Efectele aberatiilor economice ale guvernului din Venezuela: O bancnota valoreaza mai putin decat servetelul cu care se tine o gogoasa - FOTO

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 20 august 2015, 8:57 Actualitate | Internaţional

In Venezuela o bancnota valoreaza mai putin decat un servetel
Foto: Reddit

O imagine care circula in ultimele zile pe internet arata cat de ridicola a devenit economia Venezuelei, scrie Business Insider. Un user de pe Reddit a postat luni o fotografie in care tine o empanada (gogoasa umpluta) cu o bancnota de 2 bolivari.

Potrivit cursului oficial de schimb, omul strica echivalentul a 0,31 centi americani.

Dar pe piata neagra, unde se vede adevarata valoare a monedei locale, pentru un dolar primesti 677 de bolivari, ceea ce inseamna ca bancnota valoreaza mai putin de o treime de cent american.

Venezuela este intr-o spirala inflationista aproape necontrolata, oficial rata inflatiei fiind de 68,5%. Estimarile expertilor spun insa ca in realitate inflatia a sarit de 800%.

Controlul preturilor a facut ca magazinele sa se goleasca, produsele fiind gasite doar pe piata neagra. Ultima masura sfidatoare la adresa legilor economice a guvernului a fost sa-i forteze pe producatori sa-si vanda alimentele catre magazinele de stat.

Cea mai celebra moneda ruinata de hiperinflatie a fost dolarul zimbabwean, unde erau necesari saci de bancnote pentru a cumpara o paine. In iunie 2015 s-a anuntat ca cei cu conturi in aceasta moneda vor primi 1 dolar american pentru 35 de cvadrilioane de dolari zimbabweni.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8791 vizualizari
  • +16 (20 voturi)    
    Acolo vrea sa ne aduca Ponta? (Joi, 20 august 2015, 9:17)

    BEDE [utilizator]

    deci, dam la medici, dam la profesori, dam la politisti, dam la toata lumea bani in plus. Si de unde ii dam? Nu cumva se va ajunge la o inflatie zdravana?
    Doar Chavez si urmasul lui sunt de stanga, ca si PSD cu Ponta...
    Totusi sper sa nu.
    Poate ratiunea va ajunge sa infranga poftele. Da, pt ca sigur ca as pofti si eu sa castig mai bine si sa o duc mai bine, dar daca nu este de unde, atunci trebuie sa ma limitez. Si asa s-ar cuveni sa faca si bugetarii. Iar guvernul sa nu le promita ceea ce practic nu se poate.
    • +7 (9 voturi)    
      nu vrea (Joi, 20 august 2015, 9:45)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      o face.
  • +11 (11 voturi)    
    Acesta este comunismul, tovarasi (Joi, 20 august 2015, 9:28)

    klaus [anonim]

    Lasati aprecieri gen "guvernul de stinga din Venezuela", cei aflati acum la putere sint comunisti si anti-americani.
    Si in plus voteaza cuminti toate rezolutiile Rusiei la ONU.
  • +1 (7 voturi)    
    totusi.... (Joi, 20 august 2015, 9:59)

    natbl73 [utilizator]

    unora le poate parea ciudat, dar 0.31 matematic chiar reprezinta mai putin de 1/3......

    "Potrivit cursului oficial de schimb, omul strica echivalentul a 0,31 centi americani.

    Dar pe piata neagra, unde se vede adevarata valoare a monedei locale, pentru un dolar primesti 677 de bolivari, ceea ce inseamna ca bancnota valoreaza mai putin de o treime de cent american
    "
    • +5 (7 voturi)    
      cuvantul cheie e "bancnota" (Joi, 20 august 2015, 10:43)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      da, 1$ = 677bolivari... ceea ce face ca bancnota tipului sa valoreze cam 0,29centi (bancnota e de 2bolivari) si nu 0,62centi cat ar trebui sa fie cf. cursului oficial
    • +3 (7 voturi)    
      Mai citeste o data (Joi, 20 august 2015, 11:20)

      laurix [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      E borba de o treime de cent, nu o treime de dolar...
  • -16 (22 voturi)    
    capusele exista (Joi, 20 august 2015, 10:12)

