vreo 2 atacuri in scoli (prin 2002 si 2009) soldate cu peste 30 de morti. La fel si prin Finlanda, prin 2008. Si in UK un individ a ucis peste 15 oameni prin 96. Sa-ti mai aduc aminte de Breivik, Norvegia, care are 75 victime? Ceva similar cu Nice s-a mai intamplat si in Olanda in 2009, doar ca au fost sub 10 victime. Si la noi au fost vreo 8 impuscati intr-o frizerie, dar a fost prin 2012, probabil prea multi ani s-au dus de atunci ca sa-ti aduci aminte. Erai nascut pe atunci sau... ?