Olanda va contribui la dezvoltarea unei platforme de stiri rusesti independente

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 14:20 Actualitate | Internaţional

Olanda va contribui cu 1,3 milioane de euro la dezvoltarea unei platforme de stiri rusesti independente, a anuntat ministrul olandez de externe Bert Koenders intr-un articol de opinie publicat vineri si citat de Euobserver.com.  

El a notat ca initiativa este “nu impotriva Rusiei, ci pentru media independenta”, adaugand ca nu va produce contra-propaganda.  

Proiectul va fi dezvoltat de organizatia non-guvernamentala Free Press Unlimited, mai scrie Euobserver.

Tarile occidentale acuza de multa vreme proaganda difuzata de institutii media aflate sub controlul sau influenta Rusiei si efectul pe care il au asupra opiniei publice, in special in tari europene.

Statele Unite si Uniunea Europeana cauta de cativa ani metode de contracarare a acestei propagande si a influentei pe care o are, de exemplu, asupra tarilor in care exista si populatie rusa sau asupra radicalizarii unor curente de opinie din tari UE.

Un recent exemplu este esecul unui referendum din Olanda privind asocierea Ucrainei cu Uniunea Europeana.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1666 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    Apa de ploaie (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 14:47)

    ipolitic [utilizator]

    Mai bine ati cerceta circuitul banilor de la Moscova, cine primeste si pentru ce. Follow the money!
    • +2 (2 voturi)    
      Panimaesh? (Duminică, 1 mai 2016, 2:03)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Un puzzle rezolvat !!!
      De ce Olanda uzeaza de dreptul de veto pentru NE -intrarea Romaniei in Schengen ?!?
      1 Dupa 90 a venit timid in Romania; firma petroliera Shell a intart p[e piata, si apoi a vandut foarte repede la MOL Ungaria. Care Ungarie subpt Orban, e verisoara cu Natasha Rusie.
      2 De la Pomponel nu a mai primit nimic, pentru ca nu respectat regula comisionului: 10% si mucles
      3 Subit o racheta BUK loveste un avion de linie plin de olandezi !
      4 Olanda face referendum a la Dragnea pentru primirea Ucrainei la lins farfuriile
      5 Olanda face trust media rusesc " "independent" pentru prostoi pipal " !
      6 Urmasii neanderthalienilor plimba ursu ca sa nu rugineasca lantu
      7 Olanda se infrateste cu Crimeea , sa-l oftice pe Basescu
      • +2 (2 voturi)    
        la fel Franta (Duminică, 1 mai 2016, 10:58)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

        insa in loc de BUK, Mujicia a finantat niste drogati din periferia Parisului ca sa strige Snack bar / Snack bar !..
  • -1 (19 voturi)    
    Inceputul sfarsitului.... (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 15:21)

    echidistantul_ [utilizator]

    Cand Occidentul promova munca si bunastarea care decurgea din munca, nu era nevoie de contra propaganda pentru ca orice propaganda se lovea de realitatea care o combatea.
    Cand Occidentul a inceput sa promoveze lenea, speculatiile, traiul pe datorie si smecherie in defavoarea muncii, orice post de contra propaganda ar infiinta, rezultatul va fi acelasi. Omul nu e prost si vede capatul de drum.
    • +3 (7 voturi)    
      Occident vs. Orient (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 16:04)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      In prima parte ai dreptate.
      In a doua parte, insa, ai confundat Occidentul cu Orientul.
    • +3 (5 voturi)    
      Asa functioneaza actualul sistem global (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 17:07)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Pe datorie. Si ca sa intelegi cum functioneaza o economie, prin miscarea rapida a banilor. Cu cat mai multi cu atat mai bine. Traiul pe datorie insa e efemer. Datoria trebuie returnata mai devreme sau mai tarziu, altfel ajungi in faliment....vezi cazul Venezuela. In momentul in care nu mai esti capabil sa produci macar dobanda...esti terminat.
      Asa ca daca vrei sa traiesti bine, mentine fluxul de parale ca odata intrerupt e inceputul sfarsitului. Poate e usor sa cazi odata ce esti sus dar e enorm de greu sa te ridici, dupa.
      • 0 (2 voturi)    
        Caritas.. (Duminică, 1 mai 2016, 15:26)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Asa functiona si Caritas-ul. Deci actualul sistem bazat pe datorie si-a atins previzibilul sfarsit. Inapoi la munca, la semanat primavara si la cules toamna. Cu rabdare, cu munca, cu chibzuinta, fara ajutoare sociale pentru oricinedoar pentru a mentine iluzia de bunastare a societatii.
        • 0 (2 voturi)    
          Actualul sistem e asa de mii de ani (Duminică, 1 mai 2016, 17:39)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          De cand s-a batut prima moneda. Si lumea munceste, sa nu crezi ca nu. Doar putorile care asteapta pomeni racnesc ca e depasit.
          • -1 (3 voturi)    
            Da... da (Duminică, 1 mai 2016, 23:04)

            echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            De asta este nevoie de propaganda ca sa salveze ... SISTEMUL :)
    • +3 (5 voturi)    
      Mai Pinochio (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 20:14)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      ... esti anti-occident in mod fatis. Macar nu incerca sa pozezi in "echidistant".
      • -2 (4 voturi)    
        Clar (Duminică, 1 mai 2016, 15:24)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

        Nu sunt anti-occident si nici pro-occident neconditionat.
        Critic ceea ce merita criticat si apreciez ceea ce merita apreciat.
        Deci da, sunt echidistant, chiar daca asta displace mancurtilor care si-ar vinde si pe masa numa sa fie pro-europeni si pro-americani. De parca nu a mai ramas un strop de demnitate pe lumea asta...
    • +3 (5 voturi)    
      mujicii=asistati social (Duminică, 1 mai 2016, 9:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      mentalitatea de "muiesti is posmagii" caracterizeaza votantii P$D si mujicii; munca si plus valarea nu sunt atributele unor fiinte care se bazeaza pe emotional sa primeasca un codru de paine sau sa primeasca fara sa returneze societatii, sunt acele fiinte la care lenea este o virtute, nu un accident. Economia in general se bazeaza pe intelegeri/liber schimb, mujicia vrea sa aiba controlul, de aici si tendinta de a a asupri oamenii prin teroare, oameni care limitati fiind de Cracanat in gamdire si optiuni nu au alta alternativa...au doar singura optiune sa stea la colt, apoi alcool, abuzuri, violuri, incesturi...aceasta este mujicia de aproape 100 de ani . Olanda a pierdut autoritatea, este in mainile mujicie, Olanda manata de interese de asitati social incearca comunismul acum..pacat..pana la instrainarea colectiei Van Gogh la Sankt Petersburg aka Leningrad, e doar un pas... in mai putin de 10 ani Franta si Olamda vor fi enclave mujicesti...aparent fara a fi cucerite de omuleti verzi, dar infiltrate de omuleti verzi (nu la minte!)