    Neis [anonim]

    Venezuela a fost ucisa economic de catre SUA pt a le lua resursele. SUA=CAPUSHA economica
    • +10 (14 voturi)    
      Pe bune? (Joi, 20 august 2015, 10:34)

      django [anonim] i-a raspuns lui Neis

      Poate ne si explici cum. Ceva concret, gen 'SUA au facut ... drept urmare in Venezuela s-a intamplat ..."
      Repet, sa fie ceva concret in locul punctelor. Daca vii cu lozinci vanturate pe Russia Today, mai bine nu. Putem sa le citim noi direct de la sursa, dar nu ne intereseaza.
    • +11 (15 voturi)    
      Ba sa avem pardon (Joi, 20 august 2015, 11:00)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Neis

      Acum vedem rezultatele eliberarii de sub jugul american. Nu au nationalizat venezuelenii tot si au impartit avutia asa cum au vrut ei? Iata (din nou) rezultatele.
      • -7 (9 voturi)    
        Ha, ca inainte parca le era mai bine (Joi, 20 august 2015, 12:35)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Inainte de nationalizare, le era mult mai rau.
        Nici acuma nu le este bine, dar directia este una buna. Macar, p spera la un viitor pe care inainte il confiscasera corporatiile americane.
        • +2 (2 voturi)    
          Ciudata definitie de "mai bine" ai (Joi, 20 august 2015, 13:22)

          sile [anonim] i-a raspuns lui echidistantul_

          http://www.xe.com/currencycharts/?from=VEF&to=USD&view=10Y
          • +1 (3 voturi)    
            omul are probleme serioase cu directia (Joi, 20 august 2015, 14:46)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui sile

            echidistantul_ pare ca are probleme cu intelgerea directiei bune... - poate l-a batut prea tare vantul dinspre Rusia.

            Daca in prezent pot sa tin o gogoasa cu o hartie de 2 bolivari, maine o sa pot sa ma sterg fericit cu ea la f...???

            Pas cu pas - zice Presul nostru- si in aceasta logica maine se poate ajunge acolo unde am scris mai sus...

            Oare ce zic ai lor, in Venezuela???

            Asa arata viitorul mai bun, neconfiscat de corporatiile americane???

            Si daca vede un asa viitor luminos acolo de ce nu pleaca rapid spre aceea tara si ramane ici nefericit???

            Iata oportunitatea - venezuela - fugi echidistantul_ catre ea! Acum ori niciodata!
    • +6 (6 voturi)    
      taman invers (Joi, 20 august 2015, 12:50)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Neis

      Venezuela cu parasutistul imbecil a vrut sa fie independenta precum Cuba. Au inabusit orice opozitie si au pacalit saracii ca totul va fi pe gratis. Dupa mopartea parasutistului a venit soferul mai natang decat idolul sau.Iresponsabilii au facut ca o tara cu resurse sa ajunga la faliment. In loc sa dezvolte industria au crezut ca se poate trai vesnic din vanzarea resurselor, cu pomeni populare si regim de tip comunist. La fel ca in Cuba falimentul a venit repede fara interventia Americana, fara embargo. Numai cu sprijin rusesc, cubanez si bolivian (macar sa le fi dat coca pe gratis).
  • +3 (5 voturi)    
    Un efect subtil (Joi, 20 august 2015, 12:49)

    sile [anonim]

    Si mie mi-a scapat, dar vad ca nici altcineva n-a comentat deloc despre faptul ca oricum e neigienic sa pui bancnotele in contact cu mancarea.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Joi, 20 august 2015, 13:14)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui sile

      asta pentru ca bancnotele alea sunt asa de nefolositoare incat nimeni nu se mai atinge de ele.

      Plus ca trebuie sa cumperi ceva cu teancul asa ca cele 98 de la interior sunt ferite de contactul cu mana.